FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
27-05-06 16:16  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003) CZĘŚĆ DRUGA
Wydawn. A.Haliński 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Panie Alf,
powinny być wstawione dziś wieczorem.
Pozdrawiam wszystkich
A.Haliński

 
27-05-06 16:51  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003) CZĘŚĆ DRUGA
Seweryn 

 

Dziękuję Panie Andrzeju, pozwoliłem sobie skopiować je do tematu zapowiedzi tego dzbanka na forum Konradusa. Pozdrawiam

--
Seweryn

 
02-06-06 13:46  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003) CZĘŚĆ DRUGA
Jawka - Adler 



Na Forum:
Relacje w toku - 3


 - 1

Wróciłem z długiej podróży no i proszę. Wiele umknęło....
Mistrzowskie wykonanie. Wspaniale wyprofilowane elementy, świetny retusz i bardzo precyzyjnie sklejone. Rurki extra !!! Pełny profesjonalizm. To zresztą cechy wszystkich prezentowanych tu prac którymi się Szanowny Kolega zajął.

--
Skype: jawka-adler
8856744
Dalej ŁA-7, Bartolomeo Colleoni

 
02-06-06 15:54  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003) CZĘŚĆ DRUGA
Michał 

 

Oj... poszedł na dywanik i nie wrócił:)
Piekny ten model, to trzeba przyznać... po prostu rewelacja.
Czekam na swoje kabinki i zabieram sie za myśliwce, bo tylko smaka Łukasz zrobił. Jednal tego Ju-88 ustawiam sobie w kolejce:)
Serdecznie pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na dalszy ciąg relacji...

 
03-06-06 16:02  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003) CZĘŚĆ DRUGA
bandi   

No właśnie, poszedł i nie wrócił !!!!!!

--

 
19-06-06 12:29  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003) CZĘŚĆ DRUGA
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

No dobra, już jestem :) Jeżeli moderatorzy mają ochotę, mogą usunąc wszystkie wpisy związane z dywanikiem i P-47. ;)

Drugie skrzydło wyszło mi lepiej niż pierwsze, postanowiłem więc napisać taki miniporadnik skrzydłowy. Oto on:



Zanim zaczniemy oklejać szkielet, poszycie należy ukształtować tak, by nawet bez kleju trzymało z grubsza pożądany kształt. Krawędzie spływu warto oszlifować, aby nie były takie grube.

Wstępnie zaokrąglamy segment wałkując go na czymś miękkim, np. na podkładce od myszy (chociaż można to zrobić też ręką na kancie stołu - tylko że tu przy braku wprawy jest ryzyko powstania załamań):



Potem owijamy część na walcach o coraz mniejszej średnicy (kończąc nawet na stalowym drucie 1,5 mm np. w przypadku końcówek skrzydeł):





Przy "ostrzejszych" krawędziach warto nałożyć od strony niezadrukowanej odrobinkę jakiejś cieczy (np. śliny :) ), karton się wtedy dużo łatwiej kształtuje.

Po ukształtowaniu i doklejeniu ewentualnych pasków łączących i wzmocnień otrzymujemy coś takiego:



Szkielet (tylko szkielet) smarujemy obficie butaprenem:



Po przyklejeniu segmentu (tylko z jednej strony) sprawdzamy, czy następny segment będzie pasował:



Jeżeli nie pasuje idealnie, to inaczej umiejscawiamy pierwszy fragment (właśnie po to butapren był nałożony tylko na szkielet - gdyby położyć go również na poszycie, to jakiekolwiek późniejsze zmiany byłyby bardzo trudne).

Teraz nakładamy butapren z drugiej strony szkieletu, też jednostronnie, aby w razie czego można było cały segment łatwo usunąć. Ponadto tym razem mniej więcej 1,5 cm od krawędzi spływu zostawiamy bez kleju.



Sprawdzamy, czy kolejny segment pasuje:





Sklejamy krawędź spływu, nakładając krok po kroku klej wikolowaty i sklejając krawędź małymi fragmentami:



Kolejne segmenty poszycia przyklejamy w sposób analogiczny, ale już na ząbki paska łączącego nakładamy cienką warstwę butaprenu, a na krawędź poszycia, która się na tym pasku znajdzie - grubaśną warstwę (będzie mocno trzymać, a jednocześnie nie łapie od razu na amen, i da się to odkleić w razie czego).

Końcówkę skrzydła kształtujemy na gumce (przypominam o zeszlifowaniu krawędzi, żeby nie była taka gruba):



Potem sklejamy razem wycięcia na łuku i przyklejamy połóweczki analogicznie do wcześniej opisanego sposobu:



Różnica polega na tym, że wikolowatym sklejamy całą krawędź (a nie tylko krawędź spływu), a ponadto przed sklejeniem te bardziej zaokrąglone fragmenty dociskamy jakimś walcem, żeby nabrały odpowiedniego kształtu:





Dzięki powyższym metodom osiągamy:

1. Prościutkie skrzydło bez szpar:



2. Równiutkie krawędzie spływu:



3. Eleganckie końcówki:



I jeszcze parę słów o reflektorze.

Odbłyśnik został zrobiony metodą podobną (nie taką samą, bo bez polerowania i z jakiejś cieńszej folii) do opisanej przez jhradcę w ABC, więc nie będę się tu rozpisywał.
Krawędź reflektorka jest z drutu.
Żarówka natomiast wykonana jest sposobem wyciągniętym z relacji z P.11 rowina - jest to kuleczka wyjęta z woreczka, w którym znajduje się środek pochłaniający wilgoć (właśnie takie kuleczki stanowią ten środek - najlepiej jest mieć kilka takich woreczków, i wybrać z nich odpowiednią kuleczkę). Kuleczka została polakierowana, aby nie zżółkła po wchłonięciu jakiejś przypadkowej wilgoci. ;-) Torebki z tym środkiem znaleźć można np. w pudłach po butach.
Śruby są z kropelek wikolowatego.





Szyba chroniąca reflektor w prawdziwym samolocie jest na równi z blachą poszycia - postanowiłem, że u mnie też tak będzie. W tym celu za pomocą "ścinki" wyciętej z poszycia, a następnie przyklejonej wikolowatym (łatwo potem oderwać i wyczyścić) do folii do bindowania, wyciąłem odpowiedniej wielkości elipsę z folii:



Szybkę przykleiłem wikolowatym do kartonowego kopyta i po podgrzaniu nad świeczką wygiąłem do odpowiedniego kształtu (można palcami, można czymś innym).



Wkleiłem ją lakierem Humbrola (można też wikolowatym, ale chyba słabiej trzyma).

I efekt:







Post zmieniony (20-06-06 10:00)

 
19-06-06 12:49  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003) CZĘŚĆ DRUGA
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Re-we-la-cja!!! Jestem pod wrażeniem...Super wykład z cyklu "jak poprawnie skleić" - dzięki za wrażenia estetyczne i garść cennych dla mnie (początkujący) porad... Mówiąc górnolotnie - wartość merytoryczna i dydaktyczna wątku - celujący...

 
19-06-06 14:35  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003) CZĘŚĆ DRUGA
Jawka - Adler 



Na Forum:
Relacje w toku - 3


 - 1

"Poradnik Swingera". Brzmi świetnie. Filtr postów, małe wygładzenie przed drukiem, bindowanie i mamy pozycję nr 1. Ja się już zapisuje na egzemplarz :))

Pozdrawiam serdecznie,

--
Skype: jawka-adler
8856744
Dalej ŁA-7, Bartolomeo Colleoni

 
19-06-06 15:46  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003) CZĘŚĆ DRUGA
kermeet 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Super! Relacja na najwyższym poziomie, a wskazówki bezcenne - przynajmniej dla mnie :) Dzięki wielkie. Mam nadzieję, że pojawisz się we Wrocławiu ze swoimi modelami żeby można było obejrzeć na żywo?

 
19-06-06 19:17  Re: [relacja] Junkers Ju 88C-6 (Military Model 3-4/2003) CZĘŚĆ DRUGA
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Kruca-bomba , kruca-bomba - ale jazda!!!
Podobnie jak w chirurgii - oglądając z boku - jak robi to mistrz - wydaje się proste... Ale jak się samemu za to zabrać - to dopiero zaczynają się schody... ;-)
Życzę wszystkim i sobie najbardziej , aby też tak móc...!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024