FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
06-04-07 10:34  [Relacja] Parowóz pospieszny Pm2
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Chciałbym zaprezentować model parowozu Pm2 opracowany w skali 1/25 przez mojego przyjaciela Marcina Kowalskiego.

Tu zaś kilka słów napisanych przez niego o tym projekcie.

Jest to lokomotywa pospieszna o układzie osi 2-3-1 niemieckiej znormalizowanej serii 03.



Po II wojnie światowej PKP przejęło prawdopodobnie 36 egzemplarzy parowozów 03 z których 34 w październiku 1946 otrzymało
oznaczenie Pm2 i numery inwentarzowe od 1do 34. Najwięcej było ich w DOKP Gdańsk (25 egzemplarzy) DOKP Poznań (8) i Wrocław (1).



Model zaprojektowałem na podstawie niemieckiej dokumentacji zamieszczonej w książce Horsta Troche "Die Baureiche 03", oraz materiałów pozyskanych od kolegów modelarzy z Niemiec. Wykonałem też pełną dokumentację fotograficzną (około 2000 zdjęć) egzemplarza Pm2-34 niszczejącego w Warszawskim Muzeum Kolejnictwa - tam też wykonane zostało opomiarowanie i naniesione różnice między polską a niemiecką serią.
Tender 34D44 również wykonuję na podstawie nienieckich opracowań uwzględniając polską ingerencję zakładów naprawczych ;-)

Aktualny postęp prac montażu projektu prezentuję na fotografiach, zestawy kołowe wykonałem z żywicy ale za "matki" posłużyły mi oczywiście kartonowe repliki kół opracowane w wycinance. Wykonanie formy jest proste a proces odlewania zapewnia powtarzalność i szybkość wykonania samych zestawów.
Opracowałem też sporo elementów fototrawionych; takich jak ryflowane pomosty, stopnie itp.
Dodatkowo projekt zawiera elementy umożliwiające wykonanie parowozu BR03 - układ hamulcowy przedniego wózka, dymnica, lampy, armatura.





Model powstaje powoli z dbałością o wierne odwzorowanie detali. Projektowanie wspomagam programem Rhino 3D, gdzie powstaje wirtualna Pm2, a pełna wizualizacja parowozu i jego elementów jasno przedstawia sposób montażu. Program Corel Draw zawiera już kompletny projekt lokomotywy i tendra, teraz pozostaje tylko sklejenie i pomalowanie modelu.









Fotografie prac będę sukcesywnie prezentował w miarę ich postępu.

Marcin Kowalski

Niżej zdjęcia przedstawiające zestawy klocków hamulcowych i różnych elementów które jeszcze nie są wklejone.


Zaś tutaj są elementy które musiały być poprawione - tak zwana "ściana płaczu" :)



Zdjęcia wykonywałem ja - kopajcik :)

--

Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

Post zmieniony (09-04-07 20:47)

 
06-04-07 10:56  Re: Parowóz pospieszny Pm2
Krzysiek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Czy model będzie wydany? Jeśli tak to kiedy?
Wspaniała robota. Gratulacje.

--

 
06-04-07 11:17  Re: Parowóz pospieszny Pm2
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Zostałem upoważniony przez autora do odpowiadania na pytania - oczywiście w miarę moich możliwości :)

Co do wydania - na razie żaden z wydawców nic o nim nie wiedział, tak więc wszystko zależy teraz od nich - jeśli zaglądają na forum i są zainteresowani aby ten model ukazał się pod ich szyldem - zapraszam w imieniu autora :)

--
Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
06-04-07 11:43  Re: Parowóz pospieszny Pm2
wojtan   

Kopajt miej litość i w tytule wątku dopisz "weź relanium zanim tu zajrzysz".
Pozdrawiam

--

 
06-04-07 12:53  Re: Parowóz pospieszny Pm2
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

wojtan - tytułu nie będę zmieniał bo nie ma potrzeby :)
Ale za wszelkie zawały i inne niedomagania organizmów modelarzy autor ani ja nie bierzemy odpowiedzialności ;)

Wrzucam parę renderingów przedstawiających niektóre elementy tego parowozu.




Kolejne informacje będą się pojawiać sukcesywnie w miarę sklejania modelu.

--
Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
06-04-07 13:11  Re: Parowóz pospieszny Pm2
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Mój ulubiony parowóz!!!
Najpiękniejsza lokomotywa pośpieszna, jaka jeżdziła po polskich torach.
Posiadam całą masę kolorowych i czarno białych zdjęć tych parowozów gdy jeszcze były normalnie eksploatowane. Jeśli będziecie potrzebować jakiekolwiek materiały chętnie udostępnię.

 
06-04-07 13:43  Re: Parowóz pospieszny Pm2
Tera Misieuda 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

No i z Wisą wykrakaliśmy :)
Skoro on zabiera się za sklejanie pływadeł stwierdziłem, że dla mnie zostaną lokomotywy - pod warunkiem opracowania pierwszego sklejalnego w standardzie modelu. NO I JEST!!! :)

Gratuluję i ostrzę nożyczki czekając na wydanie tego cacka

Pozdrawiam

--
Tera Misieuda - okręty 1:200 IIWW
GG: 6103312
Skype: teramisieuda

 
06-04-07 14:09  Re: Parowóz pospieszny Pm2
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Robert B. - wysłałem Ci maila :)
Tera Misieuda - model jak najbardziej sklejalny w standardzie, zresztą będzie sklejany testowo - więc wszystko będzie ładnie pokazane. Tak więc razem z autorem trzymamy Cię za słowo że zaczniesz go kleić..., chociaż... tyle nakrętek ;)

--
Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
06-04-07 17:27  Re: Parowóz pospieszny Pm2
pawelewap 



Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Ja tez na niego czekam. Wyglada rewelacyjnie:)

--
--------------------
W budowie: Lxd 2

 
06-04-07 19:39  Re: Parowóz pospieszny Pm2
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Czyżby monopol na projektowanie modeli parowozów został przełamany?
Trzymam kciuki za powodzenie projektu i życzę wszystkim zainteresowanym ( i sobie też ) szybkiego posiadania tego zapewnę bezproblemowego ( mam nadzieję ) w sklejaniu modelu.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024