FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
31-01-06 10:13  [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33 CZĘŚĆ I
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 


Cześć

Witam kolejny raz w mojej relacji i jak zwykle zapraszam do oglądania, oceniania, wymieniania uwag i dobrej mam nadzieję zabawy. Tym razem wybór padł na dość popularny ostatnio model, jakim jest F-14 A Tomcat. Podstawowe informacje o F-14 dla zainteresowanych tu: http://www.f14tomcat.neostrada.pl/start.htm

Zdecydowałem się na wydawnictwo Kartonowy Arsenał z wiadomych przyczyn dobre komputerowe opracowanie, świetna waloryzacja, duże uszczegółowienie, możliwość wykonania ruchomych elementów itd. Po wstępnym zapoznaniu się z arkuszami przyznaje rację osobą, które przestrzegały mnie przed tym modelem twierdząc, że model jest piekielnie trudny. Potwierdzam :-) masa drobnych szczegółów, na które będzie trzeba poświęcić ogrom czasu, rozbudowany szkielet, spora ilość ruchomych elementów wszystko to podparte praktycznie tylko rysunkami montażowymi ( no, ale tego niby szukałem).

Całość budowy rozpoczęte standardowo od montażu szkieletu, stosując się do zaleceń autora odnośnie grubości tektury i nie zwracając uwagi na czystość klejenia. Polecam bardzo, naprawdę bardzo dokładne zapoznanie się z rysunkiem montażowym i wszystkimi elementami szkieletu można zapomnieć o drobnych elementach. Przednia część szkieletu bez zastrzeżeń wszystko jasne idealnie spasowane, delikatne kłopoty pojawiły się w budowie środkowej części, która jest mocno rozbudowana i posiada mechanizm ruchomych skrzydeł. Całość szkieletu jest zilustrowana na jednym rysunku jak dla mnie trochę mało w paru miejscach miałem wątpliwości jak i co ma być zagięte. Pojawił się jeden drobny błąd w oznaczeniu miejsca przyklejenia części 9a i 11a ich miejsca są wzajemnie zamienione. Reszta elementów spasowana dokładnie, system synchronicznie ruszanych skrzydeł działa bez zastrzeżeń.

Po przebrnięciu przez szkielet postanowiłem wypróbować paluchy na czymś stosunkowo łatwym wybór padł na skrzydła. Szkielet skrzydeł jak dla mnie troszkę za mało rozbudowany szczególnie jego druga część. Sporo uwagi należy poświecić na „ zawiasy skrzydeł”, które składają się z 5 elementów dość wymagających, jeżeli chodzi o ich kształtowanie na szczęście autor zadbał o ich idealne zaprojektowanie i spasowanie. Skrzydła można wykonać z otwartymi i ruchomymi klapami, co uczynię niebawem :-)










P.S. To będzie naprawdę bardzo wolna relacja !!!
Pozdrawiam

--

Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

Post zmieniony (23-02-06 15:24)

 
31-01-06 10:26  Re: [Relacja]
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Panie i Panowie! Piotrek znowu zaczyna szalec :)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
31-01-06 10:55  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
robal 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Kolejna piekna maszyna wspolczesna sie szykuje :), czyli to co tygrysy lubia najbardziej. Ostatnimi czasy obserwujemy bogactwo relacji na forum, szkoda troche ze wydawcy nie nadazaja za tym bardzo pozytywnym trendem... ;). Kibicuje mocno bo u mnie ten modelik takze w czolowce kolejki. Probowalem swoich sil z pierwszym wydaniem, ale to byla ciezka walka (dokladnosc opracowania i papier kredowy), ale to wydanie wyglada calkiem przyjaznie. Czy kabina bedzie otwarta?

--
**********************
Space - The Final Frontier
Gene Roddenberry - StarTrek
**********************

 
31-01-06 11:01  Re: [Relacja]
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Jak zobaczyłem okładkę, to aż podskoczyłem z wrażenia i przeszperałem swoje archiwum. Znalazłem "ten" model, ale... wydanie 2-3/95 :))
Skoro BERP twierdzi, że to, które skleja, ma masę szczegółów, to ten mój na pewno jest dużo prostrzy. Nawet widać, że to jeszcze ręczna, ale piękna robota [choć kokpit nie umywa się już do tego, co zobaczyłem w ostatnim Spit'cie z MM]. W końcu jest 6 lat różnicy, choć to samo wydawnictwo.
Myślę, że chłopaki z firmy Grumman też będą śledzić tę relację i uwzględnią wnioski przy kolejnych modernizacjach ;)

--

...to ja idę sklejać pierogi :)

Post zmieniony (31-01-06 11:52)

 
31-01-06 11:03  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
kari   

Witaj BERP!
Good choice !
Świetny "tomkat", przepraszam - temat, dobre opracowanie i bardzo dobry wykonawca.
Wszystko to razem zebrane do kupy wg mnie = ciekawa "wolna relacja" powstawania F-14A od AH.
Czekam na więcej !
Pozdrawiam.
-------------------------------------------------------------------------------------------

 
31-01-06 11:05  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
PanzerMaus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Jakby co to służę częściami:) Wszystkie ,które znajdują się za kabiną pilotów:))
Zapowiada się ciekawie :)) Komu LET'S temu GO !!!

--
Kings of Chaos

 
31-01-06 11:33  Re: [Relacja]
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

No to "szaleju" Ci na drogę ;-D Trzymam kciuki, w końcu można powiedzieć, że jestem "ojcem chrzestnym" Twojego modelu :-))))

--

Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)


Post zmieniony (11-02-06 12:43)

 
31-01-06 11:34  Re: [Relacja]
ESP   

@Dixie
model ktory ty masz i ktory klei BERP to prawie ten sam model
wydanie z 2000 roku roznie sie od Twojego:
-innym malowaniem Wolfpack zamiast Tomcatters
-kartom matowy zamiast kredowego
-dodaniem kilkunastu szczegolow: min. drabinka, sonda do tankowania, otwarte hamulce i klapy, radar
-szkielet modelu i jego bryla nie zmienila sie - to ciagle ten sam model - pod tym wzgledem nic sie nie zmienilo.

@BERP
napewno znasz strone MATS - najwiekszy zbior materialow o tomcacie
http://www.anft.net/f-14/
jezeli jednak cos jeszcze potrzebujesz daj info na konrad.gora@gmail.com - wysle ci wszystko to co mam (a mam tego duuuuuuuuuuuuuuuuzo)

@maniacy F-14
jezeli jeszcze nie ogladaliscie serii Fighter Fling (pozycja obowiazkowa dla wszystkich maniakow Indora) to jest ona do sciagniecia na Patrick Aviation Videos:
http://www.patricksaviation.com/videos.php?action=search&p=1&q=Fighter%20fling&f=text&aircraft=35&pp=10&s=relevance&o=desc
polecam najbardziej te z lat 2002-2004

Le Coureur 1776 (Shipyard) - 5%
HMS Alert 1777 (Shipyard) - 100%
Yukikaze (AH 3/2003) - 100%
P-51C Mustang III (AH 3/2006) - 100%
Messerschmitt Bf109F-4 (AH 4/2005) - 100%

Post zmieniony (31-01-06 11:40)

 
31-01-06 11:36  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

+ skopane wloty powietrza ;-D

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
31-01-06 13:14  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
Drewal   

Czesc
Chyba nie wszystko tak idealnie pasuje, na obrazku 2 (DSCN4865.jpg) widac jak wregi nr 4 i 5 jakby byly nie tak wykreslone. Sam jestem w trakcie budowy szkieletu wiec niezmiernie mnie cieszy, ze widze ta relacje.
Pozdrawiam Tomek D

 
31-01-06 13:50  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
ESP   

polecam rowniez relacje Roberta na kartonbau.de
http://www.kartonbau.de/wbb2/thread.php?threadid=2948

--
Le Coureur 1776 (Shipyard) - 5%
HMS Alert 1777 (Shipyard) - 100%
Yukikaze (AH 3/2003) - 100%
P-51C Mustang III (AH 3/2006) - 100%
Messerschmitt Bf109F-4 (AH 4/2005) - 100%

 
31-01-06 13:58  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Drewal świetnie, że też go robisz będziemy mogli wymieniać wspólne uwagi :-) Odnośnie wręg 4 i 5 zwróciłem uwagę na to sprawdzałem i pasowałem kilka razy i uznałem, że mimo dziwnego wyglądu tak ma to być i tak jest zaprojektowane. Myślę, że wyjdzie to w dalszej budowie i wtedy będziemy mogli stwierdzić czy to błąd puki, co nie chciałem zwyczajowo krzyczeć, że coś tam nie pasuję i jest źle zaprojektowane :-)

Zdjęcie nr 5 DSCN4860 widać tam charakterystyczne półkola w miejscach gdzie będzie zawias skrzydła, to będzie trzeba wyciąć po sklejeniu przy budowie szkieletu skrzydeł. Zwróć uwagę na spód szkieletu skrzydła jest tam spora przestrzeń, która może powodować zapadanie się poszycia ja wkleiłem tam zeszlifowany kawałek tektury żeby zabezpieczyć się przed tym. No chyba, że tak ma być i ma się to zapadać.


P.S. ESP ogromne dzięki za wszystki info przyda się na 100%, relacja Roberta świetna już mam do niego pytanie bo coś mi nie pasuje w kabinie.
Pozdrawiam

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
31-01-06 20:10  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

"Powolna relacja" - hehehe , akurat ; dość daleko już "zaleciałeś" ;-) !
Oglądam dalej - spokojny , bo wiem jaki będzie efekt!
Mam też ten model w szafie ( 2D ) , ale na razie sobie pooglądam ( z przyjemnością! ).

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
02-02-06 01:46  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Prace powoli posuwają się na przód obecnie pracuję nad wszystkimi elementami, które będą wklejone przed przyklejeniem poszycia. Im głębiej w to wchodzę tym bardziej podoba mi się stopień uszczegółowienia modelu. Parę fotek drobiazgów zrobionych zawodzącym mnie aparatem .. chyba czas na zmianę sprzętu :-(





P.S.Mariusz postaram się żeby to jakoś przyzwoicie wygladało na koniec :-)
Pozdrawiam

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
02-02-06 10:27  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
kari   

witaj BERP !
Po wstępnej analizie części wydaje mi sie, że projektant popełnił błąd.
Dotyczy to cz. 15P (poszycie kadłuba - osłona silnika prawego).
W F-14 stateczniki pionowe a ściślej ich dolna część (prawa strona obu stateczników) ma charakterystyczne wyoblenia, które w modelu będą realizowane poprzez przyklejenie wyprofilowanych części 22bL i 22bP.
Problem polega na tym, że na cz.15P białe pole (miejce pod statecznik) jest wydrukowane odwrotnie. Efektem tego po sklejeniu wyoblenie (na białym) polu widoczne będzie po stronie lewej prawego statecznika , a nie po prawej jak powinno być.
Powinieneś zwrócić na to uwagę. Napisz co o tym sądzisz.

Pozdrawiam
----------------------------------------------------------------------------------------------------

 
02-02-06 11:46  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
Kacu   

Witaj BERP. 4 lata temu jak zaczołem sklejanie tego modelu, to właśnie w wannie kabiny mnie przystawiło, nie mogłem odczytać planów i pomimo moich w tedy już dość dobrych umiejętność ( tzn lepszy już nie jestem ;)) nie udało mi sie przykleić paneli zegarów i tej "ramki" co są zatrzaski owiewki kabiny :) - mam nadzieje, że twoja relacja coś pomoże i wyjaśni, bo szkoda by było egzemplaża :)

--
Jestem tylko ludziem, moge się mylić :)

 
02-02-06 12:15  Re: [Relacja]
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Kacu szkoda kasy i poświeconego czasu modelik trzeba dokończyć koniecznie :-) postaram się w odpowiedni sposób zrelacjonować montaż wszystkiego, co w kabinie.
Fakt rysunek montażowy jest delikatnie mówiąc naszpikowany numeracją detali.

Kari dziś sprawdzę jak wygląda opisana przez Ciebie sprawa.

Kacu doszedłem do tego momentu faktycznie jeden z dzielących elementów wstępnie nie pasuje zobaczymy jak to będzie wyglądało po wklejeniu całości.
Pozdrawiam

Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

Post zmieniony (02-02-06 14:13)

 
02-02-06 13:59  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
Kacu   

raczej nie chodziło o numeracje, a coś jakby to ująć pewnego rodzaju przelmilczenia w rysunkach o ile pamiętam to jest 1 rysunek wanny, brakowało mi drógiego żutu. no a po za tym są takie dwie wręgi w środku owej wanny (dzielą ją na dwie część) jedna mi nie pasowała kompletnie!! nie wiem czemu doszedłem do wniosku, że to nie mój błąd. i postanowiłem że tak powiem poczekać na dobry momęt :)

życze powodzenia, rozdziewicz tą kabinke :P

--
Jestem tylko ludziem, moge się mylić :)

 
02-02-06 16:02  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
kari   

Witaj BERP !

Chodzi mi o ten błąd w opracowaniu AH.

Tak wygląda błędny el. poszycia (po prawej) :



a tak moim zdaniem powinien wyglądać :



Pozdrawiam.
--------------------------------------------------------------------------------------------------

 
02-02-06 18:21  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
Sebastian Cz. 



 - 16

Nie mam tego modelu w kartonie, ale mam plastikowy ( jeden z 3 moich wszystkich plastikow) i popieram "kari", ze ten drugi jest dobry.

--
Pozdrawiam
Sebastian

 
02-02-06 18:33  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
Puny 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

no za chiny kari tak nie może byc, to wbrew aksonometrii

--

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
z pokorą do rąk i umysłu
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 
02-02-06 19:01  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
kari   

Puny, ja tylko wychodzę z założenia, że wyoblenia u podstawy obu stateczników winny być po prawej stronie.
O ile same stateczniki są zaprojektowane OK, to element cz. 15P, na którym będzie mocowany prawy statecznik posiada błąd. Ot co.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
02-02-06 19:37  Re: [Relacja]
bastyan 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

kari... Z ciekawości też zerknąłem na model i wygląda mi, że wszystko jest ok - to samo dotyczy fotografii prawdziwych F-14...
Co do zdania: "ja tylko wychodzę z założenia, że wyoblenia u podstawy obu stateczników winny być po prawej stronie". Może fotki jakieś, plany czy cokolwiek, bo stwierdzenie "ja wychodzę z założenia" nie za bardzo pomaga ;-)

Sebastian GG: 8445811

Post zmieniony (02-02-06 19:41)

 
02-02-06 21:26  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
HAV 

 

kari... Z ciekawości też zerknąłem na model i wygląda mi, że wszystko jest ok - to samo dotyczy fotografii prawdziwych F-14...

Niestety nie jest , stateczniki są opracowane dobrze, ale wspomniana część 15P już nie. Wyoblenia stateczników powinny być po prawej stronie - dla porównania:

screen 1
screen 2
screen 3
screen 4

BERP - ładnie Ci idzie z tym Tomcatem. Polecam zajrzeć TUTAJ - masa zdjęć koteczka :)

 
02-02-06 22:23  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
Puny 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

zdjęcia pomogły, jest dobrze w modelu
sa z dwóch stron i przechodza płynnie
nie jest mozliwe aby były asymetrycznie ze wzgledu na pływ strugi powietrza, który by powodował skrecenie kierunku lotu

--

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
z pokorą do rąk i umysłu
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 
03-02-06 12:31  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
kari   

Witajcie !

Wyjaśnij Puny w czym Tobie te „zdjęcia pomogły” i co „jest dobrze w modelu”?!
Bo nijak nie mogę tego zatrybić !

Uczepiłem się tego "bubla" w cz. 15P jak "rzep psiego ogona".
Zwróćcie uwagę na to jak autor narysował podstawy stateczników cz. 22e (prawidłowo) OK.



No to teraz wykonajcie prawy statecznik ("w pamięci" albo faktycznie) i spróbujcie przykleić go w miejsce dla niego przeznaczone na cz. 15P.

Życzę szczęścia :-)

Na 100% po przyklejeniu (prawego) statecznika, po jego lewej stronie pozostanie widoczne białe pole.

Oczywiście, dla "kartonowego wyjadacza " problem ten będzie do wyeliminowania (lepiej lub gorzej), ale myślę, że takiemu "gigantowi kartonowemu" jak Wydawnictwo AH takie "wpadki" nie powinny się zdarzać.
Pozdrawiam.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ps. Nie ujmując wyrobom Pana Halińskiego śmiem twierdzić, że w każdym Jego modelu (opracowanym komputerowo i nie tylko) jest co najmniej jeden błąd.
O niektórych powiadamia, ale jak widać nie o wszystkich, a szkoda :- ]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
03-02-06 13:39  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
Puny 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

aa nie pomyslałeś, że częśc nr 22e jest żle odwzorowana, ta podstawa jest do kitu powinna byc lustzranym odbiciem ? a zdjęcia pomogły poniewaz tam pada inaczej swiatło, dochodzi jeszcze rózny odcień malowania
niemożliwym jest aby samolot miał usterzenie wyprofilowane jednostronnie, to wbrew fizyce

--

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
z pokorą do rąk i umysłu
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 
03-02-06 13:51  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
PanzerMaus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Puny - jeśli to cię nie przekona to ja się poddaję :)


--
Kings of Chaos

 
03-02-06 14:24  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
kari   

Witaj Puny !
I jeszcze takie foty:






Sorry za jakość (to nie są skany), ale wyraźnie widać jak to jest z tymi "obłościami" stateczników u podstawy.

Teraz wystarczy skojarzyć odpowiednie części ze sobą i ... wszystko będzie jasne.
Pozdrawiam.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

--

 
03-02-06 15:11  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
Puny 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

OK. tylko jak to ma latać? zadziwiło mnie to jak cholera

--

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
z pokorą do rąk i umysłu
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 
03-02-06 15:13  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
PanzerMaus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Jak to ma latać?? F-14 + Tom Cruze ="Top gun" :))

--
Kings of Chaos

 
03-02-06 16:44  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
HAV 

 

aa nie pomyslałeś, że częśc nr 22e jest żle odwzorowana, ta podstawa jest do kitu powinna byc lustzranym odbiciem ? a zdjęcia pomogły poniewaz tam pada inaczej swiatło, dochodzi jeszcze rózny odcień malowania
niemożliwym jest aby samolot miał usterzenie wyprofilowane jednostronnie, to wbrew fizyce

Puny - sugeruję zwrócić na to uwagę konstruktorom Tomcat'a. Bez wątpienia dali ciała przy projektowaniu kilkadziesąt lat temu i teraz wszyscy popełniają ten sam błąd w modelach... ;-)

 
03-02-06 17:41  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
Puny 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

heheeh, dzięki za zrozumienie
liczy się zabawa i uśmiech w rozmowie

ale poważnie to nie dziwi Was takie rozwiązanie ????

--

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
z pokorą do rąk i umysłu
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 
03-02-06 18:16  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
AWOT   

Teraz przynajmniej wiadomo dlaczego wymieniaja bublowate F-14 na nowiutkie F/A-18 F, które sa całkowicie symetryczne :-)

--

AWOT

 
03-02-06 18:19  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
bastyan 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

kari... dzieki za fotki - rzeczywiscie jest cos nie tak, i z tego co widze, czesc 22b p+l jest wydrukowana prawidlowo - wyoblenia sa w prawo ;-)

--
Sebastian GG: 8445811

 
03-02-06 18:21  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
PanzerMaus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Bardziej dziwiłoby takie rozwiązanie:) Jest to prototyp F -14 - Model 303E! A w tych wyobleniach wg rysunków jakie posiadam znajdują się "dźwigniki hydrauliczne steru pionowego "


--
Kings of Chaos

 
03-02-06 20:41  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
buzz 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Stateczniki sa rozmieszczone asymetrycznie skonstruowane dlatego ze sa nawzajem wymienne..Poza tym sila aerodynamiczna powstajaca na tych wyobleniach jest tak mala przy predkosciach przydzwiekowych ze nie ma wplywu na momenty powodujace myszkowanie samolotu..Natomiast przy predkosciach naddzwiekowych oplyw w tym miejscu jest jeszcze mniejszy..Nalezaloby To zbadac w tunelu aerodynamicznym ale gdy sie przyjrzec bryle samolotu to fala aerodynamiczna rozchodzi sie tak ze mija to miejsce..Tak wiec konstruktorzy sie nie pomylili natomiast projektanci modelu troszke sie rozpedzili z ta symetria:))))POzdrawiam serdecznie wszystkich..

 
03-02-06 21:00  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
kari   

buzz, z tą zamiennością stateczników to chyba żart, bo o ile na pierwszy rzut oka stateczniki są takie same, to na drugi (rzut oka) zobaczysz spore różnice np. w górnej części (grzbietowej) anteny, światła i inne takie... ble, ble . Zagłębiając się do wnętrza okaże się, że to dwa różne "twory".
Pozdrawiam"

 
04-02-06 04:02  Re: [Relacja]
buzz 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Kari tez tak myslalem..Od lat 60 wszytkie samoloty amerykanskie samolty mysliwskie posiadaja konstrykcje modulowa.Stateczniki sa miedzy SOba zamienne, podobnie jak poziome.Tak jest w samolotach F-14,F-15,F-16,F-18 i ostatnim F-22, chociaz w F-22 sprawa niedotyczy statecznikow pionowych a wynika to ztad ze pelnia One specyficzna funkcje w trakcie lotu na duzych katach natarcia(wiekszego od krytycznego kata natarcia skrzydel) W samlotach amerykanskich konstrukcja statecznikow jak i innych czesci na danym platowcu jest taka sama.Podobna technologie stosuja rosjanie.To ze koncowki statecznikow roznia sa to tylko demontowalne dielektryczne oslony, natomiast gniazda w kadlubie sa takie same.POzdrawiam serdecznie..



Post zmieniony (04-02-06 13:17)

 
06-02-06 09:30  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Panowie widzę, że konkretnie rozpracowujecie temat stateczników za to właśnie lubię to forum :-).

Mimo ciągłego braku czasu udało mi się coś podłubać przy Tomkacie teraz już mogę stwierdzić, że model jest świetnie spasowany z dokładnością, co do….sam nie wiem grubości włosa, ewentualne błędy na tym etapie budowy wynikają chyba z mojej niedokładności. Przez weekend udało się wkleić całą drobnice, która została wcześniej wyprodukowana i założyć poszycie, które jest tylko częściowo doklejone do wręg, ponieważ jeszcze nie zdecydowałem się na wklejenie wanny kabiny. Tu pojawia się moje pytanie dotyczące wykonania zamykanej kabinki. W ramce będą wklejone małe „haczyki”, które po zamknięciu szyby muszą gdzieś się zmieścić autor nie przewidział chyba wycięcia otworów w dolnej ramce a jeżeli tak jest to tylko te białe, ale to chyba nie wystarczy by je zmieścić. Jak myślicie wycinać wszystko tak by to działało czy zostawić szybkę jako nieruchomą ?







P.S. Ostatnie zdjęcie stanowi własność Sz.P. Roberta .
Pozdrawiam

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
06-02-06 11:38  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
HAV 

 

Te "jasne pola" to druga część zaczepów owiewki, a konkretnie ich górna powierzchnia. Jeżeli już wycinać jakieś pola, to te czarne; chociaż przy takim stopniu detalizacji zastanowiłbym się czy nie wyciąć wszystkiego, wklejając zamiast tego rynienki z zaczepami w 3D ;-)

Tak to wygląda w rzeczywistości CLICK!. Przy zamykaniu, zaczepy owiewki "wchodzą" w rynienki w kadłubie, następnie cała owiewka dosuwana jest do przodu i blokowana zaczepami w kadłubie. Zdaje się, że tak to wygląda (chyba, żę mnie się poknociło i to dolne zaczepy są ruchome :P)


p.s. świetna robota, bardzo ładnie Ci idzie.

 
06-02-06 12:10  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Grim dokładnie tak sobie to wyobrażałem, ale ja chyba się nie podejmę wykonania kabiny zamykanej w ten sposób. Nie będę w stanie wykonać tego tak żeby cofała się do tyłu a potem „wjeżdżając” do przodu blokowała. Pozostaje wycięcie całości albo zostawienie tego tak jak jest. Ogromne dzięki za schemat to wyjaśnia wszystko.

Pozdrawiam

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
06-02-06 14:02  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
HAV 

 

Nie musisz przecież robić zamykanej owiewki, z resztą bez własnych modyfikacji w modelu i tak nie jest to przewidziane (mam tu namyśle wycinanie otworów w kadłubie). Tak jak pisałem wcześniej, poziom detalizacji modelu, jaki zaserwowali autorzy, aż się prosi o dorobienie dolnych zaczepów w 3D (przynajmniej taką mam koncepcję do mojego "koteczka" :P)

Poza tym otwarta (nieruchoma) owiewka ma tą przewagę nad ruchomą, że części nie muszą być idealnie spasowane :P

 
06-02-06 14:28  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
robal 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Ja tez bym zrobil otwarta - w takim modeliku az sie prosi o pokazanie jak najwiecej - otwarty radar na dziobie, otwarte hamulce w tylnej czesci kadluba, klapy w skrzydlach, kabina, podwozie, drabinka itp... bedzie sie prezentowal o wiele bardziej efektownie... tylko wtedy bedzie musial tak stac, zeby bylo wszystko widac :) co przy dzieciach albo zwierzaczkach przyniesie oplakane skutki :/

--
**********************
Space - The Final Frontier
Gene Roddenberry - StarTrek
**********************

 
16-02-06 09:45  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Prace nadal trwają i staram się udowodnić sobie, że można kleić wolno :-) mimo nacisków żeby robić to szybciej. Ponad półtora tygodnia zajęło mi częściowe zainstalowanie tego, co dotyczy kabiny pilotów (zdjęcia przed ostatecznym retuszem). Jeżeli ktoś budował ten model i zatrzymał się właśnie na tym nie dziwię się :-) . sprawa jest dosyć skomplikowana i wymaga naprawdę ogromnej precyzji i cierpliwości. Model jest tak dokładnie spasowany, że nie ma tu żadnego marginesu na jakikolwiek błąd ze strony modelarza. Zdecydowałem się wykonać kabinę jako otwartą i nieruchomą. Zacząłem wklejanie od tyłu, czyli element, w którym będzie wklejony siłownik owiewki, następnie „wanna” pilotów, ramka, w której są zaczepy na koniec tablica z zegarami taka kolejność pozwala ustrzec się błędu „brakującej ramki”, jaki zaobserwowałem w jednej z relacji naszego kolegi, który wykonał ten model. Dodatkowo wykonałem jeszcze parę drobnych elementów, które będą wklejane przed przyklejeniem poszycia właściwego (dokładne zdjęcia ramki i pozostałych elementów jutro, bo mi aparat oszalał)







P.S. BeBe 24.02.06 jak ja się cieszę :-)

Pozdrawiam

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
16-02-06 11:05  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

;-D no no no, KAWAŁ roboty panie Piotrze, jak to mawia moja mama "lataj nisko i powoli"
PS. K.T. na pewno obserwuje, więc POZDROWIENIA ;-)))

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
16-02-06 13:12  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Fajnie Ci to idzie!
Z przyjemnością śledzę nadal.
Wykazuję zrozumienie i wyrozumiałość dla wolnego tempa ;-) .

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
17-02-06 09:36  Re: [Relacja]
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Prace powoli toczą się dalej :-) postanowiłem wzmocnić szkielet dodatkowymi elementami żeby spodnie poszycie po przyklejeniu nie zapadało się i falowało. Wykonałem drobne elementy wnętrza hamulca na tym etapie jest mały błąd część E 4 jest za krótka w stosunku do obrysu białego pola gdzie ma być wklejona. Będzie to widoczne miejsce przy otworzonych klapach, dlatego wkleiłem nową część, którą wykonałem ze skanu części E 5.

C.D.N :-)





P.S. Dzięki Panowie

Leszek masz racje to u mnie nowa wersja budzia zmieniłem na rzadszy i jaśniejszy z wiadomych powodów. Twój superglut jest bombowy spisuje się świetnie usztywniam nim niektóre elementy od środka cała wnęka przedniego podwozia została nim potraktowana.

Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

Post zmieniony (17-02-06 10:59)

 
17-02-06 10:11  Re: [Relacja] "Just do it" F-14 A Tomcat KA 1:33
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Czy to jest jakaś "bardzo rozrzedzona wersja budzia"? A jak "super GLUE", sprawdza się w dziwnych miejscach? Dobra nie przeszkadzam i dalej "tsymam" kciuki ;-D

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
20-02-06 08:56  Re: [Relacja]
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Powoli zbliża się czas „ozdobienia” szkieletu poszyciem w tym celu wzmocniłem go tam gdzie się da i przygotowałem wszystko, co ma być wcześniej wklejone. Na tym etapie budowy wszystko pasowało mam nadzieję że tak już zostanie do końca :-). Cały czas przeżywam dziwność kształtów poszczególnych elementów, jakie autor zaserwował do sklejenia np. wnęki podwozia.








Leszek pewnie, że tak :-) trochę kosztowało mnie to zdrowia, ale udało się :-)
Pozdrawiam

--

Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

Post zmieniony (20-02-06 10:09)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024