FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 12Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
01-01-24 11:38  [R] ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

3 x ORP Burza.
Witam kolegów. Dawno mnie tu nie było. A modeli okrętów wykonanych moją ręką na tym forum „0”.
Więc moim postanowieniem Noworocznym będzie, zbudowanie trzech modeli okrętów w najbliższym czasie. Tymi modelami będzie mój ulubiony okręt - ORP Burza.
Pierwszy model którego spróbuję zbudować to ORP Burza z czerwca 1941 roku. Drugim też ORP Burza z grudnia 1942 roku. Trzecim ORP Burza z 1959 roku. I to tyle.
Kilka słów o sobie. Emeryt z duża ilością czasu. Ale już wzrok nie ten i sprawność manualna już zaniżona. To proszę o wyrozumiałość.
Pierwszy model już zaczęty. Wykorzystałem wycinankę „Answera” z modelem na rok 1935.
Więc pierwsze spostrzeżenia. Pomylona numeracja - to standard. Będę o tym pisał na bieżąco. Brak kilku części w wycinance. I będzie wiele moich przeróbek, to wyzwanie dla mnie. Ten model chcę wykonać w jak najkrótszym czasie. Aby sprawdzić czy w ogóle jestem w stanie go zrobić (czy to nie był czasami słomiany zapał) jak mi to wyjdzie, ile błędów zrobię, i czy w następnych modelach będę mógł je wyeliminować. Dla mnie najważniejszym modelem będzie okręt z 1959 roku.
I tak zacząłem sklejać kadłub wykorzystując szkielet (wycinankę laserową) ORP Burza z 1935 roku. Na razie wszystko idzie bez problemów. Do zakończenia kształtów rufy i na boki wykorzystam tekturę modelarską białą piwną Beermat. Klej to szewski bezbarwny „Butapren”.

 
01-01-24 20:33  Odp: ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Za oknem deszcz. Więc po co marnować czas.
Kadłub obkładam tekturą piwną, aby przy doklejeniu ścian burty nie powstały tak zwane „krowie żebra”, czy jakoś tak. I wszystko szło jak po maśle dopóki nie przyłożyłem pokładu. Ale nikt nie mówił że będzie łatwo. I tak, rufa i śródokręcie pasują. Ale dziób fatalny - wręgi nie dochodzą do krawędzi pokładu. Trzeba coś na taki błąd wymyślić, aby nie zaczynać wszystkiego od początku. Zresztą to i tak będzie schowane pod burtami.

 
02-01-24 20:12  Odp: ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Nie wiem czy wy też macie problemy z wchodzeniem na strony „Konradusa”. Strasznie długo to trwa, i nie raz brakuje okienka na odpowiedź.
Coś małe zainteresowanie jest tym modelem. (brak komentarzy). Ale dla innych, którzy zaglądają na tą stronę, będę ciągnął relacje dalej.
Aby zachować geometrię i kształt dziobu wstawiam dodatkowe pół wręgi i do już zamocowanych kartonów doklejałem paski, aby to miało jakiś wygląd i pasowało do pokładu z wycinanki. Później zrobiłem szlifowanie. Przykleiłem też laserówkę pokładu, aby później nakleić pokład z wycinanki i dokleić burty. Po to aby nie było jakiś szpar, pokład - burta.
Do diaska - nie podobało mi się to, wszystko jakoś się rozchodziło, i nie wiedziałem jaki to będzie miało wpływ na dalsze prace przy burtach. Zresztą kiepsko to wygląda. To pierwsza nauczka, aby przed doklejeniem kolejnego elementu sprawdził czy wszystko pasuje.
Podjąłem męską decyzję. I kadłub zaszpachlowałem szpachlą multifunkcyjną „Ultra-Multi”.
Po położeniu szpachli i wyszlifowaniu, kadłub nabrał wyglądu. Mnie się podoba. Teraz go odłożę niech się spasuję. Zobaczę czy przy okazji się nie zwichruję. Zabiorę się w tym czasie za wycinanie i kształtowanie burt, oraz za niektóre elementy nadbudówek.

 
03-01-24 12:57  Odp: ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
Tomasz75   

Obserwuję z zaciekawieniem Twoje poczynania. Mój pierwszy kadłub Burzy co prawda z MM wygiął się po nałożeniu szpachli . Wydawało mi sie że nie jest to duże wygięcie ale po naklejeniu burt krzywizna była nie do zaakceptowania. Teraz mam już nowy egzemplarz ale jeszcze chwilę będzie musiał poczekać. Będę śledził Twoją relację. Pozdrawiam Tomasz

 
03-01-24 20:15  Odp: ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Zamierzasz robić w standardzie czy modele będą malowane ? Napisałeś o standardzie ale w kontekście mylenia numeracji. Na malowanie wskazuje szpachlowanie i fakt, że do Burzy z 41r chcesz wykorzystać model ze stanu na 35r. czyli stan znacząco odmienny. Jeśli malowany to czym to będziesz robił ? Aerografem ? Jakimi farbami(akrylowe, inne) ? Jeśli jednak standard to jak chcesz zrobić elementy brakujące w posiadanej wycinance lub zastąpić istniejące ale nie pasujące do danego stanu (np. na burcie w 35 roku jest B a w 41 nie)?

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
03-01-24 20:18  Odp: ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam Tomku. Cieszę się że i Ty też robisz Burzę. Może i ja będę mógł jakieś fajne rozwiązania z Twojej relacji ściągnąć. Ale do rzeczy.
I tak w wolnym czasie wykonałem podstawkę pod model. Nie wiem czy ją zostawię. Czy zrobię inną. Ale na razie musi być.
Mój model ma przedstawiać okręt z 5 czerwca 1941 roku. Choć wcześniej zamierzałem zrobić model z lutego 1941 roku z namalowaną falą, z armatą 76 mm bez maski i czterema armatami 130 mm. Ale zmieniłem zamiar i zbuduję model z trzema armatami 130 mm i z przeniesionymi działkami plot 40 mm na górny spardek. Plus dwie wyrzutnie BG typu Thornycroft mk. II, do tego na maszcie chcę zainstalować radar 286.
Więc muszę przemalować burty. A jak muszę malować burty, aby okręt wyglądał na rok 1941, to postanowiłem trochę uplastycznić jego burty. A więc nożyczki poszły w ruch. Z igły o grubości 1,6 mm zrobiłem wycinak do bulai, (bo te z wycinanki nie zgadzały się z późniejszym wyglądem okrętu). Niektóre element burt podkleiłem kalką techniczną, aby uzyskać różnicę między płaszczyznami położonych blach burt. Aby zbliżyć wygląd okrętu do oryginału. Zobaczę czy mi to wyjdzie. Czas ujawnić wygląd przyszłego modelu. Dziś dodam rysunki okrętu którego chcę zbudować.


Post zmieniony (03-01-24 23:05)

 
03-01-24 20:28  Odp: ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Masz rację , stan z 1935 roku odbiega daleko od stanu z 1941 roku. Dlatego kadłub mimo że bedzie oklejony wycinanką. To pomaluję go farbami Tamiya. Brakujące elementy sam zrobię , a szblony wykorzystam z wycinanki Questu z 1943 roku. Resztę będę improwizował w czasie budowy. Nie wiem jak mi to wyjdzie . Będę się starał. Tak jak pisałem jest to model testowy. Wcześniej kibicowałem Twojej relacji z budowy ORP Wichra. I moze nie bede budował tak długo i pewnie wielu błędów się nie ustrzegę. Ale staram się, dla mnie będzie sukcesem już samo ukończenie tego modelu. A jak mi się uda zrobić wszystkie trzy ( trzeci najważniejszy) to sam będę się chwalił po wszystkich odpustach. Żart.

Post zmieniony (03-01-24 23:05)

 
04-01-24 00:17  Odp: ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

W długości budowy to raczej nikt mnie nie pobije 🤣. Ale Twój plan budowy ma zadatki na długą budowę. 1/ przeróbki/konwersja innej wersji - to długotrwała analiza materiałów i bardziej pracochłonne dorabianie nieistniejących lub przerabianie posiadanych, 2/ malowanie, 3/robienie 3 okrętów jeden po drugim zamiast równolegle w sytuacji gdy masz większość elementów wspólnych a "taśmowa" robota zawsze przyspiesza prace (kadłub, działa, nadbudówki, kominy, maszty dla dwóch wersji, windy kotwiczne dla wszystkich, itp.).
Na skrócenie może zadziałać skala. W 1/200 detalizacja raczej nie będzie taka sama jak 1/100.
Robienie trzech Burz jest fajnym pomysłem o ile chce się je zrobić tak aby były widoczne różnice wyposażenia i malowania. To oznacza konieczność posiadania dobrej dokumentacji albo dobrze opracowanego modelu. Niestety istniejące plany i modele wciąż powielają te same błędy (przed i z czasów wojny). Co gorsza w necie znajduję zdjęcia, które po latach wywracają moją wiedzę odnośnie wielu detali, które wielokrotnie poprawiam(ostatnio detale wind kotwicznych). Mam nadzieję, że masz już zebrane pełne możliwe materiały do danej wersji bo jeśli będziesz chciał sprawdzać dokumentację w trakcie to możesz wjechać na te same tory co ja.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
04-01-24 20:23  Odp: ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Na Twoje wątpliwości tak odpowiem. Zanim się zabrałem za budowę tego modelu, od lat zbierałem materiały dotyczący tylko tego okrętu. Moja dokumentacja jest naprawdę obszerna (fotograficzna, którą chętnie się dzielę z innymi) choć niepełna. Do tego zrobiłem wiele rysunków które mi ułatwią pracę, i które w tej relacji będę pokazywał. Część elementów do tego modelu zostaną zakupione w GPM i Model Hobby które specjalizują się w wyposażeniu elementów 3D w skali 1:200. A wykonanie ich pochłonęłoby masę czasu i w tej skali było by to samobójstwem dla mnie robić je od podstaw (już nie ten wiek). Faktycznie pierwszy model będzie składanką i podstawą do analiz, dla budowy drugiego i trzeciego modelu. Przyglądając się modelowi i późniejsze ocenianie co zrobiłem źle (a tego żaden z nas nie uniknie), będę starał się aby każdy następny model był lepszy. Co do modelu z 1959 roku. To dopiero będzie wyzwanie. Ale do niego mam najwięcej zdjęć, więc jest nadzieja. I tak jak napisałeś praca taśmowa jest pewnego rodzaju sukcesem bo wiele elementów się powtarza i co pozwoli nam uczymy się na błędach. Tylko ja będę robił okręt po okręcie, aby nie rozgrzebać zbyt wiele modeli, bo mogę się pogubić.
A dziś kolejny etap budowy ORP Burza.
Zabrałem się za poszycie dna modelu. A przy okazji chciałbym pokazać konstrukcję (dużo wcześniej miałem już ją wykonaną) która pozwoli mi ukształtować tak poszycie dna, abym nie miał kłopotów przed jego przyklejeniem do kadłuba. Pomysł podpatrzyłem na forum u „Michała 84” który kleił ORP Ślązaka. Po paru godzinach w kojcu (tak nazwałem ta konstrukcję), zlepki przymierzyłem do kadłuba. Na razie pasuje. Więc powoli zacząłem kleić. Do lepszego docisku do kadłuba użyłem wszystkiego co miałem pod ręką. Nakleiłem też pokład z wycinanki na tekturę którą wcześniej już przymocowałem do wręg. I co dziwne, robię zdjęcia w tym samym miejscu. A na każdym inny kolor.

 
04-01-24 22:06  Odp: ORP Burza stan na czerwiec 1941 - Answer 1:200
Teledzin   

Od dziecka jestem fanem niszczycieli ORP Wicher i Burza, więc będę tu zaglądał.
Wrócę tu do czwartego Twego postu Rykrol i zapytam o rysunek Burzy autorstwa G. Nowaka i plan generalny modelu Burzy, W takiej wersji dotychczas nie został wydany model. Czy zatem kleisz testowo projekt Burzy w tej konfiguracji?
Co ciekawe Grzegorz Nowak w dwóch tomikach serii Okręty PMW poświęconych Burzy (nr 13 i 14) zamieścił jedno zdjęcie z dnia 5 czerwca 1941 r., ale w opisie nigdzie nie wspomniał o zmianie uzbrojenia i jego konfiguracji.

Co do kadłuba który kleisz - na rysunku Grzegorza Nowaka widać pod stępką głowicę Aldisu w jakby wykuszu? wycięciu? w dnie? w stępce?.
--

Post zmieniony (04-01-24 22:11)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 12Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024