FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
20-09-18 22:01  [R/G] MIL MI 8 MT
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Witam
Po przygodzie z lokomotywą powracam do wirertolota. Tym razem jest to tytułowy Mi 8 MT w malowaniu z Afganistanu wydany przez GPM. Sam model wydany jest na 10 arkuszach A3 oraz 7 stron instrukcji obrazkowej i 1 pisanej. Autor opracowania jest mi znany z tego że jego projekty raczej nie grzeszą mnogością wręg. Jak na tak duży model 2,5 strony A4 wręg z czego ¾ z jednej to koła dla mnie to zdecydowanie za mało. Po prostu nie potrafię lepić w powietrzu. Model ma bardzo fajną grafikę i jest ładnie detalizowany już widzę że nie będzie łatwo wykonać pewnych elementów ale to zobaczymy jak będzie szło. Generalnie postaram się zrobić go w standardzie poza wirnikami które będę malował.
Zgodnie sugestia instrukcji zacząłem budowę od przedziału transportowego. Odciąłem podłogą i podkleiłem ją na 1 mm kartonu a ściany boczne wraz z sufitem skleiłem razem i to dokleję do podłogi. Powstała też gródź pomiędzy przedziałem transportową a kabiną pilotów. Żeby lepiej wyglądało pogrubiłem drzwi oraz wszystkie widoczne grube krawędzie okleiłem zapasem koloru.



--

Post zmieniony (29-09-19 16:53)

 
21-09-18 07:03  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Dawidsan dzięki znam i będzie to wielka pomoc.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
21-09-18 12:53  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Jacek nie ukrywam że napaliłem się na niego jak arab na kurs pilotażu.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
22-09-18 08:01  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

MK 747 To może wrzuć parę zdjęć z tego co już masz.
Cieszę się że relacja wzbudziła duże zainteresowanie postaram się Was nie zawiść .

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
26-09-18 20:38  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Witam
Cieszę się, że budowa tego śmigła wzbudziła tak duże zainteresowanie mam nadzieje że nie zawiodę Waszych oczekiwań.
Dziś przedstawiam dodatkowy zbiornik paliwa który będzie zamontowany w przedziale transportowym. Dennice były bardzo dobrze rozrysowane także nie było problemów z prawidłowym klejeniem. Podstawę zbiornika dodatkowo podkleiłem zapasem koloru aby nie ziało białością. Otworki wyciąłem otwornico nitownicą o średnicy 1,6mm. Dokleiłem do połogi ściany boczne w które wkleiłem ramki okien. Dokleiłem wszystkie wręgi przewidziane przez wycinankę (aż dwie) i zacząłem rzeźbić frankensztaina. Wiem Czeka mnie przez to duszo szlifowania ale jak to mawiają łatwiej kijaszek pochodzić niż go potem pogrubić.




--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
26-09-18 20:59  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Wojtek Będzie ale później bo najpierw muszę dopasować moja wręgę z grodzią kabiny pilotów.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
04-10-18 21:42  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Witam
Dziś szklenie i pierwszy segment. Jak dla mnie bardzo stresujący etap po pierwsze nie lubię wstawiać szybek ba zawsze coś upaćkam porysuje i tym razem nie obyło się bez drobnych wpadek a po drugie miałem obawy co do dopasowania okien w poszyciu zewnętrznym do wewnętrznego. Okazało się nie najgorzej i jakoś to wyszło, no może nie idealnie ale z metra jest dobrze.
Znalazło się też miejsce na małą historię obrazkowa jak powstały wypukłe szybki. Nie będę się tu rozpisywał bo zdjęcia chyba jasno to przedstawiają (przepraszam za ich jakość ale ciężko się je robi podczas roboty gdy rąk brakuje). Ale po krótce wybiłem kółko z foli, posmarowałem olejem co by poślizg był potem rozgrzałem kulkę wytłoczyłem i schłodziłem.
Na koniec pewne obawy co do dalszych prac trochę różni się szary tu i ówdzie. Następny segment tak jakoś mało przykrywa wręgę. No i trochę zabraknie mi przy drzwiach.



--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
07-10-18 12:30  Odp: [R] MIL MI 8 MT
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Witam
Rflael za leniwy jestem
Killy9999 to czarne to podkładka pod gryzonia sklejona w trzy warstwy

Pomierzyłem policzyłem i wyszło mi że elementy poszycie wewnętrznego są na długość idealnie takie same jak poszycie zewnętrzne. W związku z tym mam podejrzenia że autor chyba zapomniał o odliczeniu grodzi oddzielającej kabinę pilotów z przedziałem transportowo desantowym. Gródź ta jest podklejona na 2 mm więc chyba o tyle powinno być krótsze poszycie wnętrza. Kierując się moimi podejrzeniami mniej więcej o te 2 mm skróciłem przedział desantu. Zobaczymy c z tego wyjdzie ale liczę że będzie dobrze bo przynajmniej teraz pasu podłoga kabiny pilotów. Okleiłem część ogonową pozostawiając na później część 11 czyli oprofilowanie belki ogonowej. Wydaje mi się że lepiej to zrobić po wklejeniu belki. Dzięki użyciu dużej ilości BCG udało się jakość naciągnąć i dopasować wnękę drzwi desantu. Biorę się za wyparzenie kabiny pilotów.




--

Post zmieniony (09-10-18 14:12)

 
21-10-18 12:24  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Witam
Powoli wyposażam wnętrze kabiny pilotów. Wkleiłem sufit górna półkę na ścianie grodziowej oraz regały na różny szpej. Górną ścianę podkleiłem kartonem 0,5 mm bo jakoś tak łatwiej mi się wkleja gdy jest wzmocnione. Dodatkowo przetłoczyłem delikatnie tą ściankę. Dolne regały uwaga aby nie świeciło w środku od tyłu białym należy rozciąć siatkę i tylną ściankę wkleić odwrotnie. Początkowo wnętrze pomalowałem na szaro ale ostatecznie wszystkie fragmenty poprzednio pomalowane zakleiłem szarym kolorem pozyskanym z siedzeń z kabiny desantu które nie będą wklejane. Mimo obaw nawet dobrze to pasowało. Myślę, że dobrym pomysłem było skrócenie przedziału desantu ba teraz wnętrze dość dobrze pasuje.



--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
25-10-18 10:28  Odp: [R] MIL MI 8 MT
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

O Dziękuję za wyjaśnienie człowiek całe życie się uczy.

--

Post zmieniony (25-10-18 10:28)

 
28-10-18 17:13  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Witam
Niewielki postęp zabudowa tylnej ściany kabiny pilotów. Pełno pudełek naustawianych w regałach. Szału nie ma bo szczerze się przyznam ze specjalnie nie przykładałem się do tego bo i tak wszystko to zasłonią fotele pilotów i nie wiele będzie widać. Mimo że niby nie będzie za wiele widać to zakleiłem białe miejsca wygospodarowanym zapasem koloru bo znając życie to akurat białe powierzchnie będą świecić. Podczas sklejania pudełeczek natknąłem się dwa razy na taką zagadkę jak to skleić. Ciekawe jak tak się udało rozwinąć siatkę.




--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
26-11-18 21:32  Odp: [R] MIL MI 8 MT
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Witam
Powstałe fotele jednak nie przypadły mi do gustu i postanowiłem wymienić tapicerką. Nie wyszło to jeszcze tak jak to sobie wyobrażałem ale wydaje m się że jest lepiej niż było. Mam nadzieję że teraz trochę bardziej przypominają fotele obite tania skają. Uwagi co do foteli mile widziane jednak z góry uprzedzam że nie będą wzięte pod uwagę bo fotele są już wklejone na stałe. ;). W tak zwanym wolnym czasie zbudowałem konsolę centralna tu zastosowałem delikatną wolarkę bo chciałem wypróbować nowy sposób robienia szybek w zegarach (podpatrzone u takiego jednego Wojtka) . Sprawdza się znakomicie choć może nie do końca to na zdjęciach widać . I na koniec nowe dźwignie skoku ogólnego i mocy. Tu jest drobny babol w wycinance. Na podłodze miejsca zaznaczone na przyklejenie drągów jest po prawej stronie foteli a powinno być z lewej. Za to w instrukcji dobrze jest to narysowane.




--

Post zmieniony (26-11-18 21:46)

 
05-12-18 20:46  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Mi 8 MT "Afgan" - Cz.9
Witam
Kolejny mały kroczek w budowie. Wyposażenie kabiny ciąg dalszy. Dziś zrobiłem główne panele wskaźników. Zegary trochę uplastyczniłem czyli przykleiłem ramki budzików zrobione z drutu 0,2 mm a następnie wypełniłem klejem imitującym szkło. Zrobiłem też orczyk tu właściwie bez dodawania od siebie. Nie wyszyły najlepiej ale to jest tak małe że ……. A jeszcze mniejsze to takie dinksy które znajdują się obok orczyków. Podłubałem też z drugiej strony śmigłowca. Zrobiłem przejście kadłub ogon. Wcześniej pisałem że cz. 11 pozostawiam na później. No i teraz właśnie było to później po doklejeniu części poszycia przechodzącego z obudowy przekładni w belkę ogonową. Myślę że taka kolejność zapewnia o wiele lepsze dopasowanie poszczególnych części.




--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
10-12-18 22:42  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Mi 8 MT "Afgan" - Cz.10
Witam
Powoli kończę wyposażać kokpit. Dziś doszły główne drągi. Wcześniej wykonane elementy zaczęły trafiać na swoje miejsca na razie to tylko są przyklejone tak aby się trzymały. Jeszcze trochę popoprawiam poszczególne łączenia. A skoro kończą się części do upychania w środku kabiny pilotów to i szklarnie czas zacząć. Nie ukrywam że trochę się tego obawiam bo Mi 8 ma praktycznie cały nos przeszklony co zapewne nie ułatwi zadania. Na początek odlałem kopytko. Forma do odlewu dołączona jest do wycinaki co jest dużą zaletą. W sumie to zrobiłem próbna tłoczenie ale wytłoczka nawet dobrze wyszła więc chyba zostanie. Po wstępnych przymiarkach też nie najgorzej to wygląda. Oszkliłem też górne okna i dokleiłem już teraz część 5 czyli „garbate przejście szyby w dach”. W ogóle to mam plan skleić cały brakujący nos w całość a dopiero dopasowywać do kadłuba. Nie wiem czy to najlepszy pomysł ale ja nie wyobrażam sobie najpierw wkleić górną lub dolną część szklarni a potem praktycznie w powietrzu dopasować drugi element. Zobaczymy co z tego wyjdzie. A niestety w wycinance nie ma ramek wewnętrznych coś dodrukuję co by głupio nie wyglądało. Proszę trzymać kciuki za tego przeszklonego nochala.



--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
11-01-19 22:08  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Witam
Boję się robić przeszklony nochal więc wymyślam inne rzeczy. I tak najpierw zrobiłem (lepiej było by napisać spie……. Ale nie wypada) belkę ogonową. Nie wiem jak można było tak zepsuć proste połączenie dwóch elementów widać można trochę za szybko chciałem to zrobić. Na zdjęciu widać efekt po długiej walce aby coś z tego wyszło. Potem wymyśliłem ze trzeba się zabrać za to co wisi pod belkami na uzbrojenie. Tak powstały cztery stojaki na parasole. Docelowo z parasoli będą zasobniki B-8W20 dla niekierowanych pocisków rakietowych S-8. Tak wiem model miał być w standardzie ale wyszło jak zwykle. Ale od początku. Wymyśliłem sobie że prowadnice pocisków zrobię z rurki mosiężnej o średni 2 mm niby łatwe ale jak pociąć tak aby prosto i powtarzalnie. Pierwsze próby ze szlifierką nie wypadły najlepiej potem podczas rozmowy przy małym z pianką pojawił się pomysł przyrządu. Przymiar zrobiłem z płyty pilśniowej, rowek jest na tyle szeroki że rurka może swobodnie się w im obracać. Na końcu rowka wkleiłem kawałek metalu aby odwracająca się rurka nie „mechaciła” co mogło by spowodować zmianę długości przymiaru. Cięcie takiej rurki jest banalnie proste, do przymiaru wkładamy rurkę do oporu przykładamy porządny nóż i dociskając go przesuwamy cały zestaw po macie. Z doświadczenia wyszło mi że najlepszy efekt osiąga się gdy tak dobierzemy siłę docisku noża aby rurkę przeciąć po mniej więcej przesunięci go o jakieś 2-3 cm. Jak widać można osiągnąć tym sposobem dość dobrą powtarzalność a to ważne. Ja potrzebowałem 80 rurek o długości 5cm. Pocięcie 4m rurki zajęło mi jakieś 20 minut. Tak pocięty materiał nie nadaje się jeszcze do montażu. Najpierw delikatnie wyrównałem czoło na papierze potem „poprawiłem średnice wewnętrzna za pomocą wiertełka o średnicy 1,6mm. Następnie tak przygotowane Ruki wkleiłem w laserki i tyle na razie. Uf.. mam nadzieje ze nie zanudziłem Was przydługim opisem.



--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
12-01-19 07:54  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Rurki nabyłem w Leroyu.
https://www.leroymerlin.pl/artykuly-metalowe/profile-i-akcesoria/profile-mosiezne/ksztaltownik-1000x2mm-gah-alberts,p23254,l1113.html

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
13-01-19 12:31  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

No... Trochę się boje tej wagi ale kadłub dość solidnie powzmacnialem to może nie będzie tak źle

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
14-01-19 06:46  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Klejenie oszklenia to dla mnie zawsze trudna sprawa bo zawsze gdzieś tam coś mi nie wyjdzie albo się upindoli klejem. Dlatego tak tego nie lubię.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
31-01-19 22:07  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Witam
Dalej dłubie przy zasobnikach NPR udało się to jakoś zrobić mniej więcej tak jak zakładałem. Osiągnąłem efekt taki jaki chciałem czyli widok na przestrzał przez zasobniki. Zasobniki posklejane poszpachlowne i wstępnie pomalowane jeszcze tylko kolor docelowy. Na czwartym zdjęciu widać jak to będzie bo na próbę prysnąłem kolorem docelowy. Zrobiłem też sześć belek do powieszenie tego wszystkiego. Belki wewnątrz wzmocniłem dorabiając wręgę wklejoną w miejscu zaznaczonym na zdjęciu oraz dorobiłem i wkleiłem tulejki gdzie belki będą nadziane na ramę podwiesia. Cała rama złożona na sucho i położona na zasobnikach w celach pokazowych. Już teraz jest się czego bać.



--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
10-02-19 21:34  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Dziś kolejny etap uzbrajania Mila. Zasobniki jakoś udało się pomalować za entym razem jako tako podobny kolor dobrałem ale to nie do końca było to. Dlatego na koniec wszystko razem z elementami wycinakowymi „przeletlem” bardzo rzadkim filtrem zrobionym z kilku różnych metalizerów i innych farb. Do ram powiesi dorobiłem trójkątne zastrzały łączące kadłub z ramą zasobników. Elementy te maja za zadanie odsadzenie całych wyrzutni od kadłuba tak aby nie kolidowały ze zbiornikami paliwa które znajdują się po obu stronach kadłuba. Ze względu że zasobniki swoje ważą to aby to wszystko się nie połamało zastosowałem przez całe ramy wzmocnienia z drutu. A tam gdzie średnica rur była większa dodatkowe tulejki zwinięte z papierku. Na tym etapie zakończę chwilowo prace nad uzbrojeniem bo skośne odciągi trzeba będzie dopasować już po zamontowaniu belek do kadłuba a to będzie jeden z ostatnich etapów pracy nad Milem. Teraz powracam do kadłuba a dokładnie do układu napędowego. Po przemyśleniu różnych wariantów budowy postanowiłem że nie będę otwierał ani silników ani przekładni. Jakoś nie pasuje mi pootwieranie góry i podczepienie pełnego uzbrojenia.


--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
27-02-19 22:48  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Mi 8 MT "Afgan" - Cz.13
Witam
Jak mówiłem tak robię czyli cała góra zamknięta. Na pierwszy ogień poszła owalna porywa silnika rozruchowego a zarazem koniec garba. Niby listki pasują a linie wyznaczające gdzie przykleić kolejne elementy już mniej. W tej części po raz pierwszy wyszły mi przetłoczenia wlotów powietrza. Kolejnym etapem przedział przekładni głównej. Przekładnia w standardzie bo i tak mało co widać. Do przekładni założyłem fragmenty rur odprowadzających spaliny bo jak ktoś wsadzi tam głowę to jeszcze dojrzy że nie widać. To co wystaje poza osłony zostanie przykryte rozpraszaczami spalin. I na koniec zaczyna się ciekawie osłona wentylatora przekładni. Wszystko ładnie gdyby nie te fikuśne garbate przegięcia. Jak na razie wszystko się jakoś schodzi. Mam nadzieje że i uda się dopasować poszycie komór silnikowych. No to czeka dużo tłoczenia i wałkowania aby powyrabiać to wszystko a i kopułki na wlotach też trochę czasu zajmą.


--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
03-03-19 20:59  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Dzięki za dobre słowo
Dziś kolejny fragment osłon siników i przekładni. Zrobiłem wentylator przekładni w kopułka całkiem przyjemnie się złożyła a i osłona wentylatora nie sprawiała większego problemu. Listki są prawidłowo rozrysowane to i pasuje wszystko do siebie. Trochę gorzej już było z wpasowaniem wentylatora do reszty po pierwsze niestety osłona wentylatora dość mocno różniła się odcieniem zieleni a po drugie trochę trzeba było się naczarować aby od dołu uzyskać w miarę płynne przejścia. Porobiłem też trochę retusz suchym pędzę aby wyrównać różnice kolorów wygląda trochę lepiej ale……. No i zrobiłem resztę osłon silnika trzeba przyznać że świetnie pasowały. Dorobiłem wloty powietrza. Teraz jeszcze okrągłe wloty powietrza do silników filtry PZU i trochę drobnicy.


--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
05-03-19 07:09  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Marcin sam nie wiem. Też już takie miałem wrażenie ale niby środki części idą w lini. Jedynie co jest lekko przesunięte to na pewno przekładnia ale na razie to jej nie ruszam zobaczę jak to będzie gdy wirnik przyjdzie. I co che poprawić to poszycie przedziału przekładni które się trochę zapada na tym owalnym otworze. Tam od spodu muszę czymś wzmocnić. Zobaczymy jak to będzie wyglądało jak już całe silniki będą . A nawet jak coś okaże się krzywe ....... Zresztą już jest wiatrak zaprojektowany krzywy aby prosto latał.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
06-03-19 20:52  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Witam
Dzisiejszy odcinek pod znakiem listków. Na początek owalne wloty powietrza do silników. Projekt na początku wydawał mi się dość karkołomny ale po kolei najpierw skleiłem to w okrąg. Następnie nie żałując bcg zacząłem to męczyć w celu nadania choć zbliżonego kształtu ale szło to marnie. Wiadomo modelarz zawsze ma różne rzeczy pochomikowane bo nigdy nie wiadomo kiedy się coś przyda i jedna z takich rzeczy okazał się kawałek miedzianego drutu o średnicy 2 mm. Łatwo z niego udało się dorobić coś ala kopyto do ukształtowania wlotów. Dalej na warsztat poszły filtry przeciwpyłowe te na których w naszych 17 są oczka malowane tu nie ma szkoda. Listki zeszły się dość ładnie trochę gorzej poszło mi z tylnymi częściami bo te zaprojektowane były z pasków ale najgorzej też nie wyszły (chyba) . Dodatkowo do filtrów dorobiłem tekturowe wstawki wręgi aby trzymały ładny okrągły kształt. Całe filierki złożyłem tylko na sucho tak dla zdjęcia. Na tych makro fotach teraz dopiero dojrzałem że tam wszędzie jest pełno włochów po bcg na żywca ich nie widziałem ale to nie problem na koniec wszystko przetrze sie wilgotną chusteczka i będzie git.



--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
11-03-19 07:03  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Dziękuję za dokładne wyjaśnienie. Masz rację w opisie poszedłem trochę na skróty. Każda uwaga jest jak najbardziej wskazana.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
24-03-19 09:18  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Witam
Odcinek pod tytułem na rozdrożu.
Nie wiem co robić walczę z tymi „cyckami” i walczę a efekt wciąż nie ten. Zastanawiam się poważnie czy nie spróbować zrobić jeszcze raz całego przedziału silników bo nie do końca jestem zadowolony z tego co teraz pokazuje na zdjęciach. Stoczyłem tu nierówną walkę z materia którą do wygranych trudno zaliczyć. Pytanie tylko czy następnym razem uda się lepiej. A może w finalnym efekcie jak jeszcze trochę przyjdzie na to kurz w postaci pasteli to nie będzie wyglądało aż tak źle?



--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
25-03-19 20:58  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Ok macie rację chyba jakaś depresja modelarska mnie dopadła albo inne licho. Na razie robimy dalej i zobaczymy co wyjdzie. Popsuć można zawsze. Wczoraj i dziś dalej ciąłem gniotłem i kleiłem w efekcie czego wyszło cygaro lewe jak by koś pytał. Sama siatka dosyć ładnie się spasowała właściwie bez żadnej ingerencji. Wczoraj obawiałem się że ta wklęsła część tworząca przestrzeń dla głównego elementu podwozia tylnego nie bardzo będzie pasować. Bo jak na sucho ja przymierzałem to ni jak nie dało się jej dopasować. Dopiero jak złapałem u góry i powolutku po obwodzie przyklejałem profilując na żywo to okazało się że jest dobrze. Kolejnym krokiem było przyklejanie tego do kadłuba. Zastanawiałem się jak to zrobić czy najpierw zbiornik a potem oprofilowanie zbiornik/kadłub czy odwrotnie. Wybrałem drugi sposób ponieważ po przymiarce na sucho zbiornik profilowanie okazało się ze pasują do siebie wręcz idealnie a do tego nie bardzo jest zaznaczone ustawienie samego zbiornika względem kadłuba. Najpierw przykleiłem wzdłuż wyrysowanej lini oprofilowanie do kadłuba potem wkleiłem cygaro. Na zbiorniku dojdą jeszcze klamry mocujące oraz inne drobiazgi. A na koniec przygotowane elementy do prawego cygara.



--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
07-04-19 09:46  Odp: [R] MIL MI 8 MT
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Witam
Drugie cygaro prawie dwa razy dłuższe i do tego zakończone z jednej strony listkami a z drugiej strony wlotem powietrza do klimatyzacji. Samo cygaro skleja się ładnie wszystko dopasowane no prawie bo poza kamo (zdj.4). Również przyklejenie tej części do kadłuba nie stanowiło problemu. Ponieważ z tej strony nie ma maskownicy na całym obwodzie a tylko na części ze zbiornikiem paliwa a część klimatyzatora przylega bezpośrednio do kadłuba to najpierw całość dokleiłem do kadłuba. Następnie zacząłem przymierzać oprofilowanie no i jak nie mierząc ciągle coś mi nie pasowało. Jak dopasowałem dół to u góry brakło jak górę to znów z dołu nie bardzo. Więc oddzieliłem górę od dołu no tak prawie bo nie chciałem robić wstawek na „zakręcie” to rozciąłem mniej więcej tam gdzie zasłoni goleń (zdj.1). Powiedzmy ze góra dopasowana no a dół to ni jak postanowiłem aby pasowały mocowania klamr spinających zbiornik. Ale wtedy nie pasuje kamo i początek (zdj.2,3) Również nie do końca pasuje kamo na klamrach. No ale w sumie to drobiazgi i specjalnie nie przeszkadza. Z własnej inicjatywy dorobiłem śruby napinające klamry choć muszę przyznać ze wycinaka przewiduje je do zrobienie z kartonu. Na koniec wkleiłem w końcu trochę klamotów do środka.




--

Post zmieniony (07-04-19 21:06)

 
08-04-19 07:08  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Stary masz rację obłości w tym modelu nie brakuje i mogą przyprawić o ból głowy. Jednak na plus jest to że w miarę dobrze model jest spasowany. Najbardziej boję się jednak tego przeszklonego nochala ale już powoli nie ma co robić i trzeba się za to zabrać.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
03-05-19 08:39  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

„Jadą wozy kolorowe na glinianych kółkach…………”
Dziś kółka nie z gliny ale z papiru. Klejone z krążków tektury na zdjęciach pokazałem częściowo pierwotna wersje z 9 krążków tak jak przewidział to projektant ale wydawały się być za chude więc zrobiłem je jeszcze raz tym razem z 12 krążków. Wycięte zewnętrze od razu z otworem na felgę sklejone oszlifowane pomalowane wycięty bieżnik pomalowane i gotowe. Obrazki chyba jasno wyjaśniają wszystko.



--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
03-05-19 19:31  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Jak zrobiłem bieżnik. Pomysł zapodał mi kolega za co bardzo mu dziękuję. A robi się to tak. Rowki nacinałem za pomocą piłki Olfy zamocowanej na stałe do stołu. Wysokość zamocowania nad stołem piłki dobrałem tak aby wypadał dokładnie w połowie grubości koła. Gdy tak już zamontowałem piłkę to dociskając koło do piłki (delikatnie) i dość mocno do stołu obracałem je powoli tak długo aż na całym obwodzie powstał równy rowek. Czynność tą powtórzyłem na drugim kole. Następnie nie ruszając piłki dobrałem odpowiedniej grubości podkładkę tak aby podnieść koło o grubość taka jaką chcemy aby oddalone były od siebie rowki. I naciąłem kolejny rowek z jednej strony potem z drugiej strony koła i następnie drugie koło. Dodałem kolejne podkładki i wykonałem kolejną parę rowków. Czynność tę powtarzałem aż na całej szerokości powstały równo oddalone od siebie rowki bieżnika.



--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
13-05-19 18:18  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Powstał kolejny element Afgana. Wirnik ogonowy miał być żywiczny ale po sklejeniu go jakoś mi się nie spodobał więc porzeźbiłem trochę sam. Wyszło takie coś. Nie jest to jakaś wierna kopia oryginalnego a raczej wycinankowy. Jednak trochę bogatszy niż gotowiec. Na koniec jak już będzie zamontowany to go trochę kurzem przykryję. Oś oczywiście jest za długa jeszcze ale to już przed montażem dotnę. Może gdzieś przeoczyłem ale instrukcja nie podaje żadnych wzmocnień łopat wirnika ogonowego. Ja w moje wsadziłem sklepane na końcach igły 1,6mm.




--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
06-06-19 23:40  Odp: [R] MIL MI 8 MT
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Dziś szklarnia coś co zawsze sprawia mi problem i jeszcze w żadnym modelu nie wyszła mi tak jak bym chciał i tu również nie jest idealni. Makro pokazuje wszystkie niedociągnięcia wiec nie będę się rozpisywał o nich. Na początek boczne okienko szybka to produkcja mojej manufaktury pasuje nie najgorzej. Z lewej strony okno jest już na miejscu i będzie lekko uchylone. Od góry dodałem rynienkę/prowadnicę okna. Poniżej zainstalowałem płyty pancerne co by pilotowi nóżek nie odstrzelili ;) Dodatkowym elementem mającym ukryć niedoskonałości oszklenia są wycieraczki. Pióra zrobiłem z cienkiego paska polistyrenu a ramiona to drucik 0,3 oraz 0,1 mm. Wracając do oszklenia przód tego Śmiglaka to jeden wielki przeszklony nochal co nie ułatwia zadania. Szybkę tłoczyłem na podstawie kopyta które wykonałem na podstawie wycinaki. W wycinance jest siatka i wręgi wystarczy wyciąć i skleić potem zalać gipsem i wytłoczyć i modlić się aby pasował. Pasuje bez obaw przynajmniej w moim przydatku mało wiele.




--

Post zmieniony (07-06-19 08:03)

 
24-06-19 23:30  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Witam
W afganie przybyło kilka rzeczy a inne się robią. Druga strona dostała szklane drzwiczki za nim pobawiłem się i dotłoczyłem wloty powietrza do chłodzenia aparatury. Z zapasu koloru zrobiłem wyciąłem paski następnie je odchudziłem. Następnie za pomocą kawałka hipsu spinek i bcg nadałem pożądany kształt. Kolejną rzeczą jaka powstała to wyrzutniki pułapek termicznych. Kształtem dalekie są od oryginału ja jedynie pomalowałem je na srebrno bo szary mi nie odpowiadał. Jeszczo łosz na to przyjdzie. I tak powoli do tyłu a tam wrota czekają. Same siatki skrzydeł składają się bardzo ładnie ale to znowu listki. Jedną stronę skleiłem wewnętrzne i zewnętrze poszycie razem i tu wdaje mi się że chyba obie części są identycznych rozmiarów a ta wewnętrzna powinna być ciut mniejsza. Ale spokojnie można to oszlifować. No i na koniec kratownica wzmacniająca tu projektant poszalał. Nie dość że strasznie cienka ta pajęczynka to jeszcze część tych cieniutkich paseczków zostało podzielonych na połowę podczas rozwinięcia siatek. Część ta jeszcze sporo nerwów mi na psuje zanim doprowadzę ja do przyzwoitego wyglądu.



--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
14-07-19 21:16  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Witam
W kolejnym odcinku powstały wrota otwierane pod belką ogonową. Oj było wesoło szczególnie przez tą kratownice o której konstrukcji wspominałem w poprzednim odcinku. Jakoś udało się to wszystko w miarę poskładać w całość. Na całość przyszedł lakier mat i sucha pastela. Teraz zauważyłem że jedna z gaśnic pozbyła się końcówki opylającej szkoda. Na lewych wrotach w zewnętrznym poszyciu zrobiłem skrzela mogły wyjść lepiej ale i tak lepiej niż płaskie.
Powoli też dodaje kolejne elementy w tak zwanym międzyczasie dorobiłem ustrojstwo pod belką ogonową. Tu jakoś listki nie chciały ładnie się zgrać ale trochę poczarowałem i wyszły nie najgorzej.
Coraz mniej pozostaje do zrobienia a coraz więcej montażu gotowych elementów.



--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
15-07-19 14:11  Odp: [R] MIL MI 8 MT
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

StuG chyba trudniejsze były owiewki silników bo tam trzeba było to wpasować do istniejącego kadłuba. A wrota są bardzo pracochłonne i trudne ale dają tolerancję błędu bo u mnie będą w wersji otwartej, trzeba być masochistą aby tyle się narobić i zamknąć to, wiec jak się trochę gdzieś zgubi kształt to tragedii nie ma.
Ale już mam pomału dość tych wszystkich listów dobrze że widać już światełko w tunelu.


--

Post zmieniony (15-07-19 14:12)

 
16-07-19 07:01  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Alski
Ogólna zasada jaką stosuje przy klejeniu tego typu elementów to taka jak opisałem na przykładzie kopułek http://www.kartonowki.pl/forum/temat/3611,kopulki-i-inne-listkowe-zakonczenia ale po kolei:
W tym wypadku wyglądało to tak. Najpierw wyciąłem listki potem obróbka papierem ściernym i retusz. Potem na miękkiej podkładce nawilżone klejem bcg formuje elementy tak aby mniej więcej układały się do odpowiedniego kształtu. Odczekuje aż wyschnie i jeszcze raz kontrolnie profiluje kulką. Teraz zaczyna się zabawa każdy listek po kolei małymi etapami sklejam ze sobą jak klej zwiąże to do strony niezadrukowanej podklejam łączenia paskami bibułki do papierosów (bibułka jest bardzo cienka i stosunkowo mocna) jak już wszystkie liski mam tak połączone to na twardej podkładce za pomocą kulek wygładzam wszystko ale dość delikatnie. Potem od strony niezadrukowanej "maluje" wikolem w celu utwardzenia. Jak już wszystko wyschnie jeszcze raz "przewałkowuje" kulkami i teraz już naprawdę mocno na twardej powierzchni aby wyrównać łączenia i wszelkie niedoskonałości w razie potrzeby od strony wypuklej łączenia nawilżam bcg. I na koniec jeszcze jak potrzeba drobne poprawki czyli jak są drobne szczelinki to na nie daje wikol oraz poprawki retuszu jakby gdzieś coś wylazło. A już na sam koniec jak już wszystkie elementy na zewnątrz są przyklejone maluje lakierem matowym. Trochę roboty jest ale warto.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
16-07-19 10:37  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Alaski jak kolory się zmieniaja to pytanie się nasuwa czym retuszujesz i jakiego kleju używasz. Może klej reaguje z farbą. Ja kleje wikolowatymi i bcg czyli wodnymi retusz farba akrylowa. A to że z czasem szarzeje może być spowodowane tym że połączenie nigdy nie jest idealne jakieś mikro uskoki są i tam może zbierać się kurz tłuszcz z rąk. Warstwa lakieru czasami dość gruba "zalewa" łączenia i zabezpiecza przed kurzem. A to ze pracuje może spowodowane jest tym że przed sklejeniem nie jest odpowiednio ukształtowane tak że właściwie bez kleju trzyma kształt. A czy od spodu podklejasz łączenia w celu ich wzmocnienia? Takie moje gdybania bo trudno dawać jakieś konkretne rady jak się nie zna dokładnie problemu.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
16-07-19 13:24  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

To jest trudne pytanie bo rzadko kiedy można dopasować odpowiedni odcień a wiec pozostaje mieszanie. Głownie tamka ale też i pactra italerii i takie kiedyś kupione w jakimś markecie akryle w tubce. Mieszam wszystko co podanie z tego zestawu aby uzyskać zadowalający mnie odcień. Rozcieńczalnik to wóda 40%. Do retuszu to wszystko się nada.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
16-07-19 13:35  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Wszystkie akryle wódką a w proporcjach odpowiednich do potrzeb.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
16-07-19 14:07  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Alski a to czasem ten bucio nie ciemnieje?

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
30-07-19 07:27  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Lesio
Zaiste wódka potężna jest, ale bimber większą mocą włada ...

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
13-08-19 19:57  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Powoli dochodzą różne *******ki na kadłubie od dołu została jeszcze tylko podpórka pod belką ogonową i powoli będzie można wieszać zasobniki. Nie mogłem się jednak oprzeć by choć na sucho je przyłożyć.



--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
23-09-19 21:55  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Właściwie ten odcinek to już z kronikarskiego obowiązku. Niektórzy mieli już okazję widzieć Afgana na żywo ale wypada doprowadzić relację do końca. Krótki opis jak zrobiłem wirnik i podstawkę. Co prawda o wirniku już było parę słów na fb ale jeszcze raz powtórzę. Wirnik to gotowiec z żywicy plus pewne dodatki ode mnie. Łopaty były zaprojektowane jako puste w środku i tylko drut miał je trzymać. Ja dałem w środek pełne wypełnienie z trzech warstw tektury 1mm oraz na całej długości drut stalowy 1,2mm bardzo sztywny i sprężysty. Pierwszy raz go stosowałem i jestem bardzo zadowolony świetnie nadaje kształt i pozwala utrzymać wszystkie łopaty w podobnym zwisie. Wirnik nie jest sklejony a łopaty tylko są wsuwane. Do Afgana dorobiłem prostą podstawką tylko tak aby nie stał na gołym stole. W zamierzeniu jest to fragment polowego lotnika ułożonego z płyt drogowych. Aby jednak nie była to szara plama pod śmigłem zgodnie z pomysłem pewnego Piotra pod zasobnikami z uzbrojeniem wstawiłem kawałek lustra.
Małe posumowanie rocznej pracy nad tym modelem. Model jak dla mnie ma obłędne malowanie bardzo dobrze trzyma kolory a i maskowanie się dość zgrywa. Wg mnie dość dobrze oddany kształt bryły. Spasowanie poszczególnych części też bez większych zastrzeżeń. Naprawdę dobrze rozrysowane siatki wszystkich obłości, kopułek, i innych zaokrąglonych części. Właśnie te części to również największa zmora całego modelu. Listkologia może doprowadzić do załamania nerwowego mimo że pasuje wszystko jak trzeba ale to gładzenie sklejanie po kawałeczku i znowu gładzenia profilowanie i gładzenie………. I tak przez prawie rok. Ale efekt końcowy wynagradza poświęcone mu godziny pracy. Dodatkowo model oferuje również możliwość wykonania otwartych silników. Ja nie zdecydowałem się na to bo jakoś nie mówi do mnie uzbrojony po zęby wiatrak z otwartymi pokrywami silników.
Galeria końcowa będzie za czas jakiś trzeba trochę czasu i pogody aby zrobić jako takie zdjęcia.



--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
28-09-19 23:17  Odp: [R] MIL MI 8 MT "Afgan" - GPM 1/33
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Dziś przedstawiam galerię końcową śmigłowca wielozadaniowego MIL MI 8 MT wydanego przez GPM nr 535 w malowaniu z okresu wojny w Afganistanie. Budowa modelu zajęła mi równy rok. Model miał premierę wydawniczą w Przeciszowie 2018 mój miał premierę rok później również na tym konkursie. Model zasadniczo zbudowałem w standardzie. Do modelu wykorzystałem wręgi laserowe oraz wirniki żywiczne. Sam dodałem od siebie dość sporą ilość dodatkowych wzmocnień szczególnie w budowie kadłuba części transportowej bo tam wg mnie projekt przewidywał zbyt mało wręg. Dodatkowo wszystkie podłogi podkleiłem tekturą. Wzmocniłem też łopaty wirnika głównego bo projekt przewidywał tylko włożenie w nie drutu. Modyfikacji uległ również wirnik ogonowy bo ten żywiczny był za płaski. Najwięcej przeróbek wykonałem przy zasobnikach pocisków niekierowany. Z oryginału zostało tylko poszycie zewnętrzne. Prowadnice w wyrzutniach pocisków B8M-l wykonałem rurki mosiężnej natomiast z zasobnikach UB 32 z igieł lekarskich.
Sam model jest bardzo dobrze spasowany pod względem dopasowania poszczególnych części jak i przejścia kamuflażu. Bryła też wydaje się być poprawnie zaprojektowana i dość wiernie odzwierciedla oryginał. Aby to uzyskać model został rozrysowany na 10 arkuszach A3. Poszczególne elementy są dość mocno zdetalizowane. Ze względu na bardzo obłe kształty śmigłowca głównym zadaniem modelarza podczas pracy nad tym modelem będzie sklejanie listów i profilowanie wyobleń. Tu trzeba przyznać że siatki z listkami są prawidłowo rozwinięte i ładnie spasowane. Model ma bardzo ładne malowanie z naniesionymi śladami zabrudzeń.
Podsumowując jest to jak najbardziej sklejany i ciekawie wyglądający model lecz zdecydowanie trudny i nie przeznaczony dla początkujących modelarzy. Wymaga mnóstwa pracy nad wszelkiego rodzaju obłościami. Najtrudniejsze elementy do wykonania to oprofilowanie zespołu napędowego oraz wykonie przeszklenia nosa. Ja ogólnie jestem zadowolony z efektu końcowego. Zapraszam do oglądania i wyrażania swoich uwag.



--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
30-09-19 06:55  Odp: [R/G] MIL MI 8 MT
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Dziękuje wszystkim za oceny i uwagi.
Andrzej no niestety wirnik ogonowy jest na stałe (zatarł się ;))
Halogen Masz rację w takich okolicznościach wyglądałby idealnie ale to już by była diorama. Co do kolejnego modelu to już ruszyła rekcja na razie powoli ale buduje Raumera S. Model kanciasty tak dla odpoczynku od listków.
Winek łopaty wirnika głównego są tylko wsuwane do głowicy tak że na transport są całkowicie demontowalne.
Bart Model tradycyjnie przed rozpoczęciem pracy cały zacaponowałem. Dodatkowo po raz pierwszy już po zakończeniu budowy poszczególnych elementów lakierowałem lakierem matowym i chyba się sprawdziło.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
25-10-19 07:27  Odp: [R/G] MIL MI 8 MT
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Dziękuję wszystkim za opinie.
MPaweł jak nic nie wypadnie to będę w lutym.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024