FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
07-01-24 16:56  [R] Ex marsjańska korweta ''Rocinante'' - The Expanse, free
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam tym razem w trochę nietypowo tematycznie relacji z budowy ex marsjańskiej korwety Rocinante z serialu „The Expanse”.

Wg mnie jeden z lepszych seriali sci-fi, nie dziejących się gdzieś dawno, dawno temu w odległej galaktyce, ani w dalekim kwadrancie Delta, ale głównie w naszym Układzie Słonecznym.

W zasadzie, miałem nie robić relacji, a jedynie zrobić galerię gotowego modelu, bo to ma być tzw „model odpoczynkowy”, ale pomyślałem, że relacja będzie mnie bardziej dopingować do szybszego ukończenia modelu.

Budować będę model ex marsjańskiej korwety (w filmie chyba była też klasyfikowana jako fregata), byłej MCRN Tachi, którą niezależna załoga przemalowała i nazwała Rocinante.

Dla Tych którzy nie oglądali serialu to buduję statek, który ma wyglądać tak:



I ta powyższa pierwsza strona z opracowania niech pełni rolę „regulaminowej” okładki, bo takowej model nie ma, a jest to darmowy model opracowany przez podanego na powyższym zdjęciu autora. Opracował on też kilka innych modeli statków z tego filmu.

Model zamierzam nieco ubogacić w drobne elementy na podstawie kadrów z filmu i różnych wizualizacji a także wykonać z wysuniętymi działkami obrony defensywnej w filmie zwanymi – kontaktówkami, aby wyglądał mniej więcej jak z poniższego linka:

https://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=rvVq83i6&id=5A1897112A4FFBCA731670B201684803123E9F82&thid=OIP.rvVq83i6v5WqZKBtLYKWswHaEK&mediaurl=https%3a%2f%2fcdna.artstation.com%2fp%2fassets%2fimages%2fimages%2f016%2f140%2f574%2flarge%2fchris-kuhn-roci2.jpg%3f1551066073&cdnurl=https%3a%2f%2fth.bing.com%2fth%2fid%2fR.aef56af378babf95aa64a06d2d8296b3%3frik%3dgp8%252bEgNIaAGycA%26pid%3dImgRaw%26r%3d0&exph=1080&expw=1920&q=rocinante&simid=608031601520564727&FORM=IRPRST&ck=5A982AD2544573046D9AC5993A21F859&selectedIndex=4&itb=0&ajaxhist=0&ajaxserp=0

Tu akurat przedstawiony jest w pierwotnym marsjańskim malowaniu jako MCRN Tachi – w tym malowaniu też jest opracowany przez tego samego autora.

Budowę zacząłem od przedniego modułu załogowego.

Tu złożony szkielet tego modułu oraz wycięte górne poszycie:



Oraz sklejone poszycie nałożone na razie na sucho tylko na szkielet:



Ponieważ będę robił działka-kontaktówki, to będę musiał wyciąć otwory w poszyciu, aby później można było wkleić działka ze swoimi lukami do których się chowały.
To też jest ciekawe, że w filmie nie ma laserów czy jakiś fazerów, a główną bronią statków są torpedy – czyli pociski rakietowe, zaś do obrony służą działka kinetyczne – gatlingi strzelające pociskami.

To na razie tyle i pozdrawiam jak to w filmie mówili – Ziemniaków – czyli mieszkańców Ziemi;-)

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

Post zmieniony (28-01-24 19:13)

 
08-01-24 00:15  Odp: [R] Ex marsjańska korweta ''Rocinante'' - The Expanse, free
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Konradus - dobre pytanie. W modelu nie ma informacji co do jego wielkości. To co przedstawiłem ma ok 20 cm i stanowi ok 1/3 długości modelu, czyli dobrze kombinujesz ;-)
Jak skleję całość to podam wymiary.
Miło, że jest tu tylu fanów tego serialu.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
08-01-24 13:13  Odp: [R] Ex marsjańska korweta ''Rocinante'' - The Expanse, free
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Konradus - ja ten model pobrałem jakieś 2-3 lata temu. Wpisz w wyszukiwarce "Rocinante paper model" i jest na kilu stronach, niektóre każą sobie za niego płacić, ale autor tego modelu udostępnił go za darmo.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
08-01-24 14:42  Odp: [R] Ex marsjańska korweta ''Rocinante'' - The Expanse, free
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Konradus - jak będą problemy z pobraniem to napisz na priv

--
"Si vis pacem para bellum"

 
09-01-24 15:52  Odp: [R] Ex marsjańska korweta ''Rocinante'' - The Expanse, free
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Jasiek - ja dokładnie miałem to samo i skorzystałem z porad tu ma forum jak wstawić zdjęcia z googla - z tego linkera, który jest tam zamieszczony, tylko z tego co pamiętam, to trzeba coś tam zmienić tak jak jest opisane w poradach.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
12-01-24 17:58  Odp: [R] Ex marsjańska korweta ''Rocinante'' - The Expanse, free
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam.

Przy takiej publiczności to i motywacja jest, więc budowa modułu załogowego Rossi (– tak pieszczotliwie załoga nazywała swój statek) postępuje.



Wykonałem poszycie części dennej modułu – chociaż tak naprawdę statek ten ma pokłady w pozycji wertykalnej – czyli dołem statku jest silnik a górą – moduł który buduje, w pozycji tak jak na poniższym zdjęciu:



Chciałem wyjaśnić dlaczego jest napis „GAS” na burcie, ale chyba nie będę spoilerował, dla tych którzy zdecydują się obejrzeć ten serial.

Coś nie wyświetlają się miniaturki zdjęć. Nie wiem czy to znowu coś google miesza w kodach czy jakaś inna jest przyczyna. Zdjęcia jednak się otwierają.

Manul – czy są książki w j. polskim, bo ja znalazłem tylko po angielsku, a znając specyficzne słownictwo tego klimatu, to wykraczało by poza mój poziom znajomości angielskiego.

Pozdrawiam wszystkich „wewnętrzniaków i pasiarzy” i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

Post zmieniony (28-01-24 19:11)

 
15-01-24 00:23  Odp: [R] Ex marsjańska korweta ''Rocinante'' - The Expanse, free
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam,
do czasu rozwiązania problemu ze znikającymi miniaturkami z googldysku, na razie zamieszczam zdjęcia dotychczasową metodą.

Za modułem załogowym, znajduje się moduł serwisowy.



Tu widoczny sklejony szkielet oraz poszycie modułu serwisowego a w tle moduł załogowy.
Autor modelu łączenie poszczególnych modułów przewidział na wypustki/bagnety i szczeliny, które świetnie pozycjonują i łączą moduły, trzeba jednak zachować ich poprawną geometrię, aby nic się nie skręcało.

Gotowa bryła modułu przygotowana do połączenia z modułem załogowym:



A tak wygląda obecnie kadłub złożony z modułu załogowego i serwisowego:



W sumie Rocinante składa się z 4 modułów, jest jeszcze moduł cargo oraz napędu.


Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

Post zmieniony (28-01-24 19:12)

 
15-01-24 15:14  Odp: [R] Ex marsjańska korweta ''Rocinante'' - The Expanse, free
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Konradus - wiem, że problem jest po stronie Google, ale może ktoś dojdzie jak zmienić kody aby te miniaturki się wyświetlały.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
29-01-24 20:43  Odp: [R] Ex marsjańska korweta ''Rocinante'' - The Expanse, free
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam

Dziękuję koledze Kudłatemu za poradę w dziale testy jak przywrócić wyświetlające się miniaturki.

Kontynuuje prace przy zbudowanych już modułach, lecz aby model nie był tak „płasko-pudełkowy” postanowiłem trochę zmodyfikować niektóre elementy i wyciąłem właz chyba luku śluzy, aby podkleić go od wewnętrznej strony poszycia, ściąłem też przyklejki:



Kolejna modyfikacja dotyczy elementów górnej wyrzutni torped – tutaj także wyciąłem właz i klapy wyrzutni. Podklejony właz tym razem nakleiłem na poszycie, zaś klapy wyrzutni chcę zrobić otwarte:



Bazując na tym renderingu:
https://www.artstation.com/artwork/k4ZBdl

zrobiłem wylot wyrzutni:



A tak wygląda Roci na obecnym etapie budowy:



Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
01-02-24 18:17  Odp: [R] Ex marsjańska korweta ''Rocinante'' - The Expanse, free
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

aragorn001 - to zakładaj relacje. Pewnie mnie wyprzedzisz w sklejaniu, to potem ja będę podglądał;-)
Peter_D - wersja marsjańska - Tachi - nawet mi się bardziej podoba kolorystycznie, ale wersja Rocinante miała 2 atuty, które przeważyły, że się zdecydowałem na nią:
1 - fajny "nose art",
2 - Rocinante była bardziej ekonomiczna, bo zużywała mniej czarnego tuszu;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
20-02-24 22:06  Odp: [R] Ex marsjańska korweta ''Rocinante'' - The Expanse, free
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam,
zacząłem prace nad ostatnim – 4 modułem statku – modułem napędu. Na razie pominąłem 3 moduł - ładunkowy.

I tu taka moja rada, aby dobrze analizować rysunki z instrukcji, gdyż po sklejeniu szkieletu tego modułu oraz poszycia, jak wstawiłem szkielet w poszycie to się trochę zdziwiłem – myślałem, że ponieważ model jest drukowany samodzielnie coś z proporcjami wydruku namieszałem, gdyż wręga rufowa szkieletu pasowała idealnie, ale szkielet był za wysoki o jakieś 3mm od oklejek a wręga dziobowa była za wąska po 5 mm po obwodzie – jak na zdjęciu poniżej:



Rozerwałem nawet szkielet aby go dostosować do poszycia:



ale najpierw jeszcze zerknąłem do rysunku w instrukcji i się okazało, że wszystko jest jak być powinno.
Na poszycie należy nakleić pasek obręczy, zaś na szkielet pasek po obwodzie, dobrze jest też przykleić samą wręgę rufową do poszycia kadłuba:



wtedy po złożeniu szkieletu z poszyciem wszystko pasuje i jest ok:



Kontynuowałem tez prace nad modułami dziobowymi.
Zrobiłem elementy dolnej wyrzutni torped. Początkowo miałem nie robić jej otwartej, ale finalnie wykonałem ją tak samo jak górną:



Wywietrznik postanowiłem też przerobić i wyciąłem grafikę „żaluzji” zaś w ich miejsce powklejałem ich imitacje z barwionego czarnego bloku technicznego:



Ponieważ kształt tego wywietrznika jest nieregularny i oprócz tego, że się rozszerza to jeszcze poszczególne ścianki są pod różnymi kątami, nie było to łatwe zadanie, bo kazdy dorabiany element trzeba było dopasowywać na żywo. A że tych wywietrzników jest w sumie 6 sztuk, to jeszcze trochę się będę musiał namęczyć.

A tu już wywietrznik na swoim miejscu:



A tak wygląda część dziobowa z wszystkim co do tej pory zrobiłem:



To co na dziobie wygląda jak iluminatory to były wyloty dysz silników manewrowych. Dysze postaram się dorobić.
Statek z tego co pamiętam to chyba nie maiła okien.

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
21-02-24 21:29  Odp: [R] Ex marsjańska korweta ''Rocinante'' - The Expanse, free
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

aragorn001 - możesz wrzucić zdjęcia swojej Roci

--
"Si vis pacem para bellum"

 
08-03-24 22:47  Odp: [R] Ex marsjańska korweta ''Rocinante'' - The Expanse, free
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam,

aragorn001 – jesteś dużo dalej w budowie niż ja, pewnie już kończysz.
Też myślałem o tym aby wydrukować drugi model i ponaklejać pewne elementy na poszycie, jak Ty zrobiłeś.
Tylko, że ja swój model drukowałem jakieś 3 lata temu i wtedy też polakierowałem arkusze, co spowodowało, że mam je lekko pożółkłe, więc nowy wydruk by miał inne odcienie.
Ale u Ciebie efekt jest bardzo fajny.

Ja zrobiłem prawoburtową strukturę na śródokręciu mieszczącą między innymi hangar dla działka obrony bezpośredniej – kontaktówki:



Na zdjęciu retusz się świeci, ale w realu nie ma tego efektu.

Z luku kontaktówki wyciąłem włazy i zrobiłem wnętrze luku z hangarem w którym chowało się działko.



A tak to wygląda już na kadłubie:



Zrobiłem tez szkielet trzeciego modułu – cargo i złożyłem na sucho wszystkie moduły do siebie:



Bardzo fajnie jest rozwiązana budowa tego statku z podziałem na w zasadzie 3 moduły, które można składać niezależnie i dopiero na końcu połączyć ze sobą.

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024