FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
10-09-21 19:33  [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Witam

Uff... Jakoś udało mi się skończyć mój pierwszy model papierowy. Oto poniżej zdjęcia i mam jedno pytanie.








Moje pytanie. Posiadam kompresor i aerograf Iwate i chce polakierować ten model aby go zabezpieczyć. Tylko nie wiem jakim lakierem? Podobno należy unikać farb akrylowych. OK. Mam na składzie lakier bezbarwny matowy Hataka z serii Orange line. Jest to lakier celulozowy a chyba nawet bardziej nitrocelulozowy. W każdym razie nie akrylowy jak np. od Hataki z serii Blue albo Red. Ten lakier Hataka z serii Orange daje bardzo ładny głęboki mat, wiem bo przetestowałem go na plastikowych. Ale czy on się nada do kartonu???

--
Pozdrawiam

Tomasz

Ukończone modele:

Me-109 Trop

 
10-09-21 20:42  Odp: [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?
Jarek 

 

Cześć,

Można stosować akryle na papier.
Poszperaj z na forum, sporo ludzi maluje modele (różnymi specyfikami)
Z plastiku na papier :)))
Wtamy w klubie :)))

Pozdr

--

 
10-09-21 20:56  Odp: [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Gdzieś czytałem że model papierowy może ulec zwichrowaniu jak się użyje akrylowych farb ponieważ bazują one na wodzie. Tak czytałem. Ale wole się upewnić.
Karton będe kleił ale z plastiku nie rezygnuje :)

--
Pozdrawiam

Tomasz

Ukończone modele:

Me-109 Trop

 
10-09-21 21:26  Odp: [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Mam jeszcze jedno pytanie ale tym razem w sprawie techniki. Skończyłem Me-109 to chce teraz wziąć na widelec Pioruna z MM z 2001 roku. Me-109 był moim pierwszym samolotem a ORP Piorun będzie moim pierwszym okrętem. Mam pytanie w samej technice oklejania poszycia dolnego tego niszczyciela.

1. Jak złoże szkielet(wszystkie wręgi i podłużnice) to jak podejść do oklejania poszycia dolnego, przeglądałem relacje i niektórzy wspierają się tym że oklejają wręgi paskami np. brystolu. Czy istnieją jeszcze jakieś triki jak sobie z tym poradzić?? Bo przyznam że tej częśći budowy poszycia boje się najbardziej...

--
Pozdrawiam

Tomasz

Ukończone modele:

Me-109 Trop

 
10-09-21 21:29  Odp: [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?
brzydal 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Potwierdzam, że akryle (na bazie wody) mogą zniekształcić karton i zniszczyć model.

Uważaj jeszcze na jedną rzecz. Jeżeli pomalujesz surowy karton lakierem matowym, to bardzo prawdopodobne, że płynna frakcja farby wsiąknie, a na powierzchni zostanie biały osad z pigmentu. Dlatego, najpierw model należy zaimpregnować lakierem bezbarwnym błyszczącym (najlepiej dwie warstwy), tak aby karton się napił. Potem można nakładać matowy.

Tutaj masz przykład takiej wpadki z białym nalotem w moim wykonaniu:

Ten kolorowy samochód pancerny pomalowałem bezpośrednio lakierem bezbarwnym matowym, olejnym, Humbrol Matt Cote. Efekt - paskudny nalot.
Ten zielony samochód pancerny pomalowałem najpierw błyszczącym lakierem celulozowym Model Master 2017 Gloss Clear Lacquer, potem nałożyłem matowy, również celulozowy, Model Master 2015 Flat Clear Lacquer. Jak widać karton się napił bezbarwnego i problem się nie pojawił.

W moich późniejszych modelach do impregnacji kartonu używałem lakieru bezbarwnego, olejnego, błyszczącego Revell 1. Na to nakładam matowy Revell 2, i na koniec, matowy Model Master 2015 jako wykończenie.

Pewnie opracujesz własną kombinację, która najbardziej będzie ci odpowiadać, lecz pamiętaj aby przeprowadzić próbę gdzieś na boku. Zdarzało mi się że kolejne warstwy farb się ze sobą gryzły (błyszczący z matowym), czasami nie chciały przez to schnąć i pozostawały lepkie tygodniami, a czasami zaczynały się łuszczyć.

Powodzenia!

--
W budowie: TKS, Chi-he. Gotowe: Tiger. 50 lat MM: Wz. 29 i Wz. 34, Renault R17, T-38.

 
10-09-21 21:36  Odp: [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Dzięki brzydal za cenną wskazówke. Położe na messera najpierw lakier gloss od hataki orange line a potem(następnego pewnie dnia) lakier mat też od hataki orange.

W każdym razie dziękuje.

--
Pozdrawiam

Tomasz

Ukończone modele:

Me-109 Trop

 
11-09-21 08:08  Odp: [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

By karton nie odkształcał się po pomalowaniu farbkami akrylowymi należy wcześniej obustronnie go zacaponować. Metoda sprawdzona.

 
11-09-21 12:25  Odp: [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Moja, sprawdzona od lat metoda:
Nie potrafię wytłumaczyć dlaczego, może z lenistwa, może z braku ewidentnych plusów w całej mojej technologii budowy modeli, wycinanki nie caponuję...
Natomiast w trakcie budowy , po zakończeniu pewnych etapów ( gotowy kadłub samolotu, usterzenie etc) maluję te elementy bezbarwnym lakierem nitro ( lakier do drewna), pędzelkiem. To stanowi moim zdaniem doskonałe zagruntowanie kartonu. I nie martwię się ewentualnym zróżnicowaniem tak powstałego połysku.
Gdyż...
Po zakończeniu budowy modelu lakieruję go przy użyciu aerografu lakierami bezbarwnymi, matowym, lub półmatowym, satynowym. I właśnie to wcześniejsze zagruntowanie lakierem do drewna pozwala na użycie jakiegokolwiek gatunku lakieru ( olej, akryl, etc...).

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
11-09-21 16:53  Odp: [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

OK, tylko trzeba mieć aerograf !

 
11-09-21 19:54  Odp: [Technika] Jakim lakierem bezbarwnym zabezpieczyć model papierowy?
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Do samolotów najlepszy moim zdaniem Mr.Color numer 181 semi-gloss.

--
Pozdrawiam
WOJTEK
---------------------------------------------------
Na warsztacie: SHERMAN "FURY", Fw-190A-8/R8
W przygotowaniu: Tiger I

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024