FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
17-11-21 17:22  [R/G] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
El Comandante Na Forum:
Relacje z galerią - 5
Galerie - 11
 

Witam serdecznie w kolejnej relacji. Nie jest to niestety kolejny MiG-21 ale jest to kontynuacja tematu sił powietrznych Wietnamu. Na początku przeprosiny za tło na niektórych zdjęciach. Nie planowałem relacji ale doszedłem do wniosku że lepiej nie być skrytoklejcą. Tradycyjnie okładka:W budowie wykorzystam wręgi, kabinę i koła z wydawnictwa.

Historia konstrukcji
Su-20 i Su-22 to oznaczenie wersji eksportowych samolotu Su-17. Samolot wszedł do służby w 1970 roku, jest wciąż wykorzystywany w Polsce, Syrii, Wietnamie, Jemienie i Angoli. Su-17 to modyfikacja samolotu Su-7 poprzez zmianę skrzydeł ze skośnych na ruchome, dodano garb pomiędzy kabiną i statecznikiem pionowym, zmieniono owiewkę z odsuwanej do tyłu na otwieraną do góry, dodano dwie belki do podwieszania uzbrojenia. Su-17 otrzymał też nowy silnik i aktualizację awioniki. Konstrukcja przeszła kolejne modyfikacje w 1972, 1975, 1976 i w 1978 kiedy to powstała wersja Su-17 M4 (Su-22 M4). Wersja ta miała m.in. mocniejszy i wydajniejszy silnik, zaawansowany system nawigacji, elektroniczne systemy celownicze. Jako że na wskutek modyfikacji samolot utracił funkcję myśliwca i stał się samolotem szturmowym, usunięto regulowane wloty powietrza i ograniczone prędkość do 1,75Ma. Wersja M4 była produkowana w latach 1980-1990.

Samoloty Su-17/Su-22 były wykorzystane bojowo w konfliktach zbrojnych w Afganistanie, Czeczeni, Angoli, Libii, Iraku i Syrii.

Siły powietrzne Wietnamu wykorzystywał w sumie 34 samoloty tego typu. Nie znalazłem wiele informacji o przebiegu służby oprócz tego że kilka było rozbitych ale większość wciąż lata. Wietnamskie Su-22 przechodziły remonty i modyfikacje na Ukrainie w ostatnich kilku latach, szczegółów jednak nie znam.

Su-22 M4 - 5858
Ten konkretny egzemplarz był rozbity przy lądowaniu w 2019 roku. Więcej informacji wraz ze zdjęciami:
https://aviation-safety.net/wikibase/224279
https://newsbeezer.com/vietnameng/there-was-an-accident-with-the-military-aircraft-su-22/
Nie znalazłem zdjęć tego egzemplarza po 2019 roku więc możliwe że jest w remoncie albo został skasowany.

Wycinanka
Druk bardzo dobry, kolory nasycone, rendery montażowe bardzo ciemne przez co czasami ciężko odgadnąć co autor miał na myśli. Sposób zaprojektowania modelu jest bardzo podobny do MiGa-21 (w końcu to ten sam autor) co mam nadzieję ułatwi mi budowę.

Budowa
Tak jak w MiGu-21, zacząłem od przygotowania wewnętrznych segmentów kadłuba i wycięcia oklejek.Wannę kabiny i wnękę podwozia skleiłem zanim wsunąłem je w szkielet. Łączenie oklejki kabiny jest na dole co przy moim sposobie sklejania zapobiega wsunięciu szkieletu kabiny w gotową okleinę nosa. W MiGu-21 to łączenie było na górze, pod garbem. Tutaj przetnę więc oklejkę pod garbem i połącze po wsunięciu szkieletu.Do zobaczenia w następnej odsłonie.

--

Post zmieniony (28-03-22 17:01)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-11-21 12:28  Odp: [R] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
El Comandante Na Forum:
Relacje z galerią - 5
Galerie - 11
 

Przez ostatnie kilka dni udało mi się skleić resztę rury i szczerze powiem że jestem zaskoczony rozmiarem. W porównaniu do MiGa-21 ten samolot to wielka krowa.Chciałem podziękować koledze Kurtowi, który przeciera szlaki budowy tego modelu w swojej relacji. Gdyby nie jego relacja to popełniłbym pomyłkę w tym największym segmencie, z wnękami podwozia. Na pierwszy rzut oka ten element wydaje się prosty ale bez planowania łatwo coś popsuć. Trzeba skleić okleinę już ze szkieletem w środku, pilnując żeby otwory na bagnety skrzydeł znalazły się w odpowiednim miejscu. Jeżeli skleimy segment z wnękami podwozia na miejscu to nie wsuniemy szkieletu, są przynajmniej dwa sposoby żeby źle ustawić szkielet i wtedy bagnety skrzydeł nie będą miały podparcia.Wyszło nawet nieźle oprócz tego że jedna wnęka podwozia nie do końca pasowała. 100% moja wina bo druga wnęka pasuje idealnie. Zalałem klejem i pomalowałem. Na szczęście jest to w miejscu gdzie nie będzie wiele widać.Zapomniałem niestety wyciąć otwory na hamulce i zamontować ich wnęki. Musiałem ratować się cięciem gotowego elementu co nigdy nie wychodzi ładnie. Zawsze takie cięcia są nierówne a papier się strzępi. Zrobiłem to tak delikatnie jak umiałem, poprawiłem papierem ściernym, podmalowałem i mam nadzieję że nie będzie się to rzucać w oczy. Przed wycięciem oczywiście sprawdziłem czy sklejone wnęki uda się wsunąć przez otwory.Dziękuję za odwiedzanie relacji i komentarze :) Do zobaczenia w następnej aktualizacji.

--

Post zmieniony (22-11-21 12:59)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-11-21 15:08  Odp: [R] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
El Comandante Na Forum:
Relacje z galerią - 5
Galerie - 11
 

Witam ponownie. Pomyłka poprawiona, wnęki hamulca wklejone. Nie jest idealnie ale tragedii też nie ma. Wklejenie pierwszych trzech wnęk było o wiele łatwiejsze od tej ostatniej, bo siłą rzeczy nie mogłem jej dociskać od środka.Pacjent przeżył więc operacja toczy się dalej. Tutaj przedsmak tego jak będzie wyglądał model z garbem i statecznikiem pionowym.Pozdrawiam wszystkich czytających, do zobaczenia w kolejnej aktualizacji.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-11-21 15:32  Odp: [R] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
El Comandante Na Forum:
Relacje z galerią - 5
Galerie - 11
 

Ciderku, namawiam Cię żebyś jednak wrócił do budowy bo to fajny model i piękna maszyna. A Tobie wcale źle nie szło. Szkoda by zmarnować tyle pracy....

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-11-21 13:55  Odp: [R] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
El Comandante Na Forum:
Relacje z galerią - 5
Galerie - 11
 

Dzień dobry, witam po weekendzie z wielką rurą (pozdrowienia dla doktora Freuda :D ) Udało mi się zrobić conieco ale zaskakująco mało jak na weekend z modelarską pogodą. Na początek uformowany statecznik. Niestety nie wyszedł idealnie, ciąglę się uczę jak formować obłe krawędzie z listkami. Następnym razem na pewno będzie lepiej :)Kratki w stateczniku też nie chciały mi sie zejść z otworem, obydwie trochę uciekły przy wklejaniu. W sumie nie wiem co tam się stało ¯\_(ツ)_/¯Statecznik nie pasował idealnie do kadłuba, wydaje mi się że szkielet nie do końca wpasowałem dobrze w statecznik. Wystarczyło jednak podszlifować kadłub w miejscach przylegania statecznika i wszystko ładnie się zeszło.Podsumowując weekend: postęp niewielki, jest parę mankamentów ale garb wyszedł nawet ładnie. Pozdrawiam czytających i do zobaczenia następnym razem.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-01-22 18:47  Odp: [R] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
El Comandante Na Forum:
Relacje z galerią - 5
Galerie - 11
 

Witam po długiej przerwie. Długo nie było aktualizacji ale prace postępowały. Okres świąteczny motywował do pracy ale jakoś nie miałem okazji odświeżyć relacji. Dotychczas udało mi się skończyć ogon, skrzydła w 90% (nie dokleiłem jeszcze grzebieni czy jak to się tam nazywa do centropłatów), fotel, klapy komór podwozia, lotki, klapy, hamulce aerodynamiczne i wiele innych drobiazgów.Skrzydła zamontowane na sucho.Przy hamulcach aerodynamicznych spotkała mnie nieprzyjemna niespodzianka. Hamulce były szare zamiast niebieskie :( Udało mi się z tego wybrnąć podobnie jak w MiGu-21MF. Mianowicie wykorzystałem klapy wycięte ze skrzydeł, zeszlifowałem karton najcieniej jak potrafiłem i nakleiłem na hamulce. Na zdjęciach poniżej jeszcze bez retuszu ale chyba się udało.Gotowe elementy leżą grzecznie w pudełeczkach i czekają na montaż końcowy ale zanim się do niego zabiorę, skończę golenie podwozia, pylony, zbiorniki i uzbrojenie. Następna aktualizacja mam nadzieję będzie już właśnie z etapu montażu końcowego.

Pozdrawiam czytających i do zobaczenia w kolejnej aktualizacji!

--

Post zmieniony (17-01-22 18:48)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-03-22 11:45  Odp: [R] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
El Comandante Na Forum:
Relacje z galerią - 5
Galerie - 11
 

Witam serdecznie, zaczynam od przeprosin gdyż od ostatniej aktualizacji dość regularnie budowałem model ale niestety przez stres i natłok zajęć po prostu nie myślałem o relacji. Tu i tam robiłem zdjęcia, na pewno nie tyle żeby relacja była pełnowartościowa ale lepszy rydz niż nic.

Podwozie główne.Uzbrojenie i zbiorniki paliwa.Lubię budować w taki sposób że po zbudowaniu kadłuba, chowam go do szuflady, wycinam wszystko co się da, retuszuję a potem składam w gotowe podzespoły. Tutaj etap pomiędzy budowaniem podzespołów i montażem.Przyklejone skrzydła, podwozie główne, uzbrojenie i wyposażenie, drobne elementy od spodu.Model już stoi na własnych nogach, zamontowane większość detali na górnych płaszczyznach.Przez weekend udało mi się zamontować wyposażenie kabiny i przednią część owiewki. Pracuję na ruchomą częścią owiewki po skończeniu której pozostaną tylko do rurki pitota.

Dziękuję za czytanie, pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia w galerii.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-03-22 13:53  Odp: [R] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
El Comandante Na Forum:
Relacje z galerią - 5
Galerie - 11
 

Dziękuję za komentarze :) Trochę niezręcznie czytać o perfekcji, tutaj dziura na dziurze i inne problemy. Naprawdę nie jest tak różowo. Zdjęcia robione ziemniakiem, bez namiotu bezcieniowego, świetnie ukrywają te wszystkie wpadki...

Podstawka była zakupiona na allegro ale niestety osoba która mi ją sprzedała nie ma niczego wystawionego, archiwalna oferta tutaj.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
28-03-22 17:01  Odp: [R] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
El Comandante Na Forum:
Relacje z galerią - 5
Galerie - 11
 

Dzień dobry, witam w ostatniej odsłonie. Podsumowując: model budowałem jakoś dziwnie długo, prawie 5 miesięcy. Poza skrzydłami (ze względu na ruchome elementy) nie jest on specjalnie trudny ani skomplikowany, równie dobrze opracowany co MiG-21. Jest w nim parę drobnych problemów/pomyłek ale nic z czym nie idzie sobie poradzić. W modelu wykorzystałem gotowe wręgi, owiewkę i koła, lufy zrobiłem z igieł. Zdjęcia jak zwykle robione ziemniakiem, niestety nie miałem jak fotografować spodu.Dziękuję za czytanie i do zobaczenia w kolejnej relacji. Następny model to zmiana tematu na morski.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-03-22 12:59  Odp: [R/G] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
El Comandante Na Forum:
Relacje z galerią - 5
Galerie - 11
 

Dziękuję koledzy za czytanie moich wypocin i miłe słowa.

Rafael: podstawkę z ramki na zdjęcia i płyt lotniska od Stasia Śliwińskiego, używam w niezmienionym kształcie od lat. Na konkursach stały na niej F-15, F-104 i wszystkie MiGi-21. Mam nadzieję że jeszcze parę lat posłuży :D

StuGu: moje wykonanie tego modelu to w większości niedoskonałości, lepiej nie wchodzić w szczegóły :D

Stachoo: może kiedyś pomęczę się z uginaniem opon, dziwię się że nie wpadli na to producenci kół z żywicy czy druku 3D...

Specjalnie dla Cidra, album rodzinny:Pozdrawiam i do zobaczenia w kolejnej relacji.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-04-22 21:44  Odp: [R/G] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
El Comandante Na Forum:
Relacje z galerią - 5
Galerie - 11
 

Dziękuję bardzo za miłe słowa!

Mario: do owiewki przykleiłem cieniutki drucik. Uformowałem go wstępnie na kartonowym szablonie i wkleiłem etapami na supergluta. Niestety nie jest idealnie prosty, trochę się pogiął przy przyklejaniu, też chyba nie wyszły mi proporcje :/ Z dobrych rzeczy to że wygląda nawet znośnie i klej nie zaparował owiewki.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-12-22 18:28  Odp: [R/G] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
El Comandante Na Forum:
Relacje z galerią - 5
Galerie - 11
 

Dziękuję. Model to czysty papier, nie caponowany ani nie lakierowany.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-12-22 12:16  Odp: [R/G] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
El Comandante Na Forum:
Relacje z galerią - 5
Galerie - 11
 

Dziękuję bardzo Tomku!

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-01-23 15:49  Odp: [R/G] MSModel Su-22 M4 VPAF, 1:33
El Comandante Na Forum:
Relacje z galerią - 5
Galerie - 11
 

Dziękuję za miłe słowa :)

> Jak formowałeś stożek wlotu?

Rolowałem stożek podobnie jak tuleje, na coraz to cieńszym drucie. Jedyna różnica to że robiłem to z jednym końcem druta stacjonarnym, wzdłuż obwodu podstawy stożka. Samą końcówkę rolowałem na cienkim drucie wzdłuż boków stożka. Skleiłem do połowy wysokości od podstawy, odciąłem naddatki materiału w czubku stożka (powstałe od zwijania/rozwarstwiania się papieru), zmoczyłem BCG czubek od środka i delikatnie, w palcach toczyłem aż się ładnie uformował. Po wyschnięciu skleiłem na styk i gotowe.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek