FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
31-03-06 08:50  Re: [do Wydawców] Skala 1:300
Wacek   

Czesć
Jako założyciel tej dyskusji tłumaczę: rzeczywiście chodziło mi modele okrętów dużych. Poprostu podobają mi się głównie modele pancerników i krążowników. O ile pierwszych w 1:200 to z tymi drugimi już jest cięzko. A pancerniki wzniosły się już na taki poziom komplikacji, że przy czasie, jakim dysponuję, budowa jednego potrwałaby długi czas. Poza tym są to kolosy, których eksponowanie w domu jest co najmniej kłopotliwe.
Wątek powstał z myślą właśnie o modelach dużych jednostek, których to modeli nie ma.

 
31-03-06 12:50  Re: [do Wydawców] Skala 1:300
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Kopajt, modeli JSC wcale nie jest mało. Nie wiem czy jakieś wydawnictwo ma więcej modeli pływających niż JSC.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
31-03-06 13:39  Re: [do Wydawców] Skala 1:300
origami 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 1

Panowie, czy nie uważacie, że te rozważania na temat skali są czysto akademickie? Wydawca jeśli nastawi się np. na 1:200, to nawet kilkanaście wpisów na tym czy innym forum nie przekona go do podjęcia decyzji biznesowej. Skala 1:300 jest tak samo fajna lub niefajna jak każda inna. Dla wydawcy liczy się zysk. Jeśli uzna, że wydawanie w 1:300 rzeczywiście mu się opłaci, to zapewniam Was, że nie trzeba będzie go namawiać i dyskutować nad wyższością świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi.
Choć przyznam, że dyskusja mimo wszystko jest bardzo interesująca :-)

 
31-03-06 14:02  Re: [do Wydawców] Skala 1:300
Wacek   

Origami: Problem w tym, że na razie można to udowadniac tylko redakcji MM.

 
31-03-06 14:41  Re: [do Wydawców] Skala 1:300
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Jeżeli skala 1:300 jest taka popularna i przynosi takie zyski to dlaczego np. p. Haliński nic w tej skali już nie wydaje. Na allegro widziałem trochę jego modeli w tej skali wydanych przed laty. Może to mu się jednak nie opłaci? Nie bawmy się więc w analityków rynku modelarskiego bo tenże rynek sam o siebie zadba i jak zwęszy zysk to modele się pojawią w skali 1:300 jak i każdej innej na jaka będzie zapotrzebowanie.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
31-03-06 15:38  Re: [do Wydawców] Skala 1:300
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Tak sobie czytam i zastanawiam się; czy jeśli Bismarck z MM jest najlepiej opracowanym modelem w tej klasie wśród MM(na razie bardziej opinia, niż stwierdzenie faktu), to jaki poziom przedstawiają inne modele tej "stajni"? Sam kiedyś gustowałem w "olbrzymach z 1:300" ale mi przeszło na latawce (nie krzyczeć proszę ;)). Mam jeszcze 4: KGV, Rodney, Vanguart, Richelieu (5-"Rewolucja Październikowa" już pływa w modelarskim raju).
Myślę, że jeśli chodzi o przyjemność klejenia (bez pedanterii historycznej), to chyba przynajmniej część spełnia te warunki? No chyba, że to tak beznadziejne opracowania, że nik nie poruszył tego tematu, bo nie warto ich odkopywać z aukcyjnych archiwów.
Nie wiem, po prostu jestem ciekaw. Wiem tylko, że "ex-Gangut" ;) kleił się bardzo przyjemnie i był dość specyficzny(ach, te kazamaty burtowe ;)), przez co chyba i sympatyczny. :)
Pozdrawiam Braci w Kartonie!
PS. motyw "z dnem lub bez dna" przypomina mi reklamę z pewnym kabaretem: "Jej róż, nie jej róż..." ;))

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
31-03-06 20:35  Re: [do Wydawców] Skala 1:300
Witold   

Skala 1:300 została zaproponowana, jak rozumiem, tylko ze względu na to, że duże modele są mało poręczne i trudno je eksponować w niewielkich pomieszczeniach. I tu podzielam poglądy forumowiczów. Jednakże skala ta wcale nie oznacza mniejsze skomplikowanie modelu. Często sklejam modele w skali 1: 250 z firmy HMV lub cfm(ostatnio S.M.S. Undine z HMV). Model ten sklejam już ponad pół roku i jeszcze to jakiś czas potrwa. W podobnym czasie skleiłem Bismarcka z GPM, w którym opracowywałem na nowo szkielet, by się pozbyć tektury z konstrukcji. Mimo to uważam, ze Bismarck był o niebo łatwiejszy do sklejenia w standardzie niż ten o 2/3 mniejszy okręcik. Skala wcale nie musi oznaczać, że modele staną się łatwiejsze. To ostanie musi być założone przez projektanta. Powinny być jednak tańsze. Rróżnica cenowa między modelem skomplikowanym i akceptowalnie mniej złożonym w skali 1:300 już nie będzie duża. Dalej więc w wykonawstwie będą decydowały podstawowe sprawy: umiejętności i cierpliwość.
Podsumowując za skalą 1:300 przemawiają: cena i większe możliwości ekspozycyjne.

 
01-04-06 00:18  Re: [do Wydawców] Skala 1:300
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Otwieram ponownie wątek - miejmy nadzieję, że dyskusja nie przerodzi się znowu w jakieś nagonki i przekonywanie do swych ideologii.

Przykro mi, że Marek P. nie zrozumiał, o co mi chodziło w tym wszystkim i wykasował wszystkie swoje wpisy. Musiałem wykasować też niektóre posty innych forumowiczów, bo odnosiły się do nieistniejących już wypowiedzi Marka - niektóre wpisy lekko poprzycinałem. Mam nadzieję, że się na mnie nei obrazicie za tę ingerencję.

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
01-04-06 11:59  Re: [do Wydawców] Skala 1:300
Hook6   

 

Dobrze zrobiłeś - sam miałem wczoraj na porządki tutaj ochotę ale niestety nie czas żeby wgryźć się w wątek i podjąć jakieś działania.

Wracając do dyskusji - osobiście mam nadzieję, że odrodzenie tej skali w szerszej niż ostatnio ofercie jednak nastąpi. To na niej przecież uczylismy się budowania pierwszych naszych okrętów i dziś ci młodsi stażem modelarze też powinni mieć taką szansę. Z drugiej strony przykład Repulse pokazuje, że bez uszczerbku dla rozwijania naszego hobby można przy niej zostać również podczas nabywania daleko większych umiejętności. Chętni z pewnością się znajdą. To dużo bardziej tradycyjna dla nas skala niż 1:250.

--

 
01-04-06 13:55  Re: [do Wydawców] Skala 1:300
Keith   

Pragnę goraco podziekować Moderatorom za usuniecie krasomówczych, popisowo reklamowych filipek w postaci postów nie wnoszacych niczego do Tematu.
Z tegoż powodu nawet nie próbowałem brać udziału w takich "przepychankach.
Niemal w pełni zgadzam sie z wypowiedzią p. "Witolda".
Niemniej problem tkwi w istnieniu b. małej ilości modeli w 300-ce.
Nie dziwi to specjalnie, ponieważ osobiscie uważam, że ta nieco nietypowa skala zawdziecza swoje zaistnienie Małemu Modelarzowi.
Otóż w jego klasycznym formacie A-3 wydruk ponad dwustumetrowego pancernika pancernika nie stanowił dużego problemu. Podział pokładu i burt na trzy czesci dawał sie jeszcze zaakceptować.
Niestety tych pancerników wydano niewiele a nie wszyscy modelarze buduja tylko modele pancerników.
Tworząc kolekcję modeli, groteskowym byłoby ustawienie obok siebie "Richelieu'a" w 300-ce obok krażowników badź co okrutniejsze niszczycieli w 200-kach, nie mówiac juz o mniejszych jednostkach w podziałkach 1/100 czy 1/50 !
Doputy więc nie pojawi sie na rynku większy wybór modeli w skali 300-ta, problem nie zostanie rozwiazany.
Niestety - modelarze wpływu na to nie mają, natomiast wydaje się to być interesującą /również finansowo/ do wykorzystania luką dla Wydawnictw, bedących w stanie wydać i zaoferować w tejże podziałce modele mniejszych jednostek (oczywiście opracowane na odpowiednim poziomie merytorycznym i wydawniczym) !
Pozdrowienia !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024