FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 12Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  -> 
03-02-21 22:40  Odp: [R] LVG B.I - Orlik
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Ale silnik trzeba było jakoś uruchomić :-) I to właśnie mam na myśli. Domyślam się, że pilot ręcznie podpompowywał to co tam miał w kokpicie, a mechanicy ręcznie kręcili rozruch śmigła uważając, żeby zostać z rękami w całości.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
03-02-21 23:07  Odp: [R] LVG B.I - Orlik
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Przysięgam, tak było... ;-) Jeszcze teraz podczas rozruchu silnika obowiązuje głośna komenda: od śmigła!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
04-02-21 10:40  Odp: [R] LVG B.I - Orlik
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dorobiłbym jeszcze stopień z lewej burty i pas-chodnik z końcami z blachy na krawędzi natarcia i spływu zabezpieczający płócienne pokrycie - też LB (jeśli nie ma tych elementów w wydanym modelu) :-)


Post zmieniony (04-02-21 10:40)

 
04-02-21 10:50  Odp: [R] LVG B.I - Orlik
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Stopnie są z obu stron prawie od początku budowy, tylko na ciemnym tle ledwie je widać - stalowy ciemny drut.
A ten pas z blachy - jak najbardziej.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
04-02-21 12:34  Odp: [R] LVG B.I - Orlik
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Rzeczywiście, jak się przyjrzałem dokładnie to stopień jest.
Powinien być tylko (!) z LB (zobacz na zdj. archiwalnych)

 
04-02-21 15:37  Odp: [R] LVG B.I - Orlik
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

OK, czyli kolejny błąd opracowania. Wyrwę ten z prawej.
A pas - chodnik z czego był cały skoro tylko końcówki blaszane?

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
04-02-21 17:20  Odp: [R] LVG B.I - Orlik
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Stopień był stosunkowo długi tzn. mocno wystawał poza krawędź dolną kadłuba i na zdjęciach z prawej strony jest on doskonale widoczny (pod kadłubem) a to mogło zmylić, że był on z dwóch stron.
Generalnie to z wchodzeniem było tak jak na konia - tzn. z lewej burty a w niewielu przypadkach była możliwość wejścia z obu stron L i P (lub tylko z jednej - prawej).
Prawą stopę pilot stawiał na stopień a później lewą na skrzydło przy burcie (na chodnik) i trzymając się rękami za krawędź kokpitu przekładał prawą nogę do wnętrza. Gdyby miał to zrobić lewą nogą to byłoby bardziej utrudnione (wejście z prawej strony).
Z czego był chodnik ? Nie wiem, ale sądzić można, że musiał spełniać dwie funkcje:
- antypoślizgową
- zabezpieczać przed przerwaniem pokrycia płóciennego
Musiał być być z blachy (?) przymocowanej do dźwigarów i często z dwóch stron (dla obsługi, napraw etc.)
Np. Alb B.II miał z obu burt. Ja zrobiłem chodniki z pasków dronoziarnistego papieru ściernego.
LVG B.I - na jednym ze zdjęć chodnik wygląda jak stalowa siatka

Widoczne szczegóły chodników - LVG B.I

Kiedyś rozmawialiśmy o osadzeniu zbiorników paliwa. Tak to wyglądało w LVG B.I

O błędach opracowań to lepiej nie mówić - jest wydany model ma się go skleić i jest OK :-)
W samolocie Bellanca prócz ewidentnych błędów w malowaniu także brak jest chodników (wchodziło się do samolotu przez okno)

 
04-02-21 18:49  Odp: [R] LVG B.I - Orlik
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

No to zagwozdka. Te zdjęcia mam, na jednych jest jakiś chodnik, na innych jak widać - nie. Może cienka guma wykończona blachą z obu stron?
Najlepszym wyjściem będzie chyba przyklejenie paska ciemnoszarego papieru ściernego 1000.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
04-02-21 20:31  Odp: [R] LVG B.I - Orlik
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wiem, że te zdjęcia masz, ale chciałem pokazać, że właściwie wszystko (lub prawie wszystko) opiera się na dogłębnej analizie zdjęć archiwalnych.
Jak widać projektanci niezbyt biorą sobie to do serca, bo mimo olbrzymiego nieraz materiału źródłowego (zdjęcia, plany, opisy) nie wiedzieć czemu popełniają tyle błędów np. w wydanym nie tak dawno Morane-Saulnier MS 35 EP.2 - "Rypin II" jest ich sporo (malowanie, oznaczenia, szachownice, elementy konstrukcyjne etc.). Sam mam kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć tego samolotu więc wiem co piszę (np. nr na burcie jest 50.50 a winien być 50.57) ale wracając do LVG B.I - chodniki zrób z papieru ściernego i będzie OK :-)

Post zmieniony (04-02-21 20:36)

 
06-02-21 17:25  Odp: [R/G] LVG B.I - Orlik
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Czas na galerię końcową.
Jak zwykle trzy łyki statystyki: model powstawał w dniach 29.12.2020 - 05.02.2021, z tego zajął łącznie 36 dni. To dość dużo jak na druciaka, ale podsumowując - model jest trudny, nawet jeżeli chce się go wykonać bez własnych ulepszeń. Kilka powodów:
- filigranowa, wiotka konstrukcja wszystkich ważnych łączeń: dolny płat - kadłub, górny płat - piramidka; nie ma fizycznej możliwości tego łączenia zrobić jak w opracowaniu, tzn zastrzały wchodzące od spodu w sześciany piramidki mające wymiar ok. 2mm x 2mm x 2mm i jednocześnie dźwigar górnego płata przechodzący na wylot przez sześciany poziomo + drut łączący oba sześciany. Ja dźwigar płata podzieliłem, wchodzi w sześciany z obu stron, ale nie przechodzi na wylot (bo tam już są wbite druty od zastrzałów oraz drut łączący oba sześciany)
- ekstremalnie cienki profil płata, który powoduje klątwy podczas przebijania poziomego dźwigara szkieletu przez wręgi - zwłaszcza te końcowe, mające w najszerszym miejscu ok 1,5mm wysokości
- mocowanie dolnego płata bez kontaktu z kadłubem, tzn. tylko na drutach, z których ten przedni nie przejdzie przez kadłub bo w miejscu otworów jest dolna płyta szkieletu. A więc trzeba wpuścić drut mocujący bardzo płytko z obu stron, co daje wątpliwą sztywność mocowania płatów. Wszystko się trzyma potem raczej na naciągach. Niby w szkielecie przewidziany jest rowek na ten drut, ale w złym miejscu, co się okazało już po zamknięciu kadłuba - więc stał się bezużyteczny.
Sam tez popełniłem kilka błędów - m. in. za wysoki silnik, bo postanowiłem go zrobić od podstaw i blok silnika jest wyższy niż ten placek z opracowania. Moim zdaniem trzyma wymiary, ale jest zbyt blisko zbiornika oleju (ta mosiężna torebka na piramidce).

Ostatecznie model mimo trudności został skończony i nawet jestem z niego zadowolony ;-)
Miłego oglądania!
















--

Post zmieniony (04-02-22 20:53)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 12Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024