FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
15-08-23 20:25  Odp: [R] M4A3E8 Sherman
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

M4A3E8 SHERMAN "FURY" - ciąg dalszy.

Niestety, ale model wymaga bycia o krok, a nawet o dwa zanim coś zrobimy. Przed wykonaniem kolejnych elementów sprawdzam czy to co proponuje wycinanka przypomina oryginał. Niestety im dalej tym gorzej. Okazuje się, że jest tu sporo uproszczeń, które powodują, że model nie do końca przypomina oryginał. Ale po kolei.
Kolejny etap budowy to łączenie przekładni z czołową płytą pancerną. Element wygląda w miarę „autentycznie” i nie wymagał żadnych przeróbek:



Następne było uzupełnienie przestrzeni w części nr 5, czyli na froncie przekładni. Do tego zostały zaprojektowane tylko dwa elementy część nr 5a L i P. Niestety jest to kolejne uproszczenie bryły modelu, ponieważ wklejenie jej tworzy kanciaste łączenia w miejscach w których powinny być one zaokrąglone. Poza tym w węższej części te elementy i tak są za szerokie i trzeba je przyciąć, żeby lepiej pasowały. Z kolei z drugiej strony te elementy mogły by być szersze i posiadać nacięcia, dzięki którym można by było nadać im właściwy kształt.
Model będzie malowany więc pozwoliłem sobie na przeróbki we własnym zakresie. Krawędzie zewnętrzne zostały mocno spiłowane, a wewnętrzne wypełnione masą i wyprofilowane.
Do tego doszły uchwyty (części 5d), w których otwory trzeba sobie zrobić we własnym zakresie 😊
Tak to wyszło:




Ewentualne poprawki będą po położeniu podkładu, wtedy przy jednolitej kolorystyce będzie łatwiej ocenić czy jest dobrze.

Doszły też elementy nr 6 w tylnej części, są to rury wydechowe, drzwi przedziału silnikowego i uchwyty.
Do drzwi przedziału silnikowego dodałem uchwyt, którego nie dopatrzyłem się w wycinance.
Rury wydechowe zostały całkowicie przerobione. Okrągłe podstawy zostały przycięte w okolicy uchwytu i pozbawione dwóch nadmiernych śrub. Same rury są okrągłe i wygięte z cienką końcówką, w której zrobiłem otwory. Nie wygląda to idealnie, ale na pewno jest bliższe oryginału niż te trójkąty z wycinanki.
Uchwyty zostały przedłużone i podcięte tak aby odchodziły w poziomie od kadłuba, a nie po skosie tak jak wynika to z wycinanki. Tak to wyszło:


Na razie to tyle 😊

--

--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

Post zmieniony (04-03-24 22:24)

 
15-08-23 21:49  Odp: [R] M4A3E8 Sherman "FURY" ANGRAF 1:16
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Pewnie za wiele nie dasz rady. Ale jakaś wklęsłość jest. Osłona przekładni fajnie podrasowana.

A wydech robi super wrażenie.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
18-08-23 17:44  Odp: [R] M4A3E8 Sherman "FURY" ANGRAF 1:16
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

WOJTEK podziwiam Cię za upór w poprawianiu tego produktu shermanopodobnego. Bo to jest kolejny przykład, że nie ma dobrze opracowanego Shermana w kartonie (nie biorę w ogóle pod uwagę brytyjskich kundli, bo to nie Shermany ;-) ). Póki co idzie zacnie. Trzymam kciuki za satysfakcjonująca budowę, no i czekam na galerie końcową.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
27-08-23 18:12  Odp: [R] M4A3E8 Sherman
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Chopin - myślałem, że to będzie przyjemna budowa z wycinanki, na koniec dodać kilka szmat i gotowe. Nie spodziewałem się, że trzeba będzie aż tyle zmieniać.

M4A3E8 SHERMAN "FURY" - ciąg dalszy.

Nie obyło się bez kolejnych komplikacji.
Powtórzę się – uproszczenia projektu, ale nie tylko.
Wcześniej tego nie zauważyłem, ale teraz po dokładnym przejrzeniu modelu doszedłem do ciekawego wniosku.
Pierwszy raz się z tym spotykam, chodzi o to, że model ma niewłaściwą okładkę lub na odwrót.
Trochę to dziwne bo okładka powinna odzwierciedlać to co jest w środku do zbudowania, a tu tak nie jest. Oczywiście pomijam fakt wszelkich uproszczeń modelu.
W czym rzecz. Chodzi o to, że okładka przedstawia nam rekonstrukcję Shermana (pojazd fikcyjny) użytą w filmie, a w wycinance jest wersja M4A3E8.
Tak też jest na okładce – M4A3E8, problem w tym, że rekonstrukcja to nie jest standardowa wersja M4A3E8.
Części 7e i f jako pierwsze potwierdziły, że jest to projekt modelu w wersji M4A3E8, a górna płyta za wieżą nie pozostawia złudzeń.
Do tego trzeba dorzucić brak wielu elementów, które nadają wersji filmowej unikalny i charakterystyczny wygląd. Nie ma między innymi: karabinu M1919 na wieży, deski na przedniej płycie z kołem zapasowym i kilkoma ogniwami w wersji VVSS, Maski przeciw gazowej z hełmem, kartonów z prowiantem, kanistrów, drewnianych belek.
Taka mała rozbieżność.
Podsumowując: mamy tu model standardowego M4A3E8, a na okładce jest fikcyjna rekonstrukcja Shermana, a najlepsze jest to, że nie tak do końca, bo model ma gumową wersję gąsienic, których nie używano w wersji standardowej M4A3E8.
Rozbieżności jest dużo.
I na koniec zdjęcie z muzeum w Bovington. Tak naprawdę w filmie w rolę M4A3E8 wcielił się M4A2.



Wracając do modelu.
Dokleiłem trochę elementów na górnej płycie, było sporo przeróbek.
Tak naprawdę to tylko część 7d wyciąłem i przykleiłem bez żadnych zmian.
Poniżej zdjęcia oryginalnych części dzięki którym będzie można zobaczyć różnice.



Zaczynając od przodu:
Tu wszystko powstało od podstaw.
Zdjęcie oryginału:



Dorobiłem rant przedniej płyty pancernej wystający ponad poziom płyty górnej. Przy okazji dodałem linie spawów.
Górna płyta w okolicy włazów załogi powinna lekko się unosić i łączyć z rantem okalającym wieżę na tym samym poziomie. Dorobiłem też gniazda zawiasów do włazów , które bardziej przypominają oryginał.
Części nr 10 i 12 są źle oznaczone na części nr 7, powinny być na odwrót.



Rant okalający wieżę musiałem wydłużyć, tak samo jak części 3e i 3d.
Te elementy powinny się stykać i lekko za siebie zachodzić.
Zrobiłem otwory w tylnej części rantu oraz w rantach okalających wlewy paliwa.
Zamiast części 7c zrobiłem od podstaw to co tam powinno być. Jest to element przy tylnym rancie.



To tyle na dziś.
Pozdrawiam


--

--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

Post zmieniony (04-03-24 22:26)

 
29-08-23 13:45  Odp: [R] M4A3E8 Sherman "FURY" ANGRAF 1:16
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

WOJTEK podziwiam nadal twój zapał i kunszt. Taka drobna sugestia: ta płyta pancerna z włazami, nad przedziałem mechanika i kierowcy, była odlewem, tak jak wieża, i może warto pokusić się, przy tej skali, o oddanie faktury odlewu? Śmiało możesz też zrobić spawy wzdłuż kołnierzy ochronnych podstawy wieży i wlewów paliwa.

PS: A to znasz: http://the.shadock.free.fr/sherman_minutia/index.html ?

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
30-08-23 10:42  Odp: [R] M4A3E8 Sherman "FURY" ANGRAF 1:16
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

CHOPIN - dzięki za link, przyda się.
Co do faktury odlewu to dopatrzyłem się tego i częściowo już zrobiłem, na razie samym klejem, tylko nie widać tego za bardzo przez ten mix kolorów.
Spawy jeszcze będę dorabiał na całości, trzeba też dorobić ranty bocznych płyt przy łączeniu z górną w tylnej części, gdzie jest lekki skos.
Pomału do przodu.
Dzięki za czujność.

--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

 
30-08-23 12:10  Odp: [R] M4A3E8 Sherman "FURY" ANGRAF 1:16
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Wyrzeźbione miodnie, ale faktycznie. Skala nakłada zupełnie inny poziom szczegółowości.

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
30-08-23 13:58  Odp: [R] M4A3E8 Sherman "FURY" ANGRAF 1:16
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Sherman to bardzo wdzięczny i zarazem bardzo wredny temat do modelowania ;-) Niestety nie ma dobrego opracowania w kartonie (przypominam, że nie uznaje brytyjskich kundli ;-P ), co wymusza niestety zaangażowanie własnej kreatywności. Ja poszedłem na łatwiznę i rzeźbię je z zestawów plastikowych ;-) Głównie italeri, a to ze względu na ich cenę. Choć nie ma co narzekać, bo są to przyzwoite zestawy, jak lubi się, tak jak ja, waloryzować.

Ad meritum: z tego linku co Ci podałem sam często korzystam, bo to doskonałe kompendium wiedzy, w jednym miejscu. Taka szybka podręczna ściąga ;-)

Jeszcze szybkie pytanie natury technicznej: z czego zrobiłeś spawy przedniej płyty pancernej? Na zdjęciach połyskuje miedzią i miałem pierwsze skojarzenie że z jakichś przewodów. Czy może to tylko złudzenie? Generalnie wygląda to bardzo zacnie. Zdradzisz technologię?

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
30-08-23 14:45  Odp: [R] M4A3E8 Sherman "FURY" ANGRAF 1:16
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Hej Chopin te sprawy to akurat żadna technologia tylko gotowy produkt.
Zapomniałem o tym napisać.
Docinasz na wymiar i przyklejasz.
Mirage hobby to kiedyś robiło, teraz chyba już niedostępne. Mam resztki i powinno starczyć jeszcze na ten model.



--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

 
31-08-23 11:43  Odp: [R] M4A3E8 Sherman "FURY" ANGRAF 1:16
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

A widzisz... Przydało by mi się coś takiego, ale do 1:35. Szkoda, że już nie produkują :-(

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024