FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 11Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
17-08-19 14:52  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
bartosz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Można wiedzieć jaką farbą retuszowałeś krawędzie fotelu pilota?

Ja ostatnio rozwarstwiam papier i naklejam paski grubości tektury ale to sztuka dla sztuki :)

Post zmieniony (17-08-19 14:53)

 
17-08-19 15:03  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Akrylową.
Agama Neutral Grey rozjaśniona białą.
Generalnie retusz w tym modelu jest mieszany, tzn trochę akrylowy a trochę temperowy.
Akrylami maluję to co nie da się pomalować temperami, czyli elementy z drutów, i detale z nimi połączone. Krawędzie pudełek, załamania itp. próbuję retuszować temperami. Udało mi się osiągnąć identyczne kolory mieszanek temper i akryli do retuszu kokpitu. W zasadzie nie widać gdzie był retusz temperą a gdzie akrylem. I o to chodziło. Tym bardziej mnie to cieszy, że temper użyłem pierwszy raz w życiu.
Mam też wstępnie dorobione kolory temper do retuszu powierzchni zewnętrznych, ale czy są trafione idealnie to się jeszcze okaże. Pewnie trzeba będzie je rozjaśnić nieco.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
19-08-19 08:25  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Drut da się malować temperą, ale jest to troche upierdliwe. Zauważyłem też, że różne kolory mają różne właściwości. tzn jedne lepiej się lepią inne zachowują się jakby malować po tłuszczu i trzeba jeszcze dodatkowo bawić się w jakiś podkład. No i na koniec obowiązkowo lakier. Ja stosuje WERNIKS MATOWY DO GWASZY 107 TALENS 75ML. Ale komu ja to pisze: ]
Z podziwem, podglądam od wielu lat.
pozdrawiam.

 
12-09-19 12:29  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Cześć.
Dzisiejszy post taki trochę motywacyjny, dla siebie samego.
Ostatnio jakoś chyba mi nie idzie. Dobrze że mam drugą wycinankę, bo coraz częściej służy za dawcę części. Nie zdarzało mi się tyle błędów wcześniej.
Wydaje mi się że to dla tego, że za bardzo próbuję gonić współczesne trendy wyznaczane przez lepszych ode mnie modelarzy. Niestety nie za bardzo mi to idzie. Zabrnąłem w ślepy zaułek, bo nie potrafię też wrócić do swoich technik. To co pokażę dziś to hybryda jednego i drugiego.
Chciałem skleić poszycie kadłuba jako dwie skorupy; przednią i tylną. Niestety nie potrafię pozbyć się ¾ szkieletu i kleić poszycie w powietrzu do czoła, a potem usztywniać pojedynczymi wręgami. Udaje mi się to z mniejszymi detalami, jak np. pokrywa kaemów kadłubowych, czy napływ statecznika pionowego, ale większe powierzchnie są dla mnie kłopotliwe.
Połączyłem tak tylko części 14 i 14a, czyli te tworzące razem poszycie środkowej części kadłuba, tam gdzie kokpit. No i właśnie dopasowywanie jednego do drugiego w powietrzu, a potem klejenie było dla mnie sporym problemem. Dlatego odpuściłem tą technikę przy budowie pozostałych części poszycia. Jak już wspominałem, nie widzę możliwości pozbycia się większości szkieletu, a nasuwanie sklejonych skorup na pełny szkielet uważam za niewykonalne dla mnie.
Dlatego zrobiłem tak, jak zaprezentuję poniżej.
Najpierw okleiłem szkielet kokpitu burtami wewnętrznymi.






Jak widać, stawiam też pierwsze kroki stosując wypełnienia styrodurowe. Widać także jak na styrodur podziałała szpachla Tamiyi… Po prostu go zżarła. Teraz już wiem że tych dwoje należy „keep’em separated” :P
Ale to nie wpłynie na wygląd poszycia, gdyż to w tym miejscu jest już wzmocnione podposzyciem.
Wyciąłem też otwór w prawej burcie poszycia wewnętrznego przed kokpitem, po to by można było wpuścić weń wlot powietrza wykonany na prawej burcie poszycia zewnętrznego, co pokażę na kolejnych zdjęciach.
Więc poszycie zewnętrzne kokpitu.







Następnie powstało poszycie przodu kadłuba.
Tu w miarę standardowo, dodałem tylko podposzycie w wybranych miejscach.




Ten element próbowałem nasunąć na szkielet przodu uprzednio sklejając go od spodu. Skończyło się rozrywaniem wszystkiego. Całe szczęście kleję w większości butaprenem, dlatego rozklejenie szwu na spodzie się udało.
Pokrywy kaemów kadłubowych. Zrobiłem dwie, ponieważ z pierwszej nie byłem całkiem zadowolony.
Na zdjęciu ta gorsza jest na drugim planie.



Kolejny segment okazał się być wyjątkowo kłopotliwy. Oczywiście wymyśliłem sobie wbudowanie rury do podnoszenia ogona, która standardowo była tylko zaznaczona graficznie na poszyciu.
Nie chciałem jednak pozbywać się całego szkieletu z tego segmentu, bo jego ściany są całkiem płaskie. Mogłoby być trudno utrzymać taki kształt samym poszyciem nawet z podposzyciem. Dlatego zrobiłem to w ten sposób.



Jak widać, wyciąłem część szkieletu od góry, by tą rurę tam wpuścić. To się udało i nawet ładnie wyszło.
Problem pojawił się jednak przy oklejaniu tej dodatkowej wstawki kadłuba charakterystycznej dla FW0190 D. Jako że szkielet typu okrętowego wymusza określoną geometrię, nie zawsze poszycie da się idealnie dopasować, tak by pasowało do szkieletu i poprzedzającego odcinka poszycia. Tak było i tym razem. Nie pasowało. Poszycie tego prostego kawałka nie chciało się domknąć po obwodzie tak by nie powstawały krowie żebra miejscami. Poza tym tworzyły się szczeliny rosnące ku dołowi na bokach styku do poprzedzającego segmentu. Skończyło się wycięciem całego segmentu szkieletu z tej wstawki. Dopiero wtedy spasowało. Wzdłużnica szkieletu była zbyt zadarta do góry w obrysie.






Poszycie statecznika pionowego i jego szkielet.
W zasadzie w standardzie, szkielet tylko wypełniony miejscami styrodurem, a w poszycia dodane elementy podposzycia.





Teraz muszę się zebrać w sobie żeby wszystkie te elementy połączyć w jedno i stworzyć kadłub.
Jakoś mam dziwne obawy że coś mi się może nie udać.
Ale może to tylko strachy na Lachy…?
Tyle na dziś.
Do następnego.

--

Post zmieniony (12-09-19 14:50)

 
12-09-19 18:59  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Sławko   

Przetestuj kleje jakich używasz jak reagują ze styrodurem użytym w szkielecie - najlepiej na jakiś ścinkach.
Moje próby z XPSem (takim zielonym) wykazały, że butapren, klej polimerowy reagują podobnie jak u Ciebie szpachla Tamiyi.
Wiele pracy włożyłeś i powstaje piękny model więc lepiej dmuchać na zimne.

 
12-09-19 20:33  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Dzięki za radę, ale co do klejów, to mam temat ogarnięty. Jakoś przecież wkleiłem te wstawki styrodurowe w szkielet.
Szpachlą chciałem naddać nieco w miejscach, które za bardzo zeszlifowałem. Nie wiedziałem że ta szpachla tak zadziała. Ale już wiem, także kolejne 10 do ekspirjensu. A styrodur kleję poliwinylem, tak przy okazji.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
12-09-19 22:27  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Sławko   

Dobrze wiedzieć, ja użyłem do prób kleju do styropianu od Dragona ale tam nie znalazłem na opakowaniu jaki to typ kleju, być możne właśnie winylowy. Nie topił styropianu :)
Co do szpachli to prawdopodobnie wszystkie rozpuszczalnikowe tak zadziałają. Trzeba by poszukać może jakiejś akrylowej - możne miałeś okazję już przetestować jakąś ?

Post zmieniony (12-09-19 22:28)

 
12-09-19 22:54  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Nie, nie miałem okazji. Nie będę też próbował testować innych szpachli. Po prostu nie będę więcej szpachlował styroduru. Zamiast tego skupię się może na jego dokładniejszej obróbce.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
21-09-19 20:41  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Witam.
Udało mi się poskładać do kupy poszycie. Nie było łatwo, ale jestem chyba zadowolony, choć wiem że można by było pewnie lepiej.
Segmenty poszycia klejone do szkieletu na butapren, a tam gdzie były wypełnienia styrodurowe, na klej poliwinylowy. Wróciłem jednak do techniki wcierania cyjanoakrylu w łączenia między segmentami. Jednak jest to chyba lepsze niż wikol.
Pokrywa kadłubowych kaemów jest wyraźnie oddzielona od reszty poszycia. Specjalnie nie dopychałem jej tak, by zniwelować wszystkie szczeliny. To że lekko odstaje, to dobrze. To była tylko otwierana do góry klapa, która w oryginale wyraźnie odstawała od kadłuba. Oczywiście wspominane wcześniej wypukłości na tej osłonie zostały dorobione.
Nad resztą chyba nie ma się co rozpisywać.
Kilka zdjęć.















Tyle na dziś. Miłego wieczoru i pogodnej niedzieli.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
21-09-19 20:51  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
dw.wrzesinski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3


 - 0

Rewelacyjne jest to czerwone malowanie. Nie mogę doczekać się końca i mocno kibicuje :)

--
--

w budowie:
oblatane: Grumman F4F-3 Wildcat
zwodowane: ORP Orkan, S-2 Wilczur
wyjechane:

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 11Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024