FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 11Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
04-11-19 18:23  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Zegary były 4 strony temu, a Ty pytasz w taki sposób, jakby była o nich mowa w ostatnim poście.
Tak, zrobione są z drucików, co chyba widać na pierwszym zdjęciu.
Cienki drucik nawijam na pręty różnej średnicy robiąc z niego sprężynki, które następnie rozcinam wzdłuż. Otrzymuję w ten sposób kilkanaście kółeczek z jednej sprężynki. A że spreżynek jest kilka, każda o innej średnicy, to w rezultacie mam do dyspozycji dużo kółeczek o różnej srednicy. Dobieram jak najodpowiedniejsze do danej średnicy zegara.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
09-12-19 18:18  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Eeeech, idzie jak krew z nosa, ale coś pokazać wypada.
Zakończyłem temat wnęki podwozia.
Imitacja tylnej części silnika wraz ze sprężarką. Trzeba było wykonać ten element przed zamknięciem wnęki i położeniem owiewek skrzydło kadłub. Te dwie rzeczy jeszcze przede mną, ale zdecydowałem się pokazać jak to wszystko wygląda zanim to zamknę i niewiele będzie już widać.
Najtrudniejsza do uformowania i sklejenia była imitacja sprężarki.
Żeby zrobić to jak należy, podzieliłem sobie ją na trzy części. Sam ślimak podzieliłem na dwie, jedną o stałej średnicy, a drugą o średnicy zwężającej się. Trzecią częścią jest rura dolotowa.



Na powyższym zdjęciu widać wycięte, oszlifowane i uformowane pierścienie części o stałej średnicy i przygotowany wstępnie element o średnicy zwężającej się.
Przed wycięciem poszczególnych pierścieni, całość wstępnie oszlifowałem od strony niezadrukowanej, jak poniżej.



Następnie podzieliłem segment na pojedyncze pierścienie i te także oszlifowałem jak widać poniżej.



Pozostało skleić wszystkie pierścienie do kupy pilnując ich właściwego umiejscowienia w szeregu.

Tak wyszedł cały ślimak i rura dolotowa.



I reszta gratów, które imitują tył silnika jeszcze przed retuszem.



Umówmy się, że wszystko to jest bardzo umowne i symboliczne, bardzo dalekie od wyglądu pierwowzoru. Żeby to wyglądało jak należy, trzeba by było wsadzić tam żywice. Nie miałem jednak zamiaru inwestować aż tyle w ten model. I tak w zasadzie niewiele z tego widać po obłożeniu rurkami.
Po sklejeniu tego wszystkiego w całość wyglądało to tak.






Zbiornik, chyba oleju, ale mogę się mylić.


Następnie zdecydowałem się niektóre rurki pomalować jednak na srebrno i zapuścić Engine Grime’m.
Zbiornik oleju też nieco tym ubrudziłem.



Po wklejeniu tego na miejsce, trzeba było dodać jeszcze nieco rurek.
Nieco nadwyrężyło to moją cierpliwość. Pomimo iż wykonałem wszystkie te przewody z drutu cynowego, to upchnięcie tego w tej wnęce, przyklejenie i pomalowanie było dla mnie koszmarem.
Coraz słabiej znoszę takie wyzwania, chyba naprawdę się starzeję.






Gwoli wyjaśnienia.
Należy tu stwierdzić jasno i stanowczo... Wszystko to co widać to w zasadzie fikcja. Nie mam pojęcia jak blisko jestem do oryginału z tymi rurkami, ale skoro reszta gratów jest umowna, a w dodatku zamontowałem (o zgrozo) jakieś mieszki na blast tube'ach, to nie ma to już dla mnie większego znaczenia. Zrobiłem to, by coś tam w ogóle było i jako tako wyglądało.

Wykonałem też wykusze klap.






Nie jestem zadowolony z połączenia poszycia płata z tylną częścią kadłuba. Kształtując poszycie kadłuba nie przyłożyłem wystarczająco się do uzyskania odpowiednio ostrych rogów na zagięciach części 14 okalającej wręgę W1e. Przez co wyszło jak wyszło. Jakiegoś wielkiego dramatu nie ma, ale mogło być lepiej. Dolne części oprofilowań skrzydło kadłub za spływem skrzydła też mogły wyjść lepiej. Lewą odrywałem i poprawiałem kilkukrotnie, aż skończyło się na użyciu dubla z drugiej wycinanki. To co się tak błyszczy na linii jej łączenia z kadłubem to superglue. Po lakierowaniu nie będzie to widoczne. Mam też nadzieję że lakierowanie zamaskuje nieco i poprawi wygląd całości.

Chyba tyle na dziś.
W następnym odcinku górne części owiewek skrzydło kadłub i zamknięcie wnęki podwozia poszyciem od spodu.
...Jak dobrze pójdzie...
P.S. Jak Waszym zdaniem robi robotę miodowe tło?

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
09-12-19 21:15  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

W moim przypadku lakierowanie kilka razy uratowało model, kiedy występowały jakieś niedokładności/niedopasowania elementów. Więc dlaczego nie miałoby się to sprawdzić u Ciebie ?

 
09-12-19 22:03  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Laszik mam gorącą prośbę. Co to jest za stelaż na którym jest model??? Możesz to przedstawić? Gdzie kupiłeś, albo czy sam zrobiłeś?

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
09-12-19 22:11  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Kupiłem go na czeskim stoisku na Babarybie.
Ale link do ich strony masz poniżej:
https://www.chickadeetools.com/

Pozdr!

--

Post zmieniony (09-12-19 22:11)

 
02-01-20 00:17  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Witam noworocznie.
Idzie jak krew z nosa, ale w końcu uporałem się z zamknięciem wnęki podwozia głównego, owiewkami skrzydło- kadłub i działek skrzydłowych, oraz wydechami, wlotem powietrza do sprężarki i tym malutkim chwytem powietrza nad nim.
Postanowiłem że wykonam właśnie te detale, żeby skończyć już przód i móc skierować się w stronę ogona, oczywiście pominąłem na razie chłodnicę i jej obudowę, oraz kaemy kadłubowe. Do tych rzeczy wrócę w późniejszym etapie.
Oczywiście gdzieś popełniłem błąd i panel zamykający wnękę podwozia okazał się za długi w stosunku do otworu wnęki wzdłuż osi podłużnej.
Musiałem go ścinać. Wybrałem do tego jego tylną krawędź, by uniknąć większych rozjazdów na białych pasach. Oczywiście w pewnych miejscach wystąpiły, ale już jest wszystko ogarnięte, tj. wyretuszowane.




Kolejną rzeczą, która mi nie wyszła tak jak chciałem były imitacje rurek we wnęce. Niestety okazały się zbyt wystające. Tak bardzo, że nie chowające się we wnękę koło nie miałoby się gdzie zmieścić. Nic już z tym nie zrobię, musi zostać jak jest. Oczywiście dopiero po założeniu tego panelu zamykającego wnękę byłem w stanie to dostrzec. Trudno, tam i tak jest Science-Fiction. Przełykam kolejną porażkę.
Owiewki skrzydło-kadłub siadły wzorowo. Tak samo zresztą jak w poprzedniej Foce, A-8, którą kleiłem wieki temu.
Wydechy i chwyty powietrza bez większych problemów i w standardzie. Ten mały na górze tylko jakoś dziwnie zaprojektowany, a nie ma w instrukcji rendera pokazującego, jak należy go poprawnie skleić. Zrobiłem więc to intuicyjnie.
Nie wyszły mi też bąble owiewek działek skrzydłowych. Zrobiłem je tak samo jak w poprzedniej Foce, a powinny one mieć jednak nieco inny kształt.
Chciałem już nawet zrywać te, które są, ale próba wykonania prawidłowego kształtu bąbla z użyciem części z drugiej wycinanki dała niezadowalające rezultaty. Kalkulując ryzyko, doszedłem do wniosku, że najprawdopodobniej narobię większych szkód modelowi próbując odkleić/odciąć stare bąble, niż zyskam na ich wymianie na nowe, których prawidłowego kształtu też nie uzyskałem. Dałem sobie spokój.
Reszta zdjęć ukazujących to wszystko.


















Wydechy będą jeszcze w późniejszym etapie brudzone nieco suchą pastelą, wraz z kadłubem. Mam nadzieję że tym razem nie sp… tych okopceń.

Najlepszego w Nowym Roku!

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
02-01-20 09:31  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Pięknie to wychodzi, model świetnie wygląda.
Jakość wycinanki w połączeniu z jakością twojego wykonania to gwarancja wspaniałego modelu.

--

Post zmieniony (02-01-20 09:31)

 
03-01-20 06:15  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Dzięki. :)
Z tą gwarancją jednak, to jeszcze bym się wstrzymał. Do końca wciąż trochę zostało. Ale mam nadzieję że nie zawiodę.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
03-01-20 08:55  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Panie, klasa sama w sobie: ],
Szlifowania krawędzi elementów zwijanych, to też sobie baaaaadzo cenie. Kapselki, walce, wszystko trzeba ładnie opiłować, ale za to później wszystko pięknie się samo składa.
Co do modelu, niczego innego od Ciebie bym się nie spodziewał, tak jak już napisałem, kasa sama w sobie.
Od zawsze z podziwem. pozdr

 
03-01-20 09:17  Odp: [R] Kolorowa papuga, czyli FW-190D-9 (K.A.1/2018), 1:33
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Im bogatsze jest modelarskie doświadczenie, tym mniej mamy wyrozumiałości dla samego siebie odnośnie wykonywania kolejnych elementów/modeli.
Z jednej strony to dobra cecha, pozwalające dążyć do coraz lepszych rezultatów, a z drugiej tracimy nerwy i resztki owłosienia:-)
Model wygląda świetnie, a Maciek marudzi:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 11Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024