FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
16-02-13 19:08  Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

No to jedenasty w życiu model pora zacząć. :-)
Tym razem "popiszę się" relacją z budowy tytułowego Spitfire'a w barwach 317 Dywizjony "Wileńskiego" w opracowaniu p. Sałapy.
Temat Spitów jest tak oklepany, że może powodować odruch zwrotno-wymiotny, niemniej nie trafiłem tutaj na relację z tym właśnie opracowaniem (pewnie źle szukam).
Tytułem wstępu dodam jeszcze, że nieco z lenistwa przerobię kabinę. Wycinanka przewiduje otwartą kabinę, ja pozamykam ją na cztery spusty - dzięki temu odpadła konieczność wykonania detali kabiny - i tak ich nie będzie widać. Drugim "odstępstwem" od projektu jest zastosowanie gdzie się da podwójnych wręg. Wg autora łączenie segmentów poszycia należy wykonać na pojedynczej wrędze 1mm bez paska. To ponad moje mierne umiejętności. Więc gdzie tylko to nie będzie przeszkadzać sklejam wręgę i jej duplikat razem i na takim 2mm klocku łączę poszycia.
Na początek okładeczka (mam, a co! całe 5PLN zainwestowałem - mam nadzieję, że dobrze;-) )


Kabina w wersji "light" (po co wycinałem otwory ulżeniowe to nie wiem - i tak ich nie widać):


Kabina z "załataną" burtą czeka na wciśnięcie w poszycie (zrobiłem to nieco wbrew zaleceniom instrukcji i łatwo nie było):


Następnie prace przesunęły się w kierunku dziobu, jednocześnie "zamknąłem" boczne drzwiczki ułatwiające pilotowi zapakowanie tyłka w kabinę:


Poniżej widać w jaki sposób "dopancerzyłem" konstrukcję, czyli mój patent na łączenie segmentów poszycia:


No i pozostałe elementy dzióbka, na razie nie skleję tylko pierwszego segmentu - zrobię to jak "wymyślę patent" na obracające się śmigło:


Jak na razie to tyle - jeśli czas pozwoli to jutro uda mi się poskładać to wszystko w całość.

--

Post zmieniony (15-08-13 21:49)

 
16-02-13 19:32  Odp: [R] Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Bartko28 napisał:
... zrobię to jak "wymyślę patent" na obracające się śmigło:

A co tu wymyślać

Najpierw wklejamy na SG w pierwszy segment ośkę śmigła"



Potem sklejamy śmigło z papierową tulejką w centrum śmigła:



Następnie nasadzamy śmigło na ośkę, ośkę obcinamy jeżeli za długa. Na ośkę nawlekamy krążek z kartonu który przyklejamy na SG do ośki:



Na koniec uzupełniamy kołpak śmigła o "koniuszek":



I włala. :-)



--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
16-02-13 20:06  Odp: [R] Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Plan na "piątkę" ale u mnie nie zadziała - kołpaka w standardzie nie skleję ładnie :-( więc "ślif i glut zrobią gut" czyli muszę "od drugiej strony" niejako to wkleić i gotowy kołpak z "wałem" zamontować w segment i dopiero "krążkiem mocującym" sprawę zamknąć.

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
16-02-13 20:12  Odp: [R] Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

No to może tak:




--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
16-02-13 21:13  Odp: [R] Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

O! To jest to! Tylko żebym tak potrafił jeszcze takie śmigiełka strugać...

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
16-02-13 21:23  Odp: [R] Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 17


 - 7

Trening czyni mistrza ,jak nie spróbujesz to nie będziesz wiedział .


Pozdro.




Jańcio

 
17-02-13 17:33  Odp: [R] Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Jańcio - próbuję, próbuję i efektów na razie jakoś nie widać. :-) Zobaczymy co będzie potem.

Dziś w wolnej chwili "stoczyłem walkę" z kołpakiem śmigła, żeby mi "nie blokował" dalszych prac na dziobie. Przy okazji nauczyłem się :-D czegoś nowego. Mianowicie w Spitfire'ach Mk.V montowano dwa rodzaje śmigieł: de Havilland i Rotol. Sądząc po kształcie łopat wycinanka MM przedstawia właśnie to drugie.
W "trzech słowach" moja dzisiejsza "tfurczość":


czyli przed "walką", a że było to "rozpoznanie bojem" zrobiłem sobie kopie elementów kołpaka i po konsultacjach (dzięki ZbiG!) postanowiłem zastosować taktykę mieszaną, krążkowo-paskową. W standardzie nie miałbym z tak zaprojektowanym kołpakiem szans.


Jak widać stożek z pasków + standard + ja to kompilacja w której ewidentnie coś kompatybilne nie jest ;-) (przyznaję, nie przykładałem się zbytnio).


No i efekt dzisiejszej potyczki - jak mawiają "szału ni ma, d...y nie urywa" ale może być.

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
22-02-13 14:33  Odp: [R] Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Monologu ciąg dalszy :-D, czyli skleiłem kadłub.
Jak widać nie wyszło tak jak powinno - starałem się nierówności zostawić tylko w miejscach, które będą niewidoczne (np. pod oklejką kadłub/skrzydło). Niestety na dziobie nie ma takich :( możliwości. Trzeba było na pasek go skleić... Ogólnie mogę powiedzieć, że spasowanie części kadłuba jest dobre - babole to moja "zasługa". Największy kłopot przy formowaniu sprawiło mi poszycie na burtach, na wysokości kolektorów spalin w kierunku ogona - powinno ono być tam "wtłoczone" do wewnątrz na mniej więcej połowie długości segmentu - nie umiałem sobie z tym poradzić :-(


Na pierwszy rzut "oka w wycinankę" widać, że poprawne wykonanie poszycia skrzydeł będzie dość trudne, więc postanowiłem sprawdzić czy nie polegnę na nich. Jak widać, nie wszystko tu pasuje - oklejka luku podwozia nieco krótka. Teraz czeka mnie poskładanie szkieletu i próba uformowania poszycia, które zamierzam skleić na styk, ewentualnie od środka wzmocnić łączenie paskiem. Sklejenie wg projektu zaowocuje "schodkiem" na krawędzi natarcia - trochę mi to nie odpowiada.


--
Pozdrawiam. Bartko28

 
22-02-13 15:54  Odp: [R] Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ostoja - można by jeszcze powiedzieć: tadammmm...;P
Bartko - model ciekawy, a kołpak-świetny ( choć teraz troszkę odstaje od reszty - ja bym go jeszcze zmatowił i lekuchno ubrudził-lekuchno!).
;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
22-02-13 16:48  Odp: [R] Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
Lepic 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Mam jakieś "de-ża-wi" :) w Twoim Heńku też kołpaczki były cacy i odstawały od reszty (o kołach i torpedach nie wspomnę) widać Ten typ tak ma :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024