FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
21-01-08 12:39  [Pytanie] A-10 Thunderbolt MM10-11/2001
Bart   

Witam wszystkich forumowiczów!

Przeglądam Wasze prace od około roku. Jak dziecko sklejałem sporo modeli plastikowych i kilka kartonowych. Do modelarstwa powróciłem w 2001 roku ale tylko na chwilę. Niedawno w pudełku odnalazłem rozpoczęty model samolotu i mam zamiar "wyprodukować" go do końca. Właściwie to model jest praktycznie gotowy i teraz robię uzbrojenie... i tutaj zaczynają się moje pytania (zwłaszcza do osób które zbudowały ten model ale wysłucham rad każdego):

1. Przeglądnąłem sporo zdjęć tego samolotu i przeważnie ma on tylko węzły podwieszenia uzbrojenia aktualnie posiadanego - w modelu jest 11 podwieszeń i nie każde zostanie wykorzystane, bo model zawiera mniej pocisków (razem sześć). Czy to oznacza, że nie powinienem przyklejać wszystkich podwieszeń do skrzydeł? Czy miałem wkleić tylko te, które zostaną wykorzystane do pocisków?

2. Na każdym podwieszeniu znajdują się po dwa małe elementy z kawałkami ze szpilek imitujące chyba jakieś zaczepy do uzbrojenia. Czy te elementy (ze szpilkami) powinny znajdować się na podwieszeniach na których jest już pocisk, czy tylko na pustych pylonach?

3. Model posiada jeden duży pocisk (po sklejeniu od długości około 21cm) podwieszany pod kadłubem. Nie widziałem jeszcze tak uzbrojonego samolotu a sam pocisk z wycinanki wychodzi strasznie "kwadratowy" i jeśli mam go nie szpachlować to będzie posiadał "schodki" w miejscach łączenia i zmiany krzywizny przetłoczeń? A może właśnie tak wygląda ten pocisk? Może nie należy nadawać mu obłych kształtów? Czy spotkaliście zdjęcia tak uzbrojonego A-10?

...to chyba na razie tyle mam pytań? Nie mogę teraz wkleić żadnych zdjęć, bo przynajmniej do końca miesiąca nie posiadam aparatu. Zresztą jest to mój pierwszy model po na prawdę dużej przerwie i sam nie jestem z niego za bardzo zadowolony... raczej testuję na nim większość Waszych pomysłów i rodzajów klejenia, retuszu, sposobów formowania i usztywniania części. Dodam tylko, że zacząłem jedyną znaną mi techniką retuszu czarnym pisakiem i ołówkiem a kończyłem dobieraniem farby... ale to wymaga jeszcze zdobycia sporego doświadczenia i wyprodukowania wielu modeli.

Pozdrowionka. Bartek

--

 
21-01-08 13:06  Odp: [Pytanie] A-10 Thunderbolt MM10-11/2001
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Czy ten pocisk to nie zbiornik paliwa?

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
21-01-08 13:12  Odp: [Pytanie] A-10 Thunderbolt MM10-11/2001
Bart   

Nie jestem pewien do końca, ale raczej nie... w tylnej części ma cztery stateczniki , co wskazywałoby raczej na jakiś pocisk?! Nie wykluczam jednak, że możesz mieć rację. Tylko, że zbiornik raczej powinien mieć obłu kształt?!

 
21-01-08 13:23  Odp: [Pytanie] A-10 Thunderbolt MM10-11/2001
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

A nie jest to prxypadkiem bezpilotowy zasobnik kasetowy? One bywały kanciaste.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
21-01-08 13:26  Odp: [Pytanie] A-10 Thunderbolt MM10-11/2001
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Tutaj jest fotka z widocznymi podwieszeniami
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a8/A-10_Thunderbolt_II_3.jpg

Co do tego dużego czegoś to wg mnie jest to zbiornik o pojemności 2270l - oznaczenie JP-4 lub F-40.

Piszę o części ujętej w wycinance jako szablon XIX - tylko ona mi pasuje wielkością do elementu przez Ciebie opisywanego.

--

na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

Post zmieniony (21-01-08 13:28)

 
21-01-08 13:27  Odp: [Pytanie] A-10 Thunderbolt MM10-11/2001
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Czołem!!

1. Podwieszenia to integralna część samolotu, więc jak nie ma pocisków, podwieszenia zostają;)

2. Te szpilki to zaczepy do pocisków występują także gdy pocisk jest.

3. To jest podwieszany zbiornik paliwa, a te stateczniki są po to, aby modyfikować odpowiednio opływ powietrza.

Tutaj masz zdjęcia sklejonego modelu:
klik! i klik!


Pozdrawiam,
wojtek

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

 
21-01-08 13:35  Odp: [Pytanie] A-10 Thunderbolt MM10-11/2001
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Wujek GOOGLE dał takie odpowiedzi:

http://www.fas.org/man/dod-101/sys/ac/a-10.htm
http://www.a-10.org/ - patrz zdjęcia
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fairchild_A-10_Thunderbolt_II - linki na dole
http://www.globalsecurity.org/military/systems/aircraft/a-10-history.htm

A TU jest zdjęcie z tym dużym czymś pod spodem ;-))

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
21-01-08 13:39  Odp: [Pytanie] A-10 Thunderbolt MM10-11/2001
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

A tu taka mała ciekawostka :



--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
21-01-08 13:44  Odp: [Pytanie] A-10 Thunderbolt MM10-11/2001
Bart   

Czyli spinki powinny być na każdym pylonie a podwieszeń powinno być jedenaście. Dziękuję za odpowiedzi... zmyliły mnie zdjęcia samolotów które mają po jedynm podwieszeniu na skrzydle.

Czyli to jednak jest zbiornik paliwa? W takim razie trzeba będzie użyć dużo szpachli i farby żeby nadać mu okrągły kształt.

Ten model w zielonym malowaniu prezentuje się bardzo ciekawie... i chyba łatwiej retuszować w ciemnym kolorze niż jasnym?

Poza tym żałuję, że nie zamówiłem gotowej wytłoczki a kombinowałem z różnymi rodzajami kawałków folii... cóż dużo nauki przede mną!

 
21-01-08 19:35  Odp: [Pytanie] A-10 Thunderbolt MM10-11/2001
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

1. "Przeglądnąłem sporo zdjęć tego samolotu i przeważnie ma on tylko węzły podwieszenia uzbrojenia aktualnie posiadanego" - a ja widzę z reguly 11 węzłów podwieszeń, rzadko nie ma środkowego, podkadłubowego. Tylko na 1 widać 8 podwieszeń. Poza tym PRAWIE ZAWSZE widać puste węzły (nie znalazłem na zdjęciach konfiguracji 12xMK 82 + 2x AIM-9). Nie należy prz tym zapominać, że samolot jest w służbie od 1975 roku i pierwsze wersje mogly mieć tych węzlów mniej. W podanych przeze mnie linkach jest napisane ile jest podwieszeń i gdzie. Dodatkowo w pierwszym linku są podane przykałdowe 11 konfiguracji podwieszania uzbrojenia, z linkami do rysunków i parametrów podwieszanego uzbrojenia (można na tej podstawie samemu sobie je dorobić w wybranej konfiguracji).

2. "Czy te elementy (ze szpilkami) powinny znajdować się na podwieszeniach na których jest już pocisk, czy tylko na pustych pylonach?" Na zdjęciachte elementy są na każdym.


--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024