FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
12-03-24 18:00  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
Answer   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Errata - elementy 78 i 79 w linku poniżej do ściągnięcia.

https://www.answer.pl/pl/samoloty/4094-mig-21-r.html?search_query=mig&results=94

--
-------------------------------------------------
Jeżeli masz jakieś pytanie do wydawnictwa napisz e-mail lub zadzwoń!
Na pytania zadane w innej formie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć.
Zapraszamy na naszą stronę http://www.answer.pl

 
13-03-24 19:34  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Stateczniki poziome.
Szkielet, a dokładniej dwa jego elementy W54 wymagają korekty grubości lub zmiany grubości tektury do ich podklejenia z 1mm na 0,5mm.

I gotowe elementy usterzenia.


97- przepraszam, że moje tempo rozmija się z Twoimi oczekiwaniami, ale niestety kisnę na L4 i muszę jakoś zagospodarować wolny czas, a jeszcze kilka tygodni przede mną...

Answer- w imieniu braci modelarskiej dzięki za reakcję i erratę. Ja z niej już nie skorzystam, bo brakujące części dorobiłem po swojemu. Trochę szkoda że errata nie zawiera uzbrojenia rakietowego i zbiorników paliwa, ale w ich przypadku byłby kłopot ze srebrną farbą, choć w przypadku cz. 78 i 79, też jest...

CDN....

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
14-03-24 09:53  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

ceva, moje oczekiwania są jak najbardziej na tak!
podziwiam jak jednym ciągiem, można sklejać bez przerwy, na nabranie "chcicy", bo ta zawsze, gdzieś po drodze, maleje ;-)

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
14-03-24 19:06  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Przyszedł w końcu czas na skrzydła, zaraz po wycięciu i sklejeniu szkieletów nie mogłem się powstrzymać więc je przymierzyłem i nastąpił oblot Mig-a nad matą. ;-)

Zanim skleiłem i wkleiłem wnęki podwozia uwieczniłem na zdjęciu fakt, wskazujący że niewątpliwie lewa i prawa wnęka były umieszczone na innych arkuszach...

Docelowo szkielety nieco szlifnąłem, tak żeby ich pasowanie do poszycia nabrało nieco swobody. Samo poszycie miejscowo zostało usztywnione, żeby uniknąć zapadania na niezbyt rozbudowanym pod tym kątem szkielecie. Niestety przykleiłem za małe kawałki kartonu i na spodzie jednego skrzydła nastąpiło wklęśnięcie...

Z rozpędu skleiłem też lotki i klapy.


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
15-03-24 07:34  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
Sebastian W. 

Na Forum:
Galerie - 5
 

Ceva czy mógłbyś opisać technikę jak formujesz krawędzie natarcia skrzydeł?

 
15-03-24 18:40  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Dzisiaj będą dwa zbiorniki i jeden czubek.
:-)



Zbiorniki pochodzą z "mojego wydruku", bo jak wiadomo w wycinance ich brakuje. Żeby nie dekompletować egzemplarzy innych wycinanek, zbiorniki przerysowałem, wydrukowałem i oczywiście skleiłem. Jakby ktoś potrzebował, to mam do oddania jeden zestaw (2 szt.).

Sebastian W. , krawędzie natarcia wykonuję następująco: trasuję od strony niezadrukowanej tępym nożem, lekko zginam, miejsce zgięcia smaruję BCG i jak już podsycha poszycie składam na pół, a po krawędzi natarcia przesuwam wierzchem paznokcia. Następnie rozginam (kąt~45 st.) poszycie i zostawiam do całkowitego wyschnięcia BCG. Tak otrzymuję poszycie gotowe do dalszych czynności.

CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
15-03-24 20:50  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
Matrix OST 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


 - 4

Geniusz

--
W realizacji:
Su-7 BM Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

 
15-03-24 21:17  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Wojtek, zaintrygowałeś teraz i proszę rozwiń myśl nieco szerzej...

Krawędź natarcia robisz w ten sposób tylko dla takich skrzydeł nazwijmy to "wąskich" jak mają MiG-21, 23, ogólnie większość odrzutowców jak rozumiem. Bo jak przejadę czymś tępym od wewnątrz (wygięta szpilką, wkładem długopisu, moim szwagrem, którymś z polityków - niewłaściwe skreślić), i nagniotę linię, to karton zacznie się składać w pół na ostro.

BCG dajesz aby łatwiej się składał, nie pękał druk na krawędzi natarcia, czy po wyschnięciu trzymał kształt? Czy wszystko na raz? Bo ja nigdy tego nie praktykowałem na skrzydłach. Jak już to zwilżałem woda modelarską.

Nie zaginasz skrzydła na krawędzi stołu, sztywnym drucie zamocowanym na pile do metalu albo prostym odcinku druta po wieszaku na ubrania na przykład?

Pytam, bo są modele, gdzie krawędź natarcia gnie się na (przepraszam ale inne określenie mi nie podchodzi) cholernie małym promieniu. I zawsze mam z tym kłopot i stres aby tego nie skopać. Samoloty z I Wojny Światowej, odrzutowce, stery wysokości i kierunku niektórych maszyn z II wojny. Przy skrzydłach bombowców, gdzie profil jest wysoki, gnę z reguły na zadanej średnicy, no ale to nie jest skomplikowane i ciężko złamać krawędź natarcia, a tu niewłaściwe podejście i d...

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
16-03-24 12:34  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Tylko nie zapomnij pamiętać, że wersja R nie miała też działka :-)

Masz takie tempo, że mój, mimo, że stoi od 2 miesięcy na kołach (brakuje mu tylko owiewki i kilku antenek) będzie gotowy później niż Twój zaczęty tydzień temu :-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
16-03-24 19:27  Odp: [R] Mig-21R Answer/ MSModel Scale 1/33 No.017
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

stachooo, w samą porę, wiedziałeś kiedy zajrzeć.

Właśnie skleiłem działko i miałem je przyklejać...
Jak widać kolejny merytoryczny babol odkryty, nie jest to oczywiście koniec, nawet poprawiając trzeba gdzieś w końcu postawić znak stop. Generalnie to co jest napisane na okładce jako temat opracowania, jest nieco naciągane, bo to co zawiera wycinanka to nie jest Mig-21R, a Mig-21MF stylizowany na R. Część rzucających się w oko drobnych szczegółów została zmieniona, ale powinna być przede wszystkim zmieniona bryła modelu i pogrubiony garb na grzbiecie kadłuba w tylnej części, bo w oryginale skrywał większy zbiornik paliwa. Inny jest też pitot i zapewne inne wyposażenie kabiny pilota, zapewne bo już mi się nie chciało dalej drążyć. Oryginał stoi w Muzeum w Drzonowie, a zdjęcia są dostępne w internecie...

Jako że budowa modelu znalazła się na na tyle rokującym etapie, że zaczął być widoczny finisz, pozwoliłem sobie na zakup kilku dodatków. Są to przeznaczone do modeli plastikowych, rurka pitota ( już teraz do wymiany po dzisiejszym śledztwie) i żywiczne koła podwozia.

Pitota nie ma z czym porównać, bo dodatki Master, to klasa sama w sobie. Na koła żywiczne z Reskit zdecydowałem się po tym jak zamówiłem takowe z Answera i po wzięciu do ręki od razu wróciły do mojego dealera, jakość ich była żenująca...

Mucha, kształtowanie krawędzi natarcia, takie jak powyżej opisałem dotyczy głownie właśnie takich krawędzi natarcia jak w modelu, czyli ostrych i o małym promieniu zaokrąglenia. Przy innych typach/rodzajach krawędzi natarcia mają zastosowanie inne narzędzia i techniki kształtowania. Trasowanie jakie tu stosuję jest niezbyt mocne i jest czymś w rodzaju informacji dla kartonu na co ma być przygotowany ;-) BCG służy głównie do zmiękczenia kształtowanego kartonu, wspomagania kształtowania i utrwalania kształtu ostatecznego. Do kształtowania łuków na krawędzi natarcia używam dość szerokiego wachlarza przedmiotów (krawędź stołu, różnej średnicy pręty, linijki aluminiowe, itp) które zostają przemianowane na narzędzia modelarskie ;-) Kształtowanie przebiega w zależności od rodzaju, gatunku i układu włókien kartonu zarówno na sucho jak i na wilgotno.

CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo  |  Wyloguj się  |  Mój profil   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
  • W treść "postu" można wstawiać grafikę, linki, adres e-mail oraz wyróżnić tekst pogubiając go lub podkreślając. Warto przy tym korzystać z "helpu", który można znaleźć w górnej cześci strony (nad kreską). Pamiętaj, że wstawiane rysunki muszą mieć poprawnie wpisany URL pod ktorym się znajdują w sieci (pełny adres począwszy od np. "http://www..").

  • Pamiętaj, że to w jaki sposób piszesz, świadczy o Tobie ;-)

  • Administrator zastrzega sobie prawo do usuwania bez ostrzeżenia wypowiedzi o treściach uznanych powszechnie za obraźliwe oraz naruszających w jakikolwiek sposób prawa autorskie lub regulamin forum.

 
  Odpowiedz na tę wiadomość
 Imię lub Nick: brzydal
 Adres e-mail: tadeusz.bialon.priv@gmail.com
 
Użyj podpisu (sygnaturki)
   


© konradus 2001-2024