FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
26-02-06 15:48  [Technika] Pastele olejne do retuszu?
Marcinek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Ostatnio kupiłem pastele olejne w kiosku za 3,50 zł. Zastanawiam się więc czy te pastele są dobre do retuszu bo podobne można kupić na paper hobby za chyba 30 zł , co wy na to ???

 
26-02-06 15:59  Re: Pastele - pytanie
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Ja kupiłem ostatnio suche (36 sztuk) i zapłaciłem "trochę" więcej. W końcu sam już nie wiem, czy do retuszu mają być suche, czy olejne. Do tej pory retuszowałem farbkami.

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
26-02-06 16:04  Re: Pastele - pytanie
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

moim zdaniem lepsze by byly farbki, plakatowki albo akwarelki. Jak sie taka najedzie na część to łatwo potem zmyć. Pastele coprawda tez ale mi sie jakos ciezko retuszowalo pastelami.

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
26-02-06 16:10  Re: Pastele - pytanie
Marcinek   

Ziga ja prosiłem o suche pastele, a na opakowaniu pisze pastele olejne (więc to chyba to samo)

 
26-02-06 16:16  Re: Pastele - pytanie
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

to nie jest to samo a pani kioskarka niekoniecznie musi sie znać "pastele to pastele" a jakie to juz ja pewnie nie obchodzi.

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
27-02-06 12:18  Re: Pastele - pytanie
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Pastele jak najbardziej, ale do retuszu kartonów tylko olejne. Suche raczej do waloryzacji (jakies okurzenia, opiaszczenia, cieniowanie itp.).
Dobrze też się sprawdzają pastele olejne nakładane pędzelkiem zamoczonym w terpentynie. Spróbowałem i jestem zadowolony. Może z wyjątkiem intensywnego zapachu terpentyny...
PZDR. Mała Mi

--
It'll End In Tears

 
27-02-06 14:10  Re: Pastele - pytanie
Batman 

 

Osobiście nie polecam pasteli. Wszystko jest ok do momentu, kiedy trzeba retuszować część pokrytą klejem. Wówczas (przynajmniej moje pastele - olejne) się ścierają. Ja jestem zwolennikiem farbek akrylowych - pactra.
pozdrawiam

--


Bogwie schodzą by o mnie walczyć. Nie mam kompetencji by im wierzyć...

... I TYLKO MILCZĄ KAMIENIE...
a poza tym mam do oddania kilka kucyków rasy trojan
www.animals.org.pl

 
27-02-06 15:08  Re: Pastele - pytanie
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Batman, masz rację, ścierają się trochę, dlatego ja retuszuję przed klejeniem a potem uważam przy "macaniu" części.
Pastele olejne mają niezaprzeczalną zaletę tego rodzaju, że 50 kolorów kosztuje dwadzieścia pare złotych a wystarczy na bardzo bardzo długo. I można dobrać dowolny kolor, albo go zmieszać . 50 puszeczek Pactry to lekką licząc... 200 PLN. I dobrze jeśli model jest jednobarwny, ale jeśli tych kolorów jest 4, 5 czy wiecej? Robi sie spora sumka...
Oczywiście nie neguję zalet farb akrylowych (czy jakichkolwiek innych), dobrze dobrany odcień powoduje, że retusz jest praktycznie niewykrywalny. Sam czasem stosuje "technikę mieszaną", prócz pasteli również akwarele, akryle, czasem humbrole lub chińskie farbki olejne. Co sie nawinie i co pasuje. Elastycznośc i pomysłowość :)
Przedstawiłem tylko praktyczną stronę zagadnienia, z naciskiem na aspekt finansowy (Marcinek3, zakładam że początkujący, zapłacił za pastele 3 PLN, mniej niz za jedną puszeczkę Pactry).

--
It'll End In Tears

 
27-02-06 15:30  Re: Pastele - pytanie
Marcinek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

No początkujący nie jest ale jeśli chodzi o retusz to całkowicie zielony, bo krawędzie zawsze padźgałem czarnym tuszem. A gdzie można dostać terpentyne?

 
27-02-06 16:07  Re: Pastele - pytanie
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Ups.... przepraszam.
Terpentynę (najlepiej balsamiczną) dostaniesz w każdym sklepie chemicznym.
PZDR. Mała Mi

--
It'll End In Tears

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024