FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4 
27-06-21 18:53  Odp: [R] USS JOHN D. FORD - DD 228, od podstaw by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Bombki to pikuś - tylko 16.

Ale zrobienie talii w żurawiku już takie proste nie było.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
28-06-21 17:53  Odp: [R] USS JOHN D. FORD - DD 228, od podstaw by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Grubość drucików (liny) ok. 0,1 (może nieco mniej - nie mam suwmiarki). Drut z jakiegoś starego przewodu, rozpleciony. Srebrzona miedź. Na pewno jest cieńszy niż rozpleciony drut ze skrętki. Bloczki wycinane igłą - 0,9mm.

Mosiężny drut na zrzutniach - 0,3mm. Żurawik (miedziany drut) - 0,5 mm, na końcu spłaszczony, z wywierconym w drucie otworem do mocowania bloczka. Wiercenie tradycyjnie, wiertłem piórkowym zrobionym z igły krawieckiej.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
02-08-21 15:26  Odp: [R] USS JOHN D. FORD - DD 228, od podstaw by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Znów coś mi się udało skleić, więc będzie mała aktualizacja relacji.
Na początek elementy na rufie - osłony wałów napędowych:


Na pierwszym zdjęciu widać, że najpierw wywierciłem w burtach otwory, nakleiłem podstawki drutów – też z otworami. Potem już tylko pozostało powklejać druciki 0,5 mm. Dzięki otworom ławo było je pozycjonować i wkleić.

Potem zabrałem się za wyposażenie ratunkowe. Najpierw tratwy.



Po kolei. Najpierw zrobiłem szablon do właściwego wygięcia drutu na boki tratew. Użyłem cyny 1,5 mm. Po jej ukształtowaniu poprzyklejałem paski wraz ze zrobionymi z drutu 0,1mm linkami na bokach. Wnętrze tratew jak widać, sklejone z paseczków. W sumie to nic nowego. Tratwy zrobione dokładnie tak samo jak w innych moich okrętach.
Po tratwach zabrałem się z szalupy. Długo analizowałem zdjęcia, żeby ocenić, w jakiej konfiguracji występowały szalupy. W końcu stwierdziłem, że USS J. D. Ford, w wybranym przeze mnie okresie nie miał standardowych, najczęściej występujących szalup (26’’ whale motorboat). Stanęło na pierwotnej konfiguracji:
21’’ Dory
24’’ whale boat
24’’ motor sailing launch.
Kiepsko stałem z materiałem zdjęciowy w tym zakresie, ale w końcu coś tam się znalazło i pozwoliło ulepić to co widać poniżej.
Aby wyszły ładne kształty kadłubów łódek postanowiłem zrobić najpierw z papieru kopyta, na których następnie kształtowałem skorupy.



Na pierwszym zdjęciu kopyta. Z rozpędu zrobiłem też dla 26’’ motor whaleboat – będzie gotowe na przyszłość. Na kopycie kształtowałem i sklejałem na BCG, z papieru 100g, skorupę. Potem, cały czas na kopycie, okleiłem to chusteczką higieniczną na wikol. Na wierch poszedł SG. Taką pancerną skorupę ładnie dało się wyszlifować. Potem doklejałem kil i resztę elementów wyposażenia.
Efekt końcowy:
Dory wraz z elementami mocowania do stelaża:



Whale boat (ta bez mocowań – wisiała na żurawiku):



Motor sailing launch:



Na ostatnim zdjęciu widać doklejone do stelaża podstawki pod szalupę – już dopasowane do kształtu jej dna.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
03-08-21 18:07  Odp: [R] USS JOHN D. FORD - DD 228, od podstaw by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Kopyta to tekturka piwna nasączona SG. I nic więcej.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
05-08-21 10:14  Odp: [R] USS JOHN D. FORD - DD 228, od podstaw by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Ostatnie elementy wyposażenia.



Zacząłem tym razem od zrobienia łańcuchów kotwicznych i kotwic. Łańcuch z drutu 0,25 nawijany na dwa sklejone druty 0,5. Jakoś to wyszło. Ogniwo jak widać ma 1x1,5 mm. Mniejszego już nie dam rady zrobić. Dwie szekle będą łączyły łańcuch z kotwicą. Jeszcze są oddzielone, bo jedna (ta łańcuchem) będzie czarna, a druga (z kotwicą) w kolorze burt. Całe szczęście, że te łańcuchy nie miały przetyczek. Chyba i tak nie dałbym rady ich zrobić. Zrobienie tych łańcuchów i tak zajęło mi mnóstwo czasu.



Zakończenie tematu kotwic – kabestan i coś, z czego wychodzą łańcuchy kotwiczne. Na deser wszelkie uchwyty do blokowania kotwic i żurawika.



Tu kilka widoków na żurawik do podnoszenia kotwic. Wszystko widać na zdjęciach.



I ostatnie elementy. Trochę brakujących włazów na pokładzie, bom, który często był montowany na lewej burcie oraz coś, co było na żurawiku i przytrzymywało 24‘’ whaleboat.

Już coraz bliżej do końca, ale zostały najtrudniejsze prace. Malowanie, zmontowanie tych wszystkich elementów, zrobienie relingu na kadłubie i oczywiście najtrudniejszy etap – zrobienie olinowania.

--

Post zmieniony (05-08-21 10:15)

 
06-08-21 13:17  Odp: [R] USS JOHN D. FORD - DD 228, od podstaw by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Duże szekle zrobione są z drutu 0,5mm, mniejsze z drutu 0,3mm.

Wierciłem wiertłami piórkowymi, które robię sobie sam z igieł krawieckich. Otwory są wielkości drutu na przetyczki - 0,3 mm.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
14-11-21 16:51  Odp: [R/G] USS JOHN D. FORD - DD 228, od podstaw by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Ostatnia aktualizacja.
Na początek jeszcze kilka zdjęć z budowy olinowania.
Całe olinowanie tym razem wykonałem z nici wiodących 0,04 mm.



Na powyższych zdjęciach widać, jak wykonywałem bardziej skomplikowane elementy olinowania.
Generalnie naciągałem liny na podstawkach z tektury, doklejałem elementy druciane (kółka, reje). W przypadku łączeń kilku lin w jednym punkcie najpierw naciągałem i przyklejałem poszczególne liny tak, żeby uzyskać równe łączenie. Punkt łączenia związywałem i następnie delikatnie zakrapiałem SG.
Potem tylko trzeba było odciąć nadmiar linek.
A teraz już efekt końcowy.





















Na ostatnim zdjęciu wstawiłem zapałkę, żeby było widać, jaki to olbrzym powstał. Na jednym ze zdjęć śródokręcia widać też trącony słupek relingu – już go poprawiłem ;-)
Jest to najmniejszy niszczyciel w kolekcji, ale był pod wieloma względami najtrudniejszy do zrobienia. Wszystkie elementy były naprawdę małe. Konstrukcja nadbudówek to same ażurowe konstrukcje kratownicowe lub osłony widoczne z dwóch stron. Praktycznie tylko nadbudówka rufowa i śródokręcia dały się przykleić na budasia. Całą resztę trzeba było kleić na SG. BCG nie łapał malowanych powierzchni. Poza tym większość pozostałych elementów to kratownice. Ich przyklejenie nie byłoby w praktyce możliwe, żeby nie to, że każdy element miał doklejone druciki, które wklejałem w otwory zrobione w pokładach.
Malowanie zajęło mi ok. miesiąca. Ale montaż części, połączony z wykonywaniem olinowania, to było prawdziwe wyzwania. Ciągle o coś zawadzałem, wyginałem, poprawiałem.
Reling na kadłubie robiłem po przyklejeniu 90% elementów i wykonaniu większości olinowania. Na koniec zostało olinowanie powyżej kominów.
Z całości jestem całkiem zadowolony. To ciekawy i nietuzinkowy okręcik.
Mam nadzieję, że się spodoba. Z góry jednak przepraszam za jakość zdjęć. Klejenie jako tako mi wychodzi, ale robienie zdjęć…

--

Post zmieniony (14-11-21 20:51)

 
14-11-21 20:57  Odp: [R/G] USS JOHN D. FORD - DD 228, od podstaw by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Chyba USS Porter z Neptunii.

Jest w tak odjechany sposób zaprojektowany, że chyba nic nie będę musiał dorabiać.
Oczywiście wycinanka będzie tylko służyć jako wzorzec, bo jak zwykle będę używał innych rodzajów kartonu.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024