FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
03-01-22 18:22  [R/G] 15cm sFH 13/1 auf GW Lr.s. (F) Sd.Kfz 135/1 Geschutzwagen - Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Jak pisałem, tak zrobiłem – następny model na warsztacie. Tym razem konstrukcja nieco mniej znana, o również nieco mniej szlachetnej linii bocznej. Niezły eufemizm…przecież on jest paskudny jak nie wiem co…i w zasadzie o to chodziło. Lubię jak koniec pracy nad jednym modelem zbiega się w czasie z wydaniem innego, który chciałbym skleić, wtedy biorę się za nowość. W przeciwnym wypadku następują jakieś wahania, zmiany decyzji i inne takie cudowanie. Zapytacie co to w końcu za model. Padło na 15cm sFH 13/1 auf GW Lr.s. (F) Sd.Kfz 135/1, potocznie zwany Geschutzwagen, czyli „pojazd z działem”. Oczami wyobraźni (a raczej uszami) słyszę wyczytywanie na jakimś konkursie: kolejny model w kategorii pojazdów gąsienicowych to: 15cm sFH 13/1 auf GW Lr.s. (F) Sd.Kfz 135/1 :D



Na początek na matę poszedł szkielet. I już tutaj pojawiły się pewne niespodzianki, a mianowicie nie do końca współgrające ze sobą wręgi. To niepasowanie było zresztą dziwne, bo część się nie zgadzała, a inna która powinna się automatycznie rozjeżdżać wychodziło, że się zgadza. Dokonałem korekt i kleiłem dalej. Niestety wiązało się to z koniecznością pewnego dalszego prostowania i pasowania do siebie elementów. Wymiary kilku części klejonych w dalszej kolejności też się nie zgadzały, ale to już było łatwo skorygować. Istotne jest tutaj to, że wydawca został poinformowany o tym wypadku przy pracy i zamiast balować w sylwestra i Nowy Rok wraz z autorem podjął działania naprawcze – na stronie answer.pl do pobrania jest errata zawierająca poprawione części szkieletu.
W chwili obecnej kadłub jest na etapie oklejania. Czy moje zmiany będą miały jakiś negatywny wpływ na pasowalność i sklejalność, na chwile obecną nie wiem, natomiast zapewne poinformuję o tym w dalszych odcinkach relacji.
Mała uwaga z mojej strony do potencjalnych klejących. Moim zdaniem wnęki w podłodze (części 23 i 24) warto skleić przed montażem górnych płyt szkieletu oraz przede wszystkim przed oklejaniem wanny kadłuba. Wydaje mi się również, że w modelu brakuje części 4 – jedna z klap na spodzie kadłuba. Dorobiłem ją z tyłu służącego do podklejenia części 79 (jakiś fragment zawieszenia) – ma idealną szerokość, będzie od tyłu, więc będzie można zastąpić inną szarością i nie będzie się to rzucało w oczy. Koniec tego pisania, czas na zdjęcia.




--

Post zmieniony (07-03-22 17:54)

 
26-01-22 18:29  Odp: [R] 15cm sFH 13/1 auf GW Lr.s. (F) Sd.Kfz 135/1 Geschutzwagen - Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Cieszę się, że zarówno relacja jak i sam pojazd który jest jej obiektem spotkały się z zainteresowaniem. Lekko irytujące w prowadzeniu tej relacji są znikające zdjęcia z fotosika (transfer jest dostępny), mam więc nadzieję, że te zamieszczone dzisiaj będą widoczne.
Co do samego klejenia, udało mi się zrobić nadbudowę, lemiesz, uzupełnić kadłub o kilka detali oraz zacząć działo. Poszczególne części pasują całkiem sympatycznie i nie sprawiają szczególnego problemu…do momentu próby złożenia ich w całość. Tutaj tył nadbudowy okazał się o niemal 2 mm węższy od kadłuba, w związku z tym trzeba było nieco przyrzeźbić.
W przypadku działa wpadłem na głupi pomysł (czego się nie robi na SNE... ;) ) i zrobiłem gwintowanie lufy – jest na tyle duża, że pod odpowiednim kątem patrzenia i odpowiednim oświetleniu nawet to widać :D





No i co? ***** fotosika. Może kiedyś zacznie działać.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
01-02-22 07:04  Odp: [R] 15cm sFH 13/1 auf GW Lr.s. (F) Sd.Kfz 135/1 Geschutzwagen - Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Galeria wróciła.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
07-03-22 17:54  Odp: [R] 15cm sFH 13/1 auf GW Lr.s. (F) Sd.Kfz 135/1 Geschutzwagen - Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Fotosikowe problemy zniechęciły mnie do uzupełniania relacji na bieżąco. Fotki z postępów budowy jednak robiłem i korzystając z okazji zamieszczania galerii wrzucę. W zasadzie nie wiem czy ma to sens – patrzeć na budowę, jak gotowy model jest na zdjęciach obok, ale niech z kronikarskiego obowiązku będzie…
Kilka ujęć z budowy zawieszenia. W zasadzie etap ten był bezproblemowy.

I widok na zmontowaną całość

Tutaj moment który wywołał we mnie pewien dreszczyk emocji. W zasadzie od początku chciałem coś zrobić z klapami wentylacyjnymi, chciałem, ale do końca nie wiedziałem co, pomimo, że pomysł był i tak odwlekałem, odwlekałem, aż w zasadzie powstał cały model. A emocje były podyktowane tym, że trzeba go było w kontrolowany sposób pociąć. Gdyby nie wyszło, tożsame to było z wyrzuceniem modelu do kosza.

W końcu nadszedł moment osadzenia na modelu gąsienic…albo modelu na gąsienicach jak kto woli. Korzystałem z ciętych laserowo…i tu mały zonk – nieco ich brakuje. Tutaj pojawił się ponowny dreszczyk emocji, bo skoro miałem lasery, to arkusz z wycinankowymi gąsienicami wykorzystałem do podklejania części i było ryzyko, że nie będę miał z czego dorobić…ale udało się.

Model sam w sobie jest prosty i goły, postanowiłem więc nieco go wzbogacić.


To by było w zasadzie na tyle. Przygoda z paskudą dobiegła końca, zapraszam do galerii.




Mam tylko nadzieję, że transfer nie wyczerpie się od razu :P

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
09-03-22 11:52  Odp: [R/G] 15cm sFH 13/1 auf GW Lr.s. (F) Sd.Kfz 135/1 Geschutzwagen - Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Panowie dziękuję za komentarze. Co do uwag. Nity są robione igłą 0,8 mm, mają więc jakieś 0,7 mm. Zgadza się na małych elementach typu zawiasy są za duże - nie pasują optycznie. Nie przeskoczę tego, mniejszych nie widzę. Klej wyciekający spod nitów. Kleję je przy pomocy BCG, z doświadczenia wiem, że najlepiej jest jak oblewa on również boki nitu, inaczej lubi on odprysnąć. Ma to wadę, bo klej jest widoczny. W jakiś sposób jest to niwelowane w przypadku przypruszenia modelu suchymi pastelami, w tym przypadku jednak nie robiłem tego stąd taki efekt. Inna sprawa, że gołym okiem jest to nieco mniej widoczne niż na doświetlonym zdjęciu. No i na koniec tyczki. w zasadzie to były one pomalowane ładniej, równiej...i stwierdziłem (jak widać błędnie, bo odbiór jest odwrotny od zamierzonego), że powinny wyglądać jak byle kije od miotły maźnięte byle jak pędzlem zanurzonym w farbie...i rozmazałem, poprzeciągałem krawędzie :P I o ile pełnowymiarowe może by wyglądały naturalnie, tak pomniejszone są przeskalowane i nienaturalne.
Co do modelu i tego co napisał StuG. Sama waloryzacja jest w mojej opinii ładna, natomiast miejscami niepotrzebna, np. na oponach kół nośnych. Niestety wnętrze przedziału bojowego jest skromne, przypuszczam, że spowodowane to jest niewielką ilością materiałów dotyczących tego pojazdu.
A odpowiadając na pytanie co następne...to zawsze zazwyczaj kończąc model miałem już następnego kandydata do pocięcia (albo kilku) i płynnie przechodziłem do nowej relacji. Teraz nie wiem czy będzie następna relacja (przynajmniej w najbliższym czasie). Odeszła mi całkowicie ochota na klejenie i kompletnie mnie do tego nie ciągnie. Wprawdzie modeli jeszcze nie wyprzedaję, ale warsztat wylądował w szafce.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024