FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 
18-03-19 17:31  Odp: [Technika] Pytanie o mieszanie w CMYK-u
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Ależ owszem, można dobrać w ten sposób kolor do retuszu i wcale nie potrzeba wymyślnych urządzeń. Wystarczy telefon z androidem. Niestety procentowe wartości nie mówią wszystkiego o zawartości farby w mieszance. Wiele razy musiałem dodać minimalne ilości koloru, który w CMYK'u miał 0% żeby podbić inne do wartości pożądanej. Pomimo dodania niewielkiej ilości farby ostatecznie jej wartość dalej wynosiła 0% ale znacznie wpływała na % zawartość innych kolorów.

Po pierwsze - proporcje. Mając kolory bazowe i docelowy, który chcemy uzyskać możemy określić odpowiednie proporcje. Opisałem to TUTAJ.

Mając z grubsza przygotowaną mieszankę możemy (lub pomijając zupełnie ten etap, zdając się na mieszanie na oko) przystąpić do porównywania wartości CMYK wymieszanej farby z arkuszem z wycinanki. Aplikacja ColorPicker pozwala robić to "w locie" i na bieżąco korygować mieszankę aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Nagrałem krótki film pokazujący cały proces. Warto jest też poczytać wątek założony przez Syzyfa, który był inspiracją do stworzenia tego filmu. Link jest w opisie.

https://youtu.be/VQKrGQINrW4

EDIT: Nie trzeba korzystać koniecznie z 4ch podstawowych CMYK'owych kolorów. Dobrze się sprawdza paleta Astry złożona z 12 farb. Łatwiej jest dobrać zbliżony odcień a poprawki można wprowadzać już kolorami podstawowymi. I tak wszystko rozbija się o cierpliwość przy mieszaniu, sprawdzanie odczytów i wprowadzanie poprawek.

--

Post zmieniony (18-03-19 18:08)

 
18-03-19 23:26  Odp: [Technika] Pytanie o mieszanie w CMYK-u
Grigorij     

niestety Karol.W ma rację bardzo dobrze to widać na starszych MM albo Kartonowej Serii - Modelarstwo Kartonowe i tym podobne.
Pozostaje jeszcze kwestia składu pulpy i absorpcja papieru/kartonu.
Radek_lodz - C to nie jest oznaczenie Czerwonego
C - cyan
M - magneta
Y - yelow
K - black
przy czym każdy z tych kolorów to składowa z trzech kolorów podstawowych, nie wspominając o kwestii tzw pokrycie i tu mamy %.,
poza tym jeśli drukujesz plik z projektu na drukarce laserowej pozostaje jeszcze kwestia ułożenia rastra, a to nie to samo co w offsecie transparentność plamki.
No to życzę powodzenia w badaniu telefonem z Androidem składu chemicznego plamki albo składu chemicznego przenoszonego proszku i głębi tonalnej wydruku.
Z drugiej strony nie za bardzo rozumiem precyzji określania wzorca aplikacją pod Androida po to by i tak docelowo robić coś na oko ????
"EDIT: Nie trzeba korzystać koniecznie z 4ch podstawowych CMYK'owych kolorów. Dobrze się sprawdza paleta Astry złożona z 12 farb. Łatwiej jest dobrać zbliżony odcień a poprawki można wprowadzać już kolorami podstawowymi. I tak wszystko rozbija się o cierpliwość przy mieszaniu, sprawdzanie odczytów i wprowadzanie poprawek." - czyli wracamy do punktu wyjścia i ręcznego doboru kolorów.
W wydruku też nie muszę korzystać z Cmyk - wystarczy że usuwam toner bądź kartridż BLACK i mam pewne CMY.

 
19-03-19 01:21  Odp: [Technika] Pytanie o mieszanie w CMYK-u
Radek_lodz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

@Grigorij, Przecież napisałem, że to są kolory po przeciwległej stronie koła barw (tak zwane kolory dopełniające. Czerwony czyli RED jest mapowany na Cyan czyli C. Kolory tego samego modelu są przesunięte co 120 stopni a kolory dopełniające co 180 stopni.



Z tym usuwaniem czarnego to nie jest tak dokładnie jak piszesz... Prawda jest taka, że dopiero 100% wszystkich cmyk daje głęboki czarny zbliżony do rgb(3,0,0) (Photoshop w domyślnym profilu)

Zarówno jak zrobisz cmy (100%, 100%,100%) lub cmyk(0,0,0,100%) nie dostaniesz idealnej czerni w modelu rgb.

I tak na koniec, co innego jest samo liczenie i przeliczanie składowych do tego co wypluje drukarka.

Ps. Najlepsza metoda to słoneczny dzień, białe ściany. Przy takich warunkach jak dobierzemy kolory to będzie git.


--

Post zmieniony (19-03-19 01:52)

 
19-03-19 04:10  Odp: [Technika] Pytanie o mieszanie w CMYK-u
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Grigorij, nie posiadam wiedzy teoretycznej jak i praktycznej z zakresu poligrafii a wiele terminów, którymi operujesz jest mi zupełnie obcych. Mimo to mam wrażenie, że nie zapoznaleś się z przedstawionym przeze mnie filmem. Telefon z androidem nie służy w tym przypadku do analizy składu chemicznego plamki/przenoszonego tuszu i głębi tonalnej wydruku. Ze zbioru punktów odczytywana jest uśredniona wartość CMYK, która porównywana jest z mieszaną farbą aż do uzyskania identycznych parametrów. Naprawdę ciężko mi zrozumieć dlaczego negujesz tą metodę skoro efekt końcowy jest (przynajmniej w moim odczuciu) więcej niż zadowalający i ciężki do uzyskania przy bazowaniu jedynie na swoich zmysłach.

Pisząc o wstępnym mieszaniu "na oko" miałem na myśli sytuację, kiedy proporcje nie są do końca znane. I fakt, często może to być metoda prób i błędów, jednak ostateczny odczyt uśrednionej wartości CMYK farby drukarskiej i farby do retuszu weryfikowana jest przez "nieomylne elektroniczne oko aparatu". Kwestią zasadniczą jest wstrzelenie się w odpowiednie wartości CMYK co jak widać na załączonych zdjęciach - udało się całkiem nieźle. Warto odwiedzić wątek Syzyfa, o którym wspominałem wcześniej - pokazany jest tam fragment poszycia pomalowany farbą dobraną identyczną techniką (choć w trochę bardziej żmudny sposób bo za pomocą skanera i odczytywaniu wartości w programie graficznym). Zamalowany fragment na tle farby drukarskiej jest niemal nie do odróżnienia.



W praktyce raster a kryjąca farba nie są ze sobą związane stąd zapewne negatywna reakcja związana z tak - z perspektywy osoby, która zna się na rzeczy - niedorzeczną metodą. Jednak dla laika, który chce całkiem sensownie dobrać kolor do retuszu krawędzi grubości 0,2mm - jest to w moim odczuciu całkiem dobra opcja, z której osobiście często korzystam.

 
19-03-19 07:07  Odp: [Technika] Pytanie o mieszanie w CMYK-u
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Do porównywania kolorów to może i aparat się nadaje, ale że nie jest on skalibrowany i jakość matrycy jest mocno taka sobie jego użyteczność do określenia wartości CMYK koloru jest żadna. On te kolory czyta ze zdjęcia, więc z tego co zostało przetworzone przez hard- i software aparatu o nieokreślonym profilu, nie ma bata żeby one były rzeczywiste.

Wystarczy popatrzeć ile zabawy mieli goście z AK interactive żeby odtworzyć kolory z zachowanego sprzętu.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
19-03-19 07:38  Odp: [Technika] Pytanie o mieszanie w CMYK-u
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Oczywiście, że nie są to rzeczywiste wartości. Ale uwaga - przez hardware i software w tych samych warunkach oświetleniowych przechodzi próbka wymieszanego koloru, który jest zniektałcony tak samo jak wydruk. Gdyby porównywać oddzielne próbki w różnych warunkach oświetleniowych wtedy faktycznie nie ma to żadnego sensu dlatego i poszycie i farba są na tym samym obszarze roboczym co teoretycznie niweluje wszelkie odchyłki.

No chyba, że chodzi o dywagacje i zastanawianie się na ile taki odczyt jest rzetelny i ile jest prawdziwego CMYKa w CMYKu w porównaniu do specjalistycznych metod z użyciem odpowiedniej aparatury. Wtedy faktycznie metoda do kitu. Wystarczy mi, że tak dobrany retusz wygląda po prostu dobrze i w wielu przypadkach ciężko byłoby uzyskać taki efekt mieszając farby "na oko" - na pewno byłoby to zdecydowanie bardziej czasochłonne. A czy wartość Y wynosi 59% gdzie w rzeczywistości powinna wynosić 70% - jakie to ma znaczenie skoro wymieszany odcień jest niemal idealny w tym nieidealnym hardwarowo- software'owym processingu który traktuje obie próbki w ten sam sposób?

 
19-03-19 08:14  Odp: [Technika] Pytanie o mieszanie w CMYK-u
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Z całym szacunkiem dla profesjonalistów i znawców tematu ale znowu mamy przykład tego jak świetnie zniechęcić ludzi do udziału na forum. Pytanie było o dobranie koloru retuszu "na oko" albo z użyciem prostych narzędzi. Opisywanie tajników procesu drukarskiego, wpisywanie listy powodów dlaczego się nie da i opisywanie teorii doboru koloru w zależności od pulpy papieru na pewno pozwoli zabłysnąć znawcom tematu i pokazac ich wyższość ponad zwykłymi śmiertelnikami ale nie pomaga osobie nowej w temacie retuszu modeli. Apeluję również o zaprzestanie wzajemnego obrzucania się błotem gdy "wiem lepiej od kogoś".

Zwykły zjadacz chleba, bez zielonego pojęcia o wpływie pulpy na białość białego, może z powodzeniem dobrać kolor z wykorzystaniem metody opisanej w przeszłości Technicka. Jakiekolwiek chłonięcie papieru czy jakość matrycy nie mają wielkiego znaczenia bo używamy porówniania średniej wartości kolorów na tym samym papierze, tą samą matrycą, starając się jak najbardziej zniwelować różnice pomiędzy kolorami. Tutaj nawet nie musimy osiągnąć takich samych wartości odczytu, wystarczy że na oko kolory się zgadzają. Warto tą metodę potrenować bo po godzinie prób jesteśmy w stanie zamieszać kolor wystarczająco dobry do retuszu. Osobiście używam wartości RGB zamiast CMYK i zawsze lekko rozjaśniam otrzymany kolor albo mocno rozcieńczam otrzymaną mieszankę. Retusz mniej wtedy rzuca się w oczy.

Pozdrawiam wszystkich, życzę więcej luzu i wzajemnej życzliwości.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
19-03-19 10:26  Odp: [Technika] Pytanie o mieszanie w CMYK-u
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Dlatego też cały czas pisałem o wykorzystaniu tego do porównywania.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
19-03-19 20:16  Odp: [Technika] Pytanie o mieszanie w CMYK-u
Pavvelek  

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Radek_lodz nie kombinuje i nie chce zmieniać RGB na CMYK. To co napisałem w pierwszym poście było wynikiem zesksnowania z aplikacji koloru i tam były podane te dane RGB CMYK itp. I myślałem że zeskanujac sobie kolor aplikacja która mi poda jakie kolory i w jakich proporcjach dają dane kolor to sobie sam dobiore. Ale już zostało mi to wyjaśnione że się nie da.
Przymierzam się do sklejenia T34 z WAKa i tam w sumie jest jeden odcień zieleni. Więc może skuszę się i kupię jakąś tam pactre za 5 zł niech strace 😀
A już jeśli mowa o farbce to tak idąc na skróty poda mi ktoś jaki numer koloru paktry Hataka Blue albo innej farbki kupić do tego modelu?

 
20-03-19 15:03  Odp: [Technika] Pytanie o mieszanie w CMYK-u
Grigorij     

El Comandante - napisałem wprost jak to zrobić na oko w poście z 17-03-19 23:57, całość wypowiedzi dopełnili Koledzy Stug i Karol.W .
JA i 'opty vel pt 82 vel owm' pomimo posiadania sprzętu za krocie i fachowej wiedzy robimy to/retuszujemy również na oko.
Swoją drogą nie omieszkam pobiec do niego i oznajmić mu tę fantastyczną nowinę iż niepotrzebnie szukamy specjalistów na politechnikach i wydajemy grubą forsę na DKS-y jak wystarczy użyć tylko zwykłego smartfona przygotowując druk w pre-pressie.

P.S.
Wszystkich forumowiczów którzy pogubili się w fachowym słownictwie serdecznie przepraszam.

Post zmieniony (20-03-19 15:33)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024