FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
28-10-05 10:46  [Technika] Dzięcioły kontratakują!
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

W tak pięknych okolicznościach przyrody...
I tego... I niepowtarzalnej...
Chciałbym zaproponować nowy sensowny temat ;-) .

Otóż z pewnym niepokojem patrzę na zbliżającą się ofensywę laserowego wycinania elementów kartonowych.
Nie jestem temu przeciwny; jak mawiał jeden z prezydentów: jestem za, a nawet przeciw. Jednak ta nowa fala może spowodować zmniejszenie liczebności dzięciołów, którzy sami wycinają części. Dlatego myślę, że każda idea popierająca dzięcioróbstwo jest cenna, bo zwiększy populację dzięciołów i zapobiegnie ich wyginięciu. Przecież nie chcemy, aby przyszłe pokolenia forumowiczów z żalem śpiewały „Dziś prawdziwych dzięciołów już nie ma”.
Ale do rzeczy.

Jednym z bardziej przydatnych wynalazków w modelarstwie kartonowym jest wycinanie tzw. metodą na dzięcioła (dla nowicjuszy: polega to na dziobaniu czymś ostrym (np.nożykiem) "miejsce w miejsce" i tym sposobem wycięcie części o dowolnym kształcie).
Nie wiem, czy Wujek Andrzej jest jej wynalazcą, ale pierwszy raz przeczytałem o niej w Jego relacjach.
Pomyślałem, że może znajdą się chętni do podzielenia się swoimi doświadczeniami w tej dziedzinie.
Nie jest to wątek konkursowy, ale może dobra będzie taka formuła, że każdy, kto ma ochotę wydziobie coś i pokaże to na zdjęciach wraz z opisem metody, narzędzi itp.
Wielokrotnie przekonałem się, że samo zdjęcie ładnie zrobionego detalu jest świetną inspiracją. Naoczny dowód, że można aż tak perfekcyjnie wykonać jakiś element jest bardzo motywujący do własnych prób.

Pomysł na taką „konkurencję” zrodził się po obejrzeniu relacji Wujka na innym forum. Zamieścił tam efekt swojego wycinania:


Niestety nie mam zgody Wujka na zamieszczenie tego zdjęcia, ale mam nadzieję, że się nie obrazi, bo w źródłowym miejscu już go nie ma.
Ponieważ zakładam ten temat, więc wypadałoby samemu coś wyciąć. Ja absolutnie nie czuję się dobry w tej dziedzinie, ale spróbowałem i mam nadzieję, że ktoś jeszcze się dołączy. Oto moje dziobanko:


Jako obiekt posłużyła mi standardowa „czcionka” Wingdings w rozmiarze 30 pkt wydrukowana z edytora tekstów. Podobne ikonki są w czcionce Webdings. Można w ten prosty sposób pozyskać obiekt do wycinania.
Ponieważ element jest mały więc używałem okularów ze szkłami +4D kupionymi na bazarze za 5 zł (pomysł z okularami również Wujkowy). Wycinałem to starając się utrzymać nożyk Olfy AK-3 pionowo. Najpierw nacinałem płytko, samym czubkiem ostrza tak, aby zrobić ślad. Dopiero potem poprawiałem, starając się przeciąć na wylot. Ja wycinam w stronę ostrza. Rękę z nożykiem starałem się trzymać w jednym miejscu, natomiast obracałem tekturkę. Patrząc na odwrotną stronę tekturki można sprawdzić, czy cały obrys jest wycięty.
Aby zapewnić pewne porównanie efektów proponuję wycinanie w tekturce o grubości 1 mm. Narzędzia i sposoby dowolne, jednak dobrze było by pokazać wycięty element oraz karton z którego go wycięto wraz z opisem.
Kto następny? W oddali już chyba słyszę puk, puk...
Nie dajmy się laserom! Nożyki w dłoń! :D

--

 
28-10-05 11:36  Re: Dzięcioły kontratakują!
sys 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

tą "relacje" powinno się "przykleić";) na głównym forum jako wzorcową w temacie "techniki modelarskie";)
..."Gwiezdne wojny" kontra "Ogniem i mieczem"...:)

--

------------------------------------------------------------------------------
czarny pas w modelarstwie... ;)

Post zmieniony (28-10-05 11:43)

 
28-10-05 14:25  Re: Dzięcioły kontratakują!
NicZtego 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
 

A ja czekam na pomysl przekopania kanalu sueskiego lyzeczka do herbaty.
Bo przeciez tez sie da.
:)
Pozdrawiam

--
---------------------------------
Cum Debita Reverentia
Piotr

 
28-10-05 15:01  Re: Dzięcioły kontratakują!
myh 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Syzyf czyżbym widział karton od antyram ? Bo faktura jakaś podobna :P a tak poza tym to mi dzięcioł nie wychodzi za dobrze :/ wole ciachanie wielokrotne po obrysie :)

--
Mariusz "Ma-rYu-sH" Witkowski
Na warsztacie:
- to co wpadnie w ręce...

 
28-10-05 15:08  Re: Dzięcioły kontratakują!
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Dlaczego nie wykorzystać "zdobyczy techniki", czyli cięcia laserem? Dobre narzędzia do dzięciolenia to przecież też "zdobycze techniki", tyle że z innej półki.
Lech

 
28-10-05 16:06  Re: Dzięcioły kontratakują!
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Lech napisał:

> Dlaczego nie wykorzystać "zdobyczy techniki", czyli cięcia
> laserem?

Taaaaa, i za taką rączkę zapłacimy z 10 PLNów ;o)

--


Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

 
28-10-05 16:17  Re: Dzięcioły kontratakują!
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Spokojnie, jestem pewien, że już na horyzoncie majaczy przyrząd do "domowego" cięcia z wykorzystaniem techniki laserowej. Nie namawiam do kupowania "rączki" za 10 PLN i nie chodzi mi o kupowanie gotowych wyciętych części! Pisząc poprzedni tekst miałem na myśli akceptowanie "nowych technologii" . Zobaczycie, ze niedługo jednym z narzędzi modelarzy kartonowych będzie laserowy skalpel.
Lech

 
28-10-05 16:23  Re: Dzięcioły kontratakują!
NicZtego 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
 

a mnie cale to obrazanie sie na nowinki techniczne przypomina sytuacje z czasow wprowadzenia "tej dyabelskiey machiny" czyli kolei zelaznej, kiedy to gentelmanowie ostentacyjnie lekcewazyli wspomniany srodek lokomocji, bo przeciez "gentelman nigdy nie ponizy sie do podrozowania czyms innym niz powoz lub osiodlany rumak"

dobrze, ze samochodow jeszcze wtedy nie bylo :)

Po prostu.. signum tempore, Panowie, czyli upraszczajac: mozna stanac plecami do postepu.. lecz po co ?

Przeciez ksiazki tez mozna wydawac na linotypie... a pisac gesim piorem. Sa tacy co czynia tak wlasnie

Reasumujac: niech cesarz jada bulki maslane, skoro lubi, a prezydent grachamki. Ich wybor, ich wola, ich prawo.
Amen
:)

Pozdrawiam

--
---------------------------------
Cum Debita Reverentia
Piotr

 
28-10-05 16:24  Re: Dzięcioły kontratakują!
Madolo 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Może jestem "konserwa" ale pozostaję przy tradycyjnych metodach....
To nic, że zdarza się wykonywać element(detal) kilka razy.....satysfakcja większa..
Technika laserowa na pewno zdominuje "światek" modelarski....jak każda nowa technologia......tego, niestety, nie unikniemy......
Ale świadomość, że w 100% wykonałem samoręcznie model jest, wydaje mi sie, lepsza i bardziej podnosi wartość modelu......
Subiektywnie patrząc ...jestem za "tradycją..."...obiektywnie...każdy modelarz musi wybrać........
Modelarstwo jest rodzajem hobby, dla przyjemności i urozmaicenia życia........zakup gotowych, laserowo ciętych detali jest pewną formą snobizmu, niechęci i lenistwa czy braku czasu.
Przykładowo : mogłem iść do sklepu i zakupić gotowy teleskop. Lecz czy spełniałby moje oczekiwania na rynku pełnym "chińskiego chłamu". Na pewno NIE.
Wolałem go wykonać samemu od podstaw, według własnych oczekiwań, potrzeb - ze świadomością, że wykonuję go dla siebie....a jak już dał pierwsze obrazy!!!!..... MASAKRA!!! - niejeden firmowy się "chowa".....i nie jest to tylko moja opinia...

Oczywiście, jeśli ktoś robi model dla nagród, jury, konkursów(tu mam wątpliwość), na "zamówienie", etc. - powinien wybrać.....
Ale dla własnej przyjemności "tworzenia" .......pozostaje tradycja, oparta na rewolucyjnej technologii ostrzy i innych nowinek techn. (narzędzi ręcznych) .....,tak myślę!

--

Pozdrawiam
Astronomia, modelarstwo, .....Pink Floyd
Finished: B-17, MiG-29, M3A2 Half Track , HMS Ark Royal
Repair: ORP Burza
In the hangar: F14-Tomcat



Post zmieniony (28-10-05 16:28)

 
28-10-05 16:32  Re: Dzięcioły kontratakują!
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Chłopaki! Ten wątek nie jest o wyższości wycinania ręcznego nad laserowym.
Nie jestem przeciwny laserom.
Wytnijcie coś z jajem, to się pośmiejemy razem :-))))

Acha - myh - nie wiem co to antyrama :-).
To zwykły, uczciwie zakupiony w sklepie karton.



Post zmieniony (28-10-05 16:59)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024