FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 8Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
10-10-20 21:09  Odp: [R] URSUS wz. 29 Sklej Model 1:25
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Witajcie.
URSUS już na własnych nogach stoi :)

Nie było tak łatwo, wiele projektów Jurgena tak ma, że profile opon są bardzo krągłe :), ale teoretycznie powinny wyjść z tego sensowne "balony". Przerabiałem to już przy Rolls-Royce, widzę też, że podobnie jest w jego projektach samochodów pancernych FAI z Modelika. Sporo gimnastyki, nie ukrywam. Z efektu jestem umiarkowanie zadowolony, dało się to wszystko zrobić bardziej estetycznie. Nawet przeszło mi przez myśl wykonanie bieżnika, już był dopracowany plan, ale chyba dobrze, że nie wyszedł. Chciałem na profilach opon powycinać kliny zgodnie z wzorem bieżnika ale teraz wiem, że przy tak ostrym kształtowaniu elementu wyszła by z tego niezła sieczka :) Powiedzmy, że miał być standard -jest i standard. Tak to wygląda przed sklejeniem:


A tak już po:
image share



upload photos

I przyklejone, na swoim miejscu:









Co do spasowania to było ok. Jeśli już to to i owo było o 1mm za duże, za długie -wszystko do opanowania. Sporo tu kleiłem na BCG, który np pasek opony potrafi wydłużyć i to dość znacznie więc też nie będę tu wyrokował. Da się skleić jak najbardziej.
Teraz planuję przykleić płytę podłogi do ramy. Ciągłe macanie szkodzi ramie, teraz i kółkom także będzie za co chwytać. Pozwoli mi to zamknąć temat podwozia bez ryzyka uszkodzenia, a czeka mnie jeszcze trochę drobnicy, cięgna, układ kierowniczy itd. Część pancerną nałożę na tę płytę na końcu. Powinno się udać, płytę pewnie odchudzę o 1mm po całym obwodzie, żeby to swobodnie wskoczyło.

Poprzednio zapomniałem pomarudzić. Nie do końca przekonują mnie jasne (by nie rzec białe) kreski krawędzi załamań szarych elementów podwozia. Jest ich niewiele np. te trzymające silnik na ramie. O ile ktoś nacina elementy od strony zadrukowanej to nie ma problemu -i tak krawędź muszą wyretuszować. Ja ostatnio stosuję wycinanie klina/rowka od wewnętrznej strony uzyskując prostokątne zagięcie bez ingerencji w warstwę zadrukowaną. Efekt jest taki, że gotowy element wygląda jak nie wyretuszowany :)

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
11-10-20 10:48  Odp: [R] URSUS wz. 29 Sklej Model 1:25
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Pięknie i czysto wykonane.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
11-10-20 22:30  Odp: [R] URSUS wz. 29 Sklej Model 1:25
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Ładnie sklejone koła w standardzie.
Trochę szkoda braku przestrzennego bieżnika, ale skoro opony są nie malowane, to ujdzie i taka opcja:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
12-10-20 21:55  Odp: [R] URSUS wz. 29 Sklej Model 1:25
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Uszanowanko.
Stug, bieżnik zaproponowany w wycinance, a właściwie nadruk jest niczego sobie, kontrastuje to na tyle, że opony nie wyglądają tak łyso jak mogłyby wyglądać, na żywo ujdzie w tłoku. Choć... pewnie też tak macie, że jak się wybierze opcję ambitniejszą i się przez nią przebrnie to potem przychodzi refleksja "jak to dobrze że nie poszedłem na skróty!".

Temat podwozia można uznać za zamknięty. Fajnie spasowane, jestem raczej zadowolony z efektu. I tak nikt go od tej strony oglądać nie będzie więc nad niedociągnięciami nie ma co płakać. Trochę daje się we znaki instrukcja. Obrazków nie brakuje, w sumie wszystko opisane, ale na który schemat się nie spojrzy to jest odnośnik do innego schematu i tak w kółko, aż zlokalizujemy część nr X. Trochę za duże natężenie tego rozwiązania, kto będzie kleił, lub kto przegląda wycinankę będzie wiedział o co chodzi.









Zaczynam przymierzać się do "budy". Jeszcze nie mam do końca ustalonej strategii, tj. czy skleić bryłę w powietrzu i potem wcisnąć szkielet, czy jakoś wzmocnić, czy oklejać poszyciem szkielet -czego bardziej bym się obawiał. To trzeba na spokojnie... :)


Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
13-10-20 23:16  Odp: [R] URSUS wz. 29 Sklej Model 1:25
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Cześć Guciu!

Bardzo się cieszę z Twojej relacji budowy modelu wz.29. Miałem napisać już wcześniej, ale jakoś kompletnie czasu nie miałem. Tak na szybko - projekt przewiduje oklejenie szkieletu poszyciem - ze względu na to, że górna płyta nachodzi na krawędzie bocznych ścian - sklejaj za kolejnością numeracji. Sklejenie poszycia w powietrzu a potem na szkielet może nie wyjść.

A odnośnie instrukcji - fakt, są odsyłacze - z rysunku całościowego do budowy szczegółowej podzespołów.

Mam też nadzieję że w miarę fajnie sklejało się koła - szczególnie boczne elementy - tak jak w dobrych starych MModelarzach. Sklejenie tego z trzech elementów nie wyszło by ładnie, a na pewno byłoby zbyt trudne.

Odezwę się jeszcze, jak będę miał nieco więcej czasu.

Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów w budowie.

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
14-10-20 19:16  Odp: [R] URSUS wz. 29 Sklej Model 1:25
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Jurgen może wrzuć na stronę sklepu plik do zrobienia bieżnika? W kartonowej kolekcji jest ta opcja przy Wz.34.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
14-10-20 21:37  Odp: [R] URSUS wz. 29 Sklej Model 1:25
skarczew   

@Jurgen:
Przydała by się może też mała errata z częściami, których brak zauważył Guciu.

 
14-10-20 21:46  Odp: [R] URSUS wz. 29 Sklej Model 1:25
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Olaboga! Witam głównego sprawcę tego, co się tu dzieje ;)

Po kolei. Skoro sugerujesz by nie kombinować za bardzo -dostosuję się :) Zobaczymy jak to wyjdzie. Po przygodzie z TKSem przekonałem się o dobrym efekcie klejenia poszycia przy sfazowanych/ściętych miejscach łączenia i myślę, że najlepiej to osiągnąć "w powietrzu". No ale nic, mamy szkielet -iście pancerny- i można sobie kawałek po kawałku poszycie mierzyć, ad mortem defecatum :), aż będzie jak trzeba.

Co do instrukcji, jest tych odsyłaczy od groma, w miejscach, gdzie równie dobrze można było od razu oznaczyć numery części, ew. w 2-3 rzutach ogólnych tych odsyłaczy "rys. X" nawrzucać, a tu pojawiają się to w schematach mniejszych podzespołów, wzrok szuka, szuka, myli numer rysunku właściwego z odsyłaczem (zwłaszcza po 2 piwach :) ). Po prostu w innych Twoich projektach troszkę czytelniej to wyglądało, choćby we Fiacie T.T. Ale spoko, nikt z tego powodu nie umrze :D, to moje subiektywne spostrzeżenie.

Koła zaprojektowane tak jak trzeba, dwa krążki, felga, opona, profile, bez zbędnego przekombinowania. Co do spasowania, to tak jak mówiłem, sporo kleiłem na BCG i przykładowo -sprawdziłem na sucho obwód jezdnej części opony, było ok, posmarowałem klejem i się zrobiło 1mm za długie. Na pewno nic nie było za małe, i to najważniejsze. Boczne elementy -jak dla mnie spore wyzwanie z racji sporego, że tak to nazwę, wycinka koła do wycięcia, czyli bardzo obły balon wychodzi. Tu już kwestia cierpliwości i umiejętności modelarza żeby to ukształtować jak trzeba. Dzielenie tego na 3 części tj. "rogal" wewnętrzny, środkowy pierścień, "rogal" zewnętrzny to w standardzie dużo trudniejsza opcja i niepotrzebna kombinacja moim zdaniem, efekt bardziej kanciasty.

Dosyć filozofii, zacząłem zatem kleić szkielet nadwozia. Jako, że firma zainwestowała w laserowo cięty szkielet, jest sklejony z laserów. Co do spasowanie to jestem pod wrażeniem (oczywiście o ile pościna się kliny tak jak instrukcja przewiduje). Solidna konstrukcja. Jedynie otwory na wizjery trochę ciasne, tak jakby projekt nie przewidywał grubości kartonu w obwodzie całego elementu. Powiększyłem nieco. Skromne, spontaniczne 2 zdjęcia. Recz jasna szkielet nie jest przyklejony do ramy :)





Nadchodzą kluczowe momenty budowy. Niby bryła nieskomplikowana ale emocje są, jeszcze wszystko się może zdarzyć...

PS Skarczew -brakujące elementy to szare okręgi średnicy około 2mm, można to pozyskać z prostokątów części podklejanych dwustronnie. W tym przypadku errata zbędna, nie przesadzajmy :) Po prostu zanotowałem, żeby ktoś nie szukał. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić, ja nie znalazłem.

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (14-10-20 21:52)

 
15-10-20 10:41  Odp: [R] URSUS wz. 29 Sklej Model 1:25
skarczew   

@Guciu:
Dziękuję za wyjaśnienie, może rzeczywiście trochę przesadziłem ^_^ .

 
15-10-20 12:11  Odp: [R] URSUS wz. 29 Sklej Model 1:25
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Żeby nie było ;) Też tu jestem i podglądam :) Jak skończę opancerzony wózek dla złomiarzy to prawdopodobnie się i za ten projekt wezmę.

--
GG 6801515

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 8Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024