FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
08-02-07 19:53  [Relacja/galeria]mini - Tygrys P/wlasny/
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Cześć :D
Po wydaniu modelu Tygrysa P docierały do mnie różne opinie na jego temat. Postanowiłem więc wykonać go jeszcze raz, tylko w wersji używanej przez 653 Dywizjon Ciężkich Dział Pancernych. Trudno nazwać to relacją z budowy, gdyż model jest już prawie gotowy. Nie chciałbym, żeby ktoś pomyślał, że jest to jakaś forma tłumaczenia się z błędów projektowych ww. modelu. Jest to po prostu przedstawienie kilku zdjęć z budowy, w zasadzie nowego modelu opartego na wycinance wydawnictwa WAK.

A oto one:
1. budowa kadłuba (niestety posiadam zdjęcia już gotowego kadłuba z nałożonym zimmerytem wg trzeciej przestawionej tu metody);




2. budowa wieży : W tym egzemplarzu zamontowano wieżę od seryjnych Tygrysów (w wydanym modelu występuje wieża prototypowa);




3. zdjęcia kadłuba z wieżą:




4. Podwozie: tutaj rzeczywiście było kilka błędów, które musiałem skorygować w modelu (pewnie powstały na wskutek pośpiechu);



5. Malowanie:
- kolor bazowy:



- kamuflaż






6. Pozostały jedynie gąsienice oraz parę drobiazgów. Gąsienice zamierzam wykonać jako oddzielne ogniwa. A oto jedno z gotowych ogniw (ma być ich wszystkich 218);



Więc trochę zabawy zostało ;-)

Pozdrawiam Mario9 :D

--
Sd Kfz 173 "Jagdpanther", PzKpfw IV ausf. D i J, Sd Kfz 184 "Elephant", PzKpfw V Panther G, PzKpfw VI "Tygrys I"ausf.E, PzKpfw I F



Post zmieniony (08-02-07 21:24)

Post zmieniony (19-03-11 09:00)

 
09-02-07 07:23  Re: [mini relacja] - Tygrys P/wlasny/
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Mam prośbę. Chciałbym w nieokreślonej przyszłości skleić ten model. Czy mógłbyś napisać na czym polegały wspomniane błędy w podwoziu i w jaki sposób je skorygowałeś?

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
09-02-07 11:44  Re: [mini relacja] - Tygrys P/wlasny/
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Pozwolę sobie odpowiedzieć za mario, jako że jestem właśnie na etapie kół;-)
Pierwszym babolem jest rysunek wózków w instrukcji.

Wg niego, te "rury" od wózków mają być ustawione równolegle do kadłuba. Natomiast po wykonaniu ich zgodnie z rozrysowanymi w wycinance częściami, powinny one być ułożone tak jak narysowany przeze mnie czerwony kontur. Początkowo zasugerowałem się instrukcją i "poprawiłem" te części. Parę dni po tym zabiegu wpadła mi w ręce monografia Ferdinanda/Elefanta, no i okazało się że poprawiłem przez duże "Z";-).


Drugi babol to zamocowanie całych wózków z kołami do wanny czołgu. Po wykonaniu osi zgodnie ze wzorem z instrukcji okazuje się, że wózki siedzą za blisko kadłuba, w rezultacie gąsienica nie mieści się przy kadłubie. (na zdjęciu zostaje około 1mm luzu między wanną kadłuba i krawędzią gąsienicy, ale to przekłamanie aparatu)

W tym, że nie jest to wytwór mojej wyobraźni utwierdziła mnie próba pasowania kół napędowych. Okazało się, że grzebień gąsienicy nie zgadzałby się z kołami jezdnymi po założeniu jej na zęby kół napędowych i napinających. Wniosek jeden – całe wózki trzeba „odsunąć” od kadłuba. Zrobiłem to przedłużając oś o 2 mm z każdej strony. W celu zapobieżenia przesuwania osi z założonymi wózkami na boki, owinąłem ją z każdej strony paskami szerokości około 2mm.


Jest jeszcze jedna „paskuda”. Z rysunku w instrukcji który zamieściłem wyżej, wynika że 2 z 6 wózków powinny być „w drugą stronę”;-). Otóż po ich sklejeniu okazuje się, że 5 jest „w jedną stroną” a jeden „drugą stronę”. Po prostu autor się pomylił i projektując te dwa wózki, zapomniał że jeden powinien być lustrzanym odbiciem drugiego. Wiedząc o tym babolu wcześniej można go bez problemu poprawić.

--
pozdrawiam
Piotr


 
09-02-07 12:08  Re: [mini relacja] - Tygrys P/wlasny/
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Dziękuję bardzo za informacje. Materiał zdjęciowy też się przyda.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
09-02-07 15:53  Re: [mini relacja] - Tygrys P/wlasny/
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Dzięki Piotrze D. za wyręczenie mnie. Mogę jeszcze dodać, że w wycinance tej wkradł się jeszcze jeden błąd, który dotyczy właściwej ilości elementów nr 82c (jest ich za mało) oraz nr 83b (jest ich za dużo). Na szczęście w wydaniu tym znajduje się duża ilość zapasu koloru, z którego to można wykonać brakującą ilość elementu 82c.

Wreszcie znalazłem trochę czasu na budowę gąsienic więc wziąłem się ostro do pracy, a efekty jej zamieszczam poniżej:





Galeria końcowa znajduje się TUTAJ .

Pozdrawiam :grin:


Pozdrawiam Mariusz

Ostatnie wypociny ;)

Powietrze:
Su-27UBM, MiG-29MU, Saab J28A Vampire

Heavy metal:
D-350 Mazur, Vk 4501




Post zmieniony (05-05-09 11:14)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024