FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
25-10-05 00:43  [R/G] LWS-6 Żubr
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Ostatnio sporo zamieszania było na Forum wokół Lechowego Żubra. I ja w sklepie byłem, to-to sobie kupiłem... I tak się zauroczyłem, że model od razu - bez kolejki - poszedł pod nożyczki. Model był już na Forum opisywany (choćby tutaj: http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=83532&t=83532), więc daruję sobie większość wrażeń ogólnych. Co warto jeszcze dodać, to bardzo dobra instrukcja opisowa (zwykle nie czytam, ale tym razem robię to z przyjemnością). Rysunków - jak na razie - jest dość, choć szkoda, że nie ma paru zdjęć, jak w PZL P-8. Grozą wieje od cieniutkich ramek kabin - zobaczymy, jak to się wytnie i jak się będzie trzymało.
Pierwsze wrażenia ze składania są bardzo pozytywne: szkielet trzyma się świetnie nawet bez kleju (na zdjęciach jest właśnie niesklejony). Obecnie już go skleiłem, dodałem jeszcze prostopadły pasek tekturki pod część 6, aby ta się nie zapadała.

I to tyle na początek.
Pozdrawiam,
Tomek

--

Post zmieniony (08-09-10 12:50)

 
25-10-05 09:50  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Nie wiedziałem że modele Lecha można kleić bez wdychania kleju??? Wolałeś jednak jakiegoś "budzia" na popęd ;-)))) Będę obserwował uważnie...

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
25-10-05 09:50  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Podklejając pod część 6 wzmocnienie, pamiętaj o takim rozwiązaniu, aby można było zmieścić dźwigary płata. (przepraszam, jeśli ta uwaga jest dla Ciebie banalna...)
Oczywiście czekam na dalszy ciąg relacji i na uwagi.
Lech

 
25-10-05 10:58  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Matrix OST 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


 - 4

Ja także popatrzę z miłą chęcia :)

--
W realizacji:
Su-7 BM Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

 
25-10-05 12:31  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Na to czekałem. Przy okazji od razu pytanie do Lecha, kiedy można się spodziewać komór bombowych i elementów waloryzacji wnętrza kabiny.
Orinoko czy będziesz robił silniki w wersji rozbudowanej?

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
25-10-05 14:12  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Komory bombowe i bardziej rozbudowane wnętrze od niedzieli późnym wieczorem lub w poniedziałek po południu.
Lech

 
25-10-05 21:27  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Hayabusa 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


 - 1

Hehehe byłem ciekawy kto go pierwszy "napocznie":) oj będę tu zaglądał;) fajnie,że go zacząłeś, mam nadzieję, żę zrobisz go z częściami dodatkowymi z netu:)

--
----------------------
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej
a jeśli dzisiej jest dobrze to ... po co się martwić na zapas;)
----------------------

 
26-10-05 00:51  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Lechu, dzięki za przypomnienie o dziurach na dźwigary; wytnę je jednak dopiero, kiedy cały szkielet dobrze już okrzepnie, tuż przed przyklejeniem części 9.
Silniki będą pełne, bomb na pewno nie będzie, a kabiny - zobaczymy. Chętnie uzupełnię te, gdzie jest dużo szyb i dużo widać. Model ten buduję tylko dla przyjemności, więc nie będę go waloryzował czym tylko się da.
Jak na razie, do samego segmentu doszła tylko tablica rozdzielcza, poza tym "robi się" wyposażenie kabiny pilota - tutaj nie ma specjalnie o czym dyskutować.
Tomek

 
26-10-05 14:52  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Sądzę, że spokojnie można wykonać ten model w wersji podstawowej. Jest pracochłonny (z uwagi na wielkość, dwa silniki itp.), ale jest jednocześnie prosty w budowie.
Lech

 
28-10-05 23:17  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
wojtas.r 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3


 - 5

czad !

--
--
Informacje nie wyszczególnione w profilu: Kronprinz, Masumoto

 
01-11-05 01:42  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Powolutku się buduje dalej... Powolutku, bo modele "własnie budowane" mam nad komputerem i zaczęły mi się zsypywać, więc kończę jeszcze dwa z nich, aby zrobić nieco miejsca.
Zrobiłem wyposażenie kabin pilota i radiooperatora - uwag brak. Na koniec tylko wzmnocnię wikolem elementy takie jak wolant, bo nie ma nic bardziej denerwującego, niż grzechocące w zamkniętych kabinach drobiazgi.
Robiąc wyposażenie kabiny pilota, buduję szkielet drugiego segmentu kadłuba. Wszystko pasuje super, ale dobrze byłoby oznaczać gdzieś, co w szkielecie trzeba zamalować kolorem szarym - np. krawędź wręgi 18, która będzie widoczna tuż pod fotelem. W ogóle na tym etapie trochę trudno jeszcze zorientować się, co tak naprawdę będzie widać przez szybki.
Mam pewne wątpliwości co do kabiny między wręgami 12 a 13: spore okienka z obu stron, a w środku nawet podłogi nie ma... Poza tym nie podoba mi się wręga 12: czy ona nie powinna być ażurowa? W każdym bądź razie absolutne minimum, to pomalować jej rewers (szary kolor dałem ze strony kabiny radiooperatora) - i ja takie minimum realizuję. Zapytam jeszcze z ciekawości: czy czarne plamki w podłodze 17 to w oryginale dziury?
Tomek

 
02-11-05 10:35  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Nie znalazłem w instrukcji odpowiedzi na jedno pytanie dot. fotela pilota: czy ażurowa część do naklejenia to spód siedziska i tył oparcia? A przody zostają brązowe, z naklejonymi tylko pasami, tak?
Tomek

 
02-11-05 17:41  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


tak
lech

 
10-11-05 01:45  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Żubr powstaje sobie bardzo powolutku, ale się buduje. Z góry przepraszam za jakość zdjęć, ale mam tylko kamerę i przy sztucznym świetle kiepsko się ona sprawdza.

Dwie główne części kadłuba mam już gotowe, wraz z wyposażeniem, jeszcze bez większości poszycia. Kilka wrażeń z klejenia:

Część przednia:
1. Wprawdzie początkowo nie miałem takiego zamiaru, ale ostatecznie, po przymierzeniu poszycia i przekonaniu się o wielkości okna bocznego, postanowiłem wyciąć otwory we wrędze przedniej (cz.1) i podłodze (cz.5). W podłodze zostawiłem jedynie wąski pasek przy ścianie, aby półwręga z tablicą przyrządów miała się na czym oprzeć. Szkoda, że nie jest zacieniowane wycięcie we wrędze 2, choć tu pewnie niewiele będzie widać. Wręgi 2 już nie ruszałem.
2. Zastanawiam się, po co są wycięte prostokąty w częściach 4. i 5.? Choć oczywiście w niczym nie przeszkadzają.
3. Przed przyklejeniem poszycia kabiny pilota, trzeba zwrócić uwagę na prostopadłość przodu szkieletu; u mnie miał on niewielką tendencję wznoszącą.
4. W zasadzie należałoby pomalować wewnętrzną stronę poszycia 9., choć po zamknięciu poszycia panuje w środku półcień i biel nie razi - zostawiam więc, jak jest.
5. Miałem obawy co do spasowania poszycia 9 z jego wnętrzem, 515, więc po ich ukształtowaniu skleiłem je razem i dopiero całość przyklejam do szkieletu.
6. Wydaje mi się, że łatwiej byłoby najpierw nakleić część 10, potem 9; ja zrobiłem już odwrotnie.

Część tylna:
1. Tutaj też bez rżnięcia się nie obeszło; pod nóż poszła wręga 12., bardzo widoczna przez boczne okienka. Tak naprawdę, to wcale nie wiem, czy była ona aż tak ażurowana, ale zrobiłem i już. Uzyskany efekt przemawia do mnie znacznie bardziej niż ściana tuż obok okienka.
2. Wręga 12. - wbrew pozorom - ma swoją drugą stronę (część bez numeru na arkuszu z wyposażeniem kabin). Ja zauważyłem to poniewczasie i u mnie resztki tej wręgi są z drugiej strony po prostu pomalowane.
3. Brakuje podłogi między wręgami 12. a 13.; ja dokleiłem kawałek szarego papieru.
4. Zastanawiam się, po co jest dziura po prawej stronie podłogi 17.?
I na koniec uwagi ogólne:
- Odnoszę wrażenie, że pasy bezpieczeństwa są ciut za krótkie i tak naprawdę nie zapięłyby się. Ale kto to zobaczy po zamknięciu kabin...
- Podoba mi się papier, na którym wydrukowano model - szczególnie, że nie poddaje się zanadto wodzie z Wikolu.
I tym razem to byłoby tyle,
Tomek

--



Post zmieniony (25-11-06 13:54)

 
10-11-05 08:48  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Cieszę się, że trwają prace przy Żubrze. Jedna uwaga: otwory w częściach 4 i 5 są niezbędne: jak wcisnąłbyś wręgę 2 bez tych otworów?. Co do pozostałych uwag: oczywiście brak oznaczenia przy części, która ma być "tyłem" wręgi 12, to mój błąd.
Lech

 
10-11-05 09:27  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

No to "trza" notować wszystko i nanosić "poprawki", jak to fajnie uczyć się na "błędach?" innych ;-)

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
21-11-05 02:03  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Prace nad Żubrem cały czas trwają, ale z przerwami. Właśnie skończyłem Kierownikowego poldka, a z kolei mój synek patrząc na Żubra ustawił priorytety: "Tylko pamiętaj, tata, że mój samolot [Hawker Tempest z MM9/97] musimy skończyć najpierw".
A wracając za róg...
Teraz, kiedy czas zająć się poszyciem modelu, okazało się, że dość trudno jest dobrać pasujący odcień farby do retuszu; ostatecznie zamiast akryli, których zwykle używam, korzystam z emalii Humbrola nr 26.
Kończę już oklejanie poszyciem segmentu przedniego; przy przyklejaniu części 9 najtrudniej było mi uchwycić prawidłowe położenie tej części na obwodzie - głównie ze względu na niesymetryczne ułożenie kabiny. Nie chciałem zaczynać od złączenia pod spodem, aby w razie jakiejś niedokładności fotel nie "wyszedł" mi poza kabinę.
Części są spasowane bez zarzutu. Między "klapą" części 9 a wycięciem w części 10, powstała szczelina ok.0,5mm; dzięki retuszowi krawędzi i dzięki temu, że pod spodem jest kolorowa sklejka, całość wygląda bardziej plastycznie niż sam nadruk :)
Przygotowałem też tylną część do oklejania poszyciem. Przymiarka części 26 wskazuje, że zapasy przewidziane przez Lecha będą zbędne - dobry omen.
Część 16 między wręgami 11 a 12 jest mocno powycinana i przez to mało sztywna; przy przymierzaniu poszycia miała tendencję do wyginania się, dlatego postanowiłem ją usztywnić przyklejając pod spodem "na sztorc" wąskie paski tekturki.
Poza tym, w przypadku wykonywania wnętrza kabin, w pasku łączącym 27a trzeba wyciąć kawałek, aby pasek ten nie był widoczny w okienkach w części 27.
Zdjęcia aktualnego stanu prac załączę następnym razem.
Tomek

--

 
09-12-05 00:36  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2


W Żubrze niewiele się zmieniło, ale nie wypada zapadać w aż tak długą hibernację, więc dwa zdjęcia i kilka słów. Teraz robię przednią kabinę, na zdjęciach jej wygląd przed retuszem krawędzi. Tutaj wszystko pasuje idealnie - tak idealnie, że dopiero po zrobieniu zdjęcia zorientowałem się, że nie przykeiłem części 37, tylko była spasowana na wcisk... :)
Poszycie 9 spasowało się bardzo dobrze, natomiast część 10 ma nieco tendencję do odstawania od szkieletu pośrodku segmentu; ja mogłem teraz już jedynie przykleić leciutko do podłogi 5 przez dziury na dźwigary, ale warto ją złapać kropelkami kleju do części 4 i 5.
Z tyłu nieco wystaje poszycie 28, ale to dlatego, że nie obcinałem zapasu tej części; zrobię to po spasowaniu poszycia z góry.
Tomek

--



Post zmieniony (25-11-06 13:53)

 
09-12-05 00:51  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

A wszystko przez Tempesta?? Teraz przed świętami co raz gorzej, ale miło popatrzeć nawet na 2 zdjęcia ;-)

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
09-12-05 01:08  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Nie przez Tempesta, tylko przez Swingera; po nim wstyd cokolwiek pokazać ;)
Tomek

 
09-12-05 08:48  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Żartujesz??? A co to za model ten Swinger - nie znam ;-)))) jakiś dwupłat?

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
09-12-05 10:50  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Przed wydaniem tego modelu, skleiliśmy go bardzo niedbale (chodziło nam jedynie o weryfikację poprawności projektu), dlatego z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki tej relacji.
Lech

 
09-12-05 16:18  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
pepo ciufakers   

pytanie tylko nasówa sie jedno:)
kiedy będa następne elementy waloryzacyjne do zubra? [chodzi o komore bombową]

 
09-12-05 18:40  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Nie chcę aby wyglądało to na ucieczkę od odpowiedzi, ale ... dokładnie nie wiem. Części są właściwie od bardzo dawna gotowe (poza brakiem dwóch rysunków montażowcyh), ale jeszcze nie sprawdzone "w praniu" ... Wytłumaczenie jest tylko jedno: notoryczny brak czasu. Gdy za parę miesięcy CardPlane będzie moim jedynym zajęciem, sytuacja będzie się musiała diametralnie zmienić (abym nie musiał pójść na garnuszek żony).
Lech

 
09-12-05 18:59  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
PiotrNik 

 

Lechu! Jeśli nadal będziesz wydawał takie cudeńka, to myślę że nici z tego garnuszka bo nawet Ona nie będzie musiała nic robić oprócz malowania paznokci i wspierania Cię. Więcej takich modeli to i na gosposię się znajdzie... :) Pozdrawiam!

--

 
09-12-05 19:56  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Do PiotrNik-a:
sam w pewnym sensie sprowokowałem Twoją odpowiedź, ale ponieważ czasami moja żona zagląda na to forum, więc proszę: nie rozwijaj tematu...
Lech
PS
A poważnie: prawdą jest, że mam jeszcze małe doświadczenie "wydawnicze", ale zapewniam, że trzeba sie temu zajęciu oddać bez reszty aby nie "wtopić", a tym bardziej aby mieć zauważalny zysk. Aby jednak nie dołaczyć do chóry narzekaczy twierdzących, że wydawanie modeli kartonowych jest z definicji niopłacalne, muszę stwierdzić, że może to być działalność całkiem dochodowa (może nie na poziomie prezesa banku, ale napewno na poziomie dyrektora dużego oddziału).

 
09-12-05 22:05  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Tempest 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

>abym nie musiał pójść na garnuszek żony<

Przez rok byłem i bardzo sobie chwaliłem :-D

--
Pozdrawiam
Tempest
-----------------------------------------------------------------------------------
I i II WŚ -okręty, samoloty a ostatnio nawet pojazdy. I piwo też.

 
16-12-05 01:52  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Zacząłem kabinę dziobową - i tutaj są już schody (no, chyba że ktoś nie klei wnętrza). Próbowałem dopasować część 39 i wyszło, że jest za krótka. Aby wszystko pasowało, skróciłem część 38 (i sfazowałem ją ukośnie) oraz przeciąłem przedni łuk w 37, uzyskując zmniejszenie obwodu. Reszta pasuje. Co ważne, wszystkie przymiarki 39 robię przed wycięciem okien - potem będzie ona zbyt wiotka, aby cokolwiek przymierzyć. W ogóle chyba zbyt mało miejsca przewidziano na grubość poszycia: mamy 2 warstwy kartonu (39 + 531) oraz dość grubą szybkę; grubą, bo z uwagi na to, że wszystkie ramki są wąskie, to szyba musi stanowić element nośny. Doskonałym ułatwieniem byłaby gotowa kabina, z właściwie wyprofilowaną szybą, choć na razie chyba ani widu, ani słychu, więc czekać na cud nie będę.
A tak w ogóle to jakaś łysawa wydaje mi się ta przednia kabina; czy tam nie było niczego poza fotelem i zrzutnikiem bomb?
Na razie nie sklejam przedniej części kadłuba z tylną, aby na czas klejenia kabiny dziobowej ułatwić sobie operowanie segmentem.
Zacząłem też sklejać silniki; we wręgach 301 brakuje mi zaznaczonych środków (punktami), aby dobrze przewiercić otwór na oś śmigła.
Tomek

 
29-12-05 02:08  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Po dłuższej przerwie, Żubr wraca na tapetę. Przerwa była spowodowana tak naprawdę głównie tym, że nie wiedziałem, jak podejść do kabiny przedniej.
Przy okazji tego modelu wypróbowałem dwie nowe dla mnie techniki:
1. Retusz pastelami artystycznymi: kupiłem tylko jedną kredkę, oliwkową (kredki Rembrandt, w Warszawie 4,20 za sztukę) i z dobrym efektem używam jej do malowania krawędzi. Gorzej wypada już malowanie powierzchni, bo widać nieco różnicę odcieni), więc powierzchnie - jeśli muszę - maluję Humbrolem.
2. Druga technika to sposób na mocne sklejenie przezroczystych szybek z elementami kartonowymi. Otóż trafiłem Moment / Kraftkleber, którym klei się następująco: obie powierzchnie smaruje się klejem, zostawia na 15 minut do 2 godzin, po czym elementy mocno się ściska. Co ciekawe, siła spoiny nie zależy od czasu przytrzymania, ale od siły ściśnięcia. Z tego też powoduje klej nie nadaje się do elementów przestrzennych, tylko do przyklejania ramek na płasko. Inne jego wady to żółty kolor po wyschnięciu oraz ciągniące się nitki, którymi łatwo pobrudzić elementy.
Jeśli chodzi o to, jak posmarować przezroczysty element klejem dokładnie tam, gdzie będą ramki (jak w części 39), to sprawa jest dość prosta: składamy razem papier i folię, na folii od spodu malujemy zwykłym flamastrem wszystkie ramki, rozkładamy części, malujemy po właściwej stronie folii klejem ramki i sklejamy z papierem. Po sklejeniu flamaster wystarczy zetrzeć z folii palcem.
Stan modelu: skleiłem kabinę dziobową i poszycie koło niej (cz.41 nie całkiem mi pasowała do wręgi 35, ale to może być moja wina; z kabiną dość mocno walczyłem). Warto pomalować od środka na szaro boki części 40 i 40a, bo widać je przez kabinę. Budowę kabiny pilota na razie odkładam - może zanim skończę model, Gomix zrobi wytłoczkę.
Przy klejeniu tylnej części kadłuba, znowu drobna niespodzianka: wręgę 19 trzeba przykleić szarym do przodu (ja zrobiłem akurat odwrotnie), bo ta właśnie wręga jest tuż przy okienkach w części 30. Przy okazji swoją wręgę 19 wyciąłem wewnątrz, zostawiając tylko dość gruby pasek obwodu.
Pozdrawiam,
Tomek

 
30-12-05 00:52  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Tytułem uzupełnienia do poprzedniego listu, co by nie było bezobrazkowo. Na załączonym zdjęciu widać dobrze przednią kabinę oraz doklejone paseczki na szybie z boku kabiny pilota, a na drugim planie można przyjrzeć się, co miałem na myśli pisząc o wycięciu wręgi 19.

Tomek



Post zmieniony (25-11-06 13:52)

 
31-12-05 13:51  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
panpanek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1


 - 3

wygląda świetnie...

 
14-01-06 00:53  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Powolutku powstaje ciąg dalszy kadłuba. Właściwie kadłub już całkowicie skończyłem, opuściwszy na razie obie wieże i oszklenie kabiny pilota.
Szczególnej uwagi wymagało sklejenie części 32. Nie bardzo wyobrażałem sobie, jak przykleić do przyklejonego do kadłuba poszycia szary pasek zamykający tę część od strony wieżyczki tylnej, więc najpierw dokładnie ukształtowałem poszycie 32, potem przykleiłem do niego ów paseczek, wtedy wyciąłem otwory na wnęki karabinów, dokleiłem same wnęki. Dopiero teraz cały element przykleiłem do kadłuba. Wyszło dobrze.
Przyklejając część 33 trzeba ją bardzo dobrze zawczasu ukształtować; ja trochę to zaniedbałem i wierzch, zamiast płaski, wyszedł nieco wypukły.
Sklejenie przedniej i tylnej części kadłuba ze sobą odbyło się bez problemu, ja dodatkowo zalałem przestrzeń między nimi wikolem (moje modele są ręcznie oglądane przez dzieci, więc nie mogą być zbyt delikatne).
Tutaj ujawnił się pierwszy i jak na razie jedyny mankament modelu (modelu, ale nie opracowania): inne są odcienie zieleni przedniej i tylnej części kadłuba. Jest to błąd nieusuwalny w przypadku wykonywania modelu w standardzie. Różnica w odcieniach nie jest duża, ale widoczna.
Następny element to statecznik pionowy; tutaj nie ma żadnych problemów; ja dodałem tylko łącznik między 60 a 60a.
Opisując ten etap budowy modelu, Lech napisał: "Na tym etapie powinno być już widoczne, jaki to sympatyczny potwór" - mogę tylko z całym przekonaniem potwierdzić.
Tomek

 
14-01-06 10:19  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Pawel_P 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Bardzo ładnie Orinoko tzrymaj tak dalej a na pewno bedzie Gites ;-)

 
25-01-06 00:19  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Przykleiłem statecznik pionowy - wygląda pięknie (i bardzo monumentalnie przy reszcie kadłuba), acz pojawiła się pewna wątpliwość: czy faktycznie wierzch ogona, pod sterem kierunku, ma zostać szary? Chyba jednak to załatam z zapasu koloru...

--



Post zmieniony (25-11-06 13:51)

 
13-05-06 17:18  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Homik 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

podbijam i pytam "w której puszczy ten żubr piszczy teraz ?"

--
-----------------------------------------------------------------------
http://www.facebook.com/WAKpl

 
14-05-06 15:59  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
bandi   

Za rogiem Homiczku, nie w puszczy !

--

 
17-05-06 14:22  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Tutaj fotka z relacji budowy silnika do Żubra: http://www.kartonbau.de/wbb2/attachment.php?attachmentid=46940
Lech

 
17-05-06 23:14  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Mam pytanie do wydawcy tego modelu, czy będą dodatkowe elementy wyposażenia kabiny do LWS-6 czy tylko dostepne na stronie silniki?

 
19-05-06 10:45  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Mogę tylko wszystkich BARDZO przeprosić. Pozostałe części dodatkowe do Żubra będą, ale dopiero w przyszłą niedzielę/poniedziałek. Teraz już NA BANK
Lech

 
19-05-06 15:00  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
yak   

Lechu, ja pracuję w banku............. :-))) zobaczę to uwierzę.

 
23-05-06 16:32  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Oj Lechu, czy to aby nie o poniedziałku wielkanocnym w 2007 roku mówiłeś He he he ;-)

 
23-05-06 16:53  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
stach48 

 

USZANOWANIE !!!
Błagam jak nie macie nic mądrego do powiedzenia to się nie odzywajcie. Zamiast upominac się o dodatkowe elementy sklejcie w miarę poprawnie te które sa w wycinance. Na elementy waloryzujące albo spokojnie poczekajcie albo zrobcie sobie sami (mądrale).
NAJLEPSZEGO

 
23-05-06 18:40  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


el_paw napisał: "Oj Lechu, czy to aby nie o poniedziałku wielkanocnym w 2007 roku mówiłeś He he he ;-)"
Domyślam się, że ten wpis jest przynajmniej w części żartobliwy. Co do pretensji o to, że dodatkowych części jeszcze nie ma, to są całkowicie uzasadnione. Co mogę powiedzec? Niby potrafię się usprawiedliwic, ale - w zasadzie co to kogo obchodzi; obiecałem (i to na piśmie:-)), że będą a ich nie ma...
Teraz naprawdę będą w najbliższy poniedziałek.
A swoją drogą: chciałbym zobaczyc sklejonego Żubra, ponieważ surówka, którą skleiliśmy nie nadaje się do pokazania (tym bardziej, że niby wszystko jest sklejone, ale np. płaty nie są przyklejone do kadłuba, a silnik (tylko jeden) do skrzydła...
Lech

 
23-05-06 20:13  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Oczywiście że sobie żartuję, ale jak ktoś się nie zna na żarttach to trudno.
A Pytam bo bardzo mi się ten model podoba a, że chcę go teraz BO MAM ODROBINĘ WOLNEGO CZASU skleić to chciałbym wiedzieć czy na przykład skończe kadłub a tu się np. okaże, że są nowe elementy i wtedy się zdenerwuję. Poza tym uważam, że forum właśnie temu ma służyć, żeby zadawać pytania. I mnie jestem żadnym mądralą ja po prostu nie mam czasu na własne projektowanie czy głęboko posuniętą waloryzację modeli.
A modele od Lecha są super więc chciałbym go mieć w pełnej wypasionej wersji.
Już się nie będę więcej pytał.
Pozdrawiam

PS: I przepraszam orinoko za zaśmiecanie jego wątku



Post zmieniony (23-05-06 20:16)

 
24-05-06 09:09  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
yak   

Też czuję się "wywołany do tablicy". Jako wielki sympatyk Lecha i jego produkcji, dałem wyraz nie wątpliwościom co do ukazania się części tylko do użycia zwrotu "NA BANK", co przyozdobiłem odpowiednim znakiem :-))).

 
29-05-06 09:00  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


a jednak "na bank"
Lech
PS
mam nadzieję, że ci, którzy już zaczęli klejenie Żubra nie urwą mi łba...

 
29-05-06 13:08  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
yak   

Za wybór tematów masz Panie Lechu u mnie dozgonną wdzięczność.

 
31-05-06 20:17  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Aviator 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 8

Kawał solidnej, dobrej roboty Orinoko. Piękny model (w odróżnieniu od tego z przed lat w MM.)

--
aviator
http://aviator48.blog.onet.pl

 
06-06-06 02:10  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

O, to już pół roku minęło... Zatem pora wrócić do Żubra. Wiem, że to irytujące dla czytających, ale ja zawsze robię po kilka modeli jednocześnie i przełączam się między nimi. A zatem:
1. Dokleiłem ster kierunku. Jego montaż przebiegł bez żadnych problemów. Jak zapowiadałem, dałem pod nim łatkę z zapasu koloru, aby nie zostawiać szarości - zdjęcie pierwsze.

2. Zabrałem się za skrzydła. Na zdjęciu widać szkielet jednego z nich. Jak to u Lechowych Żubrów, wszystko trzyma się nawet bez kleju (drugie zdjęcie). Otwór na reflektor (szary prostokąt) wytnę dopiero po sklejeniu całego szkieletu skrzydła.

Trzeba uważać, aby nie pomylić kolejności żeber 64e i 65a; są prawie identyczne, ale mają inne zakończenia od strony krawędzi spływu. A skoro o tym piszę, to chyba oczywiste, że sam zrobiłem w jednym skrzydle błąd, który zauważyłem dopiero po sklejeniu...

3. Na trzecim zdjęciu kompletne szkielety obu skrzydeł, już sklejone, poprawiony błąd, o którym mowa powyżej, wycięte wnęki na reflektory. Sklejając szkielet skrzydeł, jako płaską powierzchnię bazową przyjąłem spód skrzydła; czy słusznie, okaże się przy oklejaniu poszyciem.

Rurki włożone w żebra jedynie roboczo, aby zachować współosiowość otworów.

Pozdrawiam,
Tomek



Post zmieniony (25-11-06 13:50)

 
06-06-06 08:26  Re: [relacja] LWS-6 Żubr
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Jedno (w tej chwili) wtrącenie: rurka, którą widać na fotografii musi dosyć ciasno wchodzić w otwory w żebrach. To właśnie ona ma utrzymać odpowiednie położenie skrzydeł ("coby" nie oklapły). Proponuję nawet wcisnąć w nią kawałek twardego drutu. Tekturowe dzwigary skrzydeł (końcowe ich fragmenty) dobrze jest usztywnić np. "smarując" je poxipolem lub czymś podobnym. Wszystko po to, aby skrzydła, które są dosyć pokaźnych rozmiarów, nie miały tendencji do opadania.
Lech

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024