FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
12-08-05 00:51  [relacja/galeria] P-39N Kartonowy Arsenał
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Od pewnego czasu przymierzałem się do jakiegoś modelu z wydawnictwa Pana Halińskiego, najpierw miała być Foczka, potem Hellcat, w końcu padło na P-39. W modelu planuje jedynie zwaloryzować kabinę, udało mi się znaleźć trochę interesujących i pomocnych zdjęć, które znacznie ułatwią dorobienie/poprawienie pewnych elementów w kabinie.
Relacja będzie niestety prowadzona głównie z wykorzystaniem skanera, ale postaram się raz na jakiś czas pożyczyć aparat i zrobić kilka zdjęć :mrgreen:
Dodam, że retusz wnętrza kabiny oraz wnęk podwozia wykonuje Humbrolem 120 - taki wydał mi się najbardziej odpowiedni.

Na razie udało mi się zbudować niewiele, co prezentuję poniżej:



http://messer.cba.pl

Post zmieniony (16-02-09 11:54)

 
12-08-05 09:36  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A co to są za robaki pomiędzy wręgami?

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
12-08-05 09:44  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Te robaki to nałykały się ołowiu i teraz obciążają dziób, że samolot stał poprawnie :)
A poważnie, to ta "sznurówka" z ołowiem służyła do obciążenia jakiejś zasłony okiennej. W takim opakowaniu łatwiej ołów zamocować w modelu i odpowiednie rozłożyć :)

 
12-08-05 09:53  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
Matrix OST 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


 - 4

A propos Twojego rozwarzania na teamt innych samolotów od Hala to Hellcata osobiście polecam skleja się sam

W realizacji:
Su-7 BM Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

 
16-08-05 22:54  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Udało mi się na chwilę pożyczyć od kolegi aparat, więc mogę zaprezentować obecny stan modelu. Właśnie skończyłem wnętrze kabiny i powoli przymierzam się do jej zamknięcia. Planuje otworzyć prawe drzwi a w lewych zostawić otwarte okno ( pomysł ściągnięty ze zdjęć gotowego modelu na stronie wydawcy ). Na zdjęciach poniżej widać zakres drobnych przeróbek, jakich dokonałem w modelu. Przede wszystkim dorobiłem pokrowiec osłaniający przeguby na dole drążka sterowego. Za jakiś czas znowu pokaże co nieco.


 
16-08-05 22:56  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
Frytek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Chylę czoła...

___________________________
Mam ręce w kieszeniach , a kieszenie jak ocean....

 
17-08-05 20:35  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Chciałbym dodać, że pojawiły się problemy z instrukcją sklejania. Mianowicie na rysunkach 3-D widać, że za fotelem pilota znajdują się dwa pręty, jednak na żadnym z rysunków, ani też w opisie słownym nie informacji dotyczącej oznaczenia tego elementu. Wydedukowałem, że chodzi tu o szablon D.
Drugi problem to część nr 17. Jest o niej wzmianka w opisie słownym, że należy ją przykleić zgodnie z rysunkiem montażowym - takiego jednak nie znalazłem. Znowu dedukcja i kombinacje - element ten należy przykleić tuż przed dźwignią przepustnicy.
Jeśli chodzi o spasowanie poszczególnych części - problemów brak :)

http://messer.cba.pl

 
19-08-05 08:37  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
Matrix OST 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


 - 4

Piknie grają :)

W realizacji:
Su-7 BM Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

 
01-09-05 23:15  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Czas odświeżyć relacje. Udało mi się już zakończyć budowę całego kadłuba łącznie ze statecznikiem pionowym. Najwięcej problemów miałem z budową i przyklejeniem owiewki kabiny. Pomimo tego, że zakupiłem gotową wytłoczkę, to pojawiły się pewne trudności z dopasowaniem jej do oklejek - poza tym folia, z której wykonano tę osłonę nie jest do końca przeźroczysta. Samo oklejanie pokryciem kadłuba w sekcji dziobowej oraz budowa segmentów części ogonowej to sama przyjemność :)
Przepraszam za kiepskie zdjęcia, dziś nie było warunków do zrobienia lepszych, jutro powinny być bardziej ostre i wykonane przy lepszym świetle.

 
01-09-05 23:26  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
NicZtego 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
 

wyrazy uznania, szczegolnie za wspaniale wyglajace laczenia segmentow. w ogole ich nie widac, mam z tm wieczne problemy :) Wyposazenia kabiny nie chwale (choc oczywiscie zasluguje na to jak najbardziej) poniewaz inni uczynilo to przedemna :)
Przybedzie Ci do kolekcji wspanialy i pieknie sklejony model.
Pozdrawiam

--
---------------------------------
Cum Debita Reverentia
Piotr

 
02-09-05 19:49  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią dziś pokazuję większość ilość zdjęć wykonanych w lepszych warunkach. Przed dzisiejszą sesją fotograficzną udało mi się jeszcze dokleić stateczniki poziome, na razie jeszcze bez owiewek aerodynamicznych u nasady.
A teraz zdjęcia:

Dziób Airacobry:


Kabina:



Stateczniki poziome:



I obecny stan zaawansowania całego modelu:

 
02-09-05 21:23  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
Hayabusa 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


 - 1

Pięknie wychodzi:) Bardzo mi sie podoba:)

--
----------------------
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej
a jeśli dzisiej jest dobrze to ... po co się martwić na zapas;)
----------------------

 
02-09-05 21:51  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

~

Post zmieniony (20-04-12 05:50)

 
02-09-05 22:03  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Mirosław - dzięki, ale z tym mistrzem to przesada, daleko mi jeszcze do mistrzostwa.
Jeśli chodzi o owiewkę, to według mnie folia, z której ją wykonano jest za gruba, niż przywiduje to projekt modelu. Z tego powodu wewnętrzne i zewnętrzne oklejki owiewki nie pokrywały się ze sobą - te zewnętrzne musiałem rozcinać na pojedyncze paski, następnie pojedynczo je przyklejać i ewentualne braki uzupełniać i retuszować.
Natomiast w kwestii pasujacego przodu owiewki do segmentu,powiem tyle, że tutaj ogólnie wszystko pasuje, jednak poprzez zbyt grubą folię boki tego segmentu z kabiną są lekko rozepchane w stosunku do segmentu poprzedzającego. Postaram się zrobić odpowiednie zdjęcie ilustrujące powyższy problem.
A jeżeli chodzi o skrzydła to na razie leżą nietknięte. Według mnie, przy tak porządnym szkielecie, pokrycie skrzydeł nie powinno się zapadać.

 
02-09-05 22:17  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

~

Post zmieniony (20-04-12 05:51)

 
02-09-05 22:20  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

A lakierowałeś przed czy po sklejeniu ? Ja sugerowałbym polakierowanie jeszcze przed sklejeniem. Co prawda sam jeszcze nie lakierowałem, zamierzam niedługo zacząć, pewnie przy następnym modelu.
Poszukaj odpowiedniego wątku autorstwa Swingera, jak nie na tym forum, to na Kartonworku coś powinno być.

 
04-09-05 09:49  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Zrobił się szkielet skrzydła - dużo wycinania, problemów z pasowaniem brak, świetnie zachowana geometria, to mi się podoba.

 
04-09-05 10:00  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ładnie to robisz messer. Czyściutko, równiutko, aż się chce oglądać, mimo że sam model mi się absolutnie nie podoba.

--
------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 
04-09-05 10:04  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

~

Post zmieniony (20-04-12 05:51)

 
04-09-05 22:14  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
Stupalczasty 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zawsze wydawało mi się, że wydanie hala przedstawia model na ktorym latal Pokryshkin. ... albo może i nie bo wtedy ruskie gwiazdeczki były by na przodku samolotu, a już wogole nie wiem.

 
05-09-05 10:53  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Ten model jest w malowaniu F.I. Szykunowa, pilota 64 Gwardyjskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.

Wręgi i jak i cały szkielet był szlifowany, podobna operacja czeka też szkielet skrzydeł.

 
15-09-05 00:41  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Czas trochę odświeżyć wątek.
Udało mi się prawie zakończyć budowę skrzydła. Niestety trochę sie musiałem pomęczyć ze szkieletem - za słabo go oszlifowałem i musiałem częściowo przyklejone pokrycie skrzydeł odrywać, trochę jeszcze papierem ściernym dopieścić szkielecik i kleić dalej. Wyszło w sumie jako-tako, ale mogło być lepiej. Żeby zakończyć ten etap budowy musze jeszcze dokleić owiewkę przejścia skrzydło-kadłub z lewej strony. Całość będzie jeszcze retuszowana i w kilku miejscach delikatnie szpachlowana Ponalem.
A teraz zdjecia - najpierw brakujące owiewki usterzenia, tutaj również potrzeba jeszcze trochę poprawek z udziałem Ponalu i retuszu.



Skrzydła w całości:



I na koniec końcówka skrzydła, dość przyjmnie się ją formowało.



Na razie tyle, nie wiem kiedy w najbliższym czasie pokaże coś więcej bo ostatnio jakoś brakuje czasu, żeby przy Cobrze podłubać.

--
http://messer.cba.pl

 
31-10-05 23:03  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
elessar.telc 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

messer- co dalej z Aircobra- tak fajnie sie prezentowala....... a tu cisza
pozdrawiam, elessar.telc : )

--

Maciek Grajek / elessar.telc

Post zmieniony (31-10-05 23:04)

 
31-10-05 23:20  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Spoko, spoko, powoli robi się, bo nie mogę ostatnio jej dużo czasu poświęcić. Poza tym obecnie nie mam możliwości pokazania postępów mojej pracy.
Powiem tyle, że postanowiłem model polakierować, wyszło jako-tako.
Do końca modelu pozostało mi tylko wykonać podwozie główne i rury wydechowe :)
A potem na warsztat powinno trafić Zero, też AH :)

 
31-10-05 23:25  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

A którą metodą lakierowałeś i co się nie udało?

 
31-10-05 23:33  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Postanowiłem polakierować P-39 korzystając z metody Laszlika, mianowicie dwa razy połysk, raz mat. Użyłem lakierów Pactry - i to był błąd. Cobra była wydana na dość delikatnym papierze, dodatkowo skrzydła nie miały zbyt potężnego szkieletu, tak więc powierzchnia skrzydeł troche jest pofalowana. Najgorzej było po pierwszej warstwie lakieru, po następnych troche sie wyprostowało...Akryl robi swoje, nie wiem co mnie podkusiło, miałem kupić Humbrola i w ostatniej chwili zmieniłem zdanie i wziąłem Pactrę.
Może uda mi się w najbliższym czasie zrobić zdjęcia, więc pokaże o co chodzi.

A tak przy okazji to już myślę, jak w Zero wzmocnić skrzydełka, prawdopodobnie dołoże drugą warstwę kartonu, wcześniej odpowiednio "zmniejszając" szkielet.

--

http://messer.cba.pl

Post zmieniony (31-10-05 23:33)

 
06-11-05 23:05  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

To już koniec relacji, budowa Airacobry została definitywnie zakończona. Od ostatnich zdjęć minęło sporo czasu, ponieważ tempo klejenia znacznie spadło (brak czasu, itp.), ale w końcu kilka dni temu przykleiłem ostatnie elementy.
Przed końcem budowy postanowiłem polakierować model, metodą podaną powyżej a zaproponowaną kiedyś przez Laszlika. Czy wyszło dobrze sami oceńcie, dla mnie co najwyżej na 3+.

Pomijając wspomniane wcześniej problemy przy budowie skrzydeł, ostatni etap klejenia przebiegał bez niespodzianek. Podwozie, wlot powietrza czy zespół śmigła kleiły się bez problemu. Koła nie wyszły do końca tak jak chciałem.
Najbardziej za to jestem zadowoly z kolektorów spalinowych, ten element jest dla mnie najbardziej urokliwym "smaczkiem" w tym modelu.

Czas na zdjęcia zatem, najpierw cały samolot:


A teraz kilka szczegółów:



Jutro postaram się jeszcze dorzucić kilka zdjęć wykonanych przy świetle dziennym.

 
07-11-05 08:15  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
Darek D. (Dyzio) 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 1

To już musztarda po obiedzie, ale... lakiery akrylowe są super pod warunkiem, że używasz cienkiej warstwy i lakierowanie polega na wcieraniu lakieru w karton.
Dwie warstwy to minimum i najlepiej- co warstwa to dzień przerwy.Cierpliwość wskazana ;-) Ja używam tylko matu.
Jeżeli pociągniesz pędzlem "tak od serca" to skutki są fatalne...
...i oczywiście gratulacje za ładniutko wykonany model.

--


"Spodziewaj się niespodziewanego..." KTOŚ ;-)))
_____________________________________________________________

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat




Post zmieniony (07-11-05 08:27)

 
07-11-05 08:44  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Dyziu, dzięki za radę, odnośnie stosowanie lakierowania akryli. Postaram się ją w najbliżym czasie zastosować na jakimś "testowym" modelu, a potem porównać z obecnymi doświadczeniami.

 
07-11-05 11:22  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Dorzucam jeszcze zdjęcia wykonane przy świetle dziennym, niestety słońca dziś brak, więc i zdjęcia nienajlepsze, a aparat dziś musi do właściciela wrócić.


 
07-11-05 12:11  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Patrzę i podziwiam - będziesz z nim w Skawinie?

--
PozdrawiamKojak

 
07-11-05 16:01  Re: [relacja] P-39N Kartonowy Arsenał
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Niestety nie będzie mnie w Skawinie, planuje natomiast pojawić się na Pucharze Prezesa LOK-u pod koniec listopada w Wawie.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024