FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
22-02-13 22:08  Odp: [R] Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Mariusz niestety "brudzing" to dla mnie wiedza tajemna - nie posiadam ani umiejętności, ani narzędzi ani materiałów. Więc dorabiając teorię do całokształtu podeprę się takim oto zdjęciem - pochodzi ono z Prime Portal . ;-) Można poudawać, że w tym egzemplarzu mechanicy zamontowali fabrycznie nowy kołpaczek; stąd taki połysk.

Lepic jak widać zaczynam od końca - na razie uczę się robić w miarę wyglądające detale (diabeł tkwi w szczegółach?) - może kiedyś nadejdzie i czas, że zacznę robić w miarę wyglądające modele+detale? ;-)

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
25-02-13 20:19  Odp: [R] Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Mała aktualizacja z tego "co zaszło".
Podjąłem męską ;-) decyzję i pozbyłem się ząbków łączących na krawędzi natarcia płata. Wymordowałem niesamowicie karton przy próbach uformowania go w coś co po sklejeniu będzie udawać krawędź natarcia. Braki w "parku narzędziowym" się kłaniają :-(.
Na początek przymiarka szkieletu - wymagał lekkiego przycięci i spiłowania tu i tam


Molestowanie kartonu rękojeścią AK-3 nie wyszło mu całkiem na dobre.


Szkielet przykleiłem do dolnych poszyć płatów i zabrałem się za pasowanie górnego.


W efekcie powyższych "gusałek" udało mi się pozlepiać takie oto "coś":

Jak widać daleka droga jeszcze przedemną :-( nim będę mógł stwierdzić, że "skleiłem skrzydło" ;-)

W międzyczasie, czekając, aż kolejne fragmenty klejonej krawędzi natarcia wyschną, wyszabrowałem z pobliskiego szrotu coś, co postaram się zamontować zamiast "oryginalnego ogumienia".



EDIT 02-03-2013 18:41

Monologu ciąg dalszy.
Ekipa montażowa pogoniona do roboty zabrała się za składanie do kupy powierzchni nośnych. No i na dzień dobry bach! Problem. Wytłumaczenia są dwa: albo ja coś sknociłem albo wycinanka "tak ma". Jakby nie było i kto by nie zawinił stanąłem przed najtrudniejszym dziś dylematem: chcę płaskie skrzydła bez szpar na łączeniu czy wolę skrzydła z dodatnim wzniosem i szparą. Po wykorzystaniu dwóch kół ratunkowych (pół na pół i telefon do przyjaciela;-) ) zapragnąłem stać się posiadaczem myśliwca JKM, który od przodu będzie jak Spit wyglądał - postawiłem na szparę. Z dwojga złego mniej się szpara w oczy rzuci niż klapnięte skrzydła.
Z góry da się przeżyć, poszycie zeszło się lekko na zakładkę:


Natomiast od spodu szpara - dokładnie na szerokość zakładki z górnej powierzchni płata.


Całość po złożeniu przynajmniej zachowała stosowny wznios...


Kolejny element to usterzenie pionowe. Rozrysowanie usterzenia i fragmentu kadłuba jako jednego elementu, dodatkowo klejonego "od góry", po krawędzi natarcia statecznika pionowego uważam osobiście za "bardzo" fajny pomysł, ułatwiający uformowanie i sklejenie tego fragmentu modelu do maksimum. Dodatkowo, dla ułatwienia, pozbyłem się ząbków łączących na krawędzi natarcia usterzenia i skleiłem (wymordowałem, to lepsze określenie) wszystko w kupę na styk.


Dalej było już z górki - ster kierunku i szkielet usterzenia poziomego. Na sterze kierunku pozbyłem się (odciąłem) imitacji ogonowego światła pozycyjnego, które jakoś tak... nie przemówiło do mnie (wystający poza obrys krawędzi spływu steru fragment białego kartonu). Coś będę musiał tam "wmontować".

I przymiarka na sucho - ufff... ster zmieścił się w stateczniku...

W międzyczasie "strugałem" kolejne koła - ot tak, żeby potrenować. Tym razem opona uniwersalna, wersja a'la Hall'a. :-D

--

Post zmieniony (02-03-13 18:42)

 
12-03-13 08:28  Odp: [R] Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Czas na mały UP.
Skleiłem elementy sekcji ogonowej.


Przymiarka całości "na sucho" wygląda tak:


Klejąc stateczniki poziome zrezygnowałem z ząbków łączących na krawędzi natarcia, mam nadzieję, że wyszło to statecznikom na dobre.

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
12-03-13 11:14  Odp: [R] Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
MarcinS 

Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 4

Kółeczka nr2 zdecydowanie na TAK! Z tą szparą przy centropłacie trzeba było pewnie trochę powalczyć przy pomocy papieru ściernego i dograć skrzydła. Teraz juz chyba "po ptokach". Poza tym model zapowiada sie b. fajnie. Własnie wyciągnołem mjego w 2D- może się doczeka cięcia...

Pozdrawiam.

 
12-03-13 11:30  Odp: [R] Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
AWOT   

Miło się ogląda i podpatruje technikę budowania modeli.
Nie jestem pewien ale wydaje mi się, że usztywnienia poszycia w komorze podwozia powinny być ułożone równolegle do podłużnej osi samolotu. Powinny chyba odpowiadać nitowaniu widocznemu na dolnej powierzchni skrzydła.
Ale generalnie model wygląda bardzo fajnie!

--

AWOT

 
12-03-13 13:39  Odp: [R] Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Kółeczka super o ogonku nie wspomnę. :-)

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
12-03-13 20:22  Odp: [R] Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Witaj Bartko28 , to co napiszę nie ma nicwspólnego z tą relacją , przepraszam . Natomiast chciałbym tobie pogratulować pięknego , jak dla mnie, TU -144. Lubię takie stare wycinanki i Twoje fotki poprawiły mi humor na koniec dnia. Klasa model . Widziałem też UT-2 Twojego wykonania , także mucha nie siada. Bomba . Mam nadzieję , że poczynisz jeszcze niejeden klasyk z dorobku MM . Trzymam kciuki i życzę kolejnych rarytasków . Pozdrawia Ciebie Marek vel ANDY .

 
16-03-13 16:53  Odp: [R] Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Mała aktualizacja, żeby nie "szukać się później" w czarnych ;-) czeluściach forum.
AWOT - masz rację, wzmocnienia powinny być prostopadle do krawędzi natarcia - dlaczego p. Sałapa zrobił je w ten sposób - pojęcia nie mam. Niestety na wnękach podwozia nadrukowane zostały miejsca ich wklejenia, więc gdybym przykleił "jak monografia każe" wyglądałoby to nieciekawie.
ANDY - dzięki za dobre słowo :-) choć tego TU można skleić o niebo lepiej (ja lepiłem go "na zamówienie", na szybko jako rekwizyt do pewnej prezentacji, więc kompletnie nie dbałem o jakość). Nad UT-2 siedziałem nieco dłużej - mimo prostoty też mi się ten samolocik podoba.

Wracając do meritum, wymęczyłem układ wydechowy. Niestety wersja pierwsza, z wycinanki przepadła bez echa za sprawą mojego współlokatora, który uczynił sobie zeń zabawkę. Sprawca złapany niemal na gorącym uczynku:


Druga wersja, ze skanu "bezpieczeństwa" (od jakiegoś czasu zacząłem skanować te części, które w trakcie "klejenia na sucho w 2D" wydawały mi się trudniejsze do wykonania) wyszła gorzej. Nie wiem, czy to wina kartonu czy... moja.


W międzyczasie pracy nad układem wydalniczym bis skleiłem łopaty śmigła. Zdjęcie pokazuje, że łopatom należy się poprawka (szczególnie malarska) a mnie wizyta u okulisty.




EDIT [19.03.2013]
Powoli zaczyna Spit przypominać Spitfire'a. Skrzydła i usterzenie na miejscu. Niestety dałem d... i nie wyretuszowałem wewnętrznych elementów poszycia przy lotkach i... pod pewnym kątem (co widać :oops:) "daje białym po oczach".



--

Post zmieniony (19-03-13 17:30)

 
24-03-13 09:05  Odp: [R] Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Mały UP w relacji. Poskładałem podwozie i Makro Bolesne "wysłało" je do poprawki, coś mi w kołach nie odpowiada. Wymęczyłem też chłodnice oleju i cieczy chłodzącej.



--
Pozdrawiam. Bartko28

 
24-03-13 11:43  Odp: [R] Supermarine Spitfire Mk. Vb MM 3/2005 czyli radocha za 5 złotych
Lepic 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Koła są eleganckie po zewnętrznej stronie,a środek trza by jeszcze "popieścić" i będzie git :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024