FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 7Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
14-05-23 20:25  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahoj!

Żagle podstawowe zrobione. Do zamknięcia tematu pozostaje jedynie dorobić raksloty w 2 miejscach. Przeszło mi przez myśl zrobić niektóre w pozycji zwiniętej, ale po pierwsze zabrakło mi na to odwagi, a po drugie -coś tam i tak widać na modelu więc i pełne ożaglowanie nie zasłoniło pracy wykonanej na pokładzie. Nawet lizele aż tak nie zasłonią, a planuję je jednak wykonać.

Trochę faktów warsztatowych:
-żagle dość wygniecione i w przeciwieństwie do poprzednich modeli -w ogóle ich nie prasowałem. Efekt w sumie fajny. Moim zdaniem.
-cały arkusz płótna z zestawu od Seahorsa pozwala na wykonanie także wzmocnień, także bez strachu. Możemy za jednym moczeniem (w czym tam kto lubi) skleić całe żagle z tego arkusza, choć trzeba postępować rozsądnie i oszczędnie.
-miałem zagwozdkę, już po zrobieniu fokmasztu, czy liny powyżej marsa (topenanty, gejtawy itd) mają przebiegać przez otwór w marsie, by następnie przewiązać je na naglach na burtach. Przy fokmaszcie zrobiłem 90% z nich w linii prostej, obok marsa. Konsultacja z autorem skutkuje jednak konkluzją: raczej powinny przejść przez marsy, mimo że wtedy linia będzie załamana. I większość z nich zrobiłem tak na grotmaszcie. Sprawę ukazuje poniższy schemat:

-kolejność montażu zastosowałem zgodnie z numeracją proponowaną w wycinance. Lepszej możliwości nie widzę.
-zastosowane bloczki to głównie 2mm preszpanowe od autora. Miałem ich spory zapas jeszcze po Fly, trochę dorobiłem. Nieliczne to drukowane laserowo. Mam nadzieję, że wygląda to odpowiednio "lekko".

Bywało nerwowo, bo trudno by było inaczej -małe gabaryty i w pewnym momencie dwoiło i troiło się przed oczami. Aaale nie było tak źle jakby się wydawać mogło. Instrukcja dobrze opisuje co i gdzie ma iść, po prostu trzeba przez to spokojnie przebrnąć. Przed jednym jednak nie uciekniecie: jakkolwiek byście się starali zamocować bloczki na masztach jeszcze "w powietrzu" przed przyklejeniem, to pamiętajcie -zawsze o jakiejś parce zapomnicie i będziecie przyklejać już na modelu :)

A tak się prezentuje mój "mały Victory" (zdjęcia są jakie są, coraz trudniej to ładnie obfotografować bo model urósł był):




















Pozdrawiam i do następnej aktualizacji!

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
14-05-23 20:57  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Już teraz kozacko to wygląda :P
Uszanowanko również za piękne zdjęcia ;)
Chciałoby się kiedyś coś podobnego postawić na półce, domyślam się jednak ile roboty i doświadczenia w temacie byłoby wymagane...

Pozdrawiam i podglądam dalej :P

--

 
14-05-23 21:23  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Model wygląda obłędnie. W sumie to mógłbyś dorobić kotwice, zawiesić badery i skończyć ale nie... Ty chcesz nas dobić jeszcze bardziej i kompletnie odebrać dech w piersi ;-) Szczerze, to nie mogę się doczekać lizeli ;-)

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
14-05-23 22:25  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
Bjorn 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Kunszt najwyższej klasy. Pięknie się prezentuje.

--
"Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nierozróżnialna od magii." Arthur C. Clarke

 
15-05-23 09:37  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Świetna nitkologia :))

--
Siwy

 
15-05-23 15:53  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Grubo Panie, bardzo grubo pojechałeś:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
15-05-23 15:58  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Piękna pajęczynka.
Dlaczego odpuściłeś prasowanie?
Potraktowałeś wikolem żagle? Fajnie trzymają kształt z lekkim wydęciem.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
15-05-23 21:27  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Jest grubo!

--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 
15-05-23 22:56  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Olaboga, dzięki Pany! Niezmiernie mi miło, że życzliwym okiem spojrzeliście na moją pracę, zwłaszcza, że odzew poszedł od samych speców w naszej dziedzinie. Dziękuję Wam wszystkim.

Cordel -jakieś 3-4 lata temu też tak sobie marzyłem, no i się wziąłem i zacząłem z tymi żaglami działać. A to wszystko dzięki opracowaniom tego Autora -warto spróbować, a można małymi krokami wdrożyć się w tajniki pierdyliarda linek od nie wiadomo czego. Ja sam nadal się uczę, ale frajda jest -warto; żagle nie gryzą. Jak się ma warsztat "kartonowy" jako tako opanowany (a Ty masz bardzo dobrze opanowany) to nic nie stoi na przeszkodzie, są nawet opracowania jak np. kutry, które można potraktować jako odskocznię od pracochłonnych projektów.

Piotr P. -długo się wahałem czy robić lizele, ale uznałem, że warto pójść na całość, zwłaszcza przy modelu umiarkowanie pracochłonnym, bo to jednak nie jest fregata czy liniowiec. W celach szkoleniowych warto się pobawić. Oczywiście mam pełną świadomość, że takie zbrasowanie żagli przeczy logice na "full wypasie", tak samo jak z resztą zrobiłem we Fly, no ale ustawienie całości pod pewien konkretny wiatr to dla mnie wyższy etap wiedzy i umiejętności -i na to przyjdzie czas :)

Art -a no tak eksperymentalnie postanowiłem nie prasować wygniecionego płótna po płukance w "błocie". Tak sobie oglądałem zdjęcia żaglowców i uznałem, że spróbuję pozostawić je jakoś pomarszczone. Jakbym mógł cofnąć czas to bym jednak od rei do połowy żagla przeprasował, ale nadal twierdzę (subiektywnie!), że tak jest ok. Paradoksalnie dodaje to odrobinę lekkości żaglom (znów subiektywnie). Można by też wilgotne żagle przy użyciu paluchów marszczyć w trakcie schnięcia aż do uzyskania odpowiedniego efektu, to też warte wypróbowanie w przyszłości. Na pewno wyszłoby lepiej niż przypadkowe pomarszczenie.
Żagle po obróbce barwnej poddałem kąpieli w roztworze wody z wikolem -proporcji nie podam, bo robione na "czuja", ale nie ma co przesadzać. Kiedyś przedobrzyłem z ilością wikolu i była niespodzianka w postaci pękania materiału. A lekkie, a trwałe, nadmuchanie udało się osiągnąć poprzez przeciągnięcie dość sztywnego żagla (już suchego) po krawędzi stołu. Następnie oklejałem likliny i to już na ukształtowanym żaglu, co wzmocniło jego formę. Gdyby to robić na prostym jak blat żaglu to już nie byłoby łatwo utrzymać owe "nadmuchanie". Z racji gabarytu (drobnych) żagli wzmocnionych dodatkowo wieloma paskami materiału operacje z suszarką do włosów i dmuchaniem można było sobie odpuścić. To jest dobry patent ale albo na duże żagle, albo na nie wzmacniane żagle.

pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
16-05-23 07:42  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Wygląda to zjawiskowo, taka mała łudecka, a tak napakowane. Pajęczynka robi wrażenie.

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 7Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024