FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
30-03-05 18:34  [relacja/galeria] Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Dawno dawno temu skleiłem Kogę Elbląską. Którą w prezencie otrzymała Asia, od tamtej pory marzy jej się żaglowiec z drewna (Te ideały piękna się jakoś przyciągają dobrze, że Aśka nie lubi galopujących koni). Broniłem się długo ale ataki były przeprowadzane ciągle a po chwilach ciszy następowały z większą siłą. Nadal trwają bo stocznia jest głęboka ukryta pod pracami nad Mosquitem.

Model nabyłem na Targach modelarskich w poznaniu. Długo się łamałem i zastanawiałem jak go wykonać. Z powodu niemożliwości zakupienia nigdzie forniru użyłem balsy o grubości 1mm. Technika jest prosta z kserowaną cześć naklejam na balsa rozcinam na pojedyncze deseczki i naklejam na drugie ksero. Po wyschnięciu kleju wyrównuje wszystko papierem ściernym i jeśli element ma być jasny to maluje go dwukrotnie półmatowym lakierem bezbarwnym

a jeśli ma mieć kolor drewna to dwukrotnie nasączam bejcą kasztanową i potem zabezpieczam lakierem(na zdjęciu jeszcze nie lakierowane).


Szkielet jest z tektury i wiele elementów bedzie papierowych malowanych na kolor mahoniu ( jeszcze nie mam pomysłu jak) dlatego pozwalam sobie ta relacje zamieścić na forum głównym.


Okna są wykonane z papieru powycinane skalpelem po wklejeniu w elementy szybki wykonam clirfixem - daje świetne efekty!


Za wszystkie uwagi i rady z góry dziękuje!
Wszystkie zdjęcia powstały dzięki uprzejmości Brewera!

Fanatyk Kartonu

Post zmieniony (06-04-05 19:10)

 
30-03-05 18:53  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
maniek   

Szkielecik mistrzostwo swiata, jak dla mnie to niejeden czołg by sie go nie powstydził.
Ale, ale gdzie są te elementy wykonane tą zagmatwaną metodą deskowania????
Czekam jak wyjdzie pływadło w z rąk twórcy fruwadeł.

08/15

 
30-03-05 20:21  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

No,no ciekawie będzie , szczególnie przy układaniu paneli :-)


Teoretyk ostatnio...

 
30-03-05 21:17  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

KOSA

Pozdrawiam!
Michał

 
30-03-05 22:35  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
$niegoo 

 

do KRZYS:
cóż to za wynalazek ten CLIRFIX ??

zapomniałem dodać:
...i gdzie to to można dostać?
dzięki za info ;-)

5500664
Prawo Kociej Termodynamiki:
Ciepło przepływa z cieplejszego do chłodniejszego ciała, za wyjątkiem kota, gdzie całe ciepło przepływa do kota.

Post zmieniony (30-03-05 23:42)

 
30-03-05 23:00  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Clirfix to taki preparat do robienia szybek do 1/4cala przekątnej. Konsestencja zwykłego wikolu ale po wyschnięciu jest krystalicznie przezroczysty z bardzo naturalnym połyskiem.

Fanatyk Kartonu

 
30-03-05 23:10  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Krzyś pokaż jak toto będzie wyglądać, bo wnioskując z kształtów szkieletu wyglądać powinno zarąbiście.



Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

 
30-03-05 23:27  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Głupio tak zdradzać jak będzie wyglądać na końcu ale będę dążył do czegoś takiego http://max3d.pl/forum/showthread.php?t=14099&page=1&pp=10 i takiego
http://www.old.modelarstwo.org.pl/szkutnicze/zestaw/shipyard/jachty/.
To co wygląda jak dziób to rufa :D a siatka na macie ma 1cm:D

Fanatyk Kartonu

 
31-03-05 21:08  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

HO-HO! Więcej nie powiem. HO-HO!

------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 
01-04-05 14:50  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Dziś zrobiłem mały kroczek. Drzwiczki w kajucie prowadzące pod pokład a może do jakiś szafek? Nie wiem. Może ktoś z was ma jakieś informacje o XVIII jachtach?

Praca była prosta i przyjemna:

Mam dwa ksera oryginału(lewy górny narożnik) na cienkim papierze i na kartonie. Offsetowy został wykorzystany jako baza. Kartonowy został pocięty na części składowe (prawy górny narożnik). Po ponownym złożeniu i pomalowaniu rozcieńczoną Pactrą A22 drzwiczki były prawie gotowe (lewy dolny narożnik). Dodałem imitacje klameczki i przykleiłem na ścianę.

Efekt powalający nie jest ale i tak prawie tego nie będzie widać.

Wszystkie zdjęcia powstały dzięki uprzejmości Brewera!

Fanatyk Kartonu

Post zmieniony (06-04-05 19:11)

 
03-04-05 14:11  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Eksperyment z okienkami udał się! Jestem w 100% zadowolony. Ramy zostały wycięte z za impregnowanego cyjanoakrylema papieru (fotki patrz wyżej) Otwory okienne w rufie zostały dopasowane do ram które wkleiłem BCG. Następnie użyłem magicznego specyfiku Clirfix i efekt jest taki jakby okienka były "dmuchane" (mam nadzieje że w XVIII w nie znano jeszcze technologii wytwarzania dużych płyt szklanych).





Maniek nie mógł uwierzyć, że modelik który wyjąłem z pudełka po bateriach to ten który tu jest prezentowany, spodziewał sie jakiegoś 70cm kolosa a ta łupinka to coś około 20cm długości.

Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości Brewera



Post zmieniony (06-04-05 19:13)

Fanatyk Kartonu

Post zmieniony (10-08-09 09:33)

 
04-04-05 11:21  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
turim   

witam, fakt okienka faktycznie wyszły super, gratuluję wykonania. A co do zgodności z historią, to bądz spokojny, wtedy jeszcze nie umieli wykonać duzych tafli szkalanych.

 
04-04-05 22:19  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Wiedzmin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

No cóż klasa sama w sobie, miałem pokazać wam swoją Szebekę, ale teraz to się wstydzę mojej nocnej dłubaniny.
A gdzie można nabyć ten specyfik do szyb robienia?

-----------------------------------------------------------------------------------
Sklejać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Pozdrawiam
Wiedźmin

 
04-04-05 22:54  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Ojciec zamówił przez neta w jakimś modelarskim, widziałem te specyfiki też w poznańskiej "Panterze". Co do klasy w samej w sobie hmm to dopiero początek jeszcze niebyło czego zknocić:D Pokazuj swoja Szebeke!!

Fanatyk Kartonu

 
18-04-05 18:28  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Modelik trochę się posunął ... do przodu. Odreagowałem dziś moje kochane studia które idą mi jak krew z nosa ale podobno za mundurem panny sznurem :D Zrobiłem deskowania pokładu. Jako materiału użyłem balsy, wiem wiem Batonus nie posłuchałem Cię ale nigdzie nie znalazłem zalecanego forniru z drzew liściastych a nie chciało mi się czekać i szukać. Wycięty kawałek pokładu skserowany na cienkim papierze nakleiłem na balsę i skalpelem ciołem na pojedyncze deseczki. Początkowo zamierzałem wszystko nakleić na ksero na grubszym papierze ale po wstępnych przymiarkach do szkieletu nic nie pasowało! Wycięcia w pokładzie, w które miały wchodzić wręgi były narysowane nierówno i w złych miejscach a pokład był za szeroki w części dziobowej! Postanowiłem wszystko kleić bezpośrednio do szkieletu i wszystko wyszło całkiem przyzwoicie, jak na pierwszy raz oczywiście!





Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości Brewera

Fanatyk Kartonu

 
19-04-05 20:35  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Miałem nic nie mówić, żeby nie zakłócac tej nabożnej ciszy zakłócanej jedynie spazmatycznymi westchnieniami zszokowanych odbiorców, ale nie wytrzymałem:
JA CIEEEEEEEE!!!!!!! Ale to jest fajne!!!!

------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 
19-04-05 23:10  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Dobra dziewczęta i chłopaki mam mała prośbę posiada ktoś z was plany jachtów holenderskich? Chodzi mi o sposób poszywania kadłuba. Za chwile zacznę robić „fałszywe poszycie” i po zakończeniu tej czynności trzeba będzie kombinować. Paski w wycinance nie przekonują mnie swoją historycznością.

Za wszelką pomoc laik szkutniczy z góry dziękuje!

Fanatyk Kartonu

 
19-04-05 23:54  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Krzys - jest extra. Twój pokład przypomina całkiem nieźle rzeczywistość.

Oto zdjęcie kawałka pokładu repliki żaglowca z tamtego okresu, również holenderskiego - prosto z Amsterdamu. Przy okazji kilka innych szczegółów - zabuchtowane liny na knagach przymasztowych, wyblinki na wantach i wuliny owijające maszt..

Jeżeli ktokolwiek pyta o kolor pokładu podlegającego wpływom atmosfery - oto jest.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
16-05-05 14:28  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Akcja Kruszwica powiodła się! Zawieszenie relacji na dłuższy czas miała na celu uśpienie forumowiczów i ukrycie w głębokim cieniu relacji co by nikt nie pytał się "Jak tam jachcik?" przy Asi. Chwilkę pogadaliśmy sobie w Wojtkiem gdy ładniejsza połowa pobiegła robić zdjęcia pałacykowi.
Przez cały ten czas prace trwały czasem wolniej, czasem szybciej ale zawsze do przodu.
Powstało fałszywe poszycie, za bardzo się do niego nie przykładałem bo i tak ukryje się pod warstwą Bukowego forniru (Dzięki Marecki - z forum PWM) a i papier ścierny mu nie zaszkodzi. Efekty są takie:



Na zdjęciach widać również element porównawczy czyli 1 grosz dopiero przy nim widać jakim kolosem jest ta łupinka :D

Rozpocząłem też pierwsze elementy poszycie, jak wcześniej pisałem wycinam papier naklejam butaprenem wycinam (metodą quasi dzięcilenia) szlifuje dopasowuje i tak będzie jeszcze kilkadziesiąt elementów



Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości Brewera

Fanatyk Kartonu

 
26-05-05 23:17  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Zabawy ciąg dalszy! Wchodzi ona w najciekawszą dla mnie fazę czyli oklejanie kadłuba fornirem. Na początek pomalowane pół matowym humbrolkiem nr 174 nadburcia zewnętrzne i wewnętrzne.

Poniżej widać fakturę forniru bukowego po zgrubnym oszlifowaniu i pomalowaniu dobrze widoczne wycięcie które trzeba zrobić żeby wszystko pasowało do pokładu sternika.

Nie przerażajcie się jeszcze będzie wszystko szlifowane jak okleję całą łupinkę.

Okazało się że model tak łatwo nie chce stracić swojego kartonowego charakteru! Pierwsze próby oklejenia spaliły na panewce! Klej stolarski który tak genialnie łapał do tej pory karton jakoś nie mógł sobie poradzić z drewnem (obłe kształty są bardzo zdradliwe a drewno to jednak nie papier i spore siły w nim drzemią). Trzeba by zastosować szpilki albo wielo minutowe trzymanie a że pierwszego nie miałem a drugiego nie lubię postanowiłem zaryzykować. Butapren to jest to!! Cienka warstwa na nadburcia i na fałszywe poszycie potem jeszcze raz na nadburcie i trzyma jak diabeł czarownice! Spinacz użyty tak profilaktycznie:D


A tutaj mała konstrukcja w celu sklejenia tego wydawało by się łagodnego łuku! Niestety nie miałem małych żabek więc użyłem największych, które wiernie służyły mi na rysunku technicznym, geometrii wykreślnej i projektach!


A tak wygląda dziób już potym jak złapał klej, którego nie żałowałem!


Nadburcia gotowe! Cała reszta poszycia zostanie zrobiona z listewek 0.6x2x40 żeby ułatwić sobie ich cięcie za chwilkę lecę zrobić sobie mały szablonik z tekturki!

A cha jeśli uważacie, że relacja przestaje pasować do Forum głównego piszcie to przeniosę ją do Okrętów

Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości Brewera

Fanatyk Kartonu

 
27-05-05 00:39  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Wiedzmin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

W krytycznych miejscach polecam cyjanoakryl w żelu, wyśmienici sobie radzi właśnie tam gdzie trzeba mocno zawinąć fornir.
Ja malowałem po oklejeniu całości kadłuba, dzięki temu mogłem namoczyc (śliną) deseczki kiedy trzeba było nadać im zdecydowany kształt, a jak robiełem "pośladki" w szebece rozgrzewałem na parze deseczki. Namoczone drewno o wiele łatwiej się wygina, przyklejałem żelowym cyjanem i jest dobrze.

-----------------------------------------------------------------------------------
Sklejać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Pozdrawiam
Wiedźmin

 
27-05-05 10:25  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Dzięki za rady! Tym razem malowałem bo wewnętrzne nadburcia po wklejeniu zamazać farbą było by trochę trudno. Zewnętrzne poszła tak prawem serii:D Przy tych dechach nie używałem nawilżania bo trochę się bałem że podczas schnięcia wszystko się porozrywa. Cyjanoakryl w żelu powiadasz jest dobry na takie łuczki zaraz podbiorę jeden ojcu albo skoczę do sklepu kupie ze dwie tubki.
Jeszcze raz dzięki za rady!
Pozdrawiam
Krzyś

Fanatyk Kartonu

 
27-05-05 19:34  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Zaprezentuje trzy małe "konstrukcje" ułatwiające prace.

1. Połączenie tektury, linijki, żabek i pinesek, które znacznie przyspiesza tworzenie listewek szerokich an 2 milimetry.
Na zdjęciu widać już niewielki stosik listewek 2x200



2. Prościutki szablon to tworzenia klepeczek 2x40



3. Jeszcze prostsze "urządzonko" podpatrzone na PWM- Szkutnictwo, tam wykonane ze sklejki u mnie żeby było prościej z tektury :D i odrobiny cyjanoakrylu. Na fotkach prototyp z tektury 0,5mm niestety okazał się za cienki i wykonałem ponownie z 1mm.



A tu jak wygląda listewka po zamontowaniu



Dzięki takim rozwiązaniom doszlifowanie klepek poszycia nadal jest nudne ale dużo szybsze i prostsze.

Wiem, że nie są to żadne odkrycia i raczej jest to pokazanie ogólnie znanych pomocy modelarskich, tak po prostu chciałem zaprezentować jeszcze parę fotek :D

Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości Brewera

Fanatyk Kartonu

 
27-05-05 22:45  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Wiedzmin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Patrzę i sę ucze .... :-)
Intryguje mnie umiejscowienie na twoim modelu tych bialo-czerwonych szachownic .... gdzie one będą? Bandera taka? Ale jakby nie Holenderska ....

-----------------------------------------------------------------------------------
Sklejać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Pozdrawiam
Wiedźmin

 
28-05-05 00:39  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Hehe szachownica to przykrywka pochodzi z 3 segmentu Mosquita z FM. Model jachciku to prezent niespodzianka, w kwesti żaglowców prezentów to się rozumiemy;-)

Fanatyk Kartonu

 
29-05-05 17:14  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Jak hartowała się cierpliwość!

To co zaraz zobaczycie budowałem cały weekend a jak zobaczyłem zdjęcia to wiem ze jeszcze można było zrobić lepiej:D
Mała nadbudówkaeczka mniejsza niż zapałka ze 4 takie zmieściły by się w pudełku po zapałkach. Zdobienia na zdjęciach wyglądają tak sobie z odległości 5cm są rewelacyjne :D





Te zdobienia były najmniejsze wszystkie inne są znacznie większe – na szczęście!

Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości Brewera

Fanatyk Kartonu

Post zmieniony (29-05-05 17:58)

 
29-05-05 19:27  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
wloczyk 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

To dobrze, że pozostałe są wieksze, bo jeślibyś wykonał jeszcze mniejsze w tej jakości, to zmusiłbyś pewnie jakiegoś modelarza do popełnienia rytualnego kappuku - może nei od razu, ale np. po jakiemś miesiącu prób.
No dobra, możliwe, że można było lepiej, że można było dokładniej, może ktoś dałby rade, może jedna nadbudówka zajęłaby cały tydzień roboty...
Ehh, czasami jak widzę takie cudeńka, to przypomina mi się jeden z tekstów Bogusława Polcha w temacie pewnego rysunku w "Funky Kovalu". Na oryginalnym rysunku trzymana przez Funky'ego moneta była wyrysowana w najdrobniejszych szczegółach - nawet napis dodokoła. Ktoś zapytał: "Po co? Przecież w drukarni i tak tego nie zrobią i w komiksie nie będzie nic widać.", a Polch na to: "Ale ja wiem, że to tam jest."
I chyba takich właśnie "monet" życze wszystkim zgromadzonym - w tym sobie.

na tapecie: BA-64, Golden Hind, Land Ironclad (na podst. H.G.Wells'a), Caterpillar P-5000

 
29-08-05 11:06  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Witam ponownie!

Relacja spadła w odmęty forum no ale cóż tak bywa sesja, wakacje z Burymi Misiami, jakieś Warty-Reny itp. ale wracajmy do naszych baranów! Przez ten cały czas bawiłem się poszyciem jachciku. Bukowe listeweczki formatu 2x40 naklejałem na fałszywe poszycie, początkowo klej stolarski ale łapał dla mnie za wolno, stwierdziłem, że spróbuje butaprenu było oki tylko to smarowanie dwóch powierzchni no i doszedłem że kleić będę superglutem. Na wciągałem go do strzykawek, przy których zakupie pani mgister dziwnie się na mnie patrzyła jej obawy rozwiało dopiero kupienie 20 igieł różnej średnicy :D Klej trzyma jak marzenie tylko ciekawe jak długo? Trochę kłopotu miałem z obłymi częściami dziobu co widać na zdjęciu



Bałem się jeszcze wtedy moczyć fornir bo wyobrażałem sobie niebotyczne naprężenia jakie powstaną podczas schnięcia! Na szczęście przy takich listewkach naprężenia są minimalne. Efektem tych wszystkich prac jest całkiem przyzwoite bukowe dno klejone na 4(nie wiem czy poprawnie ale wygląda ładnie)




W kilku miejscach trzeba było troszkę szpachli stwierdziłem że najlepiej będzie wyglądał pył drzewny zmieszany z klejem. Nim pomyślałem w ręce miałem już klocek oklejony papierem ściernym i jechałem równo jak praczka przed franiowa :) Wtedy włączył się pomysłowy Dobromił! Kawa jest mielona i taka drobniutka. Poszperałem w szafkach i znalazłem elektryczny młynek nawrzucałem ścinek forniru włączyłem i... kicha! Takie drewienko jest za leciutkie i śmiga nad nożami :(. Wyciąłem tekturowe kółeczko wcisnąłem żeby ograniczyć wysokość lotów forniru i mym oczom ukazało się coś takiego (oczywiście ostrzejsze ale nie mam już szans powtórzyć zdjęcia)


Po tej jakże żmudnej pracy zabrałem się za drobiazgi. Zrobiłem takie tam ranty do otworów w pokładzie i drabinki. Wszystko zgodnie z wycinanką w 100% papiurtowe.

Zdjęcie zrobione w pudełku po zapałkach:)

Teraz robię okienka sztuk 6 które będą na burtach, zabiorę się za malowanie. Poprawie czerwony, deseczki pomaluje rzadką Pactrą A22 a dno gęstą biała.

Czas do końca operacji 91 dni!

P.S.
Maszty już kupiłem z gomixu całkiem ładne tylko trochę papieru ściernego potrzebują

Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości Brewera

Fanatyk Kartonu

Post zmieniony (29-08-05 21:30)

 
30-08-05 01:32  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Michał 

 

Wszystko pięknie. Ja musze nadal czekać na zmiane klimatu (mieszkania) by zacząć wreszcie kleić upragniony żaglowiec (na większej przestrzeni) i napewno na jednym się nie skończy... Powodzenia w budowie... Obserwuję z zaciekawieniem. Pozdrawiam

 
30-08-05 17:50  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Świetnie Krzyś! Dno wygląda bardzo fajnie.
A pomysł z mieleniem forniru w młynku naprawdę powalający. Dobromir może wziąć urlop :))))

 
16-09-05 20:47  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Dziś 16 września czyli dzień D - 75dni!

Od ostatniego czasu troszkę się ruszyło ale czas niejest najlepszy. Ścigały mnie: SolidWorksy,I nventory, Nastrany, EdgCamy itp.. Teraz męczą mnie Naviery-Stokesy, Bernoulie, dyfuzory, konfuzory, silniki odrzutowe i palisady ogólnie mówiąc mechanika płynów.

Na szczęście nigdy nie jest tak źle żeby nie znaleźć chwilki na model i nowo zakupionego Il2 Sturmowik za 19.90:D. Jednak do rzeczy.

Ten post nie będzie okraszony wieloma zdjęciami ponieważ aparat został pożyczony Asi. Uchowała mi się na kompie jedna fotka z kadłubem w trakcie malowania



Operacja wyglądała tak: Okleiłem taśmą modelarską Tamyi (czy jak to się pisze) poniżej czerwonego ozdobnego pasu który poprawiłem bo zbladł w wyniku szlifowania. Po 24h schnięcia okleiłem czerwony pas i pomalowałem cały kadłub na brązowo (Pactra A22). Wylazły wszystkie nierówności i szpary więc uruchomiłem ręczną ścierarke. Po około 2h szlifowania i szpachlowania lekko zapylony:) Zacząłem się męczyć z oklejeniem dna. Była to trudna operacja i zmusiła mnie do stworzenia małego trzymaka na ołówek którym wyznaczyłem prostą linie na kadłubie. Reszta to był już pikuś. Taśma, skalpel, biała farba i wiele pociągnięć pędzlem. Gdy przeschło zdjąłem taśmę i wszystko wyszlifowałem na krawędzi zęby nie było wielkiego uskoku . Następnie operacja został powtórzona tylko ze malowałem farbą brązową.

Gdy zdjąłem wszystkie zabezpieczenia oczom mym ukazał się ładny kadłubek, niestety taki trochę dziwny. Farby dały efekt jakby był z plastiku a nie z drewna, na szczęście było widać delikatne linie deseczek. Lekko się załamałem i pierwsza myśl trzeba zrobić imitacje słojów! Już zabierałem się za mieszanie A22 z czarnym i szukałem odpowiedniego pędzla gdy coś mi podszepnęło: „Czekaj! Zobacz jak będzie wyglądało z ozdobnikami.”. Głosu posłuchałem i jak zwykle miał racje! Przykleiłem poręcze nadburć, listwę chyba odbijacz – taka długa czarna przez cały kadłub i zaczęło to wyglądać ładnie.

Wtedy przyszedł czas na ozdobniki czyli zabawa klejem, nitką i drutem (dzięki Wojtek). Na razie robię same drobniutkie więc sam wikol i zaostrzony patyczek starcza. Robota jest czasochłonna i bardzo „zdrowa”! Siadam sobie przy biureczku, wylewam odrobinę kleju, zamaczam patyczek. Zbliżam nos do maty, tak na 5-10cm i delikatnie „pisze” tą kroplą płaskorzeźbę. Nie dotykam patyczkiem papieru tylko zbliżam aż klej go dotknie i delikatnie ciągnę. Nim skończę jedna przejście to początek już wysechł więc tak na raz robię 2-3 warstwy. Gdy wracam do pozycji wyznaczonej dla Homo Sapiens mój kark wydaje bardzo ciekawy dźwięk, taki jak przy wyłamywaniu palcy tylko ze 40dB głośniejszy :D Jedna płaskorzeźba to 7-8 warstw. Później to wszystko maluje złotym Humbrolem. Farba ta jest bardzo ciekawa. Nie daje jednolitego koloru tylko taki lekko połyskujący. Wygląda tak jakby ktoś z lakierem bezbarwnym zmieszał zmielony złoty brokat. Efekt wizualny jest bardzo fajny. Niestety jest ona bardzo nietrwała i trzeba uważać przy dotykaniu bo łatwo schodzi! Dlatego gdy już wszystko znajdzie się na swoim miejscu poproszę tatę o psiknięcie całości lakierem bezbarwnym.

W między czasie robię takie drobiazgi jak: miecze, wycinam takie małe w kształcie litery C do lin (wielkość cos ze 3na 2 mm). Powoli zabieram się za robienie bloczków bo jufersy zastosuje kupne drewniane. Zakupiłem też zestaw lin o grubości 0,3mm (50 metrów) , 0,6mm i 0,9 mm (po 10 metrów) o bardzo ładnym splocie i bardzo małymi włoskami.

Do zobaczenia niedługo!

Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości Brewera

P.S.

Planuje zakończyć prace tak 15 listopada żeby mieć sporo czasu na zrobienie „akwarium” i ładnej podstawki.

--
Fanatyk Kartonu

 
27-09-05 11:24  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Pochwale się zdjęciami jachtu ze stanem na dziś





Okienko trochę powstawało a efekt jest zadawalający, może następnym razem rzeźbienie w gryczpanie naklejonym na mahoniowej deseczce:D Jeszcze niema oszklenia ale te wykonam na sam koniec gdy już nic nie będzie szlifowane.

Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości Brewera

--

Fanatyk Kartonu

Post zmieniony (09-10-05 12:53)

 
27-09-05 22:03  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
turim   

okienko powalające, chylę czoła przed twórcą:)

 
08-10-05 14:21  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

8 październik 2005 dzień D - 52

Walka z drobnicą.

Zdobienia cały czas trzeba pisać i kark powoli odmawia posłuszeństwa ale za to pięknie "strzela" przy prostowaniu.

Dorobiłem imitacje mocowania na najbardziej charakterystycznym elemencie czyli mieczach. W wycinance niema takich elementów ale na zdjęciach są!


Postanowiłem robić zdjęcia z elementem wzorcowym czyli groszówką, żeby nie było niedomówień jaki to kolos.

Powolutku robie kotwice. Zrobione są już imitacje elementów drewnianych oraz jedna para okuć.


A jak kotwica to i kabestan, żeby mali żeglarze nie musieli za mocno wytężać swych mięsni.


Na zdjęciach jeszcze nie gotowy - brakuje ostatecznego malowania. Ten element jest w 90% kartonowy.

Poza kabestanem robię też wszystkie słupki. Początkowo robiłem je z własnoręcznie zrobionej sklejki balsowej:) Niestety efekt był mizerny, wszystkie wyszły takie jakieś przekoszone. Pobiegłem na Łukasiewicza i kupiłem listeweczki sosnowe 2x2x1000 i 3x3x1000, przyciąłem je nowym nabytkiem Proxxonem. Tym samym ustrojstwem przeszlifowałem je a skalpelem zrobiłem podcięcia. Efekt według mnie całkiem znośny niestety fotka taka sobie ( aparat nie wiedział na czym ostrość złapać :D)


Do tej ławy powstają tez nagle z miedzianego drucika fi 0.3 i farby


Jeszcze trzeba nad nimi popracować to znaczy położyć kilka kropel rozrzedzonej farby żeby ładnie spłynęła.

Teraz mam małe pytanie a raczej ankietę, tak żeby podnieść liczbę wpisów w wątku.

Problem jest z podstawką. Mam dwa pomysły pierwszy:

Deseczka z czegoś miękkiego (lipa) szersza niż stateczek a w niej wygrawerowane „XVII wieczny Jacht Holenderski”. W napis była by wpuszczona złota lub czerwona farba a deseczka zabejcowana na ciemny orzech. To wszystko było by podklejone sklejeczką większą o 6mm na długości i szerokości oraz przykryte odpowiednim akwarium.
Drugi pomysł ma trochę więcej elementów. Poza napisem skróconym do „Jacht Holenderski” dodana była by róża wiatrów (biało czarna, napis raczej czerwony) i ze wsuwki do włosów, małej igiełki oraz napa zrobił bym kompasik.

Co Wy na to?

Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości Brewera

--

Fanatyk Kartonu

Post zmieniony (09-10-05 12:53)

 
16-11-05 20:58  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Prace poszły trochę do przodu. Praktycznie cały kadłub zrobiony nawet fajnie wygląda, wszystkie małe rzeczy typu ławy, kabestany itp. już sklejone i poustawiane na pokładzie. Z większych zostały tylko maszty do obrobienia ponawiercania i pomalowania. Wszystkie bloczki już obrobiłem, kupiłem sobie drewniane trzeba je było mocno pomęczyć żeby wyglądały dobrze ale się opłacało.
Zblocza zrobiłem z bloczków fi4 z nawierconym dodatkowym otworem i uformowanym w "gruszkę".
Jufersy za to kupiłem genialne! Świetnie wykonane, trzymające symetrie, bez żadnych zadziorów prawie wypolerowane. Musiałem je tylko zamocować.
Wszystkie te maleństwa kupiłem w tej firmie http://www.modelarstwoszkutnicze.com. Żeby ożywić modelik tata maluje mi dwie figurki marynarzy : kapitana i gościa włażącego na maszt (ten już gotowy i wygląda rewelacja). Co prawda są w skali 1:72 czyli ciut duzi ale może jakoś będą wyglądali:)

Teraz zostało najlepsze czyli olinowanie i żagle. Postaram się wyrobić na czas ale będzie trudno chyba ze ta pajęczyna okaże się łatwiejsza niż myślałem.

P.S.
Zdjęć tym razem nie będzie bo aparat gości w Toruniu i razem z kompem służy do robienia prezentacji i jako ksero:D

--
Fanatyk Kartonu

 
01-12-05 14:18  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Dzień D -2

I tak nikt tego nie czyta, bo jak zdjęć niema to żadna relacja;)
Stan obecny to dopieszczanie! Takielunek zrobiony praktycznie cały zostało naciągnąć kilka linek, dodać słoneczka i buchty i zrobić wyblinki żeby marynarz miał po czym włazić.

Budowa dobiega końca więc razem z ojcem zrobiłem dla modeliku gablotkę. Szklarz za takie akwarium zaśpiewał 50zł, w akwarystycznym chcieli 20! Ja za przycięcie szkła i sylikon zapłaciłem 15zł plus 30 minut pracy!

Garść uwag to:
Zabrakło mi bloczków małych pojedynczych,
zostały mi bloczki duże podwójne,
zabrakło zbloczy.
Szablony żagli są na lewej stronie wydrukowane tzn. wszystkie wzmocnienia i liklinki bo zrobieniu wg. nich są nie po tej stronie żagli:)
Mimo niezłych rysunków w kilku miejscach nieźle trzeba kombinować co gdzie i do czego, a i tak kilka rzeczy zrobionych zostało na "czuja" a kilka było bardzo trudno zrobić już na modelu.
Sklejenie tej wycinanki w standardzie delikatnie mówiąc bym odradzał! Kanarkowy pokład, burty w kolorze kakao, żadnego rysunku słojów, złocenia w kolorze pokładu. Jest to typowy szablon do własnej pracy!
Jednak odrobinka wysiłku, 2 pędzelki kilka farb i model mimo niewielkich rozmiarów daje niesamowitą satysfakcje w czasie klejenia.
Wczoraj gdy go tak chwyciłem i podniosłem na wysokość wzroku, gdy grotmaszt już stał w pajęczynie want, na rejach wisiał żagiel to powiem wam że sie zakochałem w modelach żaglowców! Więc braci szkutnicza przyjmijcie mnie w swoje szeregi:D

Zdjęcia ukończonego modelu i kilku szczegółów postaram zamieścić się w poniedziałek.

--
Fanatyk Kartonu

 
01-12-05 17:24  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

To czekamy z niecierpliwością (ci, co to nie czytają :-)))

 
01-12-05 21:09  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Nikt nie czyta, heh...

--
------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 
05-12-05 00:05  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Oto obiecane fotki.

Moment wręczenia był rewelacyjny, rok tajemnic i kamuflowania, że to zwierzak, banzai itp:D

Jakość taka sobie bo robione o 5.20 z lampą błyskową tuż przed wyjazdem do Gdańska. Jak tylko bede miał okazje pod mienie na lepsze.















Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości Brewera



Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości Brewera
--

Fanatyk Kartonu

Post zmieniony (18-12-05 15:00)

 
04-08-07 14:15  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
kafka   

Można gdzieś dostać wersję pdf tego modelu? W ogóle są gdzieś wersje pdf modeli Shipyard?

 
05-08-07 11:17  Re: [relacja statek]Jacht holenderski XVIIIw z Shipyardu
Michał 

 

Sliczniutkie to wszystko... a za te wersje *.pdf - toś się napatoczył....;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024