FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
10-09-21 21:29  Odp: [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?
brzydal 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Potwierdzam, że akryle (na bazie wody) mogą zniekształcić karton i zniszczyć model.

Uważaj jeszcze na jedną rzecz. Jeżeli pomalujesz surowy karton lakierem matowym, to bardzo prawdopodobne, że płynna frakcja farby wsiąknie, a na powierzchni zostanie biały osad z pigmentu. Dlatego, najpierw model należy zaimpregnować lakierem bezbarwnym błyszczącym (najlepiej dwie warstwy), tak aby karton się napił. Potem można nakładać matowy.

Tutaj masz przykład takiej wpadki z białym nalotem w moim wykonaniu:

Ten kolorowy samochód pancerny pomalowałem bezpośrednio lakierem bezbarwnym matowym, olejnym, Humbrol Matt Cote. Efekt - paskudny nalot.
Ten zielony samochód pancerny pomalowałem najpierw błyszczącym lakierem celulozowym Model Master 2017 Gloss Clear Lacquer, potem nałożyłem matowy, również celulozowy, Model Master 2015 Flat Clear Lacquer. Jak widać karton się napił bezbarwnego i problem się nie pojawił.

W moich późniejszych modelach do impregnacji kartonu używałem lakieru bezbarwnego, olejnego, błyszczącego Revell 1. Na to nakładam matowy Revell 2, i na koniec, matowy Model Master 2015 jako wykończenie.

Pewnie opracujesz własną kombinację, która najbardziej będzie ci odpowiadać, lecz pamiętaj aby przeprowadzić próbę gdzieś na boku. Zdarzało mi się że kolejne warstwy farb się ze sobą gryzły (błyszczący z matowym), czasami nie chciały przez to schnąć i pozostawały lepkie tygodniami, a czasami zaczynały się łuszczyć.

Powodzenia!

--
W budowie: TKS, Chi-he. Gotowe: Tiger. 50 lat MM: Wz. 29 i Wz. 34, Renault R17, T-38.

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?  nowe
tomciopaluch 2725 10-09-21 19:33
 Odp: [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?  nowe
Jarek 152 10-09-21 20:42
 Odp: [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?  nowe
tomciopaluch 245 10-09-21 20:56
 Odp: [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?  nowe
tomciopaluch 258 10-09-21 21:26
 Odp: [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?  nowe
brzydal 159 10-09-21 21:29
 Odp: [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?  nowe
tomciopaluch 145 10-09-21 21:36
 Odp: [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?  nowe
Ryszard 241 11-09-21 08:08
 Odp: [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?  nowe
MARIUSZ 168 11-09-21 12:25
 Odp: [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?  nowe
Ryszard 207 11-09-21 16:53
 Odp: [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?  nowe
WOJTEK 236 11-09-21 19:54

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024