FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
15-01-19 22:18  [R/G] Bristol M1C, Answer 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK



Prace nad Morane Saulnierem A1 oficjalnie dobiegły końca wraz z przyklejeniem wyschniętego śmigła, więc kolejnego szmato-druto-płata czas zacząć. Po krótkiej bitwie myśli wygrał ten oto samolocik.
kadłub jest zaprojektowany w systemie jakiego nigdzie indziej nie widziałem, więc będzie to wyzwanie. Postaram się tego nie spier...
Model będzie budowany tradycyjnie (jak dla mnie), czyli "nieco waloryzowany", z jednego egzemplarza wycinanki, bez żadnych dokupionych dodatków.
Opisu prawie nie ma, a rysunki są baaardzo skąpe, więc czeka mnie spory wysiłek intelektualny. Wielu części nie ma na rysunkach, a niektórych po prostu w ogóle brakuje. Czy to np. możliwe, że ten Bristol nie miał orczyka?
Rysunek wnętrza kabiny pokazuje tylko konstrukcję drewnianą szkieletu wewnętrznego i boczną deskę z zegarami, nic więcej. Nie wiadomo do czego i jak ma być mocowany fotel, nie ma żadnego innego wyposażenia. Mam wrażeni, że coś tu jest niedokończone. Będę więc się wspomagał zdjęciami z netu. I tu pierwsza zagwozdka - na wszystkich zdjęciach wnętrza fotel jest pleciony z wikliny, a nie ze sklejki z dziurami...

Na razie tyle. Wyzwanie od pierwszego cięcia skalpela.


--

Post zmieniony (31-03-19 15:56)

 
15-01-19 22:34  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ten sam tylko wydany przez Wektor wg mnie jest lepiej opracowany.
Powodzenia w klejeniu.

 
15-01-19 22:39  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Eee... Nie marudź. ;)
Świetny wybór bo samolot fajny a model bardzo efektowny.
Kleiłem go lata temu i sprawił mi sporo radości. Miałem fuksa bo wspomógł mnie sam projektant który też się tu udziela i może ci podpowie jak się gdzieś potkniesz.
Pozwolę sobie zalinkować moją relację . Przydadzą ci się na pewno zamieszczone tam odnośniki do innych stron i kilka zdjęć surówki. Orczyk też tam jest chyba.

Ostatnio zastanawiałem się nad zrobieniem mojemu Bristolowi nowego śmigła...

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
15-01-19 22:45  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Pisałem do Stanisława na fejs - zbuku, ale nie odpowiada. Każda podpowiedź, gdzie i jak przykleić części wyposażenia kabiny (i gdzie je znaleźć) mile widziana.
Czy ja gdzieś marudzę? :-)
Napisałem, że będzie wyzwanie, zgłosiłem wątpliwości i do roboty!

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
15-01-19 23:16  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Na widowni nie może mnie zabraknàć!
Będzie piękne przedstawienie!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
15-01-19 23:39  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Podglądam bo mam go w swojej kolekcji, ale na razie czuję że to jeszcze nie czas. Tak czy inaczej będzie tu fajne widowisko.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
16-01-19 06:16  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Marcin   

Pod tym linkiem możesz obejrzeć arkusze konstrukcyjne z wydania Wektor. Może się przyda.
https://www.mojehobby.pl/products/Brytyjski-samolot-mysliwski-Bristol-M.1C.html

--

 
16-01-19 09:22  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Dzięx! Piwofil zareagował, podesłał mi rysunki, których brakuje w moim wydaniu. Już nie mam pytań ;-)

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
16-01-19 22:57  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

Panowie piotter i Ryszard,
w związku z dyskusją, w której jeśli pamiętacie braliśmy udział w dziale Cafe, na przełomie 2010 i 2011 - szukałem jej, wydaje mi się, ostatnio - i nie ma, chyba nie umiem znaleźć tamże. To znaczy - dotyczyła ona wtedy kamuflażu samolotów. :) A dziś - prosto z pieca, czyli z YouTube, o tym dlaczego ten chrabąszcz ;) jest pomalowany na sposób owadzi (szerszenie, osy?), czy jednak jak zebra - ale z odstraszającymi oczami jak u tłustego żuka, czy też ćmy - i to się, o ile pamiętam nazywa mimikra - u zebr też mimikra? No właśnie, jak to jest?
Link:
https://youtu.be/vPDr67o1Dn4?t=79

Nie wiedziałem o innym wydaniu. <https://pl.wikipedia.org/wiki/Chrabąszcz_majowy> Tu podają, że w rejonie Czarnobyla... Też się zdziwiłem, bo chyba jakiś mutant (rozmiar względem liścia na zdjęciu?). ;)

A jeśli chodzi o model, to tak jak pisałem (chyba wczoraj) - mam go w szafie i jak zobaczyłem, że przecież tam trzeba szkielet w kabinie wykonać z papierowych "graniastosłupków", długich na dobrych parę centymetrów, o ściance około 1mm... To pomyślałem, że to by może lepiej wystrugać z patyczków po lodach, albo jakichś...? Ale przecież nie znajdę takich, więc - do szafy. I leży już tak od 2006? - 7?

A jednak ludziom udało się zbudować to cudo, nie mam pojęcia jak to możliwe. A nawet porobić nagniecenia na powierzchni skrzydeł, tam gdzie są żebra. To jest mały i urokliwy, a po bliższym przyjrzeniu się - "krejzi" model.

No i jeszcze na tym modelu jest dużo bieli, specjalnie żeby czysto, czyli satysfakcjonująco go wykonać, po prostu na właściwym poziomie. I się przy tym nie załamać nerwowo - nie zniechęcić się, zwłaszcza jak ktoś ma skłonność. ;)
Inaczej mówiąc - na moje oko, jest to cudeńko, jak się parę (łatwiejszych) modeli widziało, czy nawet skleiło, ale też temat bardzo wyrafinowany, kunsztowny i tak jakby trochę szalony do wykonania. Albo mam też skłonność do przesady. Ale chyba nie - jest trudny, no i tak. ;)

--

 
16-01-19 23:04  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

O cholera, poczułem presję wyzwania ;-)

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
17-01-19 09:02  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

tosieniewróci - kamuflaż Bristola MC1 w paski a la zebra nie miał na celu "ukrycia" a wręcz przeciwnie zwrócenie uwagi ponieważ samolot ten używany był w jednostce treningowej. Dla odmiany drugi malowany w biało-niebiesko-czerwoną szachownicę należał do No.2 RAF Figthing School.
Może tak jaskrawe kolory miały ułatwiać naukę celowania ?
W biało-czarne pasy malowano w okresie I WŚ okręty wojenne i statki brytyjskie, z tym, że pasy były "łamane" i taki kamuflaż miał utrudnić na morzu określenie odległości, prędkości i kierunku przeciwnikowi.

 
17-01-19 23:59  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Mój wybór padł na ten samolot właśnie m.in. ze względu na ciekawy kamuflaż :-) (o ile to można nazwać kamuflażem, który z natury rzeczy służy do ukrycia się).

Tak wygląda dzisiaj Bristol. Jest lekko zdziwiony, bo go zaskoczyłem z aparatem ;-)


Przyjąłem metodę wyklejenia całego wnętrza paskami cienkiego papieru jako sklejkami, co usztywni skorupę kadłuba ale też umożliwi pozostawienie przekroju wielokąta foremnego.
Całość po wstępnym retuszu i przed sklejeniem, nasączyłem jeszcze BCG - co daje sztywność połączoną z elastycznością i pozwala na późniejsze usunięcie ewentualnego brudu wraz z klejem (na ślinę modelarską), zamiast skrobania go - co nie zawsze dobrze się kończy.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
22-01-19 23:08  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Zakończyłem bebeszki do kabiny. dałem sobie spokój ze sklejaniem z papieru listewek o przekroju kwadratowym 1x1mm i zrobiłem całą klatkę ze sklejki 1mm. Odpuściłem również korekty takie, jak zamiana fotela na wiklinowy, układ zegarów czy wszelkie inne uzupełnienia.
Czas zamknąć to wszystko w kadłubie.




--

--

Post zmieniony (22-01-19 23:47)

 
22-01-19 23:37  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Fotka zaskoczonego Bristola jest swietna :D

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
23-01-19 21:34  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Sesja z cyklu "Ocalić od zapomnienia", czyli roboty zanikające które żal porzucać na pastwę zasłoniętych czeluści kadłuba.
No, powiedzmy że przez otwór coś tam będzie widać.

Na szczęście oklejka się zeszła, ale spasowanie jest na grubość atomu z powłoką kadłuba, więc było trochę zabawy z docinaniem i doginaniem tych drutów.

Nie wiem, czy w oryginale pasy były parciane czy skórzane (pewnie Ryszard wie), więc zostawiłem coś pośredniego z kartonu barwionego lekko pobrudzonego grafitem.



--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
24-01-19 08:14  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Nie malowałeś drutów?

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
24-01-19 09:52  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Nie malowałem, bo nie wiem jak. Nie jestem przekonany, że to całe rusztowanie było drewniane.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
24-01-19 12:28  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

https://goo.gl/images/Buk5dR
chyba jednak był drewniany...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
24-01-19 13:47  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Przekonałeś mnie. Ale teraz to już doopa, nie dojdę pędzelkiem. Będziemy udawać, że to takie wybłyszczone na metal listewki ;-)

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
24-01-19 13:56  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Pay bardzo ładne ! Były generalnie parciane (niektóre miały końce skórzane) a dziurki wzmocnione metalowym okuciem.
Na zdjęciach z linku Mariusza widać ich końce.
Powodzenia w budowie.

 
24-01-19 18:37  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

Ryszard, w filmiku, który linkowałem wcześniej jest, że jednak zebra ma taki "kamuflaż", bo cecha ta utrudnia ocenę odległości drapieżnikom. Wiem coś o tym, przy moim schorzeniu (sm), ale ostatnio, że chłodniej bo zima "pełną parą" to łatwiej mi się siedzi przed monitorem. ;)
Czyli obstawiałbym, że takie pasy mogą utrudniać celowanie, czy ma się to jakoś do treningu pilotów - nie wiem.

Batonus - czyli jednak sklejka. ;) Nie wiedziałem, że produkują taką 1mm. Może to i dobra wiadomość, gdybym kiedyś się do tego (lubi innego) modelu przełamał:

https://i.pinimg.com/originals/bb/b9/23/bbb9238941d574b8d0b8c67684209e5f.jpg - ten?
RWD-8 z MM, to mój pierwszy w życiu model kartonowy - 1990. Nie licząc tekturowego Mig-21, który wykonałem w wieku przedszkolnym; miał około 20 cm i szachownice wyklejane z papieru kolorowego; a potem powiększoną wersję z papieru z bloku rysunkowego, do spuszczania po sznurku, malowaną akwarelkami. Zawsze też zachwycały mnie pociągi, chodziłem na tory, a Mig-17 PF http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=152095&t=152095&filtr=0&page=142, to stoi u mnie niedaleko... a może nie powiem gdzie, bo to słynne miejsce. ;)

Natomiast ta "deseczka" znaleziona na drodze (nie pamiętam ile lat temu) i przechowana między książkami (no niewiele ich mam), właśnie z myślą bo Bristolu - nie nadaję się. https://imgur.com/a/NSk5goS Bo jest miękka, choć daje się łatwo ciąć (może nawet pod kątem) i coś by można z niej zrobić, ale nie wiem co, ani mi się aktualnie nie chce i dlatego Bristol będzie leżał, bo tak jak pisałem jest za trudny i nie mam teraz motywacji. ;)

* Poprawka - pierwszy był (przecież) RWD-10 MM 7/88, ale dostałem go i zbudowałem w 1990 (bardzo nieudanie). ;)
RWD-8 też miałem, ale 1:72 z plastiku, sklejony rok później, pomalowany plakatówkami. ;)

--
https://www.youtube.com/watch?v=oZKmXywEBD0
https://weronikabartekdul.blogspot.com/search/label/cegiełka

Post zmieniony (24-01-19 20:10)

 
24-01-19 19:11  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

W przypadku samolotów raczej nie ma znaczenia jak jest pomalowany. Ocena odległości była coś na zasadzie jak mieści się w celowniku to można strzelać.
Okręty oddają ogień na odległość kilku km, więc ocena odległości ma duże znaczenie.

Tutaj mogło być raczej indywidualne malowanie. Choć Brytyjczycy mieli sztywny regulamin co do malowania niż Niemcy

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
24-01-19 19:54  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Malowanie w pasy - w tym wypadku nie chodziło o jakiekolwiek ewentualne trudności w ocenie odległości, ułatwienie celowania i nie było to też indywidualne malowanie.
Tak pomalowany samolot miał się rzucać w oczy innym (własnym) lotnikom - w domyśle "uwaga na jego lot", ponieważ tak malowano właśnie samoloty szkolne. Taki rodzaj "zielonego liścia" :-)
W okresie II WŚ np. samoloty szkolne RAF miały żółte elementy lub były całe malowane na żółto.

Post zmieniony (24-01-19 19:55)

 
24-01-19 23:34  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Hmmm, po tym co zrobiłeś z Albatrosem, kokpit Bristola wygląda... ascetycznie. Ale i tak ładnie Tobie idzie.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
25-01-19 00:02  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Bo do Albatrosa miałem nieziemskie grafiki komputerowe i postanowiłem go wzbogacić od początku na maxa.
Bristol jest właściwie "wrzutką" przed powrotem do okrętów, czyli krążownikiem Bałtyk.
No, będzie jeszcze jedna wrzutka ;-) Ale o tym kiedy indziej.

W przypadku Bristola do grubszego wzbogacenia zniechęciłem się tym, że zdjęć wnętrza znalazłem DWA, na obu jest wiklinowy fotel i znacznie więcej bebechów o których nie mam pojęcia. No i w tym opracowaniu niestety, mimo względnie dobrego spasowania jest dość poważny błąd - obudowa silnika jest za krótka o prawie centymetr. To wynika ze wszystkich dostępnych zdjęć. Więc trzeba ją wydłużyć albo przesunąć podwozie i tą blachę z bocznymi klapami do tyłu a to już poważna ingerencja w model. A jak nie, to musiałbym silnik wepchnąć głęboko w kabinę co jest już niewykonalne.
Więc odpuściłem, sklejam tak, jak jest. Ponieważ obudowa silnika to zwykły biały pasek, wydłużam ją mimo wszystko o kilka mm żeby w ogóle silnik się tam zmieścił.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
13-03-19 00:09  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Mała aktualizacja. Prace idą wolniej, niż zamierzałem ale do przodu.
Powstał silnik którego i tak nie będzie widać, kadłub już sklejony. Na razie się błyszczy, bo pociągnąłem grubo kaponem, później będzie lakier matowy.
Kołpak śmigła jest do przeprojektowania, bo ma profil sinusoidalny a ze wszystkich zdjęć (również tego egzemplarza) wynika, że to była zwykła kopułka o przekroju półokręgu.



--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
13-03-19 20:13  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

Stwierdziłem, że nie ma miejsca na tym forum dla mnie i zacząłem usuwać moje ostatnie posty. Ale wszystkich nie odszukałem i teraz trafiam na tą relację znowu. Nie ma sensu usuwać co się napisało w internecie, zwłaszcza o problemach ze zdrowiem i psychiką. Od tamtej pory jak znowu przyszedłem tu na forum, widzę same modele na wysokim poziomie i ludzi, którzy mają pasję do ich sklejania. I pytam siebie teraz co ja mam z nimi wspólnego, po co się odzywałem.
Model kolegi Batonusa, absolwenta Wyższej Szkoły Morskiej, też widać że trudny, kondycyjny, nie dałbym rady. Ani nic. Od długiego czasu... nie umiem skończyć tego zdania... co chciałem przekazać - znowu nic.
Gratuluję umiejętności oraz żebym widział, znał swoje miejsce po tym jak przyszedłem dać tutaj zły przykład.
Zakupiłem na Allegro Caudrona z Pro Arte i tego słynnego Fokkera 1:50, z wojny polsko-bolszewickiej 1920, z gołą babą na postrach. Jeszcze nie dotarły, ale jak przyjdą to pewnie odeślę. Piszę o tym, żeby było jak ktoś trafi na tą relację, że byłem tutaj.

--

 
13-03-19 23:37  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Ej, chłopie, nie wymiękaj! Klej i pokazuj. Tu koledzy prezentują wszystkie poziomy umiejętności, nikt nie krytykuje bez powodu (chyba, że ktoś się wymądrza u innych a potem sam pokaże gniota, to biada mu :-) Ale to nie Twój przypadek. Nie odsyłaj!
Ja też się czuję cieniasem na tle niektórych, również krócej klejących ode mnie i wcale mnie to nie powstrzymuje.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
13-03-19 23:57  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Tomku, podziel się proszę wiedzą tajemną i powiedz mi jak zrobiłeś kolektory? Wyglądają znakomicie moim zdaniem. Czy to drut zagnieciony na końcu? Czy inna metoda?

Mirek, nie wymiękaj. Twoja Pantera została bardzo pozytywnie przyjęta.

Oglądam od początku, bo ten model jest u mnie w kolejce do skejenia.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
14-03-19 05:15  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

Zgaduję, że kolektory są z drutu cynowego, albo aluminiowego, pomalowane na kolor miedziany.
Białe literki na czarnym tle męczą mi wzrok, najbardziej wieczorem, a nie na każdej stronie mam opcję trybu czytania w przeglądarce (szare tło). Obawiam się, że jakbym coś zaczął sklejać (1:50, bo raczej uproszczone na tle współczesnych projektów), to bym nawet nie skończył, słabsza chwila i pomyłka przy cięciu prostej kreski od linijki. A tekturka jest twarda... No i niewiele tu po mnie.
Edycja 2019-03-04 Na razie nie dostałem żadnej przesyłki, może nie chcą wysłać takiemu... Myślę, że przecież nie mogę odesłać tych modeli - sprawiać rozczarowania i kłopotu. Zakup to przecież wsparcie dla projektanta i wydawnictwa, w ogóle dla modelarstwa. No i ten Fokker jest raczej do zrobienia, a Caudron z zamiarem takim, że choćby i bez podwozia, model mojego dzieciństwa. Coś się wymyśli.
--
https://www.youtube.com/watch?v=oZKmXywEBD0
https://weronikabartekdul.blogspot.com/search/label/cegiełka

Post zmieniony (14-03-19 20:52)

 
14-03-19 09:21  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Kolektory są z plastikowego pręta o średnicy 1,6mm, lekko zagniecione kombinerkami. Stopniowo, od środka do końca zwiększałem siłę gniecenia, a żeby nie było uskoków po kombinerkach - jeszcze rozwalcowałem uchwytem od skalpela.
Potem zagięte w łuk na kombinerkach ze stożkowymi końcówkami (do zawijania drutów) i przycięte. Na to humbrol w kolorze miedzi.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
26-03-19 22:24  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Aktualizacja. Są już skrzydła i druciarnia, kołpak ze śmigłem i zręby podwozia.
Model wciąż się błyszczy bo jest pociągnięty grubo kaponem przed ostatecznym lakierowaniem.



--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
26-03-19 23:36  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

O żesz Ty... To wyoblenie kołpaka jest rewelacyjne. Moc Panie, moc! W zasadzie model zaraz będzie skończony.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
27-03-19 06:37  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Bardzo ładnie!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
27-03-19 07:48  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Masz jednak ręke Batonus do samolotów. Zawsze pozlepiasz najcięższe przypadki techniczne.

 
27-03-19 07:49  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Świetnie się prezentuje !

 
27-03-19 16:52  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

ABC - najcięższe przypadki? :-)
Naprawdę widziałem cięższe o ile mówimy o skomplikowaniu. Ten model może być na rozgrzewkę przed np. Caproni Ca III. Oglądam go co jakiś czas i drżę na samą myśl o rozpoczęciu budowy. Ale kusi...

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
27-03-19 18:10  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Caproni C.3 Taak, mam go i też sobie od czasu do czasu oglądam :-)
Zabrałbym się za niego tylko te wymiary - po prostu nie mam gdzie takich trzymać. Zrobiłeś wspaniale Gothe IV więc do dzieła tym bardziej, że jak dotąd to tylko natrafiłem na zdjęcia jednego zrobionego Ca.3 na jakiejś wystawie modelarskiej.

W razie czego służę sporym zbiorem źródeł.

 
27-03-19 20:44  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ktoś na Kartonbau.de skleił tego Caproni, ale nie mogę teraz odnaleźć tej relacji...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
27-03-19 20:48  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Proszę bardzo https://www.kartonbau.de/forum/caproni-ca-3-1-33-von-answer-finished-construction-reports-aviation/board3-aviation/board8-construction-reports-aviation/t36691-f161/.

 
28-03-19 11:08  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Modellota nie mogę namówić na sklejenie Caproni . Więc rzeczywiście nie jest to bułka z masłem. Tez sobie oglądam ten rozkładany rysunek perspektywiczny tego Ca III. Fantastyczna sprawa.

 
28-03-19 21:15  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

Chciałbym tylko pogratulować pięknie wykonanego chrabąszcza. Wyższa sztuka, a model tak jak pisałem - widać, że wymagający. I u mnie będzie leżał na półce, jako rarytas. Jeszcze raz gratulacje i pozdrowienia.

Post zmieniony (28-03-19 21:16)

 
28-03-19 22:21  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Batonus, Bristol bardzo ładnie wychodzi.

Caproni został też sklejony bardzo ładnie na rosyjskim forum. Link do relacji: TUTAJ.

Oprócz dokładnej relacji jest trochę zdjęć egzemplarzy muzealnych.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
28-03-19 22:55  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dzięki Halogen za odnalezienie tej relacji!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
28-03-19 23:43  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Przeczytałem relację z budowy na rosyjskim forum. Informuje co należy poprawić, skrócić, jakich materiałów użył itp. Generalnie wszystko pasuje.

 
31-03-19 09:24  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Mariusz nie ma za co - Caproni Ca III kupiłem w Przeciszowie od Łukasza w dobrej promocji, bo to ekstra model jest więc temat relacji ze sklejania tego modelu mnie interesował - stąd szybkość odszukania relacji z kartonabau.de.

 
31-03-19 11:00  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

To tak, jak ja - pewnie z tej samej promocji ;-) Pół późniejszej oficjalnej ceny.

Dzisiaj kończę Bristola, trwa męczenie karabinu. Ciekawe, że ten sam poczciwy Vickers w różnych modelach bardzo się różni, nawet wymiarami.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
31-03-19 12:28  Odp: [R] Bristol M1C, Answer 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Karabinu nie będzie. W porę spojrzałem na zdjęcia oryginału (numer i malowanie się zgadza) - to był egzemplarz szkoleniowy, nieuzbrojony za to z szybką.
Jest więcej niedoróbek, ale niektórych nie zdążyłem ich skorygować - np. trójkolorowe pasy na statecznikach. Końcówki śmigła powinny być szare - to jest jeszcze do zrobienia.



To kolorowe zdjęcie to model plastikowy, z netu ;-)
U mnie nie będzie takiego brudu i zużycia. Moje brudne paluchy wystarczą, żeby biel nie była śnieżna.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
31-03-19 16:36  Odp: [R/G] Bristol M1C, Answer 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

No i dobrnąłem do końca.
Pośpiech sprawił, że do sesji zdjęciowej zapomniałem:
- przykleić dodatkowe dwie poprzeczki wzdłuż osi podwozia
- usunąć maskol z wzierników na dolnej powierzchni skrzydeł (widać tam fioletowe :-)
W modelu brakuje jeszcze małego śmigiełka mocowanego na prawej goleni podwozia, ale na zdjęciach raz to występuje a raz nie, na tym konkretnym egzemplarzu nie bardzo widać - więc skoro projekt modelu nie przewidywał to ja też odpuściłem.

Oto galeria:












Dla tych, którzy zamierzają ten model skleić - moje błędy oraz kilka uwag do projektu, oprócz już wcześniej opisanych. Niektóre z nich skorygowałem, inne nie bo już było za późno:
- na statecznikach powinny być trójkolorowe pasy
- nieprawidłowy profil skrzydła. W modelu jest eliptyczny, tymczasem na wszystkich zdjęciach dolna krawędź jest zupełnie płaska, górna jest łukiem a krawędź natarcia jest zaostrzona. Powtarza się też więc bardzo częsty błąd: górna powierzchnia skrzydła powinna być nieco szersza od dolnej, żeby starczyło na pokrycie większego górnego łuku profilu. Jak są równe, to trzeba na siłę naciągać albo docinać;
- na końcach lotek niepotrzebnie wkleiłem wręgi, tam powinno być ostre zejście się powierzchni górnej z dolną (to być może jeszcze poprawię),
- do mocowania skrzydła można użyć tylko jednego, przedniego drutu w poprzek kadłuba, bo tylny przebiłby teoretyczną szyję pilota,
- projekt nie przewiduje blaszanego oprofilowania skrzydło - kadłub, więc trzeba je dorobić,
- kołpak śmigła - tu odwołuję swoje spostrzeżenie, że jest sinusoidalny w przekroju. Jest półkulisty, ale stanowczo za mały więc zrobiłem swój,
- fotel pilota powinien być pleciony wiklinowy, a jest sklejkowy

Ogólnie - model się skleja całkiem przyjemnie, prawie wszystko pasuje (tylko blacha kadłuba pod silnikiem to jakaś fantazja, do docięcia). najsłabsza strona opracowania to instrukcja i rysunki - tu najlepiej zwrócić się do autora o pomoc, bez tego straci się bardzo dużo czasu na samodzielne dochodzenie położenia i kształtu części (zwłaszcza wnętrze kabiny).

--

Post zmieniony (03-02-22 22:07)

 
31-03-19 17:33  Odp: [R/G] Bristol M1C, Answer 1:33
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Gratuluję poziomu wykonania.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024