FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
10-05-24 21:37  [G] MiG-21R (Answer/MS Model nr 017)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 23


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Cześć! Od dobrego roku jakoś nie idzie mi w klejeniu. Często siadam do maty i próbuję coś zrobić, ale papier mnie jakoś nie słucha. Poszukiwania modelarskiej weny prowadzą mnie często w ślepe uliczki i zamiast pomóc w jej odnalezieniu powodują skutek raczej odwrotny. Zawsze myślałem, że jak nie idzie z jednym modelem, to trzeba zacząć inny, a potem wrócić do tego pierwszego. Do tej pory działało, ale tym razem skończyło się 7 czy 8 rozgrzebanymi modelami na warsztacie. Jeden z nich udało mi się dokończyć i niniejszym zapraszam do galerii.



Bohater tej galerii, MiG-21 R, to model, który po długich walkach został niedawno dokończony. Budowę zacząłem jakoś w sierpniu 2023, krótko po nim na warsztacie pojawił się UM, który od zawsze był moim „modelarskim marzeniem”, a na dokładkę w przypływie butaprenowej euforii i z perspektywą długich jesiennych wieczorów w tle pokroiłem jeszcze słowackiego MF-a. Tak zaczął powstawać „słowiański Top Gun” jak to nazwałem. Niestety, budowanie trzech prawie identycznych modeli na raz nie okazało się lekiem na kryzys, ale raczej gwoździem do kartonowej trumny, którą sam sobie skleiłem.



Obecnie UM i MF są już prawie gotowe, muszę "jedynie" dokończyć 2 wyrzutnie UB-32 i 4 wyrzutnie UB-16, które będą stanowiły ich uzbrojenie. Postanowiłem je wykonać z wyciętymi otworami i wpuszczonymi do środka rurkami. Wielokrotnie już gratulowałem sobie tego cudownego pomysłu, bo zwinięcie 128 rurek skutecznie odpychało mnie od siadania do maty. Na szczęście temat jest już prawie na ukończeniu i być może wkrótce pojawią się dwie kolejne galerie.



Tyle użalania się nad sobą, teraz kilka słów na temat MiGa-21R. Na forum jest już relacja Cevy, który opisał tam dokładnie wszystkie bolączki tego opracowania. Wielokrotnie rozmawialiśmy o tym podczas klejenia naszych modeli i podpisuję się obiema rękami, a nawet stopami pod tym co napisał.

Irytujące jest to, że wydawnictwo wydając model tego samolotu nie zadało sobie trudu, żeby wpisać w Google hasło MiG-21R i sprawdzić co wydają. Zajęło mi to kilkanaście minut, żeby dowiedzieć, że była to nieuzbrojona maszyna rozpoznawcza o zwiększonym zasięgu ze sprzętem do walki radioelektronicznej. Właściwie to wystarczyło wejść nastronę Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Jak do tego doszło, że wydawca umieścił w zeszycie cztery wyrzutnie rakiet niekierowanych – nie wiem. Zamiast tego powinny być dwa zbiorniki paliwa – dziękuję tu Cevie za podesłanie wydrukowanych zbiorników (początkowo skanibalizowałem jeden z UM-a i ze starego bis-a).

Zdaje się, że jedyną osobą z zespołu redakcyjnego, która miała świadomość co wydają, był autor okładki, bo na okładce się wszystko zgadza. Swoją drogą, w tle za MiGiem znajduję się Viggen – na grupach fejsbukowych było głośno swego czasu, że to taka nieoficjalna zapowiedź ukazania się Viggena. Raczej nie, to raczej dowód na to, że autor okładki faktycznie wiedział co maluje i zna historię, bo polskie Migi-21 R, podczas lotów na dalekie rozpoznanie nad Bałtyk często spotykały się ze szwedzkimi, duńskimi czy niemieckimi samolotami, które wylatywały spotkać intruzów. Tutaj ciekawy filmik na ten temat, polecam.

Pod względem spasowania i sklejalności model jest przyjemny, dobrze się to kleiło. Ogólnie efekt końcowy mi się podoba, chociaż popełniłem kilka błędów i pozwoliłem sobie w końcowej fazie budowy na pójście na skróty – byle dokończyć. Pod względem spasowania i sklejalności model jest przyjemny. Poza wspomnianymi modyfikacjami dotyczącymi podwieszeń dodałem mu rurkę Pitot’a z Master Model – zabieg porównywalny z zatankowaniem Daewoo Tico do pełna przed sprzedażą - podnosi wartość zestawu dwukrotnie. Ponadto elegancko zasłoniłem miejsce, gdzie było działko. I to w sumie tyle.


















--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
10-05-24 21:37  Odp: [G] MiG-21R (Answer/MS Model nr 017)
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 5
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Witam,śliczności,pozdrawiam ceva.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
10-05-24 22:15  Odp: [G] MiG-21R (Answer/MS Model nr 017)
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Podoba się! Srebrny Mig to jest to co tygryski lubią najbardziej ;-)
Przy okazji gratuluję fajnej kolekcji tematycznej!

--
pozdrawiam
Piotr


 
10-05-24 22:30  Odp: [G] MiG-21R (Answer/MS Model nr 017)
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

migi 21 to teraz padlina teraz rzadza Su 22 Phantomy i migi 23

 
10-05-24 22:34  Odp: [G] MiG-21R (Answer/MS Model nr 017)
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 21
Galerie - 26


 - 46

To dobra pora na galerię tego MiG-a :) Takie wykonanie modelu to już Twój znak rozpoznawczy.

--
http://messer.cba.pl

 
11-05-24 10:50  Odp: [G] MiG-21R (Answer/MS Model nr 017)
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Do pełni szczęścia brakuje tylko figurek ;-) Ok, na poważnie, to piękny kawałek rury Ci wyszedł.

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
11-05-24 11:03  Odp: [G] MiG-21R (Answer/MS Model nr 017)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Cieszy oko ! Pięknie wykonany !

 
11-05-24 11:14  Odp: [G] MiG-21R (Answer/MS Model nr 017)
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Piękny, piękny ołówek! Gratulacje!

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
11-05-24 13:01  Odp: [G] MiG-21R (Answer/MS Model nr 017)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Żal było patrzeć na SnE, jak się męczysz z tymi MiG-ami, ale jak widać na powyższych obrazkach - warto było:-)
Model wygląda świetnie, jak zwykle w Twoim wykonaniu jest na czym oko zawiesić
A wena w końcu wróci, polecam jakieś modelarskie zakupy - byle co, byle mieć radochę z odbioru:-) Inna metoda to pociąć coś zupełnie z innej beczki niż dotychczas:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
11-05-24 17:13  Odp: [G] MiG-21R (Answer/MS Model nr 017)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Gratuluję świetnego wykonania !

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024