FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
27-01-06 18:02  Re: [Technika] jak malować
nitsche 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Chaton jak więc zrobić ten aerograf? tak z ciekawości pytam,bo właściwie raczej stronie od malowania modeli "po całości" , dlatego uwielbiam modele GPM-u- wystarczy mały retusik po krawędzich rozcieńczonym Humbrolkiem i gitara...

 
27-01-06 20:38  Re: [Technika] jak malować
Chaton 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 14
 

Aerograf zbudować? - Całkiem prosto. Opiszę jak ja zrobiłem swój. Wziąłem kawałem mosiężnego pręta (średnica około 16 mm ale wcale taka nie musi być) - najlepiej mosiężny, żeby nie rdzewiał. Wyciąłem z niego 15 mm wałek ze schodkiem na 6 mm wysokim i głębokim. Potem zgodnie z kierunkiem wałka wywierciłem 4 otworki (2 x 3mm, i 2 x 2mm). Są w sklepach np. ze sprzętem komputerowym taki butle ze sprężonym gazem do czyszczenia - do niektórych są dołączone takie cieniutkie plastikowe rurki. Wiercimy otworek prostopadły do osi walca, srednicy troszke mniejszej od średnicy rurki. Najlepiej nagwintować ten otwór ale pamiętając żeby zwoje gwintu "wtapiały" się w plastikową rurkę. Da to możliwość precyzyjnego regulowania odległości dyszy z powietrzem, względem podajnika farby. Jeszcze jeden otworek w tym walcu jest potrzebny i też nagwintowany np. M3. Wkręcona weń śrubka będzie dociśkać podajnik farby. Umiejscowienie mogę pokazać na rysunku - jeśli ktoś będzie potrzebował takiego, ale zamieszczam tu zdjęcie więc chyba każdy się odnajdzie. Do wykonanego wałeczka możemy dokręcić (przez otwory fi 3mm) pokrykę z farby. Jako podajnik potrzebny będzie jeszcze zestaw igieł od chyba 0,5 mm do 1,2mm średnicy (do kupienia w każdej aptece - to nic, że wezmą nas za narkomanów:) ) Igły należy pozbawić plastikowej końcówki - OSTROŻNIE!!!. Jeśli ciężko schodzi, wystarczy troche podgrzać. Niektóre igły mają uszczelnienie z jakiejś masy i należy je też usunąć - złapać igłę kombinerkami i kruszyć lub ściągać plastik drugimi kombinerkami. Jeśli mamy piniądze lub nie mamy dużo do malowania wystarczy pobierać powietrze z kupionej butli, a otwierać jego dopływ spustem na tejże butli. Jeśli chcemy korzystać częściej z tego "cudu techniki" należy zaopatrzyć się w sprężarke z lodówki - do "nabycia" na złomowisku za "na piwo" dla "sprzedającego". Należy wybrać po pierwsze całą, po drugie taką w której jest jeszcze olej, po trzecie żeby był elektryczny układ rozruchowy. Po właczniu tej sprężarki do prądu stwierdzimy którędy wychodzi a którędy wchodzi powietrze. Na wejściu najlepiej dać np. samochodowy filtr paliwa. Potrzebna jest jeszcze - co chyba najtrudniejsze - opróżniona!!! butla po sprężonym powietrzu i tak poprzerabiana by wystawały z niej dwie metalowe końcówki - otwory. Jednym będziemy doprowadzać poprzez gumowy (najlepiej zbrojony) wąż, powietrze ze sprężarki. Na wężu najlepiej jeszcze zainstalować manometr. Druga końcówka - nagwintowana - będzie zaworem regulacji ciśnienia. To właściwie tyle. Oczywiście należy pamiętać o bezpieczeństwie! Nie dopuszczać do cakowitego zamknięcia zaworu regulacji ciśnienia - GROZI WYBUCHEM!!! Kontrolować stan i temperaturę węża - zbyt wysoka przy dużym ciśnieniu GROZI WYBUCHEM!!! Zdaję sobie sprawę z tego, że przedstawiony przeze mnie układ sprężania powietrza jest czystą partyzatką, więc nikogo nie namawiam do jego budowy (jeśli ktoś się zdecyduje, najlepiej założyć na nim zwór bezpieczeństwa). Nie biorę rzadnej odpowiedzialności za szkody wyrządzone jego używaniem. Co do samego aerografu to igłę zanurzyć w pojemniczku z farbą - gdy jest za krótka, przedłużyć np. koszulką termokurczliwą (do nabycia w każdym "elektroniku"), wielkość plamki regulować można: grubością igły, położeniem igły względem dyszy i odwrotnie.






__________________________________________________________________________________________
Rammer ; Ju-87B ; Mapei ; Wasserfall W5 ; Airwolf ; Ta-183 - 5% ; Jagdpanther - 75% ; Pioneer ; Jeffery-Poplavko
Galeria modeli


Post zmieniony (03-02-06 00:41)

 
27-01-06 21:04  Re: [Technika] jak malować
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Już wole nie cudować tylko kupić normalną pseudoiwate za 120 zł.....

po co sobie utrudniać życie?

--
Pozdrawiam!
Michał

 
27-01-06 21:21  Re: [Technika] jak malować
Chaton 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 14
 

Oczywiście, że tak! Ale to co ja zrobiłem kosztowało mnie jednak dużo dużo mniej, pieniędzy wówczas nie miałem zbyt wiele, czasu trochę więcej, a pomysłowość jednak dała rezultat i to powiem szczerze - całkiem niezły. Równie dobrze mogę kupić model plastikowy który ma już wszystkie podziały blach, nity itp. ale jednak wolę sklejać papierowe chociaż zabawy jest na pewno troszkę więcej no a cena modelu kartonowego mówi sama za siebie. Kiedyś słyszałem rozmowę dwuch kolegów ze studiów - jeden się przechwalał, że jego model czołgu kosztuje razem z farbami itp. około 2000 zł - nie wydaje mi się żeby w prawdziwym hobby chodziło o wydanie foruny...

--
__________________________________________________________________________________________
Rammer ; Ju-87B ; Mapei ; Wasserfall W5 ; Airwolf ; Ta-183 - 5% ; Jagdpanther - 75% ; Pioneer ; Jeffery-Poplavko
Galeria modeli

 
27-01-06 21:26  Re: [Technika] jak malować
nitsche 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

....hm.... chyba zostane przy pędzelkach....:)

 
27-01-06 21:36  Re: [Technika] jak malować
Chaton 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 14
 

Może to i lepiej, że mój post was zniechęcił:) Co do malowania pędzelkiem to... jakby to wyglądało gdyby najnowszy model mercedesa pomalono pędzlem? :)
Aha! podałem wam przepis na układ który troche zmodyfikowany (bardziej profesjonalny) możecie znaleźć na Polskiej Witrynie Modelarskiej. Jeśli chcecie zobaczyć efekty pracy na moim sprzęcie to zapraszam do mojej galerii: http://chor.gliwice.pl/~chaton.

--
__________________________________________________________________________________________
Rammer ; Ju-87B ; Mapei ; Wasserfall W5 ; Airwolf ; Ta-183 - 5% ; Jagdpanther - 75% ; Pioneer ; Jeffery-Poplavko
Galeria modeli

 
27-01-06 21:50  Re: [Technika] jak malować
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

bravo bravo i słowa uznania za Twoją kreatywność, pracę i pomysł!

dobrze, że urzadzenie dziła i się sprawdza... :-) no ale jest to bardziej pistolet lakierniczy niż aerograf którym można uzyskać różne efekty...

jakość, Wygoda i efekt malowania jest niższy od zwykłego standardowego aerografu... I ja tu nie mówię o aerografach pasche powyżej 400 zł.... ale o dośc taniej pseudoiwacie ;-)


..i kogoś tam troszkę poniosło z tą sumą 2000 zł.... model 100... żywica 100..... metalowe gąski 100 .... klej i farby 100.... blachy i lufa 100..... = 500 zł :-]
--
Pozdrawiam!
Michał

 
27-01-06 21:57  Re: [Technika] jak malować
Chaton 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 14
 

Nie no teraz używam czegoś bardziej profesjonalnego bo pozwoliłem sobie kupić taki za 150 zł i jest na pewno wygodniejszy w obsłudze ale efekty powiem szczerze uzyskuję bardzo zbliżone do tych które osiągnąłem tym który wykonałem sam - sprężarki używam nadal tej samej. A kupiłem ten nowy tylko dlatego, że udało mi się podłapać fuchę -wykonanie dla architektów płatnej makiety domku.

--
__________________________________________________________________________________________
Rammer ; Ju-87B ; Mapei ; Wasserfall W5 ; Airwolf ; Ta-183 - 5% ; Jagdpanther - 75% ; Pioneer ; Jeffery-Poplavko
Galeria modeli

 
28-01-06 13:26  Re: [Technika] jak malować
Szeryf 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Chaton, patent iście MacGyverowski, ale raczej nie skorzystam, jeśli grozi wybuchem. W każdym razie przypomniał mi czasy podstawówki, kiedy na moim osiedlu był jeden aerograf przypadający na wszystkich modelarzy z okolicy. Był to owoc radzieckiej myśli technicznej. Jego właściciel nikomu go nie pożyczał, ale jeśli chciało się pomalować swego ukończonego MMa, "bukowało" się wizytę w domu właściciela, przynosiło się model, po czym właściciel osobiście go malował (dotknąć urządzenia też nikomu nie pozwalał). "Interesant" zaś odpowiedzialny był za ciągłe dopompowywanie dętki od malucha pełniącej funkcję sprężarki. Później któryś z interesantów zorganizował dętkę od Stara, która znacznie zwiększyła wydajność sprzętu. Eeeeech, to były czasy...

A wracając do pytań o malowanie to mam dwa:
1. Co to właściwie jest BCG (pytanie może kretyńskie, ale ja mam doświadczenie tylko i wyłącznie z Humbrolami)
2. Co sądzicie o kupnie aerografu taniego i sprawiającego wrażenie solidnego na Allegro? np.http://allegro.pl/show_item.php?item=83317002
http://allegro.pl/show_item.php?item=82924879
lub jakiegoś bardzo taniego:
http://allegro.pl/show_item.php?item=82987424
http://allegro.pl/show_item.php?item=82924874
http://allegro.pl/show_item.php?item=83929052

--



Post zmieniony (28-01-06 13:27)

 
28-01-06 13:44  Re: [Technika] jak malować
Chaton 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 14
 

Pisałem o groźbie wybuchu właściwie tylko po to, żeby ktoś przypadkiem nie wpadł na pomysł sprawdzania maksymalnego ciśnienia jakie można uzyskać:) mój sprzęt jest w 100% bezpieczny i za swój odpowiadam. A opisałem swój daltego, żeby udowodnić to , że jak sie chce to można dużo rzeczy zrobić samemu - wqystarczy się tylko tym zainteresować. Jak zostanę milionerem to kupię sobie prawdziwy aerograf za 1000zł i będę go czyścił co miesiąc w serwisie płacąc po 100zł. Na razie nie stać mnie na to, a mój aerograf stary, jak i ten półprofesjonalny, czyszczę sobie sam i jestem niezależny od pazernych serwisantów.

PS. Mój pomysł - jak już wcześniej pisałem - nie jest iście MacGyverowskim. Na moim Wydziale (katedra Automatyki, pracownia pneumatyki) są profesjonalne sprężarki które różnią się tylko tym, że mają części z naklejkami Boscha czy innego wielkiego koncernu, i pomalowaną łądnie niebieską sprężarkę - w 100% identyczną z tymi z chłodziarek.

Co do wybuchów to jeszcze dodam, że nieumiejętne posługiwanie się nożyczkami GROZI TRWAŁYM KALECTWEM LUB ŚMIERCIĄ!!! :)

--
__________________________________________________________________________________________
Rammer ; Ju-87B ; Mapei ; Wasserfall W5 ; Airwolf ; Ta-183 - 5% ; Jagdpanther - 75% ; Pioneer ; Jeffery-Poplavko
Galeria modeli

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024