FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
07-12-04 11:33  [Relacja ] IJN Yukikaze Haliński
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Witam wszystkich!!
Żeby nie było, że stocznia w Sasebo stoi i nic nie robi, chciałem zaprezentować swoje dotychczasowe postępy w pracy. Roboty idą powoli dlatego, że mój model życia – Wiktoria – pochłania większość mojego czasu J, z czego bardzo się cieszę.
Sam model w wersji płaskiej prezentuje się wręcz doskonale. Ideał. Ale po bliższym przyjrzeniu się wcale nie jest tak słodko. Kupiłem 5 egzemplarzy modelu, z czego 3 były „sknocone” pod względem kolorystycznym. Połowa arkuszy ciemniejsza, połowa jaśniejsza. Dlatego też musiałem z trzech skompletować jeden, żeby móc wykonać model. Ale jest to niewybaczalne, szczególnie, że jest to model wydawnictwa Haliński i że sam model obecnie kosztuje 30 zł. No ale do dzieła.
Sam szkielet zaprojektowany jest na tyle dobrze, że składa się sam. Mam tylko zastrzeżenia co do grubości podłużnicy. Zamiast kartonu 0,5mm, należałoby zastosować karton 1 mm, co znacznie usztywniłoby całą konstrukcję. Co do sposobu oklejania kadłuba w odwrotnej kolejności niż to się przyjęło, tzn. najpierw burty a później poszycie denne, zanim zacząłem, krzywiłem się jakbym zjadł cytrynę. Ale okazało się że wszystko jest dopasowane na tyle, że można swobodnie ten sposób polecić.... . Mam jedynie dwie rady do modelarzy którzy będą budować ten model. Należałoby się zastanowić nad grubszą podłużnicą (czyli 1 mm) oraz zastosować „pogrubione wręgi”. To mój patent. Ponieważ jest to stosunkowo niewielki model, zastosowanie metody Saburo niestety nie wchodzi w grę w paru miejscach. Wymyśliłem, że przed przyklejeniem poszycia, można kserować wręgi i wykonać dodatkowo po 2 szt. Następnie po sklejeniu szkieletu w całość, wycinamy fragmenty wręg dodatkowych (także podklejonych na karton) i doklejamy do wręgi z każdej strony i szlifujemy na odpowiedni kształt i wymiar. Otrzymujemy o wiele większą powierzchnię do przyklejenia poszczególnych elementów i także zyskujemy na sztywności sklejonego kadłuba. Powiem szczerze, że jeżeli jeszcze raz będę kiedyś wykonywał Yukikaze, w ten sposób zrobię cały kadłub. Bo obecy jest wykonywany pół na pół i wyszedł jak wyszedł, czyli nie najlepiej... .









Postanowiłem też wykonać podstawkę w taki sposób, że okręt nawet po obróceniu do góry "kołami" nie spadnie z podstawki. Więc, zanim przykleiłem poszycie wkleiłem w wręgi dosyć grube tulejki wykonane z kartonu w które na ciasno wchodzą drewniane kołki. Wyszło super. Kadłub trzyma się jak przyklejony. Polecam.



Postanowiłem również wykonać bulaje z okuciami. Na okapy się nie odważyłem. Daleko mi do mistrzów Saburo, Michu czy Batonus. Dorwałem wspaniały drucik stalowy o przekroju 0,2mm który ma lekko miedziany kolor. Wydał mi się bardziej odpowiedni kolorystycznie niż miedziany.





Co do pokładu to na razie jest tylko wykonany w standardzie. I tutaj uwaga!! Należy ściśle przestrzegać zaleceń podanych w modelu. Ja mam w mieszkaniu stosunkowo ciepło, więc po przyklejeniu do szkieletu, część rufowa wyszła dokładnie o 1,2mm za krótka. Dlatego przed przyklejeniem pokładu do kartonu lepiej wynieść go do garażu lub piwnicy na 1 dzień, żeby złapać odpowiedni wymiar, a później kleić.
Zamierzam wykonać tory na pokładzie, chociaż powiem że obecne są bardzo, bardzo ładne.







Post zmieniony (20-01-05 08:39)

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

Post zmieniony (27-09-08 10:31)

 
07-12-04 11:39  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Obecnie walczę z nadbudówką dziobową. Wszystko pasuje jak ulał. Powiem więcej, że pasuje nawet za bardzo. Jeden niepewny ruch, leżymy... . Okucia z tego samego druciku, jak w kadłubie.





Reling wykonałem zgodnie z planami oryginalnymi. Kosztowało mnie to trzy wieczory, ale myślę, że było warto. Brezent wykonałem z ... bluzki moje żony, za którą bardzo ale to bardzo dziękuję. Cudowna, cienka bawełna. Barwione w mocnej herbacie i polakierowane lakierem w sprayu Humbrol. Przykleiłem „brezent” przy pomocy Ponalu













Obecnie wykończyłem dach nadbudówki wraz z osprzętem i zabieram się za lornetki a'la Randar.







Pozdrawiam
CDN........

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

Post zmieniony (27-09-08 10:33)

 
07-12-04 14:36  Re: (relacja z budowy) IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Kiedy zobaczyłem te zdjęcia - powiedziałem - ładnie.
Kiedy odwiedziłem Roberta - Hanysa i to zobaczyłem - to naprawdę wymiękłem. Ludzie to wszystko jest tak malutkie, że ja bym dał radę może z mikroskopem...
Cała nadbudówka super czysto i dokładnie. Szczególne wrażenie robią te okienka, malutkie światełka pozycyjne i czystość wykonania.
Zdjęcia są wielkie i widać wszelkie "bakterie" - gołym okiem nie widoczne.
Przy takim powiększeniu mało który model by się nadawał do pokazania... Przecież tą nadbudówkę da się zasłonić jednym palcem. Dałeś czadu.

Gratulacje !

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
07-12-04 14:40  Re: (relacja z budowy) IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

No swietnie! Zaczalem ten model w wakacje i stoi niewykonczony do te pory, moze teraz pod wplywem twojej relacji wkoncu sie wezme i go wykoncze, jestem na podobnym etapie co ty. Poszycie przyklejalem metoda Saburo i nie mialem z tym zadnych problemow. Mam pytanie: czy malowales dno? W modelu jest ono lekko waloryzowane, a u ciebie tego nie widac.
Pozdrawiam

_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
07-12-04 14:45  Re: (relacja z budowy) IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Dno malowałem, bo je troszkę zepsułem. Ale starałem się malować tak jak gdyby było "naturalne". Robert, dzięki!!
Pzdr

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

 
07-12-04 15:40  Re: (relacja z budowy) IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Jawka - Adler 



Na Forum:
Relacje w toku - 3


 - 1

Czy część przednia pokładu jest tłoczona czy to tylko wrażenie na zdjęciu? Jak robiłeś bulaje i relingi (klejone czy lutowane, te z miedzi chyba klejone). Ogólnie piękna robótka :-)

Skype: jawka-adler
8856744
Dalej ŁA-7, Bartolomeo Colleoni

 
07-12-04 16:38  Re: (relacja z budowy) IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Hayabusa 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


 - 1

Poprostu MASAKRA!!!!!! Robert powiem krótko-JESTES WIELKI:) Ta nadbudówka! zdawaje sobie sprawe z pracy przy niej bo widzialem Randara w akcji przy Takao:) ale ten reling to juz arcyreling, jak Ty go zrobiles? tez jestem ciekaw.

----------------------
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej
a jeśli dzisiej jest dobrze to ... po co się martwić na zapas;)
----------------------

 
07-12-04 17:03  Re: (relacja z budowy) IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Rewelacja !!!
O jak daleko mi do Ciebie ...

Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
07-12-04 17:26  Re: (relacja z budowy) IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

czym retuszowałeś??

Mam go ale coraz bardzie się zastanawiam nad przesunięciem w klejce na później (szkoda zepsuć) :-)

 
08-12-04 07:51  Re: (relacja z budowy) IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Przede wszystkim bardzo dziękuje wszystkim za pochwały :-))))). Są na tym forum o wiele lepsi ode mnie... . A teraz odpowierdzi na pytania. Pokład jest oryginalny, taki jak w wycinance. To jest zaleta 3D na wydruku. Bulaje poprostu wycinane i wklejane na supergluta (średnica 2mm). Reling to powiem krótko - masakra. I nie wyszedł do końca tak jak trzeba. Robiłem go trzy wieczory. Wygięte elementy są doklejane a całość robiona najpierw na płasko a później wklejana na nadbudówkę. Retusz to dorobiona farba Pactry. Trzy dni (przed narodzinami córy :D) spędzone na dorabianiu. Serdecznie pozdrawiam
PS. Hayabusa, wielkie dzięki!! Co u Ciebie??

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

 
10-01-05 12:58  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

A więc przyszedł czas na na ciąg dalszy relacji. Zgodnie z obietnicą na pierwszy ogień poszły lornety 8 cm i 12 cm. Łącznie 8 szt. Postument i same lornety wykonałem z wykałaczek, okulary i obejmy soczewek to plasterki izolacji a pałąk podtrzymujący wykonałem z blachy miedzianej 0,1mm.





Po wykonaniu pozostałej drobnicy zabrałem się, za dalmierz. Generalnie wszystko samo się skleja i pasuje idealnie. Ze swojej strony dodałem tylko to, iż nie sklejałem elementów zginające je w figury, tylko metodą wujka Andrzeja rozcinałem na poszczególne części i sklejałem w całość. Strasznie mozolna praca, ale efekt końcowy zadowala.



No i wreszcie nadszedł długo oczekiwany czas aby wszystko poskładać w całość. Osobiście bałem się przyklejania dachu do okien, ale to poszło nadzwyczaj dobrze. Dodam tylko że siateczka na pomoście przed nadbudówką wykonana została z wstąrzki kupionej w pasmanterii i pryśniętej Humbrolem matt.













Obecnie zabieram się za wykańczanie pokładu oraz wieże artyleryjskie. Ale jak długo potrwa ten etap, trudno mi powiedzieć. Musiałbym zapytać mojej córeczki Wiktorii. Serdeczne życzenia noworoczne dla wszystkich modelarzy. CDN......

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

Post zmieniony (27-09-08 10:34)

 
10-01-05 15:13  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Greg77   

Dobra- skąd wziać taką olbrzymią jednogroszówke- w mennicy zamawiałeś:)))) Mam 5 sztuk Yukiego - ciekawe czy choć jeden mi z tego zbliżony wyjdzie. Oglądam z ogromną uwagą - piękna robota!!!!

 
10-01-05 15:51  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

O w morde, w takim powiekszeniu to ja nawet wlasnego modelu nie widzialem, czy to oby nie jest jakies Speszyl Edyszyn w 1:100??
Rewelacyjnie Ci wychodzi
Pozdrawiam

_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
10-01-05 18:26  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
barti 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 5
 

Robercie mam przed sobą ten modelik i powiem tylko tyle że to co zrobiłes to KOSMOS
nic innego nie przychodzi mi do głowy kiedy przeglądam takie relacje myślę że już czas zmienić hobby przy takich mistrzach jacy tu są ja wysiadam

www.ismr.pl

[G] ORP BŁYSKAWICA-WAK / [G] Prince Of Wales-GPM / [G] Aurora / [G] Akitsushima / [G] Noworosijsk


 
10-01-05 20:56  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Kuba G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

No trzeba przyznać kawał(ek) fajnego kartona zrobiłeś. Ja bym se palce połamał.....chociaż i tak już są krzywe.Porządny wyszedł.

P.S. czym polerujesz groszówke (jaki płyn) bo moja sie już z lekka przetarła :-D

 
17-01-05 07:46  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Z powodu braku zainteresowania chciałbym prosić moderatorów, żeby relacja została usunięta. Po co zaśmiecać forum?...... . Pzdr

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

 
17-01-05 08:17  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

1002 odsłony i Ty mówisz brak zainteresowania???? Ehhhhhhh no co ty?

PozdrawiamKojak

 
17-01-05 09:45  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
panczo 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Ojj Hanys Hanys, ale z ciebie żartowniś.

 
17-01-05 09:59  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Greg77   

Zdecydowanie protestuje!!!! To jedna z najciekawszych relacji!!! Mało zawału nie dostałem jak przeczytałem o usunięciu- prosze o kontynuacje - choćby ze względu na troske o swoje życie!!!
No i jaki brak zainteresowania??

 
17-01-05 10:24  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
sys 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

również protestuje!...to bardzo ciekawa relacja,której jestem obserwatorem!:)
mam jednak prośbe do Ciebie Hanys...może powstawiałbyś miniaturki?...szybciej otwierał by się cały wątek,a każdą jedną fotke można byłoby obejrzeć osobno;) (przy pierwszych wejściach wogóle nie wiedziałem,że są tu fotki)

...a model jest poprostu wspaniały ale dla mnie osobiście przeraża swą wielkością...taki malutki...taki szczegółowy...padam na ryjek;)

------------------------------------------------------------------------------
czarny pas w modelarstwie... ;)

Post zmieniony (17-01-05 10:25)

 
17-01-05 10:34  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Hanys - miałeś jakis zły dzień?
Wybaczamy Ci...
Ale nie grzesz więcej! I nie pisz więcej głupot o likwidacji wątku.

MacGregor

 
17-01-05 10:46  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Przepraszam wszystkich za zamieszanie a w szczególności Konradusa. Chwilowo utraciłem wiarę w ludzi... . Dziękuję wszystkim a w szczególności Saburo i Konradusowi za przywrócenie tej wiary. Jeżeli ten wątek jest dla was wartościowy i podoba się wam to zostaje. Już wkrótce zdjęcia torów na pokładzie. Sys, postaram się zrobić miniaturki... . Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz dziękuję.

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

 
17-01-05 10:49  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Sleepwalker 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Amen...
Zas i ja wroce dzis do naklejania pasow poszycia :-) A relacja naprawde robi wrazenie. Mam pytanie - jaka srednica wycinaka wycinales bulaje w nadbudowce i w burtach?

Pzdr Sleepwalker

 
17-01-05 10:59  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Ten wycinak to dziurkacz zrobiony z narzędzia chirurgicznego kupiony od gościa, którego namiary dostałem od Roberta vel. Saburo. A wygląda tak:



Wykonuje otworki od bardzo małych do 2mm i jest poprostu rewelacyjny. Cena ok. 80 zetów w marcu zeszłego roku. Wiem że Pit-Blank go kupował we wrześniu, więc pytaj go na priva. Jest rewelacyjny i zdecydowanie polecam go. Pzdr

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

Post zmieniony (17-01-05 11:00)

 
17-01-05 12:05  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Sleepwalker 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

No to o to chodzi... Kupilem niedawno wycinak, ale od 2 mm w gore, wiec cos takiego bardzo by mnie urzadzilo. Dzieki za info!

 
17-01-05 18:31  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
bartolo24 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Hanys od poczatku śledze relacje, super robote wykonujesz, powodzenia w dalszej budowie ktora bede śledził do końca. Z niecerpliwością czekam na kolejne fotki :))))).

---------------------------------------------------------------------------
W budowie: NAGATO
Fly Model nr.89, wydanie I, skala 1:200, wygląd okrętu na 1941. (prace wstrzymane)

 
17-01-05 18:41  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Roman 



 - 1

Hanys - mozesz po krotce opisac jak taki wycinak dziala? Czy sa oddzielne ostrza do roznych srednic? Czy to tylko wycina otwory czy tez mozna tym "produkowac" kolka?

 
17-01-05 18:41  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Michu 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 2


 - 1

Watek jest na tyle dlugi ze warto by pomyslec o wstawieniu miniaturek zamiast pelnowymiarowych zdjec. Co ty na to?

 
17-01-05 19:12  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
zbyszko_k 

 

Rewelacja. Kiedy patrze na takie cuda, wpadam w kompleksy. Brak słów

zbyszko_k

 
18-01-05 10:44  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Żur 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Nie wiem jak napisać, żeby nie wyszło, że pouczam... Chcę tylko sprzedać patent. Brezentowe osłony na relingi -postrzępione wyszły i troche za duże nitki jak do tej skali ;-) . Sprawdzałeś kiedyś jak by ci się widziały takie osłony wycięte z serwetki papierowej, takiej z grubymi włóknami? Ja zrobiłem z czegoś takiego osłony luf w Repulsiaku i gdybym nie dał na koniec jasnoszarego półmat Humbrola (powinien być mat) byłbym bardzo zadowolony. Dość dobrze ddana faktura płutna, lekko pofałdowana.

 
18-01-05 11:32  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Witam!!
A więc, zacznijmy od początku. Zgodnie z prośbami zmieniłem zdjęcia na miniaturki. Mam nadzieję, że teraz relacja będzie bardziej przejrzysta :-))))))).
Roman, wycinak działa na zasadzie wyciskacza. Ostra końcówka wchodzi w otwór w rewolwerowym wzorniku który gilotynuje po dociśnięciu papier. Po operacji pozostaje otwór wklęsły do wewnątrz o idealnych kształtach. Rewolwerowe wzorniki są dwa, o mniejszych i większych otworach. Podobno też szykował się wycinak do otworów o różnych kształtach (trójkątne, prostokątne), ale pomysł nie wypalił z powodu trudności technologicznych. Niestety krążków tym nie da się porodukować.... .
Żur, chciałem zrobić brezent z chusteczki, ale faktura mi nie odpowiadała. Co do postrzępienia to masz rację. Poprostu po wucięciu nie wzmocniłem brzegów super-glutem. Ale na żywca nie wygląda tak, jak na zdjęciach. Prawie nie widać tych strzępków. Ale przy następnym "oklejaniu" relingu, "brezent" będzie wzmocniony glutem.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie!!

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

 
18-01-05 11:42  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Żur 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Chusteczka higieniczna też miała wg. mnie za delikatną fakturę. Ja użyłem serwetek, takich papierowych, ozdobnych, z choinkami, jajkami itp. Składją się one z kilku warst i jedna znich jest niemalowana. Ma o wiele grubszą fakturę niż zwykłe chusteczki. Polecam ku uwadze na najbliższej imprezie. W Yukim pewnie i tak będziesz dorabiał do końca jak masz teraz, ale zawsze warto wiedzieć, że jest coś takiego...

 
19-01-05 08:42  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Witam ponownie!!
Cały czas „dłubię” przy Yukikaze na tyle, na ile mam czas. Właśnie położyłem szyny na pokładzie służące do transportu torped. Wykonałem je z wyciągniętego plastiku nad płomieniem. Udało mi się dobrać je jak i pod względem koloru taki po względem wzajemnej grubości J. Kto wyciągał plastik ten wie o czym mówię.. . Przyklejałem za pomocą super glue i najbardziej newralgicznym momentem przy montażu to początek. A później praktycznie się samo klei. Po przyklejeniu, polakierowałem szyny i ich okolice na pokładzie lakierem bezbarwnym żeby po pierwsze, zamaskować ślady kleju i zmatowić sam plastik który się błyszczy, a po drugie, żeby wzmocnić łączenie szyn z pokładem. Zresztą zobaczćie sami....







Skończyłem też śruby napędowe z którymi w ogóle nie było żadnego problemu. Teraz tylko czekam na farbę Humbrol’a nr 54 Metallize Brass, żeby je pomalować na właściwy kolor.





Obecnie grzebię się przy głównym wentylatorze kotłowni i zabieram się za to co Pit Blank – artylerię główną. Pzdr

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

Post zmieniony (27-09-08 10:35)

 
19-01-05 12:51  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Co te piura srub jakies takie polamane? Nie chcialo by Ci sie moze zrobic ich od nowa?

Pozdrawiam

_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
19-01-05 12:59  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Wyglądają na połamane, to były drobne zagięcia które wyprostowałem. Pzdr

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

 
07-02-05 06:09  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Witam ponownie wszystkich!!
Zgodnie z obietnicą, prace w stoczni posuwają się naprzód. Oczywiście nie w takim tempie jakbym chciał, ale cały czas do przodu :D.
Wreszcie dotarła do mnie farba Humbrol nr 54 Brass (dzięki zaprzyjaźnionej stoczni z Yokosuka i życzliwości naczelnego inżyniera-konstruktora Randar-sana). Dzięki temu mogłem sobie pozwolić na pomalowanie śrub na właściwy kolor. Teraz wg mnie przypominają rzeczywistość . Zresztą zobaczcie sami....



Zabrałem się również za główny wentylator kotłowni. Pierwszy raz w życiu wykonywałem w taki sposób zaprojektowaną część [sic!], co zaowocowało dwukrotnym sklejaniem tej części. Na szczęście za drugim razem zrobiłem to w miarę poprawnie, więc już zostało, co nie oznacza że jest zrobiona tak jak bym chciał w 100%... . Ponieważ bawię się w urozmaicanie tego modelu na podstawie planów, postanowiłem dodać wzmocnienia na zewnętrznej stronie wywietrznika oraz dzwon okrętowy, a jako uplastycznienie wyciąłem otwory wylotowe i dodałem siateczkę. Mam nadzieję, że będzie się Wam podobało.





Obecnie „walczę” z wieżami artylerii głównej, na tyle na ile mam czas. Mam nadzieję, że wkrótce będą zdjęcia. Serdecznie pozdrawiam.....

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

Post zmieniony (27-09-08 10:36)

 
07-02-05 06:45  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Rafik 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 4
 

Co tu dużo gadać - dużo sie jeszcze musze uczyc :)
Piękny okręt - piękna robota

Trzymam kciuki i czekam na więcej

 
18-02-05 07:43  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Witam po krótkiej przerwie!!
Ponieważ roboty przy wieżach jest co nie miara, postanowiłem sobie trochę od nich odpocząć i spróbować własnych sił przy zaprojektowaniu i wykonaniu elementu dodatkowego do Yukikaze jakim jest wózek do transportu torped. Od nieocenionego wprost MacGregora dostałem planik takiego ustrojstwa i pomyślałem, że grzechem by było nie zrobienie tak prostego a jednocześnie tak podnoszącego walory wizualne elementu. Tak więc zeskanowałem planik, rozrysowałem wszystko w Corelu i druknąłem. Byłem przekonany, że raczej mi nie wyjdzie za pierwszym razem i będę musiał się poprawić, ale okazało się, że trafiłem w dziesiątkę (jak mówi przysłowie :Trafiło się ślepej kurze ziarno” :D ). Wózek jest zaprojektowany pod torpedę o średnicy 3 mm po pomalowaniu, a ponieważ moja torpeda ma nieco mniej troszkę obejmy odstają. Zresztą zobaczcie sami i oceńcie....









A teraz wracam do wież artyleryjskich i gąszczu drucików :((((. Pozdrawiam

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

Post zmieniony (27-09-08 10:36)

 
18-02-05 07:52  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

no no - całkiem fajna torpeda na wózeczku - a zgode na fotografowanie obiektów militarnych Ty masz??? :D

PozdrawiamKojak

 
18-02-05 08:16  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Hehehehe, mam zezwolenie z urzędu Nihon Gimbu :-)))))). A tak apropo, to jeżeli ktoś by chciał wózeczek, to z miłą chęcią służe dostawą na priva :D. Pzdr

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

 
18-02-05 09:04  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Miałem powiedzieć: BOMBA !!!
ale powiem: TORPEDA !!!
Przeginasz w pozytywnym znaczeniu.

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
18-02-05 09:51  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Możesz mi przesłac wózeczek - o ile mozna prosić. Mój mail jest przy nicku.
A torpeda jak wykonana??? Może coś króciutko na ten temat

PozdrawiamKojak

 
18-02-05 09:55  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Sleepwalker 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Tez poprosilbym o wozek, jesli mozna :-)

 
18-02-05 09:59  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Kojak, wózeczek "pojechał" na priva :-))))). A więc torpeda... . Postanowiłem wykonać ją z wykałaczki bambusowej do szaszłyków, co nie jest specjalnie dobrym pomysłem, ponieważ powierzchnia jest porowata i po pomalowaniu pozostają podłużne "wżery" na korpusie. Na szczęście udało mi się to w miarę skorygować szlifowanie, ale niestety straciła na tym średnica i dlatego torpeda jest ciut za cienka. Następne będę wykonywał z pręcików drewnianych o średnicy 3 mm. Po przeszlifowaniu i pomalowaniu będą w sam raz :-). Natomiast stery kierunku i głębokości oraz śruby pochodzą z wycinanki. Całość pomalowana srebrną i czarną Pactrą, a śruby Humbrolem nr 54. Pozdrawiam

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

 
18-02-05 16:06  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Hayabusa 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


 - 1

A mnie już brak słow:) Niesamowity jesteś!!!:)))

----------------------
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej
a jeśli dzisiej jest dobrze to ... po co się martwić na zapas;)
----------------------

 
18-02-05 17:44  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Przed paru dniami w sklepie Cezalu widzialem pęczki patyczków o długości ok 10 cm wykonane raczej nie z bambusa, drewno miało strukturę drobniejszą i przy szlifowaniu nie powinny powstawać zadziory.

Nie wkręcaj tylko zapalników do tych "lanc" bo wtedy to będzie już niebezpieczne narzędzie ;-)

Pozdrawiam Rajkub

 
21-02-05 23:10  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
Michu 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 2


 - 1

A michu dalej bedzie marudzil :-) Chodzi mi o fotki. Np. Zdjecia nadbudowki z grosikiem maja akuratna rozdzielczosc. A znowu zdjecia srub tak gigantyczna, ze w gubi sie przez to ich rzeczywisty wyglad (wszystko zaslaniaja farfocle na krawedziach lopat) :-) Moze pomyslalbys o ponownym skadrowaniu niektorych fotek?...

 
23-02-05 03:29  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze Haliński
sys 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Hanys...jestem storpedowany;)

------------------------------------------------------------------------------
czarny pas w modelarstwie... ;)

 
01-07-09 13:19  Odp: [Relacja ] IJN Yukikaze Haliński
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Witam wszystkich po bardzo długiej przerwie. Spowodowało ją bardzo wiele czynników i długo by o tym opowiadać, a przecież to nie miejsce na takie wynurzenia. Po tak długiej przerwie postanowiłem zabrać się za coś co pomoże mi na nowo uzyskać wprawę moich paluchów. W pracy wieczorami mam troszkę czasu a ,że postanowiłem skończyć uzbrojenie, wybór padł na wyrzutnie torpedowe. Skoro torpeda jest już skończona, to dobrze by było wykonać urządzenie do jej wystrzeliwania, prawda?
Budowę rozpocząłem od wykonania rur torpedowych i wycięcia osłony stanowiska wyrzutni. Samo sklejanie tych elementów to nic trudnego, jednakże radziłbym uważać przy sklejaniu rur. Ich średnica zewnętrzna po sklejeniu jest dokładnie taka sama jak otworów w obudowie. Ja musiałem je poszerzyć, innym modelarzom radziłbym wycinać rury na styku łączenia po wewnętrznym obrysie linii. Powinno to pomóc. Ja musiałem ingerować w strukturę oryginalną i postanowiłem ją troszkę przerobić i dodać kilka elementów od siebie. Przecież nie byłbym sobą .





Następnie przed sklejeniem osłony w całość, wykonałem słynnego „jeża”. Było to moje pierwsze podejście do takiej metody wykonywania odrutowania, ale okazało się, że ta metoda jest zdecydowanie lepsza. Słupki są o wiele lepiej zakotwione i późniejsze nakładanie poziomych poprzeczek to sama przyjemność. Sklejanie obudowy obyło się bez większych problemów. Bryła pasuje bardzo dobrze. Jakiekolwiek błędy powstały tylko z powodu sztywności moich paluchów :D. Składanie całości również nie przysporzyło problemów. Tylne pokrywy wyrzutni postanowiłem wykonać z zawiasami i uchwytami do otwierania. Jak wyszło, widzicie sami. W przypadku obudowy dodałem również zawiasy do włazu górnego, wzmocnienia nad włazami wejściowymi i wzmocnienia przy podstawie wyrzutni. Uplastyczniłem również wszystkie wzierniki.



Następnie odrutowałem całość poziomymi poprzeczkami, dorobiłem zawory do poszczególnych rur torpedowych (wyszły średnio) i pomalowałem. Jako zaworki zastosowałem wycinane laserowo elementy z Answer. Uprzedzam od razu, że dopiero teraz dostrzegłem nie domalowane miejsca. Powodem jest brak lampki w miejscu mojej pracy i niestety moje oczy .





Następnie całość zamierzam polakierować półmatem. Oto kilka fotek gotowych wyrzutni z tradycyjną groszówką.







--
----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

 
01-07-09 13:27  Odp: [Relacja ] IJN Yukikaze Haliński
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Na kolejny element służący jako rozgrzewka dla moich palców, wybrałem działka plot. 25mm. Powiem szczerze, że bardzo się obawiałem sklejania tych maleństw, lecz teraz myślę, że nie było czego. Wszystko skleja się bardzo fajnie, jedynym mankamentem są małe rozmiary. Od siebie dodałem jedyni celowniki, pokrętła i przerobiłem siedziska dla obsługi. Efekt oceńcie sami. Powiem, że o wiele lepiej wyglądają na żywo.











Pozdrawiam wszystkich serdecznie i do następnego razu.

--
----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024