FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
10-02-19 17:11  [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Jest rok 2009, a dokładnie 25.09 na stronie wydawnictwa Andrzeja Halińskiego pojawia się zapowiedź wydania amerykańskiego samolotu pokładowego SB2C-4 Helldiver! Super wiadomość dla mnie, bo ten samolot obok Avengera był bardzo wysoko na mojej prywatnej liście marzeń tego co bym chciał, aby ukazało się jako model kartonowy. Wiadomo jednak, że zapowiedź to zapowiedź, a jego wydanie to dwie różne sprawy i tak było i tym razem, ponieważ wydawnictwo kazało nam czekać aż do 8 marca 2011 roku, skąd ja to tak pamiętam, ano stąd, że jako Ojciec-założyciel, nie nie forum ; ), ale tematu ZAPOWIEDZI/NOWOŚCI wpisałem pod tą datą tą radosną przynajmniej dla mnie wiadomość. Opóźnienie to było w sumie mi na rękę, gdyż ponieważ jeszcze walczyłem zaciekle z innym modelem samolotu, a mianowicie z Ju-87 B2 z wydawnictwa KW CM, który ukończyłem 19.07.2011 roku, a pamiętam tą datę z tego powodu, że przeprowadzałem relację z jego sklejania na jednym z for, ale zostawmy ten model i wróćmy do Hellusia.
Nie muszę chyba wspominać,ale jednak wspomnę, że jak tylko się model ukazał to na biegu go zakupiłem,a nawet 2 egzemplarze,ale nie ze strachu, że nie podołam skleić z jednego egzemplarza tylko po prostu była niebywale atrakcyjna cena, która wynosiła 47,25 zł w tym VAT 5 % : ) Model oczywiście tradycyjnie klejony z jednego egzemplarza, więc widać co poszło nie tak w myśl starej zasady - cała prawda- całą dobę ; ))

MODEL :
No cóż tu dużo pisać - opracowany rewelacyjnie, a przełożenie zawartość /cena - tylko takich modeli nam trzeba. Autorem modelu był oczywiście Marcin Grygiel, a wspaniałą grafikę tradycyjnie i nie wyobrażam sobie, aby kiedyś było inaczej wykonał Marcin Dworzecki. Model kartonowy przedstawia samolot SB2C-4 Helldiver z VB-83 bazującej na lotniskowcu USS " Essex " - wiosna 1945 roku.
Model składał się 10 arkuszy części na kartonie, oraz 10 arkuszy na offsecie z częściami, wręgami, rysunkami montażowymi i złożeniowymi.
Model ze względu na skomplikowaną budowę jest jednym z trudniejszych z tego wydawnictwa, ale jednocześnie najatrakcyjniejszym jeżeli chodzi wykonanie konfiguracji wykonania - model można wykonać w wersji uproszczonej np. z zamkniętym lukiem bombowym, z rozłożonymi skrzydłami, z zamkniętymi kabinami pilota i strzelca i zamkniętymi klapami bez wycinania w nich otworów, których jest co najmniej 500+ albo i więcej ; ). Oczywiście co jest największa frajdą można ten model skleić w wersji "hard- carton", czyli wszystko co się da pootwierać i na co pozwalają rozrysowane znakomicie przez projektanta części. No można iść dalej i jak komuś mało dodać od siebie i tak już do tego wypasu jeszcze całe multum części wykonanych na podstawie tego co można znaleźć w sieci. Na przykład można otworzyć luk do instalacji paliwowej za kabiną pilota wraz z jej wykonaniem oraz ze zbiornikiem co można zobaczyć w jednej z relacji ze sklejania na zagranicznym forum.
Jeżeli chodzi o wierność opracowania to jedynym odstępstwem od oryginalnego samolotu jest brak przekoszenia steru kierunku, ale jest to tylko widoczne w momencie opuszczenia tylnej osłony strzelca zwanej "turtlebeckiem " co oczywiście nie musi mieć miejsca.
Mimo, że od pierwszej mojej oceny zaraz po ukazaniu się modelu minęło było nie było 8 lat dalej podtrzymuję swoją opinię, że najtrudniejszym i najbardziej pracochłonnymi elementami są klapy ze swoimi różnej średnicy otworkami. Oczywiście da się to wykonać z lepszym, ale jednak często gorszym skutkiem, ale pracy jest co niemiara. No cóż mając na uwadze, że może kiedyś model zostanie wydany w innym kamuflażu to ponowię swoją dawną prośbę o wydanie modelu w 2 wersjach klap - takich jak w tym wydaniu, czyli z efektem 3D i takich bez tego efektu, czyli z białymi tłem otworów klap - miejsce jest i nie powinno chyba być z dodaniem dodatkowych klap problemu.

AKCESORIA :
Do modelu dokupiłem: kabinkę z wyd. AH, koła żywiczne również z tego wydawnictwa, pasy pilota z firmy Eduard, oraz rewelacyjnie wykonane lufy do kaemów strzelca pokładowego z firmy Master Model - Piotra Czerkasowa. Jeżeli już padła nazwa tej polskiej firmy to można może napomknąć, że fajnie by było jakby o ile to jest możliwe i wykonalne wykonano kolejne akcesoria do tego modelu, a mianowicie taśmy amunicyjne do tych dwóch Browningów ANM2 .30 caliber (7,62 mm).

WALORYZACJA :
Oczywiście pierwotne założenie było proste - NIC, no NIC nie przerabiam, nie dorabiam, nie dodaję - mam na to wiadomo co, no nie będę wulgaryzował ; )
No i tak się to odbywało... oczywiście do czasu - jak już miałem sporo sklejone to kiedyś przylazł diaboł i zaczął szeptać do uszka te swoje wizje - o zobacz , zobacz ile w tych wnękach podwozia jest przewodów i innych pizdryłek, a zobacz jaki ten luk bombowy pustawy, ale ja proszem diaboła już mam to powklejane w skrzydła i kadłub - jak tam teraz dojdę - dojdziesz dojdziesz "nie penkaj", a zobacz ile lotek można wyciąć i dodać popychacze, a w silniczku ile przewodów można dodać, a w kabinie strzelca i w jego "pukawkach" ile można dołożyć, a golenie podwozia i kółko ogonowe jakie smutne, a pasy pilota jakie biedniutkie, a w klapach siłowniki jakie proste takie z jednego druta, a tlenu byś dał pilotowi, bo się chłop udusi, a w miejscu łamania skrzydeł ile ciekawych drucików można dołożyć, a wszelkie ażury zaczernione weź ino wartko powycinaj, a rożne otwory w kadłubie podziurkuj, a klapy podwozia jakie nie do końca użebrowane, a światła pozycyjne na skrzydłach i trójkolorowy sygnalizator lądowania jaki nie oszklony, bomby nie uzbrojone i tak pitolił trzy po trzy co dało w końcu coś kole 666 dodatkowych części : )
Nie, nie oczywiście jak wnęki podwozia i luk bombowy były oddzielnymi elementami to nie - po co coś dodawać, za łatwo - teeeeraz to męcz się człowieku i upychaj tam druciarnię i nie tylko w pocie czoła... no i tak upychałem to wszystko w pocie czoła przez te 8 lat (słownie osiem), ale wreszcie skończyłem "dziada", ale diaboł jak się znowu pojawi ze swoimi pomysłami to ma regularnie jak to mówią forumowi klasycy - tęgo w ryj!
Sklejony model przedstawia konfigurację skrzydeł, klap itp. tak, aby pokazać jak najwięcej szczegółów i nie jest odzwierciedleniem rzeczywistej konfiguracji w danym momencie jego eksploatacji - to taka uwaga dla tych co widzieli i znają się na samolotach ; )

SKLEJANIE :
Model trafił pod kozik praktycznie tuż po ukazaniu się - no cóż samo sklejanie, gdyby zliczyć czas trwało tak jak standardowo skleja się taki trudny model, bo to jest trudny model, ale dodając jeszcze wszystko to co powstało na podstawie zdjęć no to już tych godzin przybywa. W tym modelu praktycznie poza kilkoma pudełkami nie ma prostych części i każde pokonanie pewnego etapu skutkuje przygotowaniem do kolejnego skomplikowanego podzespołu - niby to nic odkrywczego, ale wielokrotnie robiłem wszystko, aby... nic nie robić jak pomyślałem co mnie czeka w następnym etapie. Kleiłem w sumie tylko na urlopach, zwolnieniach i dorywczo przy innych okazjach. No cóż trwało to w sumie 8 lat, ale w końcu dobrnąłem do końca tej epopei ze skutkiem takim, a nie innym - nie sklejam replik, ale staram się w miarę wiernie odtwarzać części, sklejam z jednej wycinanki, więc jest jak jest, ale JEST!
Mam nadzieję, że doczekam się w końcu jak ktoś kto klei repliki - sklei ten model na fuuul wypasie, bo jest on wart takiego sklejenia jak mało który.

CO NASTĘPNE ? :
O panie, no ja cie nie mogę co ja to nie miałem sklejać, ale niestety życie pisze swoje scenariusze.
W momencie jak jedno z wydawnictw zapowiedziało wydanie RMS " Olympic" i to w wojennym kamuflażu to miało być TO. Jak wyszło - wiadomo. Następnie wpadło mi w ucho, że ma się pojawić M1070/M1000 z MODEl-KOM - no to może to. Jak wyszło - wiadomo. O luuudzie tera to już bez pudła - Cant to dziewiczy model nigdy nie wydany, dawaj temat zapowiedzi na foro - jak wyszło jak rzucanie kamieniami w dinozaury. Jak już wszystkie kuńcepcje upadły ni z gruszki, ni z pietruszki wpadła na foro informacja o zmartwychwstaniu wydawnictwa KW CM i że bedom modele - no teraz już nie mam żadnych obiekcji - biere tego Avengera i jedziemy z tematem. Jak wyszło - wiadomo. No nic podobno modelarze to ludzie cierpliwi, ale bez przesady ; )
Jak widać pozostała Foczka papuzia, bo jest, ale znowu samolot - nie wiem w sumie to chyba trzeba zmienić tematykę.

TROJACZKI :
Przy okazji tej galerii przypominam "ostatnio" sklejone dwa poprzednie modele - są to : Brewster Buffalo z wyd. AH sklejony 10 lat temu, oraz Ju-87 B2 z wyd. KW CM sklejony 8 lat temu - modele parkują przez cały swój żywot niczym nie osłonięte i jak widać mają się całkiem spoko. Tak raaaz, dwa w roku są po prostu odkurzane i myte pędzelkiem co przy okazji pokazuje, że jednak warto caponować arkusze i lakierować modele po sklejeniu - jak na swój wiek chyba są w całkiem dobrym stanie - nie ma żółtych plam z budasia, nic się nie rozsycha.

DWA ZDJĘCIA :
Swego czasu wspominałem, że zaprezentuję swoje modele sklejone hohoho, albo jeszcze dawniej i wreszcie "nadejszła ta wielkopomna chwila" - co prawda dwa i są na nich widoczne tylko 3 modele samolotów, Zdjęcie zostało zrobione w dniu 10 lutego ... 1979 roku, jak można się zorientować w następną niedzielę będzie miało ... 40 lat ! [ galerię udało się wprowadzić na forum dopiero dzisiaj - to czysty przypadek, ale jakby nie patrzeć to właśnie minęło to 40 lat !]
Skąd ja to wiem po tylu latach, kiedy zostało zrobione to zdjęcie - ano stąd, że jest to chwila przed wymarszem na studniówkę moją i mojej klasy. Pierwszy po lewo w stroju organizacyjnym to ja, to ja panie psorze.
Te modele, które widać to są już w wersjach po pomalowaniu, ponieważ po sklejeniu tak jak przystało, czyli wycinamy, kleimy i się cieszymy przychodzi taki moment, że może warto coś zmienić - o na przykład kamuflaż według zdobytych z trudem w tamtych czasach materiałów - i tak było właśnie w tym przypadku. Szkoda wielka, że osoba wykonująca zdjęcia nie ujęła w kadrze wszystkich wiszących na ścianie modeli.
Oprócz widocznych 3 modeli : P-40, Fokker DR I, Zero zawieszone były jeszcze następujące modele samolotów : Jak - 9 w zimowym biało-czerwonym malowaniu, P-50 Jastrząb w "małomodelarzowym", Czajka w fińskim malowaniu - czarno-zielonym , I-16 Rata w republikańskim z Hiszpanii - beżowo-brązowa, Morane Saulnier w klasycznym trójbarwnym francuskim malowaniu i chyba to już wszystko. Oczywiście jest to cząstka tego co skleiłem w tamtych zamierzchłych czasach - niestety żaden z tych modeli, które wisiały na ścianie się nie zachowały.

SPIS :
W zamierzchłych czasach przez krótki czas prowadziłem sobie spis modeli jakie sklejałem i jakoś tak się składa, że przetrwał on do dzisiejszych czasów - jak widać ma już 43 lata, papier się rozpada, zżółkł, ale tak to sobie trzymam na pamiątkę.


No i to by było na tyle : )



















--

Post zmieniony (10-02-19 21:58)

 
10-02-19 17:49  Odp: [G] SB-2C4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
greg   

No no no, rzeczywiście niezła "miazga" w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Bardzo atrakcyjny sam model jak i jego wykonanie.
Chciałbym tak potrafić sklejać, ale jak wiadomo nie od dziś, że to tylko trening czyni mistrza.
Brawo.
Pozdrawiam serdecznie.

 
10-02-19 17:53  Odp: [G] SB-2C4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

To rozumiem, ze modele beda wystawione w Konstantynowie? ;)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
10-02-19 18:17  Odp: [G] SB-2C4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

"... jest brak przekoszenia steru kierunku". Jeżeli już, to raczej statecznika pionowego.
I nie "turtlebeck", tylko "turtleback". "Beck" to był taki artysta grunge'owy w latach 90-tych...
To tak żeby wyrównać rachunki.
Poza tym... Nie wierzę własnym oczom. Halogen jednak coś skleił. I to nawet Helldivera... Matko i córko!!!
O Stukasie wiedziałem, o Buffalo nie. Tym bardziej jestem zadziwiony.
Czyli Ty jednak kleisz. Szok!
Samo wykonanie jeżeli można skomentować, to średnio mi się podoba. Niby dużo widać waloryzacji, jednak jej wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Jakoś tak plastelinowo to wygląda, za dużo farby, może za gęstej nawet. Odcienie nie do końca trafione.
Najbardziej widać to na goleniach podwozia i u nasady statecznika pionowego właśnie
Zacieki olejowe pod silnikiem powinny być bardziej rozmazane w tył kadłuba.
Śmigło jakieś takie wygięte do przodu. Nie dało się zrobić prostego?
Profil slotów jest niewłaściwy. Trochę siermiężnie wyglądają.
Tyle chyba krytyki. Niemniej jednak gratuluję ukończenia tego diabła. Też mam go w przyszłościowych planach. Dalszych jednak, gdyż wciąż mnie ta wycinanka przeraża.
Dlatego też uważam że samo ukończenie tego modelu jest wyczynem nie lada.
Nie rozumiem tylko po co te cyrki z pokazywaniem kawałka swojego zdjęcia, na którym niewiele widać.
I po co to zamalowywanie swastyk na Stukasie?
W Polsce chyba jeszcze nie ma zakazu prezentacji modeli z wrogą symboliką...

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
10-02-19 19:17  Odp: [G] SB-2C4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
MarioTechNet 

 

Świetny, szczęka mi opadła - rewelacja - Pozdrawiam

Post zmieniony (10-02-19 19:34)

 
10-02-19 20:05  Odp: [G] SB-2C4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Szacun, Halogen. chyba dodałeś mnóstwo własnej inwencji w ten model, bardzo dużo drobiazgów. Widać ogromny nakład pracy.Gratulacje.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
10-02-19 20:30  Odp: [G] SB-2C4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Seweryn 

 

Znakomity, bardzo mi się podoba.

--
Seweryn

 
10-02-19 21:06  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Cieszę się, że się podoba, no nie wszystkim jak widać, ale to też nie niespodzianka ; )
No cóż Maćku, jak by ci tu napisać - dziękuję za korektę błędów w nazewnictwie. No cóż ja znam jeszcze Józefa Becka https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Beck i Jeff Becka nie wiem, czy o tego gitarzystę ci chodziło, ale szarpie druty niczego sobie i to już tyle lat https://www.youtube.com/watch?v=nQDjSGnmYBI ; )
A propos tych rachunków to nie wiem o jakie rachunki ci chodzi, bo nie przypominam sobie, abyśmy coś razem kupowali ; )
Twoje szokujące zdziwienie, że coś sklejam jest mocno dziwne biorąc pod uwagę ile lat ty jesteś na forach i ile ja, pomijam już fakt, że znasz tych samych pasjonatów modelarstwa co ja, więc twoje zdziwienie, że sklejam jest troszkę zabawne, żeby nie określić tego inaczej - pewnie również nie wiesz, że projektuję modele kartonowe ? ; )
Co do twojej oceny wyglądu modelu - poza pomalowaniem szablonów z drutu nie ma tam farby w rozumieniu, że model ma pomalowane części kartonowe za gęstą farbą, bo one nie były malowane, dorabiane części z kartonu to karton barwiony w masie, który fakt nie zawsze zgrywa się z kolorem druku, ale no cóż, ale plastelinowy wygląd ?
Co do zacieków olejowych pod silnikiem, które powinny być rozmazane bardziej w tył kadłuba - to ciekawa uwaga - stwierdzasz to na podstawie oglądania zdjęcia Helldivera o numerze 207 - ja znam tylko jedno zdjęcie samolotu o takim numerze i to w widoku z góry, więc skąd możesz wiedzieć jak te ślady wyglądały na tym konkretnie samolocie w danej chwili - zdaje sobie sprawę, że coś trzeba napisać, że nie gra, ale bez przesady.
Śmigło wygięte do przodu, nie nie jest wygięte do przodu, po prostu na zdjęciach wysuwa się z otworu, który jest troszkę już wyrobiony, bo szwagier w nie za bardzo dmuchał i faktycznie na części zdjęć może sprawiać takie wrażenie.
Profil slotów jest niewłaściwy, a jaki niby ma być - takie były części i takie "som" - masz zdjęcia modelu kartonowego innego Helldivera na którym maja one dobry profil ?
Nie rozumiesz po co ten cyrk z pokazywaniem zdjęcie z moim "kawałkiem " na nim - moja rada jest taka - "trza" nie tylko oglądać obrazki, ale i czytać tekst - fakt, że jest obszerny, ale w nim wszystko jest dogłębnie wyjaśnione - dlaczego ono jest. Przeczytaj sobie.
Bardzo ciebie przepraszam, ale zaczynasz już kompletnie szukać dziury w całym - zamalowałem, bo tak chciałem zrobić, co w tym złego ?
Chyba wszystko wyjaśniłem ?

Post zmieniony (10-02-19 21:59)

 
10-02-19 21:28  Odp: [G] SB-2C4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jarałeś już wtedy szlugi?

Kawał dobrego modelu zobaczyłem. Mjut mi na oczy żeś polał bo zacne to modelarstwo uprawiasz.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
10-02-19 21:42  Odp: [G] SB-2C4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
MPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Szczena opada. Rewelacja.

 
10-02-19 21:55  Odp: [G] SB-2C4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

No, już myślałem że się nie doczekam. Gratuluję Piotrze, kawał dobrej modelarskiej roboty. To co następne? :-)

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
10-02-19 21:57  Odp: [G] SB-2C4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Halogen, powiem Tobie, zacne wykonanie. Widać, że to trudny model. Stopień detalizacji bardzo duży, jak zwykle u Halinskiego. Tylko jedno mnie odpycha od jego modeli.

8 lat sklejania... Wiem że piszesz, że kleiłeś z doskoku, ale ja wiem jak się tak modele klei. Nie wiem czy kiedykolwiek się skuszę na taki samolot, mimo że mam jedno jego Zero.

Piękny widok, fajny model, kawał dobrej roboty.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
10-02-19 22:14  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Wtedy jarałem, kto wtedy nie jarał, a już na taką okazję jak studniówka to trzeba było kupić papieros w kolonialnym sklepie, na "Pewex" mnie nie było stać : )
To autentycznie wydaje się niemożliwe, ale jednak jest prawdziwe, że ta galeria zaistniała i te 2 czarno-białe zdjęcia pokazałem dokładnie 40 lat po i nic nie było celowo opóźniane, no są takie niesamowite zbiegi okoliczności i to jest taki jeden z nich.
Jeszcze wyjaśnienie w sprawie przechowywania i konserwacji kurzem pokazanych modeli Junkersa i Brewstera - kurzyły się, ale podstawka ma piękny biały śnieg - bo tylko śnieg jest nowy zrobiony, ale pierwszy był robiony z sody innej firmy i się bardziej skrzył, ten jest z innej współczesnej i ta przypomina bardziej cukier puder - to info dla tych co mogą mieć wątpliwości, czy to co piszę to najprawdziwsza prawda : )
Generalnie model w takiej konfiguracji jest trudny do obfotografowania - dziwne, że nic się nie złamało, poza wylataniem śmigła ; )

Jeszcze jedna sprawa - jak się przez tyle lat czyta i wpisuje nazwę klejonego samolotu to nie ma bata, aby w końcowej galerii dobrze wpisać jego nazwę : )))
Można to jakoś zrobić, aby wpisujący się mieli już poprawioną wersję tak jak ja zrobiłem w swoich wpisach ?

Post zmieniony (10-02-19 22:22)

 
10-02-19 22:53  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

W końcu pokazałeś jak kleisz. Piękny model. Gratuluję.

Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (10-02-19 23:07)

 
10-02-19 22:57  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

,, ... i też tak skleję ten model z takim pokładem : )" to Twoje słowa z mojej galerii. To co znaczy te lustereczko?
Bardzo fajnie skleiłeś ten model. Kawał modelarskiej roboty wykonałeś, gratuluję.

 
11-02-19 07:41  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Gratulacje!
Modele tego wydawnictwa ( broń Boże “stajni” ! ) , to osobna historia... Tym większe uznanie. Tym bardziej większe, że to jeszcze bardziej zdetalizowany model.
Szacun! ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
11-02-19 08:20  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Wreszcie doczekałem się - POGRATULOWAĆ !!!

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
11-02-19 08:38  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Witam,śliczności,pozdrawiam ceva. :))))

ps. czy model jest klejony polecanym na wszystkich forach klejem CR?
ps2. szacunek za sklejenie (zlepienie?) dość trudnego modelu, powinieneś jednak dobierać modele bardziej dopasowane do swoich umiejętności (jakiś Mistewicz lub Pacyński), bo widać że nie do końca radzisz sobie z podstawowymi czynnościami modelarskimi (np. jak kształtowanie końcówek płatów, sklejanie poszycia kadłuba na styk bez krowich żeber, utrzymanie symetrii), gdybyś to opanował nie musiałbyś na siłę paprać farbom żeby ukryć niedoróbki.
ps3. ...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
11-02-19 09:04  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Zacny model i nie jest prosty w budowie, wiec nie ma co szukac dziury w calym tylko zlozyc Ci gratulacje, za jego ukonczenie.
Po czesci zgadzam sie z postem Laszlika, po czesci nie :)
Widac, nie wszystko wyszlo tak jak powinno, jednak ogolny widok robi pozytywne wrazenie.

Raz jeszcze gratulacje!

 
11-02-19 09:12  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Wojtuś 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Piotrze, gratulacje :) Mam nadzieję zobaczyć na żywo, wtedy pogadamy. A pytanie z zupełnie innej beczki, jak się czuje Aircobra? :>

--


"Tak tak, nie tylko żuczki potrafią ulepić z byle g.... cos ciekawego:-) Modelarze to ich bliscy pobratymcy:-)" - StuG

 
11-02-19 11:15  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Gratulacje za fantastyczny model, widać ogrom włożonej pracy. Bardzo mi się podoba. Jedno "ale"... osiem lat ! OSIEM !!! Podziwiam również za to, że masz w sobie tyle cierpliwości i samozaparcia, żeby wracać, wracać i wracać...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
11-02-19 12:37  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Grzecho_W 



Na Forum:
Galerie - 3


 - 1

Mnóstwo szczegółów jak na samolot ;) Wykonanie podoba mi się. Brawa za wytrwałość.

 
11-02-19 12:40  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Fajnie że go skończyłeś. Model trudny więc szacun za dodatkową waloryzacje. Nie każdy jest mistrzem wygładzania i symetrii:) Najważniejsze że skończony a nie wyrzucony do kosza z błachego powodu. Gratuluję!

--
Pozdrawiam!

 
11-02-19 12:49  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Halogenie, to świetnie że znasz naszą historię i wiesz kto to jest Józef Beck. Jestem pod wrażeniem. Teraz, dzięki Tobie i ja wiem kto to był, bo przecież z pewnością nie maiłem o tym pojęcia.
Mnie jednak wpadł do głowy, jako pierwsze skojarzenie, artysta z lat mojej młodości.
https://www.youtube.com/watch?v=YgSPaXgAdzE
Tak już mam że najpierw wpadają mi do głowy pozytywne skojarzenia. I nie doszukuj się proszę żadnej ironii w tytule piosenki.
A' propos rachunków, to nie wiedziałem że trzeba Ci wszystko tłumaczyć dosłownie jak dziecku. No cóż, w jednym się zgadzam. Nie chodziło mi o wspólne zakupy. Dalszy komentarz sobie daruję.
Moje szokujące zdziwienie spowodowane jest tym że odkąd istnieję na forach, widziałem tylko jeden Twój model; Stukasa.
Poza tym znam tylko Twoje spisy i zachwyty gniotami kartonowych amatorów z zagranicy.
Nie mam pojęcia kto spośród modelarzy, których ja znam, zna też Ciebie osobiście. Wybacz ale nawet jeżeli są tacy, nasi wspólni znajomi, to Twoja osoba nie jest tematem przewodnim ewentualnych rozmów. Jesteś postacią do tego stopnia dla mnie tajemniczą że nie mam pojęcia jak Twoja prawdziwa godność. Ale bez obaw, nie jest mi to do niczego potrzebne.
Nie mam więc także pojęcia o Twoim projektowaniu modeli, ale jeżeli prezentują one taką jakość jak Twoje klejenie, to pozostanę jednak przy Halińskim.
Co do mojej oceny Twojego modelu, oczywiście jest ona subiektywna. Oparta na tym co widać na zdjęciach. Może gdyby były one lepsze, moje doznania wizualne byłyby bardziej pozytywne.
Nie mów mi jednak że nic nie jest malowane. Wystarczy spojrzeć na wnęki podwozia, luk bombowy, same bomby, czy bebechy złożonego skrzydła. Choć to ostatnie nawet mi się podoba.
Zacieki olejowe pod silnikiem. Nie nie widziałem zdjęcia od dołu tego konkretnego egzemplarza. Wiem jednak jak takie zacieki wyglądają na innych samolotach. Jeżeli już zdecydowałeś się je zrobić, mogłeś po prostu bardziej je rozmazać ku tyłowi.
To jednak jest znikomy błąd w porównaniu z jajowatym kształtem wlotu powietrza chłodzącego silnik (ten główny duży otwór z przodu za śmigłem). Ale to pewnie zniekształcenie perspektywy spowodowane "Makro" i tak tylko na zdjęciach wygląda...
Sloty.
Tak powinny wyglądać:
https://www.tumblr.com/search/19530s
U ciebie prawy slot wygląda jak rynna przymocowana do krawędzi natarcia. Nie wiem, może to tylko na zdjęciu tak wygląda?
Nie powinno być dla Ciebie, jako doświadczonego detektywa modelarskiego, problemem znalezienie zdjęcia w sieci.
Zdjęcia innych kartonowych modeli nie są najlepszym wzorem. Jeżeli już się do czegoś odnosić, to najlepiej do obiektu rzeczywistego.
Co do Twoich zdjęć sprzed 40 lat, to chyba najwyraźniej Ty nie zrozumiałeś o co mi chodziło.
O to mianowicie, że nie rozumiem dlaczego tak boisz się pokazać całą swoją osobę na zdjęciu? Ktoś Cię ściga?
Pokazujesz zdjęcia na którym nie widać ani modeli ani Ciebie tak naprawdę. Po co więc to robić? Jeżeli nie chcesz się pokazywać to po prostu tego nie rób
"Pierwszy po lewo..." A jest tam ktoś jeszcze? Widać tylko kawałek Ciebie i kawałek tych trzech modeli.
Tego właśnie nie rozumiem. Ale pewnie to zbyt górnolotna sztuka dla takiego prostaka jak ja.
Tyle chyba co mam do powiedzenia.

--

Post zmieniony (11-02-19 12:52)

 
11-02-19 16:18  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Greg77   

Ja tam się cieszę z tej galerii!! Gratulacje!!! Mi się podoba.
Szczerze powiem, że zasłużyłeś sobie na komentarz Maćka! Merytorycznie jest on też zasadny- i niestety nie możesz mu zarzucić czepialstwa biorąc pod uwagę swoje historyczne podejście na tym i na innych Forach.

Do Maćka- Laszlika- to model Piotra Mazurka- autora http://wsmk.konradus.com/f1aut.php?autor=mazurekpiotr- tak żebyś na przyszłość wiedział ;)

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

 
11-02-19 16:29  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Brawo, gratulacje za wytrwałość. Model pierwsza klasa.

PS. I po co była ta długoletnia "wstydliwość" , kiedy taki kawał fajnej roboty zrobiłeś. Trzeba się chwalić dobrymi modelami.

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
11-02-19 20:46  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Po pierwsze gratuluję. Jest to piekielnie trudny model, który sam chciałbym kiedyś skleić. Twierdzę jednak, że jak na razie nie mam wystarczająco odwagi i umiejętności, żeby go pokroić. Tobie udało się go skleić (8 lat(!)) - szacunek, za cierpliwość, za wytrwałość w dążeniu do celu, samozaparcie.
Co do samego wykonania modelu - muszę się zgodzić z tym co napisał już laszlik i ceva. Ogólnie model prezentuje się nieźle, ale po dokładnym obejrzeniu zdjęć rzuciło mi się w oczy co następuje: niestaranny retusz, nieestetyczne wykonanie łączenia segmentów , goleni podwozia, oszklenia kabiny, nienapięta antena, wymęczone przejścia kadłub-skrzydło, silnik wydaje się być nierówno osadzony, gdzieś uciekła tam geometria. Nie uwierzę w to, że bomba nie była malowana, tak samo jak oprofilowanie statecznika pionowego na łączeniu z kadłubem (to odnajduję jako najgorsze). Podziwiam za to wykonanie klap, bebechów w skrzydle i komorze bombowej. Gratuluję raz jeszcze!

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
11-02-19 21:57  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

No co ja mogę, co ja mogę - no to może po kolei :
Rafael - wontpie ; )
Killy9999 - tak jak kiedyś na Sjeście rozmawialiśmy - model wraz z kabinką sobie leży, jeżeli jesteś zainteresowany - wysyłki do dalekich krajów nie biorę pod uwagę : )
Spychacz - pokazywałem modele wcześniej i były to relacje, ale na innym forum, ale i tu pojawiały się linki do nich.
Mucha - no cóż to tylko hobby, a życie niestety pisze swoje scenariusze, biorąc jeszcze pod uwagę, że przez kilkanaście lat wolny czas po pracy zawodowej i innych zajęciach poświęcałem na projektowanie modeli to w końcu przychodzi taki czas, że następuje pewien przesyt hobby, ale jak widać zwalczam ten przesyt już 46 lat : )
Zbin - tak potwierdzam napisałem takie zdanie w 2013 roku - kiedyś wpadło mi w oko zdjęcie Helldivera na windzie, która jest poniżej pokładu i to miała być taka wersja - dużo jest takich mini dioram typu samolot na pokładzie lotniskowca, a to miało być troszkę inaczej tak by było, gdyby jednak sklejanie odbywało się w normalnych warunkach. Nawet teraz kończąc model jeszcze rozważałem taką wersję, ale ostatnio w czasie sprzątania piwnicy - wiadomo do piwnicy idzie sporo rzeczy, które z pewnością się kiedyś przydadzą jeszcze - taaaa przydadzą natknąłem się na jakąś starą szafkę z takimi lustrami - no to dawaj "jedziem" z tematem, dorobiłem ramki, nóżki, pomalowałem bejcą co mi została z poprzednich dioramek - taki spontan, nawet widać na jednym zdjęciu drzazgi, że się nikt nie czepił ; )
Mariusz - no pewnie mało kto wierzył, że na Sjestach mówię prawdę, że kleję, ale jak widać "nie kłame" jak mawiał klasyk ; )
Ostoja, Alski - dzięki - no też się cieszę, że wreszcie JEST.
Rowin - dziękuję, może znowu pogadamy w Warszawie.
Wojtuś - dawno nie byłeś na Sjeście - przypomnij mi o co chodzi z tym modelem ?
Kilminster - no cóż 8 lat to szmat czasu, a tu jeden model skończony, ale patrzmy na to tak : ale przez 10 lat skleiłem aż 3, no nie lepiej to wygląda ? ; )
Janisz - nie wstydliwie, bo pokazywałem modele.

No i tera wisienka na torcie :
LASZLIK : przeczytaj sobie wszystkie inne wpisy w tej galerii za wyjątkiem jednego, a którego to chyba się domyślasz i odpowiedz nam czytającym ten temat, czy to co napisałeś ma znamiona normalnej oceny modelu, czy właśnie jest takim wystawianiem rachunku ?
Pod pretekstem oceny mojego modelu, który oczywiście nie musi ci się podobać próbujesz w zasadzie dyskredytować mnie, no bo te sztucznie egzaltowane zdziwienie - patrzta ludzie Halogen skleił model i to taki, ale jednocześnie wiesz, że wcześniej skleiłem Ju-87 i pewnie wiesz, że również Brewstera, bo i on był w galerii razem z Ju-87.
Powiedz tak szczerze komu chcesz wciskać taki ordynarny,chamski kit, że nie wiesz z kim masz do czynienia : znasz bardzo dobrze rowina, i innych modelarzy, jesteś na forach nie wiele więcej lat niż ja, bywasz na konkursach i wystawach, w dobie fejsa i innych komunikatorów chcesz nam tu wszystkim wmówić, że ty taki kumaty człowiek nie pytałeś nigdy np. rowina - ty stary, a kto to jest ten Halogen, oczywiście przy okazji innych spotkań modelarzy kartonowych nikt nigdy się nie pytał kto zacz, a jednocześnie znasz tematy, które ja założyłem na forum i nigdy nikogo się nie pytałeś kto zacz ten Halogen ? Autentycznie wierzysz w to, że ktoś kupi taki tekst ?
Temat, który założyłem na forum "Kartonowe Inspiracje" nazywasz laszlik " zachwytami gniotami kartonowych amatorów z zagranicy" - no tu to już chyba nikt nie ma wątpliwości z kim ma się do czynienia - żałosne wynurzenie.
Porównujesz sklejony ten model z jakością projektów jakie wykonałem, udając oczywiście, że ich nie znasz -no zaiste zabawne co wymyślasz.
Powtórzę ci jeszcze raz - tam nie ma nic malowanego poza szablonami - bomby, luk bombowy, są retuszowane i lakierowane, nie ma tam również szpachli jakby coś ci znowu przyszło do głowy.
No tak zdjęcia są słabe - a przypadkiem nie jest ich za dużo i z takimi zarzutami się w jednej swojej galerii spotkałem ?
Byłeś mechanikiem samolotowym na lotniskowcu " Essex", e no to gratki, Elvis też tam był i razem te zacieki i ich kierunek oglądaliście ?
A no tak jajowaty wlot - no tak, tak nie jest jajowaty w sensie kształtu jaja kurzego ponieważ wręga nadająca kształt wlotowi była nasączony lekko glutem, i następnie włożony był wręg nadający mu kształt, wycięty skalpelem na dzięcioła- to są tylko zdjęcia, ale jak się lepiej czujesz, ze tam jest jajo no co ja zrobię.
Sloty - są ruchome, więc i może jakoś się ruszyły w czasie robienia zdjęć i manewrowania modelem. Prosiłem o pokazanie slotów jako takich w modelu kartonowym, żeby upewnić się o który element dokładnie chodzi - więc nie sugeruj, że przy sklejaniu modelu podpieram się tylko innymi modelami kartonowymi - szukasz ciągle na siłę dziury w całym.
I na koniec kompletna już żenad - to żałosne czepianie się tych zdjęć na których mnie kawałek widać - człowieku nie kompromituj się już do końca - to są moje prywatne zdjęcia - pokazałem tylko tyle, bo tak uważałem za stosowne i tak się dziwię, że nie sugerujesz, że może to nie ja, nie moje modele i nie moje mieszkanie - a blat na którym zrobiłem zdjęcia ma dobry kolor, a rękawiczki i sweter jest dobrze dobrany kolorystycznie, a bejca ma dobry odcień na ramkach... i podsumowując wszyscy mamy wierzyć, że wpisałeś się do tej galerii, bo nie wiedziałeś kto jest jej autorem. No kupa śmiechu Maćku.

Post zmieniony (11-02-19 22:05)

 
11-02-19 22:55  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Modele świetnie sklejone, dużo pracy. Gratulacje.
Nie przejmuj się Halogen próbą implementacji do Konradusa "zło squadowych" wzorców z innego, zaprzeszłego "świata", oby ten nie wrócił.
Rób swoje, ale w granicach zdrowego rozsądku i umiaru.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
11-02-19 23:18  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

A niech mnie... galeria Halogena na Konradusie!
Ja się na samolotach nie znam, ale wykonanie modelu i ogólny wygląd mi się podoba. Gratulacje!
Doceniam też widoczny własny wkład pracy.
Myślę też, że na podstawce a'la pokład lotniskowca prezentowałby się bardziej rasowo niż na lusterku.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
11-02-19 23:20  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Wojtuś 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Chodzi mi o ten model, i tą rozmowę ;)

--


"Tak tak, nie tylko żuczki potrafią ulepić z byle g.... cos ciekawego:-) Modelarze to ich bliscy pobratymcy:-)" - StuG

 
11-02-19 23:43  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Ja już chyba jestem za stary, żeby zrozumieć o co tu chodzi w całej tej „dyskusji”... Po takiej krytyce tego modelu, bardzo trudnego i bardzo zwaloryzowanego zastanawiam się jaki jest sens w ogóle cokolwiek pokazywać. Przecież niektórych tu musi ogarniać pusty śmiech jak oglądają, delikatnie mówiąc, słabiej sklejone modele. Czemu ma służyć atmosfera dyskusji nad tą prezentacją ? Dajcie sobie spokój ludzie. No chyba, że z założenia to forum jest przeznaczone dla czterech-pięciu artystów, a reszta to nic nie znaczące tło...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
12-02-19 08:21  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Bohduś nie przesadzaj. Trochę krytyki jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Zresztą zdecydowanej większości model się podoba, a tym trzem czy czterem, którzy go krytykują, podoba się, ale nie do końca. Ja też uważam go za jakiś taki niedopieszczony. Po Halogenie (pewnie z powodu jego eksperckich wypowiedzi) spodziewałem się trochę więcej.
A wracając do krytyki, to pożałowania godnym jest raczej to, jak Halogen ją przyjmuje. Zwłaszcza, że jest to konstruktywna krytyka.

--
serwusik

 
12-02-19 08:28  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Model jest dobry ale nie dobry jak na 8 lat klejenia. Widać wyrażnie zwłaszcza od dołu brak płynnosci na przejściach segmentów. A to pocudowanie ze szpachlówką i podmalówką przy podstawie steru kierunku to też jest nieciekawe. No i naboje ciętę z drutu miedzianego wygladają o wiele gorzej jkaby je zrobić z wycinanki.

 
12-02-19 09:20  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Mejdej 



Na Forum:
Galerie - 10


 - 3

ABC, może ten bardzo długi czas sklejania i jak sam Halogen napisał, lekkie przesycenie hobby wpłynęły na nieco słabsze wykonanie. Pamiętajmy jednak, że każdy skleja jak potrafi, jedni mają do tego wrodzoną smykałkę, inni za to może mniej umiejętności i dokładności, ale za to ogromne zacięcie i takich kompilacji można by mnożyć :) co kto ma, a czego mu brakuje :). Jeśli Halogenowi się podoba jako wykonawcy modelu to jest super. Liczy się też fakt , że model rozpoczął i zakończył i według mnie wykonał go na całkiem wysokim poziomie. Brawo za brak oporów przed sklejaniem trudnych modeli - ktoś to musi robić :). Bardzo jeszcze ubawiło mnie zdanie skierowane do Laszlika:

"Byłeś mechanikiem samolotowym na lotniskowcu " Essex", e no to gratki, Elvis też tam był i razem te zacieki i ich kierunek oglądaliście ?

Nie dorzucam oliwy do ognia, po prostu wyobraziłem sobie jak Laszlik z Elwisem badają przebieg tych zacieków hehehe.

Widać, że się lubicie. Pozdrawiam i powodzenia Halogen przy kolejnych tematach.

--

 
12-02-19 10:59  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Opinie są sprzeczne co do użycia farby i szpachli. Model był tylko retuszowany? Mogę się odnieść tylko do tego co widzę na fotach ale na przykład na czwartym zdjęciu, na zbliżeniu ten retusz wygląda na bardzo rozległy. Tak jakby cały bok był pomalowany i widać było nawet smugi od pędzla.
Sam maluję w modelach to i owo i takie odniosłem wrażenie.
Gratuluję oczywiście ukończenia modelu z dobrym efektem końcowym.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
12-02-19 11:40  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Dołączam się z gratulacjami za wykonanie super zdetalizowanego modelu.

Mam tylko takie pytanie, może się mylę i źle widzę, ale czy na zdjęciu 4 i 22 łączenia segmentów kadłuba były wykonywane w ten sposób, że pomiędzy sąsiednimi oklejkami widać sporą krawędź zeszlifowanej i wyretuszowanej wręgi? Poza tym podstawa masztu anteny z przodu kadłuba jest płynnie połączona z kadłubem, jakby była czymś tam zalana i wyretuszowana, jak to zrobiłeś?

Jakby ten model zmniejszyć do skali 1:200 to w sam raz np do Tico ;)

--
Sven

HMS Ark Royal

 
12-02-19 14:32  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

a co tu się dzieje się, wyrabia się...
bardzo fajny model :D

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
12-02-19 15:46  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Gratulacje za ukończenie modelu sklejanego tak długo.
Szacunek za konsekwencję.
Model wygląda okazale, z większością uwag Kolegów się zgadzam, co nie zmienia ogólnie pozytywnego odbioru.
Podziwiam wkład pracy w uplastycznienie niektórych węzłów samoloty jak. np. złożenie skrzydła.
Powodzenia w kolejnych projektach.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
12-02-19 15:55  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Taka ciekawostka do tej "dyskusji". Nie wiem w tym momencie jak jest w wycinance, ale jak widac na zdjeciach ponizej, wlot powietrza do silnika powinien byc eliptyczny w kierunku pionowym Helldiver_1 oraz Helldiver_2 .

 
12-02-19 16:16  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Sławek 

Na Forum:
Galerie - 37


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 3

Witam, i ja spieszę z gratulacjami , piękne wykonanie modelu. Szacunek jeszcze raz.

 
12-02-19 17:54  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Ponieważ pojawiły się kolejne opinie o tym co widać w tej galerii, oraz o tym co można przeczytać pozwolę sobie na kolejne odpowiedzi.
Najpierw jednak przeproszę Jaśka, którego pominąłem w poprzednich odpowiedziach - trafiłeś w samo sedno.
Stachoo - stwierdzasz niestaranny retusz - zobacz inne galerie Helldivera i porównaj jak tam jest retusz wykonany i jaka jest zgodność koloru z tym z druku. W moim modelu wiele części ma wykonany wielokrotny retusz i wielokrotne lakierowanie. Zwróć uwagę, że na modelu grafik wykonał takie przetarcia podstawowego koloru, które wyglądają jak kiepski retusz - to jest model samolotu w eksploatacji i tak go próbowałem retuszować i "brudzić" - to nie jest taki model jak tu w jednej galerii, gdzie model samolotu ma naniesione ślady eksploatacji, wygląda na frontowy, a części są sterylnie wykonane, kółka wypastowane czarną pastą itd. - model musi być spójny w grafice.
Niestaranne wykonane łączenia segmentów - no cóż nie są idealne, ale biorąc pod uwagę jak oceniane są łączenia segmentów w innych galeriach to chyba mam pecha, że tak to widzisz. Problem w tym modelu jest taki, że łączenia segmentów na spodzie w tym jasnym kolorze są bardzo widoczne i mają na przykład naniesione ślady eksploatacji po jednej stronie - próbowałem to jakoś uzupełnić z takim, czy innym skutkiem - przypominam, że mój model ma wyglądać jak eksploatowany. Golenie podwozia - porównaj jak wyglądają we wszystkich dotychczas sklejonych modelach Helldivera to może zobaczysz ile dodałem części, a i tak wszystkie nie są dość dobrze widoczne - w związku z dodaniem tych elementów rozważałem malowanie całkowite goleni, wnęk podwozia, luku bombowego jednak po namyśle odszedłem od tego pomysłu i wszystko z drutu i kartonu barwionego retuszowałem akwarelami - stąd taki ich wygląd na zbliżeniowych zdjęciach.
Oszklenie kabiny - retusz ramek to wiadomo jak jest - nie jest to prosta sprawa, a dodatkowo tak rozciągnięty czas sklejania spowodował, że kurz dostał się między oszklenie,a poszycie kadłuba, próbowałem to usunąć, ale wiadomo jak jest z kurzem i plastikiem oszklenia.
Jakbyś uważniej oglądał galerię to może byś zauważył, że na zdjęciu na którym w lustrze przegląda się Helluś antena już jest naciągnięta - no cóż w czasie robienia zdjęć zaczepiłem o nią i się poluzowała, ale zostało to poprawione.
Powiadasz wymęczone przejścia kadłub - skrzydła - możesz pokazać w którym miejscu i na którym zdjęciu to wymęczenie widać ?
Silnik nierówno obsadzony - o ile nierówno o stopnie, milimetry, ułamki milimetrów ? Po włożeniu kołpaku ze śmigłami będzie to przekoszenie, które akurat ty dostrzegłeś bardzo widoczne, a może żadnego przekoszenia nie ma ?
Powtórzę po raz kolejny te części które uważasz, ze były malowane - nie były malowane - wykonałem na nich kilka razy retusz i malowanie lakierem. Na części opływu statecznika pionowego i kadłuba też nie ma malowania.
No cóż w galerii Ju-87 na innym forum też pojawił się forumowicz, który namiętnie twierdził, że coś jest malowane, a nie było, no taki to koloryt.
Ciekawy jestem w sumie stachoo, czemu tak wnikliwie nie oceniasz modeli innych forumowiczów - to chyba pierwszy przypadek, że aż tak się zaangażowałeś w recenzję ; )
Art - dziękuję też tak to widzę.
Hastur - no cóż w mojej galerii pokazanie modelu samolotu na lusterku wywołuje zdziwienie i być może inne odczucia - no cóż na wielu wystawach modeli plastikowych taka prezentacja modeli jest od wielu lat czymś normalnym - wiec i ja spróbowałem tylko dlatego, że miałem te lusterka ze starej szafki - oczywiście jednym może się to podobać, innym mniej, no cóż takie życie.
Autentycznie miała być winda, pokład itd. - ale w końcu ile można klepać jeden temat, gdzie to potem trzymać, na wystawy się nie wybieram - model sklejałem już tyle czasu, a przecież czekają inne wspaniałe modele i darowałem sobie.
Wojtuś - a o to ci chodzi.
LELUM POLELUM - pożałowania godnym to jest to, że mimo moich próśb, abyś od stosunkował się ode mnie dalej próbujesz szarpać mnie za nogawki - moje tematy nie są spluwaczkami do których można sobie dowolnie napluć, bo się komuś tak podoba - zrozum to wreszcie do licha ciężkiego człowieku !
ABC - nie no jak zwykle błysnąłeś - przecież ja nie kleiłem tego modelu 8 lat w sensie, tego że w każdym dniu poświęcałem mu czas i go kleiłem - nie rozumiesz, że to jest tylko hobby, a oprócz tego jest normalne życie ze wszystkimi radościami i smutkami - no takie coś tłumaczyć, no jak widać trzeba niektórym.
To nie jest po pierwsze drut miedziany tylko mosiężny, po drugie zobacz jak wygląda kartonowa taśma, po trzecie wymiary druty to ok. 3mm długości i średnica 0,36 mm - zrób lepsze taśmy - pogratuluję ci. Miałem skontaktować się z Piotrem i zasięgnąć języka, czy jest w stanie wykonać taki gadżet, ale w końcu spróbowałem sam to wykonać - zrobiłem, ale też do końca nie jestem zadowolony, ale pierwsze jak to mówią koty za płoty, czy jakoś tak.
Kilminster - bardzo celne stwierdzenie - no niestety są tu ludzie na forum, którzy chyba do końca sobie nie odpuszczą.

Post zmieniony (12-02-19 18:06)

 
12-02-19 17:57  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Model bardzo efektowny mimo kilku zauważonych mniej udanych elementów. Detalizacja modelu to duży plus.
Za to chyba dużym minusem relacji jest ring Laszlik vs Halogen. Bardzo cenię i podziwiam wykonanie modeli przez Laszlika, które daje mu w pewnym sensie prawo do pokazywania innym wad zbudowanych modeli ale brak mi w tym pokazywaniu dawki wyrozumiałości. Być może fakt, że sam jestem marnym sklejaczem standardu, podejście równie podziwianego Kilminstera do modeli innych forumowiczów jest mi bliższe. Szczególnie zgadzam się z jego poglądem, że forum nie jest tylko dla kilku artystów a moim zdaniem już napewno nie dla okazywania sobie wzajemnej niechęci, bo tej jest dostatecznie dużo dookoła. Dlatego, gratulując autorowi modelu i licząc na kolejne relacje a nie tylko galerię, proponowałbym bardziej spolegliwe podejście do mniej wyrozumiałych czy wręcz nie sympatycznych wpisów. Okładanie się pozostawmy sejmowemu ringowi.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
12-02-19 18:22  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

STARY na 4 zdjęciu NIC NIE JEST MALOWANE F A R B Ą, - widać ślady malowania lakierem bezbarwnym Matt firmy Humbrol w słoiczku pędzlem zakupionym w empiku firmy, mniejsza z tym, ale mogę ci napisać z jakiego zwierzęcia te włosy były - otóż z konika pony, nie wiem czy z grzywy, czy z ogona - serio nie kłamię.
Jjhradca - serio uważasz, że wpisy cevy i laszlika miały na celu obiektywną recenzję mojego modelu ?

 
12-02-19 18:37  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Malowanie pędzlem ma niestety minusy a jednym z nich są czasami smugi. To fakt. Skoro model nie malowany to ok. Mnie tam malowanie nie przeszkadza. Ważne żeby efekt końcowy był zadowalający. Model robi wrażenie i zwraca na siebie uwagę.
Jeszcze raz gratuluję.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
12-02-19 18:58  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

No niestety Stary te mazy pędzlem przy oświetleniu i pod pewnymi kątami miejscami są widoczne - nie używam aerografu tylko pędzlem nakładam lakier bezbarwny błysk i matt.
Sven - nie na zdjęciach 4, 22 to oczywiście nie jest spora krawędź wyretuszowanej i wyszlifowanej wręgi - tak to wygląda na zdjęciu po malowaniu matowym lakierem i pastelowaniu . Co do płynnego przejścia masztu antenowego w kadłub to najpierw było normalnie - stycznie, w jakimś momencie przeglądania zdjęć Helldiverów zauważyłem takie właśnie płynne przejście, a że diaboł akurat też to widział, to zaczął jęczeć jak to on - zrób, zrób tak jak na zdjęciach - weź mu zrób, bo on chce - z czego jak nie ma zapasu koloru, no dobra akurat tak się złożyło, że udało mi się wcześniej wygospodarować kawałeczki koloru właśnie tego granatowego, ale nie pytaj mnie z jakich części, bo nie pamiętam, ale jeszcze kilka mam i może nagle mi się przypomni z czego one są. I rozumiesz wziąłem klej introligatorski CR i traktowałem takim gęstym, bo różne konsystencje jego są potrzebne przy sklejaniu modeli to przejście, następnie wkleiłem odpowiednio wycięty i wyprofilowany kawałek kartonu w kolorze na to przejście i znowu ale rzadszy CR - usuwanie nadmiar to pędzelek i woda i jak uznałem, że już jest Oki to retusz akwarelami i na koniec lakier błysk i mat.

Post zmieniony (12-02-19 19:02)

 
12-02-19 19:05  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Halogen, to czy były obiektywne czy nie, nie jest w istocie rzeczy aż tak istotne. Wygląd modelu to w dużej mierze sprawa gustu a z tym nie da się obiektywnie dyskutować. Problemem w waszej " dyskusji" jest nie tyle istnienie i zakres wad modelu lecz sposób ich podania z jednej strony i przyjmowania z drugiej, szczególnie , że bardziej merytoryczne argumenty przewijają się z osobistymi przytykami. Wydaje mi się, że szkoda czasu na próby udowadniania kto ma rację, traci na tym relacja a Wy czas i nerwy.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
12-02-19 19:16  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Ano tak, wręga idbiła się chyba po tych zabiegach, dobrze wiedzieć ;) Tłoczenie takich przejść z zapasu koloru też stosuję, ale zmiękczam karton od strony niezadrukowanej BCG, a jak mam już kształt to SG utrwalający z tej strony. Lakier faktycznie może dać różne złudne efekty, zwłaszcza wielokrotnie nakładany. Ja mam z nim ten kłopot że jak biorę werniksa Humbrola matowego to nie wiem czemu jest półmat i nieco się błyszczy. Rozcieńczasz lakier?

--
Sven

HMS Ark Royal

 
12-02-19 19:58  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Greg77   

OK Halogen!!
Generalnie powiedziałeś jak powinniśmy zareagować na Twój model.
Klękajcie wszyscy - ja tu pokazałem arcydzieło!!! Spoko.
Jak ktoś napisze cokolwiek złego albo nie do końca dobrego to zmieszasz go z błotem jak to masz w zwyczaju.
To widać w kolejnych wpisach.
Ale kuźwa.. Nawet Laszlik Cię w pierwszym swoim wpisie pochwalił!!
" Niemniej jednak gratuluję ukończenia tego diabła. Też mam go w przyszłościowych planach. Dalszych jednak, gdyż wciąż mnie ta wycinanka przeraża.
Dlatego też uważam że samo ukończenie tego modelu jest wyczynem nie lada."
Nie czaisz wyrazów uznania?? Tak Ci się żółć na oczy rzuciła?? Dalej będziesz bluzgał i robił swoje numery??
Czego się spodziewałeś po tylu latach swoich wyczynów na różnych forach pod różnymi nickami??
Mało Ci pochwał?? Może w takim razie sam zmień swoje podejście.
Jakbyś rzeczywiście pokazał model i zdjęcia na poziomie Maćka byłoby łatwiej Cię chwalić.
Ale spodziewałeś się braku krytyki?? Nawet jakby tam była jedna rzecz zawalona to uważam, że starzy członkowie Forum powinni Ci dowalić.
Tak z zasady za Twoje zachowanie.
Zamiast się cieszyć z bardzo pochlebnych opinii teraz będziesz dążył do wniosku że to najlepiej sklejony Helldiver ever!!
Kogo chcesz przekonać??
Zachowujesz się znów jak dzieciak- a z tego to co pamiętam to 6 z przodu się pokaże.
Dorośnij i doceń że innym się podoba ale może nie bezkrytycznie.

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

 
12-02-19 20:09  Odp: [G] SB2C-4 Helldiver - wyd. AH 1-2/2011
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Odezwał się następny co mu już kilkanaście lat przeszkadza moja obecność na forach - gdzie w którym miejscu wyczytałeś w moich wypowiedziach że mój model Helldivera to arcydzieło, gdzie wyczytałeś, że oczekuję tylko pochlebnych recenzji tego modelu - ocknij się Greg77 z tej nienawiści do mnie, bo cię to kiedyś w końcu zabije - ziejesz jakimś zoologicznym jadem - sam nigdy nie pokazując czegokolwiek na forum. Jesteś po prostu chory - wierz mi to nie jest normalne.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024