FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
01-10-21 15:22  Odp: [R] USS Emmons DD-457 1:100 na podstawie YG-Model 93
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Ponieważ powoli wpadam w lokalny etap druciarni, której nie lubię i nie bardzo mi wychodzi (więc troche mi pewno na niej zejdzie...), to wrzucam jeszcze na szybko 3 fotki zamontowanych reflektorów. Druga kondygnacja nadbudówki jeszcze niepomalowana na gotowo i tylko przyłożona do reszty, stąd taśma klejąca, która trzyma słupki ;-)



--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
07-03-22 22:15  Odp: [R] USS Emmons DD-457 1:100 na podstawie YG-Model 93
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

No i trochę mi zeszło....
Zabierałem się za ten post od dobrych kilku dni, a potem kolejnych kilka dni go pisałem, bo niestety ogólna sytuacja nie nastraja :-/. Wcześniej zaś postępy z przyczyn obiektywnych były za małe, żeby było warto aktualizować relację, no i poleciało kilka miesięcy....
Do rzeczy. Najpierw kawałek relingu z tyłu nadbudówki oraz przyrząd do jego klejenia. Sprawdził się. Klejenie kropelką.



Następnie po solidnym przemyśleniu kolejności wykonywania elementów zabrałem się za osłonę pomostu nawigacyjnego. Najpierw "grube" części (oryginalnie były spawane)...


...dalej cieńsze (te były oryginalnie nitowane), wykonane z mojego ulubionego papieru kredowego.


Po przyłożeniu kolejnego segmentu nadbudówki, czyli sterówki (proszę się za bardzo nie przyglądać, to ciągle na razie "zajmowacz przestrzeni") od razu wyszedł pierwszy babol, czyli źle dopasowane górne fragmenty osłony, a po chwili dotarło do mnie, że oprócz tego cała ta część jest o dobry 1 - 1,5 mm za niska.... Hmmm i tak nie wyszła za dobrze. Zerwałem, obrobiłem, przeszlifowałem i zacząłem jeszcze raz. Najbardziej było mi żal 14 szt. łukowatych żeberek z kartonu z zewnętrzną krawędzią oklejoną drutem. Niestety też były za niskie. Tym razem najpierw zrobiłem dla pewności szablonik


a potem to już poszło gładko, bo kształty były przecież wymyślone ;-).


Następnie przyszła kolej na druciarnię pod pomostem (te luźne druty będą "podłączone" później)


Na koniec złożone na sucho (ponownie) kondygnacja dolna i środkowa.

Brakuje jeszcze kilku drobiazgów oraz malowania żeby to wreszcie skleić i pójść piętro wyżej.
Do następnego ;-)

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
09-03-22 10:36  Odp: [R] USS Emmons DD-457 1:100 na podstawie YG-Model 93
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Dzięki Panowie!
Bo to wszystko przez to, że tam były takie fajne szczegóły, że szkoda by było ich nie robić;-)
Taka np. skrzynia na kamizelki ratunkowe, która też tam będzie stała


--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
14-08-22 15:21  Odp: [R] USS Emmons DD-457 1:100 na podstawie YG-Model 93
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Witam w kolejnym odcinku. Pora najwyższa, bo mi się wątek straszliwie zaniedbał ;-)

Ponieważ znalazlem jeszcze trochę pustych miejsc na tym co dotychczas zbudowałem ;-), postanowiłem je wypełnić drobiazgami.
Drobiazgi


Drobiazgi zamontowane


Oczywiście wypatrzyłem to wszystko na zdjęciach, więc nie było wyjścia :-)
...to be continued soon, czyli zara lecimy dalej...

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
14-08-22 20:00  Odp: [R] USS Emmons DD-457 1:100 na podstawie YG-Model 93
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

...no i c.d., czyli skrzynki flag.


Tutaj jednak muszę się usprawiedliwić ;-), bo wg pierwotnego zamysłu miało być prosto, szybko i przykryte brezentem. No ale... . Niektórzy koledzy już tu pokazywali super wykonanie i to w dwusetce. To pomyślałem może i ja dałbym radę dwa razy większe zrobić? Do tego doszedł czynnik merytoryczny, bo brezentem skrzynki przykrywano tylko na czas długich postojów, albo remontów, a w pozostałych przypadkach flagi sygnałowe, były odkryte i gotowe do użycia.
To może tytułem zakończenia za długiego wstępu i małej przerwy, zaproponuję obejrzenie fajnego filmiku z obsługi flag sygnałowych na amerykańskim okręcie https://www.gettyimages.com/detail/video/news-footage/mr_00071497

No i zdjęcia z kolejnych etapów:
Skrzynka


Flagi


I gotowe


Na koniec pomontowane co się dało, łącznie z drugą kondygnacją, czyli aktualny stan prac


I to by było tyle na razie :-)
Obiecuję wyleźć już zza tej nadbudówki i zająć się wreszcie innymi jej częściami ;-)

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
15-08-22 23:31  Odp: [R] USS Emmons DD-457 1:100 na podstawie YG-Model 93
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Wojtek, przyznam się wyłacznie do używania lupy i to tylko przy wklejaniu drucików od flag we właściwe miejsce. Reszta to tylko oczy + okulary do czytania (jak to u człowieka w wieku zbyt średnim) :-)

Jhradca, dzięki, ale to chyba przesada z tą detalizacją. Tam po prostu było tyle szpejów, to co ja mam bidny zrobić? ;-) I tak poszedłem na łatwiznę, bo np. te flagi powinny być w dwóch rzędach na kazdej półce. Nie żebym nie próbował, ale po prostu tych z tyłu i tak zupełnie nie było widać, więc poprzestałem tylko na tych ~60 szt. w każdej skrzynce.

Zdjęć jest sporo, fakt, do tego było dużo mniej lub bardziej bliźniaczych jednostek, więc jest na czym bazować. Twój Wicher nie jest golasem, tylko po prostu nie był dotknięty wojennymi modernizacjami i przedstawia wersję "czystą", elegancką wręcz! :-)
A propos, pociągniesz dalej relację? ;-)

--

Post zmieniony (16-08-22 08:11)

 
17-08-22 10:25  Odp: [R] USS Emmons DD-457 1:100 na podstawie YG-Model 93
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Dzięki Panowie za miłe słowa :-).
Stary, co do efektu końcowego, to trzeba do niego najpierw dotrwać, a wiele jest przykładów zarówno tu na forum, jak i w mojej szafce :-/, że to nie takie oczywiste. Póki co doskonale się bawię każdym detalem i wcale nie czuję wewnętrznej presji, aby coś przyspieszać, upraszczać, albo nawet robić sobie przerwę od tego modelu. Zobaczę jak będzie dalej, bo na razie niezmiennie mam tak: "O detalik, jakby go tu zrobić i ciekawe co miał w środku" :-D

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
27-12-22 00:06  Odp: [R] USS Emmons DD-457 1:100 na podstawie YG-Model 93
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Przede wszystkim Wesołego po-Świętach ;-)
Czasu było za mało, pracy za dużo, stąd moje długie milczenie i mizerne efekty, a te poniżej.

☆ Najpierw nieco ogólnych drobiazgów, czyli koła ratunkowe (wraz z "przyrządem" do szlifowania ich wewnętrznej powierzchni)

Gotowe koła i różne światełka (półprodukty)


☆ No i najlepsza zabawa tego wątku, czyli Floater Nets. Szczegóły tego "urządzenia" - https://m.facebook.com/USS.Slater/posts/pay-attention-class-tonights-lecture-is-on-floater-nets-a-piece-of-lifesaving-eq/10156040693074519/
Krótko: siatka z nawleczonymi pływakami, czyli krążkami bakelitu, umieszczona w koszach, aby w razie nieszczęścia sama wypłynęła. Na każdej siatce było 80 pływaków (10 rzędów po 8 szt.). U mnie 5 kompletów na cały model.
Od początku wiedziałem, że to musi być jak najłatwiejsze do wykonania, więc szukałem przede wszystkim po kablach i ich izolacjach. W końcu udało mi się nabyć w markecie odpowiedni kabel i go rozbebeszyć

Wstępnie pomalowane kawałki izolacji pociąłem w prostym przyrządzie na 3,5 mm kawałki. 400 szt.

Dalej to już z górki


No i kosze. Wykorzystałem blaszkę S-05 Abera, a kątowniczki (0,7 x 0,7 mm) zrobiłem z papieru kredowego metodą opisaną kiedyś na tym forum. 


Gotowe (tutaj 3 szt. "na zaś"). Okazało się, że 10 rzędów pływaków to odrobinę za dużo, za to 9 w sam raz. Czyli łącznie wykorzystałem tylko 360 szt. :-)


Na koniec pomontowane detale na nadbudówce dziobowej: słupki, relingi, kosze z siatkami, światła pozycyjne oraz detale na osłonie pomostu.



To coś przypominające światła uliczne, to tzw. Fighting Lights - światła mające umożliwić w bitewnym ferworze odróżnić swojego od wroga. Same szkiełka mają 1 mm średnicy, ale największym problemem było znalezienie zielonej folii. Ostatecznie udało mi się znaleźć odpowiednią plastikową butelkę przy drodze. Hmm, jak ostatni śmieciarz...

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
28-12-22 09:51  Odp: [R] USS Emmons DD-457 1:100 na podstawie YG-Model 93
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Cieszę się, że ta moja dłubanina się podoba :-) Będę nadal sobie dziergał :-D
Matey, dzięki za info. Może się jeszcze gdzieś przydać.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
06-06-23 22:00  Odp: [R] USS Emmons DD-457 1:100 na podstawie YG-Model 93
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Ranek 6 czerwca 1944 r. zastał USS Emmons u wybrzeży Normandii w gotowości bojowej już od kilkudziesięciu godzin. Jednostka była bowiem wyznaczona do eskortowania trałowców robiących przejście dla okrętów artyleryjskich i flotylli desantowych. Trałowanie odbywało się od 4 czerwca, gdyż pierwotnie na 5 wyznaczono datę inwazji. Po przesunięciu terminu lądowania o 1 dzień Emmons pozostał w morzu w gotowości bojowej.
Poniżej najważniejsze stanowisko bojowe okrętu i jak powstawało.



4 pierwsze zdjęcia, to budowa, 4 ostatnie, to w zasadzie wnętrze gotowe, choć złożone tylko "na sucho". Przed ostatecznym zamknięciem dostanie jeszcze obsadę ;-)

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024