FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
20-05-21 18:57  [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
Piotr P. 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


 - 1

Moje uszanowanie,

Chciałbym przedstawić Wam relację z budowy mojego kolejnego modelu kartonowego. Pierwszym na rozgrzewkę po latach był Tygrys z Małego Modelarza. Na drugi model wybrałem też Tygrysa ale w wersji Porsche z wydawnictwa WAK. Autorem modelu jest Pan Mariusz Kurzyński i jest to jego pierwszy wydany projekt przez co zawiera on kilka drobnych błędów których, dzięki forum, jestem świadom. Palce już trochę rozruszałem więc powinienem sobie z nimi poradzić:)Przed przystąpieniem do budowy zakaponowałem arkusze wycinanki. Tym razem podwójnie od strony zadrukowanej. Zobaczymy jak będzie się budowało. Nie kaponowałem arkuszy z ogniwami gąsienic gdyż mój plan zakłada klejenie ich na BCG a ten się z lakierowanymi powierzchniami nie lubi.

Biorąc przykład ze starych wyjadaczy pancerniaków budowę rozpocząłem właśnie od gąsienic. Wszystkie ogniwka udało mi się wyciąć w tydzień. Już przy moim poprzednim modelu korzystałem z gogli powiększających i teraz nie wyobrażam sobie pracy bez nich. Niezwykle przydatna rzecz w modelarstwie zwłaszcza kiedy wzrok już nie ten.Niestety nie wszystkie ogniwa są takie same kolorystycznie. Tych ciemniejszych jest 16 i żeby nie mieszać to przykleję je na wieżę albo na tylną płytę kadłuba.
Kleję zgodnie z planem na BCG smarując nim całą powierzchnię ogniwka żeby łatwiej się je formowało na trzpieniu. Na koniec dociskam listewką. Pomijam tutaj część 94a którą według instrukcji należy wkleić w środek ogniwa by nadać mu odpowiedniej grubości. Dlaczego? Chyba dobrze wiecie:)Po kilku ogniwach wziąłem się za jedno z kół napędowych.Wstępne przymiarki z ogniwami pokazały, że ogniwka są za duże albo zęby koła mają za mały rozstaw. Uznałem, że łatwiej będzie przerobić ogniwka. Wymyśliłem sobie wzorzec do zmniejszenia rozstawu trzpieni w ogniwie. Wkładam w niego ogniwko lekko je ściskając a potem zalewam delikatnie superglue w miejscach zawiasów z dwóch stron. Dzięki temu ogniwko trzyma kształt. Na koniec wycinam otwory na zęby.Ostatnim etapem dopasowywania gąsienic i kół było dorobienie pierścienia dystansowego w środek koła. Pierścień ma grubość ok 1,2mm. Po takim zabiegu wszystko ładnie pasuje:)Teraz zabieram się za pozostałe dwieście ponad ogniw. Sama frajda:)
CDN.

--

Post zmieniony (20-05-21 19:16)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-05-21 23:55  Odp: [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
Piotr P. 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


 - 1

Dziękuję wszystkim za miłe słowo. Postaram się wrzucać dużo zdjęć i opisywać każdy krok budowy więc jest szansa że wyjdzie ciekawa relacja;) Będę kleił w standardzie gdyż takie modelarstwo podoba mi się najbardziej. Na malowaniu modeli kompletnie się nie znam i nie ciągnie mnie do tego. Podstawowy retusz to maksimum które jakoś ogarniam;)

Odpowiadając na pytania to szpilki są z drutu mosiężnego 1mm i są w tej postaci tylko tymczasowe. Końcówki zeszlifowałem za pomocą dremelka i iglaka żeby łatwiej było wsuwać je w zawiasy ogniw. Zrobiłem ich tylko kilka do prób i testów z ogniwkami. Docelowe szpilki będą krótsze i przeszlifowane na płasko. Ogniwka będą jeszcze uplastycznione żeberkami które chcę zrobić z szarego papieru barwionego. Dojdą też zęby i pazury a na koniec retusz.

Roboty jest sporo, ale jak już się z tym uporam to wystarczy tylko do gąsienic dokleić model i gotowe;))

--
Pozdrawiam
Piotr

PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 Mały Modelarz 4-5/98

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-05-21 23:30  Odp: [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
Piotr P. 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


 - 1

Zakończyłem pierwszy etap budowy gąsienic. Skleiłem wszystkie 238 ogniw i wyciąłem w nich otwory pod zęby kół napędowych. Poszło całkiem sprawnie:)--
Pozdrawiam
Piotr

PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 Mały Modelarz 4-5/98

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-05-21 14:47  Odp: [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
Piotr P. 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


 - 1

Dzięki Akra. Szpilki będą przycięte na odpowiednią długość i poczernione. Po retuszu na końcówki szpilek najprawdopodobniej przyjdą jeszcze krążki imitujące ich łby ale o tym zadecyduję później.

--
Pozdrawiam
Piotr

PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 Mały Modelarz 4-5/98

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-08-21 23:37  Odp: [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
Piotr P. 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


 - 1

Czołem,

Trochę mi to zajęło ale w końcu udało się i skończyłem gąsienice. Kilka ogniw zostawiłem luzem do momentu zakładania gąsienic na model.
Na początek lekko zmodyfikowałem bazę powiększając otwory na zęby kół napędowych.
Następnie mozolne wklejanie żeberek które wyciąłem z trzech warstw barwionki sklejonej na razem. Musiałem zrobić je tak grube aby po wklejeniu zakrywały imitujący je na ogniwach nadruk. Nie wszędzie mi sie to udało no ale już trudno. Po ożeberkowaniu wszystkich ogniw wyretuszowałem je.
Po żeberkach przyszła pora na pazury gąsienic (mam nadzieję że tak to się zwie) Sposób podejrzałem w relacji kolegi Brzydala na sąsiednim forum i bardzo mi się spodobał.
Równe i powtarzalne przyklejanie pazurów do ogniw sprawiało mi wiele problemu. Pogłówkowałem chwilę i zrobiłem sobie taka oto przydaśkę.
Pazury wklejałem na BCG. Tak to wyszło
Grzebienie również wykonałem od nowa z barwionki. Te w wycinance były czarne podczas gdy ogniwa były ciemno szare i nie zgrywało się to kolorystycznie. Grzebienie wklejałem już na CA.
Trzpienie zrobiłem jednak z drutu 0.8mm a nie 1.0mm. Okazało się, że gąsienica znowu nie chciała mi pasować do kół i stąd ta zmiana. Materiał to drut mosiężny czerniony oksydą.
Na koniec każde ogniwko polakierowałem matowym lakierem bezbarwnym i po wyschnięciu poskładałem gąsienice do kupy. Ten etap był chyba najbardziej satysfakcjonujący:)Teraz trzy tygodnie urlopu a po powrocie zabieram się za zawieszenie.

--
Pozdrawiam
Piotr

PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 Mały Modelarz 4-5/98

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-08-21 11:05  Odp: [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
Piotr P. 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


 - 1

Dzięki panowie. Oksyda której używam to Brass Black amerykańskiej firmy Birchwood Casey. Czerni rewelacyjnie ale podstawowym warunkiem osiągnięcia wymaganego efektu jest dobre odtłuszczenie elementów które chcemy poczernić np. w wodzie z płynem do naczyń. Pomieszać z minutę, dobrze wypłukać, osuszyć. Odrobinę oksydy przelewam wtedy do mniejszego naczynka i wrzucam do niej elementy do poczernienia. Reakcja nastepuje dość szybko i już po kilku sekundach można elementy wyciągać z czernidła w celu ich przepłukania w wodzie. Takie elementy, zaraz po tym zabiegu, mają na sobie czarny nalot, coś jakby sadzę, którą należy przepolerować ręcznikiem papierowym bądź twardym pędzelkiem do lekkiego połysku. Stopień poczernienia zależy od czasu jaki element spędzi w oksydzie.

Oksydę tą można dostać na alledrogo i niestety tania nie jest bo ok 80pln kosztuje. Jest też mnóstwo tańszych specyfików których nie testowałem a które mogą być równie dobre. Posiadam też oksydę Unicol firmy Synton z Poznania która też fajnie czerni ale efekt jest bardziej błyszczący i z takim niebieskawym odcieniem jeżeli chodzi o mosiądz. Miedź z kolei wychodzi bardzo fajnie dlatego używam ich zamiennie.--
Pozdrawiam
Piotr

PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 Mały Modelarz 4-5/98

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-09-21 00:07  Odp: [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
Piotr P. 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


 - 1

Mała aktualizacja tematu. Udało mi sie skończyć koła napędowe. Wycinanie zębów wycinakami poszło całkiem sprawnie. Następnie nasączyłem je klejem CA, wyszlifowałem na gotowo iglakami i wyretuszowałem.
Zabrałem się też za coś, czego w poprzednim Tygrysie nie zrobiłem, czyli śruby i nity. Po kilku nieudanych próbach i testach w końcu zaczęło mi wychodzić i śruby zaczęły wyglądem przypominać śruby a nie jakieś niesymetryczne koślony:) Nity poszły sprawniej, zwłaszcza po tym jak w wycinaku zainstalowałem sprężynkę z długopisu. Igłę naostrzyłem sobię tą metodą a wycinałem na starej karcie bankomatowej. Retuszowałem na taśmie maskującej którą najpierw kilkukrotnie przykleiłem sobie do czoła celem osłabienia jej przyczepności. Piszę całkiem serio:) Znalazłem ten trik gdzieś tu na forum. Tak osłabiona taśma całkiem wystarczająco trzyma drobniutkie nity podczas retuszowania, a później łatwo jest je od niej odkleić.
Nity przyklejałem na klej cyjanoakrylowy nanosząc go delikatnie igłą na miejsce klejenia. Próbowałem na początku kleić je na klej Magic, ale po tym jak mi dwa nity odpadły zmieniłem klej na CA. Wyszło jak poniżej. Ja jestem z siebie ogromnie zadowolony:)
P.S. Mam nadzieje że starzy pancerni wyjadacze za bardzo nie ziewali, a nowi adepci sztuki (jak ja) znaleźli tu coś interesującego;)

--
Pozdrawiam
Piotr

PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 Mały Modelarz 4-5/98

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek