FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
20-05-21 18:57  [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
Piotr P. 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


 - 0

Moje uszanowanie,

Chciałbym przedstawić Wam relację z budowy mojego kolejnego modelu kartonowego. Pierwszym na rozgrzewkę po latach był Tygrys z Małego Modelarza. Na drugi model wybrałem też Tygrysa ale w wersji Porsche z wydawnictwa WAK. Autorem modelu jest Pan Mariusz Kurzyński i jest to jego pierwszy wydany projekt przez co zawiera on kilka drobnych błędów których, dzięki forum, jestem świadom. Palce już trochę rozruszałem więc powinienem sobie z nimi poradzić:)Przed przystąpieniem do budowy zakaponowałem arkusze wycinanki. Tym razem podwójnie od strony zadrukowanej. Zobaczymy jak będzie się budowało. Nie kaponowałem arkuszy z ogniwami gąsienic gdyż mój plan zakłada klejenie ich na BCG a ten się z lakierowanymi powierzchniami nie lubi.

Biorąc przykład ze starych wyjadaczy pancerniaków budowę rozpocząłem właśnie od gąsienic. Wszystkie ogniwka udało mi się wyciąć w tydzień. Już przy moim poprzednim modelu korzystałem z gogli powiększających i teraz nie wyobrażam sobie pracy bez nich. Niezwykle przydatna rzecz w modelarstwie zwłaszcza kiedy wzrok już nie ten.Niestety nie wszystkie ogniwa są takie same kolorystycznie. Tych ciemniejszych jest 16 i żeby nie mieszać to przykleję je na wieżę albo na tylną płytę kadłuba.
Kleję zgodnie z planem na BCG smarując nim całą powierzchnię ogniwka żeby łatwiej się je formowało na trzpieniu. Na koniec dociskam listewką. Pomijam tutaj część 94a którą według instrukcji należy wkleić w środek ogniwa by nadać mu odpowiedniej grubości. Dlaczego? Chyba dobrze wiecie:)Po kilku ogniwach wziąłem się za jedno z kół napędowych.Wstępne przymiarki z ogniwami pokazały, że ogniwka są za duże albo zęby koła mają za mały rozstaw. Uznałem, że łatwiej będzie przerobić ogniwka. Wymyśliłem sobie wzorzec do zmniejszenia rozstawu trzpieni w ogniwie. Wkładam w niego ogniwko lekko je ściskając a potem zalewam delikatnie superglue w miejscach zawiasów z dwóch stron. Dzięki temu ogniwko trzyma kształt. Na koniec wycinam otwory na zęby.Ostatnim etapem dopasowywania gąsienic i kół było dorobienie pierścienia dystansowego w środek koła. Pierścień ma grubość ok 1,2mm. Po takim zabiegu wszystko ładnie pasuje:)Teraz zabieram się za pozostałe dwieście ponad ogniw. Sama frajda:)
CDN.

--

Post zmieniony (20-05-21 19:16)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-05-21 23:55  Odp: [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
Piotr P. 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


 - 0

Dziękuję wszystkim za miłe słowo. Postaram się wrzucać dużo zdjęć i opisywać każdy krok budowy więc jest szansa że wyjdzie ciekawa relacja;) Będę kleił w standardzie gdyż takie modelarstwo podoba mi się najbardziej. Na malowaniu modeli kompletnie się nie znam i nie ciągnie mnie do tego. Podstawowy retusz to maksimum które jakoś ogarniam;)

Odpowiadając na pytania to szpilki są z drutu mosiężnego 1mm i są w tej postaci tylko tymczasowe. Końcówki zeszlifowałem za pomocą dremelka i iglaka żeby łatwiej było wsuwać je w zawiasy ogniw. Zrobiłem ich tylko kilka do prób i testów z ogniwkami. Docelowe szpilki będą krótsze i przeszlifowane na płasko. Ogniwka będą jeszcze uplastycznione żeberkami które chcę zrobić z szarego papieru barwionego. Dojdą też zęby i pazury a na koniec retusz.

Roboty jest sporo, ale jak już się z tym uporam to wystarczy tylko do gąsienic dokleić model i gotowe;))

--
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-05-21 23:30  Odp: [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
Piotr P. 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


 - 0

Zakończyłem pierwszy etap budowy gąsienic. Skleiłem wszystkie 238 ogniw i wyciąłem w nich otwory pod zęby kół napędowych. Poszło całkiem sprawnie:)--
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-05-21 14:47  Odp: [R] Czołg ciężki Tiger (P) WAK 1/2006 skala 1:25
Piotr P. 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


 - 0

Dzięki Akra. Szpilki będą przycięte na odpowiednią długość i poczernione. Po retuszu na końcówki szpilek najprawdopodobniej przyjdą jeszcze krążki imitujące ich łby ale o tym zadecyduję później.

--
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek