FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
07-12-04 11:33  [Relacja ] IJN Yukikaze Haliński
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Witam wszystkich!!
Żeby nie było, że stocznia w Sasebo stoi i nic nie robi, chciałem zaprezentować swoje dotychczasowe postępy w pracy. Roboty idą powoli dlatego, że mój model życia – Wiktoria – pochłania większość mojego czasu J, z czego bardzo się cieszę.
Sam model w wersji płaskiej prezentuje się wręcz doskonale. Ideał. Ale po bliższym przyjrzeniu się wcale nie jest tak słodko. Kupiłem 5 egzemplarzy modelu, z czego 3 były „sknocone” pod względem kolorystycznym. Połowa arkuszy ciemniejsza, połowa jaśniejsza. Dlatego też musiałem z trzech skompletować jeden, żeby móc wykonać model. Ale jest to niewybaczalne, szczególnie, że jest to model wydawnictwa Haliński i że sam model obecnie kosztuje 30 zł. No ale do dzieła.
Sam szkielet zaprojektowany jest na tyle dobrze, że składa się sam. Mam tylko zastrzeżenia co do grubości podłużnicy. Zamiast kartonu 0,5mm, należałoby zastosować karton 1 mm, co znacznie usztywniłoby całą konstrukcję. Co do sposobu oklejania kadłuba w odwrotnej kolejności niż to się przyjęło, tzn. najpierw burty a później poszycie denne, zanim zacząłem, krzywiłem się jakbym zjadł cytrynę. Ale okazało się że wszystko jest dopasowane na tyle, że można swobodnie ten sposób polecić.... . Mam jedynie dwie rady do modelarzy którzy będą budować ten model. Należałoby się zastanowić nad grubszą podłużnicą (czyli 1 mm) oraz zastosować „pogrubione wręgi”. To mój patent. Ponieważ jest to stosunkowo niewielki model, zastosowanie metody Saburo niestety nie wchodzi w grę w paru miejscach. Wymyśliłem, że przed przyklejeniem poszycia, można kserować wręgi i wykonać dodatkowo po 2 szt. Następnie po sklejeniu szkieletu w całość, wycinamy fragmenty wręg dodatkowych (także podklejonych na karton) i doklejamy do wręgi z każdej strony i szlifujemy na odpowiedni kształt i wymiar. Otrzymujemy o wiele większą powierzchnię do przyklejenia poszczególnych elementów i także zyskujemy na sztywności sklejonego kadłuba. Powiem szczerze, że jeżeli jeszcze raz będę kiedyś wykonywał Yukikaze, w ten sposób zrobię cały kadłub. Bo obecy jest wykonywany pół na pół i wyszedł jak wyszedł, czyli nie najlepiej... .









Postanowiłem też wykonać podstawkę w taki sposób, że okręt nawet po obróceniu do góry "kołami" nie spadnie z podstawki. Więc, zanim przykleiłem poszycie wkleiłem w wręgi dosyć grube tulejki wykonane z kartonu w które na ciasno wchodzą drewniane kołki. Wyszło super. Kadłub trzyma się jak przyklejony. Polecam.



Postanowiłem również wykonać bulaje z okuciami. Na okapy się nie odważyłem. Daleko mi do mistrzów Saburo, Michu czy Batonus. Dorwałem wspaniały drucik stalowy o przekroju 0,2mm który ma lekko miedziany kolor. Wydał mi się bardziej odpowiedni kolorystycznie niż miedziany.





Co do pokładu to na razie jest tylko wykonany w standardzie. I tutaj uwaga!! Należy ściśle przestrzegać zaleceń podanych w modelu. Ja mam w mieszkaniu stosunkowo ciepło, więc po przyklejeniu do szkieletu, część rufowa wyszła dokładnie o 1,2mm za krótka. Dlatego przed przyklejeniem pokładu do kartonu lepiej wynieść go do garażu lub piwnicy na 1 dzień, żeby złapać odpowiedni wymiar, a później kleić.
Zamierzam wykonać tory na pokładzie, chociaż powiem że obecne są bardzo, bardzo ładne.







Post zmieniony (20-01-05 08:39)

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

Post zmieniony (27-09-08 10:31)

 
07-12-04 11:39  Re: [relacja z budowy] IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Obecnie walczę z nadbudówką dziobową. Wszystko pasuje jak ulał. Powiem więcej, że pasuje nawet za bardzo. Jeden niepewny ruch, leżymy... . Okucia z tego samego druciku, jak w kadłubie.





Reling wykonałem zgodnie z planami oryginalnymi. Kosztowało mnie to trzy wieczory, ale myślę, że było warto. Brezent wykonałem z ... bluzki moje żony, za którą bardzo ale to bardzo dziękuję. Cudowna, cienka bawełna. Barwione w mocnej herbacie i polakierowane lakierem w sprayu Humbrol. Przykleiłem „brezent” przy pomocy Ponalu













Obecnie wykończyłem dach nadbudówki wraz z osprzętem i zabieram się za lornetki a'la Randar.







Pozdrawiam
CDN........

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

Post zmieniony (27-09-08 10:33)

 
07-12-04 14:36  Re: (relacja z budowy) IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Kiedy zobaczyłem te zdjęcia - powiedziałem - ładnie.
Kiedy odwiedziłem Roberta - Hanysa i to zobaczyłem - to naprawdę wymiękłem. Ludzie to wszystko jest tak malutkie, że ja bym dał radę może z mikroskopem...
Cała nadbudówka super czysto i dokładnie. Szczególne wrażenie robią te okienka, malutkie światełka pozycyjne i czystość wykonania.
Zdjęcia są wielkie i widać wszelkie "bakterie" - gołym okiem nie widoczne.
Przy takim powiększeniu mało który model by się nadawał do pokazania... Przecież tą nadbudówkę da się zasłonić jednym palcem. Dałeś czadu.

Gratulacje !

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
07-12-04 14:40  Re: (relacja z budowy) IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

No swietnie! Zaczalem ten model w wakacje i stoi niewykonczony do te pory, moze teraz pod wplywem twojej relacji wkoncu sie wezme i go wykoncze, jestem na podobnym etapie co ty. Poszycie przyklejalem metoda Saburo i nie mialem z tym zadnych problemow. Mam pytanie: czy malowales dno? W modelu jest ono lekko waloryzowane, a u ciebie tego nie widac.
Pozdrawiam

_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
07-12-04 14:45  Re: (relacja z budowy) IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Dno malowałem, bo je troszkę zepsułem. Ale starałem się malować tak jak gdyby było "naturalne". Robert, dzięki!!
Pzdr

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

 
07-12-04 15:40  Re: (relacja z budowy) IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Jawka - Adler 



Na Forum:
Relacje w toku - 3


 - 1

Czy część przednia pokładu jest tłoczona czy to tylko wrażenie na zdjęciu? Jak robiłeś bulaje i relingi (klejone czy lutowane, te z miedzi chyba klejone). Ogólnie piękna robótka :-)

Skype: jawka-adler
8856744
Dalej ŁA-7, Bartolomeo Colleoni

 
07-12-04 16:38  Re: (relacja z budowy) IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Hayabusa 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


 - 1

Poprostu MASAKRA!!!!!! Robert powiem krótko-JESTES WIELKI:) Ta nadbudówka! zdawaje sobie sprawe z pracy przy niej bo widzialem Randara w akcji przy Takao:) ale ten reling to juz arcyreling, jak Ty go zrobiles? tez jestem ciekaw.

----------------------
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej
a jeśli dzisiej jest dobrze to ... po co się martwić na zapas;)
----------------------

 
07-12-04 17:03  Re: (relacja z budowy) IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Rewelacja !!!
O jak daleko mi do Ciebie ...

Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
07-12-04 17:26  Re: (relacja z budowy) IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

czym retuszowałeś??

Mam go ale coraz bardzie się zastanawiam nad przesunięciem w klejce na później (szkoda zepsuć) :-)

 
08-12-04 07:51  Re: (relacja z budowy) IJN Yukikaze , Haliński – cz. 1
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Przede wszystkim bardzo dziękuje wszystkim za pochwały :-))))). Są na tym forum o wiele lepsi ode mnie... . A teraz odpowierdzi na pytania. Pokład jest oryginalny, taki jak w wycinance. To jest zaleta 3D na wydruku. Bulaje poprostu wycinane i wklejane na supergluta (średnica 2mm). Reling to powiem krótko - masakra. I nie wyszedł do końca tak jak trzeba. Robiłem go trzy wieczory. Wygięte elementy są doklejane a całość robiona najpierw na płasko a później wklejana na nadbudówkę. Retusz to dorobiona farba Pactry. Trzy dni (przed narodzinami córy :D) spędzone na dorabianiu. Serdecznie pozdrawiam
PS. Hayabusa, wielkie dzięki!! Co u Ciebie??

----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024