FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
21-10-19 20:39  Kolorystyka w modelach.
Adler2017   

Jestem tutaj nowy to mój pierwszy post. Jakiś czas temu okazyjnie nabyłem od znajomego trzy modele okrętów japońskich: Krążowniki "Nachi" i "Mogami" wydawnictwa Angraf Model oraz niszczyciel "Amatsukaze" wydany przez Kartonowy Arsenał wszystkie w skali 1:200. Moje pytanie dotyczy ich kolorystyki czy w oryginale ich kolor również był taki ciemno szary? Wykonując model w standardzie niewiele będzie widać z elementów narysowanych na nadbudówkach np drzwi, okna itp. To bardzo zmniejsza efektywność wyglądu tych bądź co bądź pięknych okrętów.

--

Post zmieniony (21-10-19 20:53)

 
21-10-19 23:48  Odp: Kolorystyka w modelach.
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Na ile są to właściwe kolory to trudno mi powiedzieć, ale generalnie zauważyłem, że modele, które "na płasko" sprawiają wrażenie ciemnych po sklejeniu nabierają życia, nie wiem czy pozostali forumowicze też odnoszą takie wrażenie. Tak miałem przy artylerii z gpm-u (Kanone i Pak-36) w kolorze mającym imitować panzergrau. Też się obawiałem, że będą wyglądać kiepsko w stosunku do włożonej pracy, ale się miło zaskoczyłem. To pewnie wynika z kontrastu nadruku i bieli kartonu. Po wycięciu, nadaniu formy przestrzennej odbiór jest zupełnie inny, kolory wydają się być jaśniejsze. Japońskie pływadła są tak piękne, że nic nie tracą w swoim monotonnym, szarym malowaniu. Jeśli zaś chodzi o stricte merytoryczną zgodność z oryginałem to pewnie jeden powie, że dane wydanie jest za jasne, a drugi, że za ciemne ;).

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
22-10-19 08:26  Odp: Kolorystyka w modelach.
Sebastian W. 

Na Forum:
Galerie - 5
 

To niestety jest urok modeli kartonowych drukowanych przez drukarnie. Często autor dobiera kolory niemal idealnie a potem w druku wychodzą inne odcienie na co niestety nikt niema już wpływu.

 
22-10-19 09:07  Odp: Kolorystyka w modelach.
kari   

Adler2017: "To bardzo zmniejsza efektywność wyglądu tych bądź co bądź pięknych okrętów."
... chyba chodziło Tobie o "efektowność" wyglądu ;-)
----------------------------------------------------------------------------

Post zmieniony (22-10-19 09:07)

 
22-10-19 10:03  Odp: Kolorystyka w modelach.
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Japońskie okręty malowane były na taki właśnie, smutny, ciemnoszary kolor. Różnica między oryginałem a wycinanką pewnie jest, ale na tyle niewielka, że nieistotna. Jeżeli chcesz, aby to co jest narysowane na nadbudówkach, było lepiej widoczne, zrób to w 3D, tzn. wytnij okna, naklej drzwi, okapniki, drabinki. Będzie dobrze.

--
serwusik

 
22-10-19 11:25  Odp: Kolorystyka w modelach.
Adler2017   

Tak. Pisałem z telefonu i słownik sobie tak wybrał.

--
Co masz zrobić dziś zrób po jutrze będziesz miał dwa dni wolne.

 
22-10-19 18:33  Odp: Kolorystyka w modelach.
Adler2017   

Wiem że można przynajmniej spróbować wykonać elementy narysowane na nadbudówkach jak drzwi czy inne elementy ale one są tak słabo widoczne że przy mocnym świetle i tak można wytrzeszczu dostać żeby dojrzeć kształt i wygląd tych elementów.

--
Co masz zrobić dziś zrób po jutrze będziesz miał dwa dni wolne.

 
22-10-19 18:54  Odp: Kolorystyka w modelach.
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Czy okazyjnie zakupione modele od kolegi to na pewno są oryginały ???

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
22-10-19 21:09  Odp: Kolorystyka w modelach.
Adler2017   

Wydaje mi się że tak choć nie jestem w stanie tego stwierdzić. Kolega kupił je na allegro okładka jest identyczna jak na stronie wydawnictwa. Co do "Amatsukaze" to kupiony był w mpiku byłem tego świadkiem więc raczej to oryginał bez dwóch zdań. Mógłbym wstawić zdjęcia arkuszy dla przykładu ale aparat może rozjaśnić obraz i zdjęcie nie odda faktycznego stanu. Chciałem wrócić do sklejania modeli po ponad 10 letniej przerwie kiedy to zbudowałem model pancernika "Prince of Wales" z GPM-u w skali 1:200. Od tamtej pory jedynie kupowałem modele jeśli trafiła się okazyjna cena licząc że kiedyś uda mi się wrócić do sklejania. Uzbierało ich się w sumie 17 okrętów wszystkie w skali 1:200. Jednak obecnie nie czuje się na siłach by rozpocząć budowe któregoś z wymienionych wcześniej modeli mimo że ich sylwetki podobają mi się. Wykonując modele tak jak doradzał mi kolega Lelum Polelum wymagało by zapewne malowania a nie mam takiego doświadczenia. Widziałem tutaj relację TomaS z budowy pancernika "Hiei" to co zrobił z tym okrętem to majstersztyk zwłaszcza że w skali 1:300. Z jednej strony zachęca mnie to to podjęcia budowy jakiegoś modelu ale z drugiej przeraża i uświadamia że bardzo daleko mi do takiego wykonania.

--

Post zmieniony (22-10-19 23:00)

 
23-10-19 14:01  Odp: Kolorystyka w modelach.
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Szary na japońskich okrętach, to medium grey, czyli średnioszary. Składał się w 15% z czarnego, 75% białego, 6% brązowego i 4% niebieskiego. Tak podaje J. Skulski w najnowszej Anatomii Yamato i Musashi. Porównując ze zdjęciami modelu Yamato w muzeum w Kure oraz, na przykład z działem 406 mm z Mutsu znajdującym się w tymże muzeum, ten szary nie był aż tak ciemny jak w wielu modelach. Na przykładzie modeli z Domu Bumagi, bardziej Nagato niż np. Kaga.

Pozdrawiam.

--
Relacja: ARIZONA
Relacja z galerią: NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024