FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
21-02-24 12:29  [G] GPM IAF A-4N Skyhawk "Ayit", 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Witam w kolejnej relacjo-galerii. Od razu przepraszam za brak relacji na bierząco. Przedmiotem jest samolot A-4N Skyhawk "Ayit", wydany przez GPM.


Historia konstrukcji

A-4 jest ciekawym samolotem i ikoną lotnictwa, nie tylko USA. Zaprojektowany w latach 50-tych XX wieku w firmie Douglas, pod kierunkiem Edwarda Heinemanna. Projektant ten pracował nad m.in. SBD Dauntless i A-1 Skyraider. Projekt był przeciwieństwem ówczesnych trendów projektowania coraz bardziej skomplikowanych i drogich konstrukcji. Miał to być samolot prosty, lekki, tani w obsłudze i eksploatacji. Oblatany w 1954 roku, trafił do produkcji seryjnej w 1956. Wyprodukowano około 2,900 egz. bojowych i 600 treningowych.

Samolot ten był wykorzystywany w wojnie wietnamskiej gdzie latał na nim m.in. nieżyjący już John McCain, w wojnie Jom Kipur i w wojnie o falklandy. Zespół akrobacyjny US Navy, "Blue Angels", latał na A-4 w latach 1974-1986.


Projekt

Tradycyjnie okładka:



Projekt jest dość trudny do poprawnego wykonania. Wydaje mi się że autor albo nie budował surówki albo zmieniał conieco po budowie. W modelu jest dużo drobiazgów które trzeba samemu poprawić lub są bardzo trudne do poprawnego wykonania. Na przykład paski łączące które wystają w miejscach gdzie nie powinny, łączenie jednego z segmentów ogona na boku zamiast na środku (powoduje to problem przy kształtowaniu części), rozmiar niektórych części, słabo osadzone podwozie, podwozie zaprojektowane bez wzmocnienia drutem, łączenia zbiorników i pocisków na górze elementów itd, itp. Osadzenie kabiny na wypustkach z jednej wręgi wydaje się prosić o problemy. Każde odchylenie wręgi spowoduje problemy z pasowaniem. Takich drobiazgów jest dość dużo. Dziwi mnie brak ikonicznych slotów z czerwonym tłem. Niektórych elementów brakuje na rysunkach a w wersji IAF brakuje zmian w instrukcji względem wersji US Navy.




Budowa

W budowie wykorzystałem wręgi wycięte laserem, kabinkę i gotowe koła, z oferty GPM. Zacząłem tradycyjnie od wycięcia i "zapudełkowania" większości elementów, wykonania uzbrojenia, pylonów, klap, lotek itp. Starałem się unikać łączenia segmentów na szkielecie.



Podkleiłem kartonem element kadłuba stykający się z wlotami powietrza, gdyż miał tendencję do sprężynowania a powinien być płaski.



Problemy sprawił nos który niestety nie tylko nie zszedł się idealnie ale jest dość wymęczony.



Migawki z budowy.



Sloty dorobiłem grzebiąc w nieskończonej ilości zdjęć tego samolotu.




Galeria

Zdjęcia robione ziemniakiem, w sztucznym świetle.



Dziękuję za czytanie, pozdrawiam i do zobaczenia w następnej galerii.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
21-02-24 12:44  Odp: [G] GPM IAF A-4N Skyhawk "Ayit", 1:33
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Podziwiam piękne wykonanie i gratuluję atrakcyjnego modelu. Co następną razą ?

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
21-02-24 13:53  Odp: [G] GPM IAF A-4N Skyhawk "Ayit", 1:33
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Warto było czekać na galerię. Pomimo opisanych problemów, nie widać ich. Szczególnie rozczulił mnie opis perfekcyjnie sklejonego dziobu jako tego, który: "nie zszedł się idealnie ale jest dość wymęczony" :D Serio? :D
Piękny i gratulacje. I nie pytam co następne, bo wiem ;)

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
21-02-24 15:16  Odp: [G] GPM IAF A-4N Skyhawk "Ayit", 1:33
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Gratuluję świetnego wykonania.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
21-02-24 16:52  Odp: [G] GPM IAF A-4N Skyhawk "Ayit", 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Super wykonanie !~Świetnie się prezentuje !

 
21-02-24 17:29  Odp: [G] GPM IAF A-4N Skyhawk "Ayit", 1:33
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Pięknie wykonany 'garbus' (tak sobie go nazywam)
Widzę, e nie tylko sloty dodałeś, ale i turbulizatory (tak się chyba nazywają te małe cośki na skrzydłach ?)
haj fajf !

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
21-02-24 17:50  Odp: [G] GPM IAF A-4N Skyhawk "Ayit", 1:33
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Wykonanie - rewelacja.
Gratuluję.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
21-02-24 18:33  Odp: [G] GPM IAF A-4N Skyhawk "Ayit", 1:33
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Piękny model! Brawo!

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
21-02-24 18:48  Odp: [G] GPM IAF A-4N Skyhawk "Ayit", 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Dziękuję za przeglądanie moich wypocin i opinie :)

@jhradca: kolejna galeria mam nadzieję wkrótce, tym razem retro Su-15.

@żółtodziób: racja, całkiem o tym zapomniałem. Miejsca do przyklejenia turbolizatorów są zaznaczone ale nie ma ich w wycinance, dorobiłem z zapasu koloru.

Pozdrawiam!

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
21-02-24 19:42  Odp: [G] GPM IAF A-4N Skyhawk "Ayit", 1:33
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Świetny model. Brawo!

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024