FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
26-10-05 15:01  [Relacja/Galeria] Putilow-Garford - MM
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,
Od dłuższego czasu morduję model czołgu T-100 z Modelika i w końcu zdecydowałem, że muszę od niego odpocząć (trudny model bo ma wiele błędów) i skleić coś innego. I to szybko. Mój wybór padł na samochód pancerny Putiłow Garford z MM 10/1980.

Ponieważ nie posiadam i nie znalazłem dokładniejszych planów lub zdjęć tego pojazdu to nie będę do niego dodawać zbyt wiele. A to, co zamierzam to dodać (oczywiście) nity, zawiasy, lampy, trochę poprawię przednią oś i koła. Cały pojazd zamierzam też pomalować i troszeczkę „pobrudzić”. Planuję skończyć budowę ok. 10 listopada i zacząć malowanie w kolejnym tygodniu. Zobaczymy, co z tego wyniknie (mój kochany szef ….).

Przed rozpoczęciem całe arkusze pokryłem mieszanką wody i wikolu (9:1?). Po wyschnięciu przeszlifowałem papierem ściernym (1000) i teraz papier jest gładki i nie ładnie się zwija (bez załamań).

Kilka fotek:




Wiem, że nie wygląda to za ładnie (białe krawędzie, braki malowania), ale i tak będzie on malowany.

Ciąg dalszy nastąpi.

--

Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

Post zmieniony (12-02-09 09:33)

 
26-10-05 16:46  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Kuba G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Śliczne 8-)

--
Tygrys i Halny

 
26-10-05 16:49  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
kprzemek   

Ten model jest w moich planach, więc na pewno będę śledził tą relację z uwagą

 
26-10-05 20:04  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
MarekB 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2
 

super ! tez kiedys przeszlo mi przez mysl zeby go zbudowac, ale najpierw musialbym go kupic ;]
fajnie ze malujesz, przynajmniej model bedzie wygladal
z czego planujesz zrobic nity ?
zuwazylem ze na modelu jest cos kreślone olowkiem, czy w jakis sposob sprawdzasz ewentualne bledy w opracowaniu ?
powodzenia i czekam na ciag dalszy

--
*********
5914289

PROJEKT WŁASNY
Maz-537G + naczepa MAZ/ChMZAP-5247G
Niemiecka wyrzutnia rakiet NEBELWERFER
Rosyjski pojazd inżynieryjny BAT-M
Polski lekki czołg ANDERS
AMERYKAŃSKI CIĄGNIK M4 + LONG TOM

 
26-10-05 20:17  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
BartekZ   

nie szkoda Ci oryginalu (nie lepiej kleic skany)

--
BartekZ

 
26-10-05 21:41  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Kuba G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Te kreski olówkiem to zapewne od wyznaczania środka Pod cyrkiel :-) Przynajmniej na Kole

--
Tygrys i Halny

 
26-10-05 22:22  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Nie, nie jest mi szkoda oryginału. Pochodzi on z moich zapasów i mam jeszcze jeden :)
Nity będą z kuleczek z filtry do wody + wikol a ślady ołówka służyły do wyznaczania środków i miejsc pod cyrkiel jak to zauważył Kuba.

 
27-10-05 12:23  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
sys 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

oooo ... jaka fajna reanimacja staruszka;))))

--
------------------------------------------------------------------------------
czarny pas w modelarstwie... ;)

 
28-10-05 09:15  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Cześć Michale, fajnie że ruszyłeś z relacją. Ja będę ją śledził na pewno a i kolegów zachęcam. Widziałem dzieła Michała na żywo i powiem że naprawdę jest co podziwiać, zresztą już na tych fotkach widać precyzję i kunszt wykonawcy.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
28-10-05 09:58  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Po kilku dniach coś się ruszyło. Główne elementy, jak kabina, środkowa część i podstawa wieży są już połączone z ramą. Doszło kilka dodatkowych rzeczy jak przednia część ramy, zderzak, drzwi, przednia klapa do silnika i przednie klapy na okna:




A tak wygląda teraz to, co już jest gotowe:



Teraz kilka dni przerwy (długi weekend) a potem pora na środkową część „nadbudówki” i wieżę.
Michał

--

Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

Post zmieniony (15-07-07 21:39)

 
05-11-05 20:05  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Po kilku dniach przerwy powrót do pracy i wieża gotowa.



c.d.n.
Michał

--

Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

Post zmieniony (15-07-07 21:32)

 
06-11-05 14:42  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Kuba G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

No! już zacząłem się niepokoić ;-)

--
Tygrys i Halny

 
06-11-05 20:54  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
rout   

czesc
co ja widze , kolejny piekny model sie szykuje ;) dlaczego zdecydowales sie na tego starego MMa a nie tego z gpm ?
dlaczego nie prowadzisz relacji na KW? wstydz sie !

:)

 
06-11-05 21:26  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Putiłow-Garford (MM) i Austin-Putiłow (GPM) to jakby nie było trochę inne konstrukcje:D. Patrzę na ten papier i łezka się w oku kręci:) Powodzenia!!!

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
06-11-05 21:46  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
rout   

faktycznie. sorry :)

ostatnie pytanie pozostaje aktualne ;)

 
06-11-05 22:04  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam.
Minął kolejny dzień i udało się troszkę zrobić. Środkowa "nadbudówka" gotowa:



A tak teraz wygląda pojazd na dziś:



Nadwozie w zasadzie jest już gotowe. Oczywiście zostały nity, poręcze i inne detale ale to później, gdy samochód będzie już stał na własnych "nogach". Od jutra ruszam z podwoziem.

Dlaczego ten a nie z GPMu? Jak wspomniał StuG to dwa różne pojazdy a ten mi osobiście bardziej się podoba.

Michał

--

Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

Post zmieniony (15-07-07 21:31)

 
06-11-05 22:56  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Mnie też chyba ten bardziej się podoba:) Lubię takie modele - tak brzydkie, że aż piękne:) Ze zdjęć wynika, że części pasują idealnie:) Czy tak?:)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
06-11-05 23:18  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

O dziwo jak na razie to nie miałem problemów z dopasowaniem części w przeciwieństwie do niektórych nowych modeli :)
No oczywiście drobne korekty papierem ściernym były konieczne ale to chyba wynika z tego, że linie mają swoją grubość (nawet 0.5mm!).
Michał

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
09-11-05 22:02  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Zacząłem robić koła. Są one już wycięte, częściowo sklejone i gotowe do szlifowania czoła. Nigdy takich kół jeszcze nie robiłem. Zobaczymy co z tego wyjdzie.


A teraz 2.5 tygodniowa przerwa.
Michał

--

Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

Post zmieniony (15-07-07 21:29)

 
10-11-05 01:01  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
AT-ST vel. Jacek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

bardzo zacny modelik. sam go skleiłem jakiś miesiąc temu. zaskakująco dobrze dopasowany, jak na rok wydania.
a myślałeś o nitach z samego wikolu? ja tak robie i ma to 2 zalety:
-szybkośc wykonania
-ładny wygląd ( pół okrągły kształt tak jak rzeczywisty łeb nita
co prawda trzeba to robić na 2 razy ale na całym modelu zajmuje to około godziny. po prostu końcem wykałaczki umoczonej w wikolu kropkuje po liniach nitowania.
jak znajde to wrzuce Ci fotki mojego. znajdziesz je w relacji z Łodzkiej sjesty modelarskiej, tej ostatniej

pozdro - Jacek

--
UCZESTNIK PROJEKTU łSM - USS MISSOURI 1/100

 
10-11-05 18:21  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
talib 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

ja w swoim t-60 robilem nity z wikolem nie wyszly wszystkie tak samo ale to jest kwestia wprawy. kolejne szly elegancko http://konradus.com/forum/read.php?f=1&i=67298&t=67076#reply_67298

--
i zeslal nas pan na ziemie abysmy siali zamet i zniszczenie

 
30-11-05 23:57  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam po dłuższej przerwie.
Wiem, że nie muszę wyjeżdżać na dłużej do połowy stycznia więc teraz powinienem w miarę szybko skończyć ten modelik.

Minęło trochę czasu ale i coś przybyło. Udało mi się właściwie skończyć wszystkie koła:


Mam też gotowe resory, zawieszenie przednie i tylni most:



Po wstępnym złożeniu modelik wygląda teraz tak:


--

Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

Post zmieniony (15-07-07 21:26)

 
01-12-05 08:18  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Tempest 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Robiąc nity z wikolu można przed nakładaniem kleju nity "zaznaczyć" odciskając każdy nit zeszlifowaną igłą lekarską lub końcówką ołówka automatycznego. Powstanie wokół nitu malutki rowek. Zapobiegnie to - w pewnym stopniu oczywiście - bezkształtnemu rozlewaniu się kleju. Wikol można wcześniej zabarwić odpowiednio dobranym kolorem farby wodnej.

--
Pozdrawiam
Tempest
-----------------------------------------------------------------------------------
I i II WŚ -okręty, samoloty a ostatnio nawet pojazdy. I piwo też.

 
01-12-05 08:52  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Michał ma kilka pytań.
Czy koła były szlifowane od ręki czy założyłeś je na wiertarkę i obracające się koło szlifowałeś papierem. Pytam bo uzyskałeś bardzo ładne z fazowanie krawędzi na kołach i na wszystkich identyczne, tak jak by to było robione maszynowo.
Jakim rodzajem szpachli je wykańczałeś?
Pozdrawiam,
Piotr

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
01-12-05 18:48  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
bartekhaken     

Witam
Mam pytanie czy wszystko ci pasuje w tym modelu, czy sa jakies problemy

 
01-12-05 22:24  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
woy-tek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Przyłączam się do pytania Piterskiego. Koła wygladają doskonale:-)

--
The DOORS Are Open

Wojtek GG 1239442

 
02-12-05 00:23  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Zakończyłem pierwszy etap budowy. Wszystkie części z wycinanki są na swoich miejscach. Dziś przykleiłem przednie zawieszenie, łańcuch napędowy i kilka drobiazgów.
Fotki:



Następny etap to co większość lubi najbardziej: nity, zawiaski i inne drobiazgi. Dzięki wszystkim za sugestie co do wykonania nitów. Na pewno z niektórych skorzystam. Potem będzie malowanie i "brudzenie".

Co do wykonania kół. Po sklejeniu wszystkich krążków razem szprychy i centralną część koła wzmocniłem super glue. Po wyschnięciu lekko zaokrągliłem krawędzie szprych przy pomocy skalpela, małego pilnika do metalu i papieru ściernego. W centralnej części koła wywierciłem otworek pod śrubkę (chyba M3) i ją umocowałem w wiertarce. Potem to tylko szlifowanie papierem ściernym. Po szlifowaniu dokleiłem pozostałe elementy jak felgi i piastę. Szczeliny pomiędzy szprychami i felgą uzupełniłem szpachlą (ja używam Szpachlówkę politechnizacyjną firmy Aster). Do sklejenia koła użyłem krążków z różnych tekturek stąd Ślady bieżnika, ale tak naprawdę to koła są gładkie.

Co do pasowania części to właściwie wszystko gra. Trzeba uważać z wycinaniem ponieważ części są malowane grubą kreską a ta czasami ma nawet .5mm szerokości.Jedyną częścią która średnio pasuje to osłona łańcucha napędowego. Powinna być troszkę szersza na końcu. U mnie ledwie łańcuch mieści się pod osłoną ale może dlatego że zrobiłem go nie z paska papieru na którym jest drukowany model ale z 1.5mm tekturki.

OK. Od poniedziałku ruszam z nitami.

--

Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

Post zmieniony (15-07-07 21:21)

 
02-12-05 07:50  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Moja sugestia dotycząca nitów jest bardzo pracochłonna, ale mam nadzieję efektowna. Wycinanie poszczególnych nitów odpowiedniej średnicy ściętą na płasko igłą lekarską. Coś w stylu Wujka Andrzeja i jego MAC-a. Mialem gdzies pare fotek z moich "dokonań" ale mi wcięło... Jak będzie zapotrzebowanie to zapodam w poniedziałek.
IMHO nity tak wykonane wyglądają lepiej niż wikolowe czy wytłaczane od tyłu... Oczywiście to moje osobiste zdanie.
PZDR. Mała Mi
Jakby ktoś miał jakieś pytania nt. tej metody to proszę się nie krępować....

--
It'll End In Tears

 
06-12-05 00:35  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Pierwszego dnia nitowania udało mi się zrobić nity na zderzaku i po części nity na wieży.



Postanowiłem wykonać nity podobnie jak przy PzKpfw I i Sd.Kfz.265 (tutaj) używając kuleczek z filtru do wody (tutaj). Dodatkowo kuleczki pokryję wikolem aby zrobić "grzybek" nitu.

--

Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

Post zmieniony (15-07-07 19:04)

 
06-12-05 06:09  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Ja w tej chwili również dłubię tego stwora, tyle że z wydruku, szkoda mi było pocąć oryginał ;o)
Nity robię z rartonu wycinakiem z igły lekarskiej zaostrzonej od wewnątrz. Wychodzi to mniej więcej tak:

http://strony.aster.pl/qrche/Bofors/BoforsR06.jpg

--


Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

 
06-12-05 07:12  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Mała Mi: A ta metoda z naklejanymi nitami które wcześniej się wycina to do standartu się nadaje? Czy tylko raczej pełna walorka?

 
06-12-05 08:01  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Demon: ja stosuję tę metodę z myślą o późniejszym malowaniu całości. Ale myslę, że nic nie stoi na przeszkodzie używać jej w standardzie - w końcu nity są w 100% z kartonu. Problemem może być konieczność ich retuszu - nawet wycinane z tzw. zapasu koloru będą miały białe brzegi. Tak sobie myślę, że pewnym wyjściem byłoby stosowanie do ich klejenia odpowiednio zabarwionego wikolu/patexu/ponalu. Ewentualne barwienie w plakatówce/temperze. Ale przyznam się, że tego nie stosowalem.
Porównując "moją" metodę z rozwiązaniem zastosowanym przez MichalaR nasuwają mi sie następujące refleksje:
- wady:
* pracochłonność - każdy nit trzeba wyciąć z kartonu, wypchnąć z igły i nakleić w odpowiednim miejscu na modelu - jednak przy odrobinie wprawy (i zastosowaniu metody taśmowej) idzie to dosyc sprawnie. Ja nity wycinam, wykonując tzw. obowiązki integracyjne, tzn. np. "oglądając" z żoną ulubione seriale TV (ona ogląda, ja wycinam :))) - ale nie ma zarzutu, że sie "alienuję" w swoim kącie.
* w przypadku uzycia niewłaściwego kartonu nity będą się rozwarstwiać. Doskonały skądinąd blok techniczny Cansona do nitów sie nie nadaje... Nadaje się za to karton z ryz - ja osobiście używam takiego o gramaturze 160 g. Trzeba popróbować.
- zalety:
* tak wykonane i przyklejone Patexem nity trzymają sie modelu "jak cholera" - naprawde sam jestem zdziwiony wytrzymałością spoiny przy mikroskopijnej przeciez ilości kleju. W stosunku do nitów z kulek od filtra mam podejrzenia co do wytrzymałości spoiny (ale może sie mylę)
* można spreparować dowolnej wielkości nity - to zalezy jedynie od wielkości (średnicy) użytej igły. Te bardzo duże (o średnicy powyżej 1 mm) dobrze jest po wycięciu a przed naklejeniem "wyoblić" np. na gumce myszce lub innej tego typu powierzchni. Nie wiem jak jest z kulkami do filtrów.
* wspomniana już wyżej >>standardowość<< takiego rozwiązania - dla niektórych to istotny i niezbędny element.
To tyle na szybko i z samego rana... Może cos mi jeszcze wpadnie do glowy, to dopiszę.
PZDR. Mała Mi
P.S. Nie wiedzialem że będzie odzew, więc nie szukałem obiecanych zdjęć... Ale widzę,że bedę musiał się postarać i znaleźć...
Aha - i przepraszam MichalaR jeśli zaśmiecamy niepotrzebnie jego relację. W takim przypasku prosze o przeniesienie tematu nitów do osobnego wątku.

--

It'll End In Tears

Post zmieniony (06-12-05 09:55)

 
06-12-05 09:42  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Mała Mi, nie ma najmniejszego problemu. Tak długo jak wpisy dotyczą tematu, technik albo zawierają propozycje i żeczowe oceny ja je witam z zadowoleniem. Zawsze jest tak, że można się czegoś ciekawego albo użytecznego dowiedzieć.

Kuleczki też trzymają się mocno. Do klejenia używam klejów typu superglue. Wcześniej robię małe wgłębienie (grubą igłą), w którym ląduje rzeczona kulka a klej ją "oblewa", co ponownie poprawia siłę klejenia. Fakt kuleczki są małe i właściwie tych samych rozmiarów (wada?) choć i zdarzają się i mniejsze i większe. Co do szybkości robienia tego typu nitów to to wszystko, co widać na zdjęciach (nity na zderzaku są dwukrotnie "otoczone" wikolem) zajęło mi ok. 1.5 godziny. Wąskim gardłem jest tutaj superglue - za szybko schnie zarówno ta kropelka na płycie CD a już szczególnie ta drobna ilość na papierze.

Acha, technologia mam taką: kuleczki do płaskiego ciemnego pojemnika (żeby było je dobrze widać i wyciągać), kropelka superglue na płytę CD, grubą igłą dotykam kropli kleju na CD i nanoszę igłą klej na miejsce, gdzie ma być nit a na końcu tą samą igłą wybieram kulkę i umieszczam na właściwym miejscu. Wystarczy powtórzyć to 9432 razy i wszystkie nity gotowe :)

P.S. Muszę kiedyś spróbować metody wycinania nitów igłą lekarską

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
06-12-05 10:39  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Mała Mi: dziekuję za opis, juz wiem, że z wycinanymi nitami jest taka sama robota jak z łnami śrub - trzeba je podretuszować. Pisałeś o tym, ale ja bym jeszcze rozszerzył wyoblanie nitów nie tylko największych ale i tych mniejszych - wypisanym długopisem żelowym na kawałku wykładziny PCV. Niestety nie wypróbuję na rzie tej metody bo model który aktualnie dłubię wszystko co miał mieć do tej pory nitowane ma już zrobione. Aha przyszło mi jeszce coś do głowy.....jako materiał z którego wycinamy nity możnaby wykorzystać arkusze kolorowego brystolu - są w papierniczych czy sklepach dla plastyków różne kolory i odcienie, ale znając życie zapewne takiego który nam jest potrzebny nie znajdziemy ; )

 
06-12-05 10:54  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Demon: myślałem o kolorowym kartonie, ale po pierwsze - odcień niekoniecznie bedzie się zgadzał (o czym wspomnialeś) a po drugie mnie bardziej zależy na jakości kartonu a nie na jego kolorze (ale jak mówiłem - maluję)
I druga sprawa - z wyoblaniem małych nitów jest o tyle problem że sa naprawdę.... małe :-) Ale po wycięciu wychodza z igły takie właśnie wyoblone - tzn nie są walcami tylko takimi zaokrąglonymi krążkami. Ciężko to opisać, jutro wrzucę fotki ilustrujące.
Oczywiście wszystko zalezy od tego jakiego typu nity chcemy wykonać... a wbrew pozorom rodzajów jest sporo.... No ale to już zakrawa na dewiację... :-)
PZDR. Mała Mi

--
It'll End In Tears

 
06-12-05 14:32  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Tak jak napisałeś - dewiacja i zboczenie ; ) ale z drugiej strony jak inaczej nazwać takie męczenie kartonu? : )
A może zacząć malować modele..................?

 
06-12-05 14:42  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Najwyższy czas Demon. Po tym co widziałem w Pałacu najwyższy czas. :)))))))

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
07-12-05 07:31  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Jakoś nie mam niestety śmiałości...i umiejętności zresztą też. Ale koniec, nie zaśmiecajmy już MichałowiR Wątku. Niech prezentuje swoje cudeńko.

 
07-12-05 10:10  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Mam nadzieję, że MichalR się nie obrazi, jeśli zilustruję moje poprzednie wywody obiecanymi fotkami.

Parę słów wyjaśnienia: Narzędzia do robienia nitów oraz materiał do ich (nitów) pozyskiwania, a także trzy przykładowe wycięte nity widoczne są na zdjęciach. Na elementach nity mają dwie wielkości - większe na walcu, mniejsze na tym kanciastym.
Można zauważyć, że zwłaszcza małe nity nie są wcale plaskimi krążkami, mają taki właśnie "nitowaty" kształt, przy czym nie są one specjalnie kształtowane, takie po prostu wychodzą z igły. Większe sa bardziej płaskie (choć również w przekroju mają kształt spłaszczonej litery "C"), ale akurat w tym projekcie założyłem że takie mają być. Zresztą liczę na to, że po malowaniu nabiorą właściwego kształtu. W przypadku konieczności ich większego uwypuklenia, można każdy nit delikatnie potraktować maleńką kropelką lekko rozrzedzonego wikolowatego - wtedy zrobi sie piękna, kształtna główka.
Dla informacji - zdjęcia zrobione na macie Olfy, kratka 1 cm.
PZDR. Mała Mi

--
It'll End In Tears

 
13-12-05 22:38  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam ponownie po dłuższej przerwie, ale nie próżnowałem. Prawie (brakło mi kleju) skończyłem nitowanie modelu.
Zostało mi jeszcze do przyklejenia kilkanaście nitów z tyłu podwozia i nity na piastach i felgach. To już jutro. No i jeszcze pokrycie połowy z nich (reszta już) wikolem aby pozbyć się "efektu kulki na płaszczyźnie". Dorobiłem także zawiaski do drzwi i luków.

Do skończenia modelu pozostało mi dorobienie przednich świateł, doklejanie brakujących nitów, pokrycie wikolem pozostałych nitów i dorobienie poręczy przy drzwiach. I wtedy model będzie gotowy do malowania. Ale do tej chwili to jeszcze potrzebuję paru dni .

Ok, a teraz fotki:




Dzięki za wszystkie wskazówki i uwagi.

--

Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

Post zmieniony (15-07-07 18:56)

 
14-12-05 11:18  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Michał jak zwykle wykonanie pierwsza klasa, kiedy zamierzasz go malować?
Może bym do Ciebie zajrzał na chwilę by przyjrzeć się jak to wygląda w rzeczywistości jeszcze przed malowaniem.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
22-12-05 23:13  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam ponownie.

Skończyłem sklejanie modelu. Wszystkie elementy, nity i lampy są na swoim miejscu. Model tego pojazdu teraz tak:




Teraz czeka mnie malowanie ale to już po świętach.

Życzę wszystkim wesołych świąt, wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, nowych modeli o których marzycie i dużo czasu na ich sklejanie.

--

Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

Post zmieniony (15-07-07 18:53)

 
23-12-05 00:10  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
neonew 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

wspaniała robota ! gratuluje precyzji i cierpliwości!!

 
23-12-05 08:16  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Kocurro 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jak zwykle wysoki poziom ;)) już sobie wyobrażam jak będzie ślicznie wyglądał po pomalowaniu ;)) Kibicuje od poczatku, ale jakoś nigdy nie miałem czasu coś napisać.

--

 
23-12-05 08:40  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Zatkało mnie.....
Ale już się odetkałem i pytam - zawiasy to papiur czy nacięta izolacja na druciku? Bo wyglądają bardzo precyzyjnie.... jak i cała reszta :)
PZDR. Mała Mi

--
It'll End In Tears

 
23-12-05 14:01  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Metalmic   

Model już teraz prezentuje się wspaniale. Mam jednak pytanko dlaczego niepokusiłeś się o zrobienie "przeszklonych" reflektorów? Zniecierpliwością oczekuje efektu po malowaniu, mam bowiem obawy czy aby kiepska jakość kartonu nie wpłynie na efekt końcowy pomimo zabiegów gruntowania i szlifowania.

--
Pozdrawiam

 
23-12-05 14:34  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Czy zawiasy dorobione na drzwiach po pomalowaniu nie zaleja się? A model piękniusi. Jakie będzie malowanie - zieleń taka jak orginalna wycinanka?

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
25-12-05 21:21  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Michale! Model bardzo piękny- gratuluję Ci efektu!!! Ja swojego zrobiłem bardzo podobnie wg. własnego opracowania z "Modielist Konstruktora" też w skali 1:25, parę lat wcześniej niż ukazał się MM. Jak go sfotografuję to gdzieś pokażę, choć muszę schować rowerową linkę hamulcową i plastikową mydelniczkę, w której mieści się płaska bateria, przełączniki zmiany kierunku jazdy "tył-przód" (A .Słodowy) oraz cięgno do skręcania przednich kół umocowanych na sprężynie. Super działa, ale moi synowie nie bawią się tym(obydwaj już po 18-stce) a na wnuki za wcześnie. ;-))))

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
28-12-05 08:57  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Dzięki za miłe słowa.

Mała Mi: Zawiaski zrobiłem z drutu, który jest używany do podłączania telefonu. Zdjąłem izolację, poprzecinałem ją na ok. 1mm odcinki i nałożyłem spowrotem na drucik. Na to coś naniosłem troszkę super glue. Tak przygotowaną część dokleiłem do części płaskich zawiasek i już.

Metalmic: Fakt, mogłem zrobić "przeszklone" reflektorki. Trochę śpieszyłem się z ich zrobieniem i o tym nie pomyślałem. Spróbuję to nadrobić malowaniem (nałożę więcej "brudu" na "szkło"). Ja też jeszcze nie wiem jak wyjdzie malowanie takiego kartonu. Mam nadzieję, że nie będzie za dużo włosków a reszta to już zależeć będzie od mojego niestety małego doświadczenia (to będzie trzeci malowany model kartonowy).

Demon: Zawiaski nie powinny "zginąć" pod farbą. Będę starał się nakładać cienkie warstwy farby aerografem i powinno być ok. Podkład będzie czarny a właściwy kolor to albo french khaki albo zieleń (chyba Humbrol 112 albo 116). Plus wash, pastele i inne dodatki.

--

Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

Post zmieniony (28-12-05 23:16)

 
28-12-05 16:18  Re: [relacja] Putilow-Garford - MM
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Piękny model. A po pomalowaniu aerografem jego wygląd jeszcze bardziej się podniesie.
Pokaż może swoje tecniki nakładania "brudzingu". Może się czegoś nauczę (choć malowanie pędzlem wymaga niestety innego podejścia do tematu).
Szkoda, że ja nie mogę sobie pozwolić na malowanie natryskowe......

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024