FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
06-04-07 10:34  [Relacja] Parowóz pospieszny Pm2
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Chciałbym zaprezentować model parowozu Pm2 opracowany w skali 1/25 przez mojego przyjaciela Marcina Kowalskiego.

Tu zaś kilka słów napisanych przez niego o tym projekcie.

Jest to lokomotywa pospieszna o układzie osi 2-3-1 niemieckiej znormalizowanej serii 03.



Po II wojnie światowej PKP przejęło prawdopodobnie 36 egzemplarzy parowozów 03 z których 34 w październiku 1946 otrzymało
oznaczenie Pm2 i numery inwentarzowe od 1do 34. Najwięcej było ich w DOKP Gdańsk (25 egzemplarzy) DOKP Poznań (8) i Wrocław (1).



Model zaprojektowałem na podstawie niemieckiej dokumentacji zamieszczonej w książce Horsta Troche "Die Baureiche 03", oraz materiałów pozyskanych od kolegów modelarzy z Niemiec. Wykonałem też pełną dokumentację fotograficzną (około 2000 zdjęć) egzemplarza Pm2-34 niszczejącego w Warszawskim Muzeum Kolejnictwa - tam też wykonane zostało opomiarowanie i naniesione różnice między polską a niemiecką serią.
Tender 34D44 również wykonuję na podstawie nienieckich opracowań uwzględniając polską ingerencję zakładów naprawczych ;-)

Aktualny postęp prac montażu projektu prezentuję na fotografiach, zestawy kołowe wykonałem z żywicy ale za "matki" posłużyły mi oczywiście kartonowe repliki kół opracowane w wycinance. Wykonanie formy jest proste a proces odlewania zapewnia powtarzalność i szybkość wykonania samych zestawów.
Opracowałem też sporo elementów fototrawionych; takich jak ryflowane pomosty, stopnie itp.
Dodatkowo projekt zawiera elementy umożliwiające wykonanie parowozu BR03 - układ hamulcowy przedniego wózka, dymnica, lampy, armatura.





Model powstaje powoli z dbałością o wierne odwzorowanie detali. Projektowanie wspomagam programem Rhino 3D, gdzie powstaje wirtualna Pm2, a pełna wizualizacja parowozu i jego elementów jasno przedstawia sposób montażu. Program Corel Draw zawiera już kompletny projekt lokomotywy i tendra, teraz pozostaje tylko sklejenie i pomalowanie modelu.









Fotografie prac będę sukcesywnie prezentował w miarę ich postępu.

Marcin Kowalski

Niżej zdjęcia przedstawiające zestawy klocków hamulcowych i różnych elementów które jeszcze nie są wklejone.


Zaś tutaj są elementy które musiały być poprawione - tak zwana "ściana płaczu" :)



Zdjęcia wykonywałem ja - kopajcik :)

--

Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

Post zmieniony (09-04-07 20:47)

 
06-04-07 10:56  Re: Parowóz pospieszny Pm2
Krzysiek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Czy model będzie wydany? Jeśli tak to kiedy?
Wspaniała robota. Gratulacje.

--

 
06-04-07 11:17  Re: Parowóz pospieszny Pm2
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Zostałem upoważniony przez autora do odpowiadania na pytania - oczywiście w miarę moich możliwości :)

Co do wydania - na razie żaden z wydawców nic o nim nie wiedział, tak więc wszystko zależy teraz od nich - jeśli zaglądają na forum i są zainteresowani aby ten model ukazał się pod ich szyldem - zapraszam w imieniu autora :)

--
Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
06-04-07 11:43  Re: Parowóz pospieszny Pm2
wojtan   

Kopajt miej litość i w tytule wątku dopisz "weź relanium zanim tu zajrzysz".
Pozdrawiam

--

 
06-04-07 12:53  Re: Parowóz pospieszny Pm2
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

wojtan - tytułu nie będę zmieniał bo nie ma potrzeby :)
Ale za wszelkie zawały i inne niedomagania organizmów modelarzy autor ani ja nie bierzemy odpowiedzialności ;)

Wrzucam parę renderingów przedstawiających niektóre elementy tego parowozu.




Kolejne informacje będą się pojawiać sukcesywnie w miarę sklejania modelu.

--
Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
06-04-07 13:11  Re: Parowóz pospieszny Pm2
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Mój ulubiony parowóz!!!
Najpiękniejsza lokomotywa pośpieszna, jaka jeżdziła po polskich torach.
Posiadam całą masę kolorowych i czarno białych zdjęć tych parowozów gdy jeszcze były normalnie eksploatowane. Jeśli będziecie potrzebować jakiekolwiek materiały chętnie udostępnię.

 
06-04-07 13:43  Re: Parowóz pospieszny Pm2
Tera Misieuda 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

No i z Wisą wykrakaliśmy :)
Skoro on zabiera się za sklejanie pływadeł stwierdziłem, że dla mnie zostaną lokomotywy - pod warunkiem opracowania pierwszego sklejalnego w standardzie modelu. NO I JEST!!! :)

Gratuluję i ostrzę nożyczki czekając na wydanie tego cacka

Pozdrawiam

--
Tera Misieuda - okręty 1:200 IIWW
GG: 6103312
Skype: teramisieuda

 
06-04-07 14:09  Re: Parowóz pospieszny Pm2
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Robert B. - wysłałem Ci maila :)
Tera Misieuda - model jak najbardziej sklejalny w standardzie, zresztą będzie sklejany testowo - więc wszystko będzie ładnie pokazane. Tak więc razem z autorem trzymamy Cię za słowo że zaczniesz go kleić..., chociaż... tyle nakrętek ;)

--
Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
06-04-07 17:27  Re: Parowóz pospieszny Pm2
pawelewap 



Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Ja tez na niego czekam. Wyglada rewelacyjnie:)

--
--------------------
W budowie: Lxd 2

 
06-04-07 19:39  Re: Parowóz pospieszny Pm2
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Czyżby monopol na projektowanie modeli parowozów został przełamany?
Trzymam kciuki za powodzenie projektu i życzę wszystkim zainteresowanym ( i sobie też ) szybkiego posiadania tego zapewnę bezproblemowego ( mam nadzieję ) w sklejaniu modelu.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
06-04-07 19:45  Re: Parowóz pospieszny Pm2
paakub 

 

WOW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zawsze uwielbialem parowozy...................

Piotr

 
07-04-07 14:38  Re: Parowóz pospieszny Pm2
Yasiu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Przepiękny parowóz. Podziwiam autora i życzę szybkiego wydania.

--
Yasiu
4446759

 
07-04-07 18:48  Re: Parowóz pospieszny Pm2
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Wiecie już, jaki numer będzie nosił model waszej "peemki"?
<>
koniecznie drzwi dymnicy muszą być wypukłe, chociaż płaskie tez się zdarzały.
<>
Pozdrawiam

--




Post zmieniony (07-04-07 19:03)

 
07-04-07 19:08  Re: Parowóz pospieszny Pm2
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

HURA,HURA,HURA.Proponuje lekturę Kolei Malych i Dużych nr 2 z listopada 2000.oraz świata kolei 1/2001.W KMID są plansze barwne loka o nr,28 już po przeróbkach w ZNTK.
Brawa dla Marcina.Tylko niech wydrukuje ten model dobry wydawca,bo szkoda skopac taką pracę.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
07-04-07 19:13  Re: Parowóz pospieszny Pm2
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Za wyjątkiem tendra. Tam jest 34D44.

 
07-04-07 20:58  Re: Parowóz pospieszny Pm2
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Dzięki za informacje chłopaki - nie wiem czy Marcin te materiały posiada, ale dam mu znać czego szukać :)
Z tego co mi wiadomo to parowóz będzie miał numer 34.

Od siebie dodam że ciężko jest kleić parowozy - chyba nawet ciężej niż duże pancerniki - ale chyba łatwiej niż żaglowce :)

--
Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
09-04-07 13:33  Re: Parowóz pospieszny Pm2
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Panowie, jeszcze jedna rada.
Parowozy serii Pm2 nigdy nie jeżdziły z tendrami 22D44. Takich tendrów chyba nawet nie było. Pamiętajcie o tym robiąc tabliczki.
Pozdrawiam

 
09-04-07 20:48  Re: Parowóz pospieszny Pm2
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Prawidłowy numer tendra to 34D44 - nie wiem skąd mi się wzięło 22 - chyba się walnąłem w przepisywaniu.

--
Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
10-04-07 08:43  Re: Parowóz pospieszny Pm2
marski33   

Witam,
Dziękuję Wszystkim za komentarze !
Niestety musiałem pracować we wszystkie świąteczne dni ... co skutecznie uniemożliwiło mi obecność na forum i wstrzymało prace nad modelem.

Numer tendra to oczywiście 29 seria 34D44, chciałbym swój model parowozu oznaczyć numerem 34 ... w książce "Die Baureihe 03" jest kilka kolorowych fotek tego egzemplarza w ruchu planowym a wyjazdy do warszawskiego muzem jakoś mocniej związały mnie z tą Pm2.

Oczywiście planuję też w alternatywie wypukłe drzwi dymnicy i inne numery na tabliczkach, jeżeli nie dam rady w projekcie to pojawią się jako pliki do ściągniecia razem z innymi elementami takimi jak niemieckie lampy czy dymnica bo może ktoś sobie 03 będzie chciał zrobić ;-)

Zestawy kołowe i elementy fototrawione również zostały opracowane jako dodatki, jeżeli ktoś będzie chciał.

Mam już propozycje Wydawców, model trafi jeszcze w łapki najtwardszego testera jakiego widziałem ... Mavericka33 :-) .... także prace muszą ostro ruszyć do przodu.
Czeka mnie jeszcze chyba ostani już ;-) wyjazd do muzeum w Wawie i pofocenia drobnych detali.
Niebawem kolejne zdjęcia mojej pracy.

pozdrawiam serdecznie
Marcin Kowalski

--



Post zmieniony (10-04-07 08:44)

 
10-04-07 10:03  Re: Parowóz pospieszny Pm2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Marski33 - jak wykonywałeś odlewy kół i innych detali? Czy to tworzywo, żywica, z czego zrobiłeś formę ? Może mógłbyś zamieścić zdjęcia takiej formy.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
10-04-07 10:31  Re: Parowóz pospieszny Pm2
marski33   

Odlewy wykonałem z żywicy dwuskładnikowej a formy z gumosilu.
Matka koła jest kartonowa, usztywniona klejem CA.
Jeżeli jesteś zaineteresowany będa gotowe zestawy do Pm2 oraz wiele innych części wymagających powtarzalności i mogacych sprawić trudności w zrobieniu z kartonu ale to oczywiście alternatywa.
Zdjęcia formy oczywiście mogę zamieścić.
Piękny model Tekapy gratuluje Precyzyjny !

pozdr
Marcin

 
10-04-07 11:13  Re: Parowóz pospieszny Pm2
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Czy zamierzacie zrobić alternatywne, wypukłe drzwi dymnicy z żywicy? Jak i również wnętrze dymnicy (ściana sitowa itp.)?

I jeszcze jeden link, Na którym jak widać Pm2-28 ma nieco inne malowanie niż przedstawione w ŚK z 2000r.
http://geoff-plumb.fotopic.net/p25436214.html




Post zmieniony (10-04-07 11:19)

 
10-04-07 11:41  Re: Parowóz pospieszny Pm2
marski33   

Najpierw chcę ukończyć projekt tak aby model był w pełni wartosciową repliką Pm2.
Tak jak pisałem wcześniej przewiduję wiele "smaczków" do mojej ukochanej ;) do sciągnięcia.
W modelu surówkowym przewiduje zrobić jeszcze oświetlenie pod pomostami oraz garnki PKP ze zmiennym oswietleniem, białe zarówki i czerwony filtr.
Link który podałeś zawiera niesamowite fotki ... ja przywykłem do marchewki Orwo lub czarno-białych fotek ... a te sa jak zrobione wczoraj ... ma się wrażenie że wyjdę z pracy i zobaczę coś pod parą heheh ale ta epoka juz minęla :-(.

Mav bedzie sklejał testowo można by jemu zaproponować np . inny numer i tłoczone drzwiczki hehe aby zobaczyć która ładniejsza.

Marcin

 
10-04-07 13:22  Re: Parowóz pospieszny Pm2
pawelewap 



Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

A ja się zapytuje, czy będą kolejne piękne parowozy w Twoim wykonaniu? Wiem, że póki co, to jeszcze ten nie jest skończony, ale chyba nie tylko mi narobiłeś "smaku" na w pełni sklejalne modele kolejowe. A może nie tylko parowozy?;)

--
--------------------
W budowie: Lxd 2

 
10-04-07 14:33  Re: Parowóz pospieszny Pm2
marski33   

Plany są :-) oczywiście !
Ale najpierw Pm2 i to jest priorytet .

Marcin

 
07-09-07 10:46  Re: Parowóz pospieszny Pm2
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Hej
Zrzera mnie ciekawość, jak postępują prace nad modelem "peemki"?

 
07-09-07 17:19  Re: Parowóz pospieszny Pm2
marski33   

Witam !
Projekt ma się dobrze i jest praktycznie ukończony .
Ponieważ cierpię na brak czasu i spokoju.. praca i inne takie tam :-)... częściowo przekazałem pracę Adrianowi Wandke który fachowo pozbierał to w całość , podpowiedział i "rozgryzł" większość przewodów , rur itp .
Adrian opatrzył również projekt rysunkami montażowymi...około 100szt. samego parowozu ;-) ... aby ułatwić sklejanie przy takim stopniu zaawansowania modelu.
Model Pm2 wykonałem już w około 70 % nie pokazuję bo chciałbym sprawdzić wszystko i dopiero zaprezentować gotowy model.
Niebawem ruszy sklejanie przez testera a jak go znamy będzie profesjonalna relacja :-)
Maverik ... nie zawiedzie :-)
Prosze jeszcze o trochę cierpliwości .

pozdrawiam
Marcin Kowalski

--

 
05-04-21 19:25  Odp: [Relacja] Parowóz pospieszny Pm2
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Mijają lata, upadają rządy, dorastają kolejne pokolenia, zmieniają się prezydenci, premierzy, coraz dalej lecimy w kosmos, włosy powoli siwieją, 14 lat więcej na karku a temat Pm2 przepadł bez wieści...

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024