FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
21-10-02 13:15  [technika] Małe otwory w kartonie
Iunior II       

Dzuirkacz z Olesnicy bedzie napewno przydatnym przedmiotem. Probowalem juz kilku sposobow i wlasciwie to zadnego nie jestem zadowolony . Szewskie wybijaki koncza sie na 1 mm , nakluwanie iglami i poszerzanie , wiercenie cienkimi wiertlami w wysokooobrotowej wiertarce ? Stres bez konca, jesli chce sie miec w miare doskonaly otwor.

 
21-10-02 13:18  Re: Male otwory w kartonie
Iunior II       

Cos mi sie pokielbasilo z tastatura , moze ktos ma sposob na idealne otwory o malych srednicach , nieosiagalnych cyrklami ?

 
21-10-02 13:23  Re: Male otwory w kartonie
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Jest sposób - wymaga trochę pracy, ale wykonanej raz. Trzeba znaleźć odpowiedniej średnicy rurkę i ją zaostrzyć iglakiem okrągłym od środka, a od zewnątrz płaskim.
Ja np wykorzystuję wkład do zenita (ok. 2mm średnicy), znalazłem też rurkę stalową o średnicy 1mm. przykładasz prostopadle do kartonu i kręcisz. Od drugiej strony wpychasz drut do wyciskania wepchniętych krążków.
Takie bulaje są idealnie okrągłe, jak dobrze zaostrzysz, to nie ma zadziorów.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
21-10-02 13:33  Re: Male otwory w kartonie
Ted   

A ja do robienia małych otworów proponuję wykorzystać płasko obcięte igły do strzykawek. Sprawdzałem na igle 1mm. Wychodzą całkiem eleganckie otworki.

Ted

 
21-10-02 13:48  Re: Male otwory w kartonie
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Hmmm, widzę chodzi Ci też o takie poniżej 1mm? Cóż, albo robię dziurę igłą i żyletą z drugiej strony ścinam na płasko (musi być super ostra) albo zastępuję kawałek kartonu, gdzie ma być dziura cienkim polistyrenem - wtedy wiertełko i otwór jest extra.
Bulaje o średnicy poniżej 1mm to chyba w skali 1:700? Z kartonu takich modeli nie robię :-)

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
21-10-02 13:55  Re: Male otwory w kartonie
Ted   

Nie chodzi mi o wykonywanie samych bulaji. Takie małe otworki często trzeba wykonywać w np. elementach kratownic dźwigów okrętowych. Igła taka ma tą zaletę, że działa tak samo jak wybijak szewski

Ted

 
21-10-02 13:59  Re: Male otwory w kartonie
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

W takich delikatnych elementach, jak kratownice zastąpiłbym jednak karton cienkim polistyrenem - z każdego względu efekt będzie lepszy. Albo, jak ktoś musi koniecznie mieć model cały z papieru - cienki papier kredowy, z którego nie odstają włoski i nie robią się zadziory.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
21-10-02 14:13  Re: Male otwory w kartonie
Iunior II       

Aby sie papier nie strzepil mozna go zamienic w "metal " czy plastik za pomoca cyjanopanu , ale dla mnie to odpada , gdyz mam wech jak pies i na sam widok kropli tego kleju mnie trzepie. Po za tym jest wdychanie tego swinstwa , o czy m oczywiscie sie nie uslyszy albo machnie reka , to tak jakby zapraszanie ciotki Kostuchy.

 
21-10-02 14:37  Re: Male otwory w kartonie
koszałek       

idealne wycinaki do małych otworków można wykonać z igieł , które używane są do podłączania kroplówek, oraz do łączenia węzyków kroplówek między sobą. Wystarczy tylko spiłować na płask i wycinak gotowy. Ponieważ są całe metalowe ( nasada również )więc nie ma problemu z wycinaniem. Dostępne średnice od 3mm w dół. Oczywiście przy wycinaniu należy karton czy tekturę położyć na klocku (buk dąb ) na płaszczyźnie prostopadłej do przebiegu słoi.

 
22-10-02 08:14  Re: Male otwory w kartonie
QN       

Do wycinania małych otworów (od ok 0.5 do 3-4mm) wystarczy spiłowany na płasko gwóźdź, igła do maszyny (do tych małych) czy inny kawałek pręta. Części układamy na drewnianej idealnie płaskiej deseczce, przykładamy taki wybijak do części i stukamy młotkiem czy czymś innym ciężkim. Gwarancja, że brzegi się nie wystrzępią. Może na początek trochę trzeba poeksperymentować z podstawką. Ja na deskę kładę jeszcze tekturę (pomiędzy deskę i część). Wykonałem tak bez problemu setki otworów w kołach do pancerki. W zależności od przekroju takiego wybijaka można wykonywać otwory prostokątne, trójkątne i inne. Tak między innymi wykonałem chłodnicę km w Fokker Dr.1 z MM (otwory wycinałem w papierze gazetowym nasączonym cyjanopanem).

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024