FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
10-05-18 12:33  [R/G] 1. Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Witajcie.
Kilka tygodni temu rozpocząłem przygodę z tym oto modelem:

i po wykonaniu paru części olśniło mnie, że przecież mogę podzielić się radością tworzenia "czegoś z niczego" i założyć relację. Tak też dzisiaj się stało: przygotowałem zdjęcia, umieściłem je w odpowiednim miejscu, żeby mogły "bujać w obłokach" i właśnie piszę niniejszy tekst. Nie wiem jeszcze co z tego wyjdzie, pewnie bez błędów się nie obejdzie. W szczególności wybaczcie mi utrudniony dostęp do zdjęć - na razie jest to metoda "kopiuj link i wklej", jednak pracuję nad tym, żebyśmy mogli wspólnie radować się powstawaniem tego ciekawego wizualnie modelu.
Jak już wspomniałem, niektóre elementy zostały wykonane wcześniej - mogę zaprezentować je tylko w całości, natomiast obiecuję relacjonować kolejne etapy w miarę szczegółowo.
Moje dokonania do tej pory są następujące:

Ciąg dalszy nastąpi...
--

Post zmieniony (26-09-18 08:55)

 
10-05-18 13:36  Odp: [R] Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Wasze rozkazy są dla mnie prośbą ;)
Nad wstawianiem zdjęć pracuję - jeszcze będzie przepięknie!
A i nicka zmieniłem.

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
10-05-18 13:38  Odp: [R] Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4



Post zmieniony (20-09-18 12:49)

 
11-05-18 11:58  [R] Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Pierwsza jak na razie trudność w opracowaniu modelu polegała na tym, że pierwszy segment kadłuba, "nos" (od śmigła do kabiny), został zaprojektowany w specyficzny sposób, mianowicie należało go sklejać z dwóch stron równocześnie, co nie pozostawiało zbyt dużo możliwości na wprowadzanie poprawek w trakcie klejenia i mogło spowodować całkowite niedopasowanie ostatnich w kolejności klejenia, środkowych elementów tego segmentu. Wielokrotne przymierzanie i dopasowywanie jest, jak zawsze, jedynym sposobem na uniknięcie widocznych błędów, jednak jednego nie udało mi się uniknąć. Otóż dolna część drugiego elementu poszycia "zapadła się" tuż przy łączeniu z pierwszym dlatego, że zdecydowałem się zastosować siatkę wlotu powietrza w miejsce imitacji narysowanej na wrędze. W związku z tym nie mogłem zastosować zbyt dużego nacisku podczas naciągania i sklejania poszycia, żeby nie zdeformować tego delikatnego elementu i w rezultacie nie dałem rady w dostatecznym stopniu ich dopasować.
O ile bryła kadłuba jest gładka, a ja nie podejmuję się wykonania łączeń elementów poszycia, o tyle wnęki podwozia idealnie nadają się do uplastycznienia, jako że posiadają wewnątrz wzmocnienia (żebrowanie) - tak też zrobiłem i wyszło całkiem zgrabnie ;). Zgapiłem się na stopniach dla pilota - zbyt późno skonstatowałem, że też można je było wykonać. Teraz jestem na etapie wnętrza kabiny, więc postanowiłem ją również zwaloryzować dodając więcej "głębi", niż przewidywał to autor opracowania. Przyznam, że nie szukałem u źródeł zdjęć czy rysunków, dlatego dodałem wiele elementów na podstawie bardziej swoich wyobrażeń czy domysłów, niż rzeczywistości. Niemniej jednak domyślam się, że wyposażenie maszyny wojskowej niekoniecznie musiało być wygodne lub ładnie wyglądać - miało być przede wszystkim skuteczne, dlatego dodałem od siebie trochę urozmaicenia: wzmocnienia, nity i śruby, jakieś szafki, lampki, kontrolki, przełączniki, linki i cięgna, zaworki, kabelki, dźwignie oraz inne duperelki. Wykonałem też gaśnice, które w opracowaniu były tylko narysowane oraz uplastyczniłem fotel pilota, dodając siedziska i pasy z klamrami. A! I jeszcze wskaźniki i "zegary" (również te kwadratowe i prostokątne, nie tylko okrągłe) urozmaiciłem "szkiełkami". Gdzieniegdzie oczywiście był wymagany retusz lub malowanie, co czyniłem na bieżąco.
Zdjęcia tych elementów zamieszczę już wkrótce.

--

Post zmieniony (11-05-18 12:57)

 
14-05-18 09:55  [R] Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Dzisiaj kilka elementów wnętrza kabiny z wyposażeniem, wykonane do tej pory. Postaram się jeszcze trochę je uplastycznić, przede wszystkim fotel pilota - w postaci z oryginału jest według mnie nie do przyjęcia.




Wiem, wiem. Zdjęcia nie są najlepsze, ale pracuję nad tym...

--

Post zmieniony (27-06-18 09:57)

 
15-05-18 14:12  [R] Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Dzisiaj wykonałem parę elementów do uszczegółowienia fotela pilota: skórzane obicia, pasy, klamry i zamek:

Jutro składamy wszystko w całość, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie...
Przepraszam Was za zdjęcia, świeżutki jestem na Flickr i nie wszystkie funkcje są mi znane - już poprawiłem ustawienia.

--

Post zmieniony (27-06-18 10:28)

 
16-05-18 10:20  Odp: [R] Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Dzięki Ci, killy, za słowa uznania, ale i za konstruktywną krytykę. Zadziałałem impulsywnie, chcąc spróbować tego, czego wcześniej nie robiłem i... w sumie wyszło nieźle, czyli eksperyment udany. Obiecuję uroczyście ;), że w następnych razach uwzględnię grubość materiału.

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
17-05-18 10:34  [R] Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Dzisiaj pora na fotel pilota. Jak pisałem wcześniej, moje odczucia w stosunku do niego były mocno mieszane: nie jest to element na tyle mały, żeby nie można było już w fazie projektowania wycisnąć z niego więcej, niż tylko zgrubny kształt z narysowanymi pasami dla pilota. Nie jest też mało widoczny, przeciwnie - przy tak dużej i przeszkolnej kabinie oraz tak uszczegółowionym wnętrzu, jak sobie to wymyśliłem aż prosi się, żeby zaglądać do środka. Fotel w tak skąpym wydaniu wręcz raziłby swoją prostotą. Postanowiłem więc, idąc za ciosem, dorobić do niego te elementy, które sprawią, że będzie on wyglądał trójwymiarowo. Na początek poszła tapicerka, którą wykonałem po prostu z plasteliny (to miałem akurat pod ręką), w której zaimitowałem podłużne przeszycia pasów skóry nagniatając w tym miękkim tworzywie odpowiednie linie i formując delikatnie wszystkie obłe kształty. Założyłem przy tym, że jeśli chodzi o zagłówek, to miał on odpowiednie profile z lewej i prawej strony, chroniące przed przeciążeniami bocznymi, dlatego dorobiłem również odpowiednie elementy wzmacniające na bokach górnej części fotela. Na koniec wykonałem pasy z klamrami oraz zamkiem czteropunktowym i detal gotowy! Poczeka sobie teraz w zacisznym miejscu na pozostałe wyposażenie i zostanie zamontowany na końcu.


--

Post zmieniony (27-06-18 10:31)

 
30-05-18 11:48  [R] Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Witajcie po przerwie. Czas nie za bardzo na to pozwalał, ale troszczkę podłubałem przy modelu i tak oto zbliżam się do zakończenia wnętrza kabiny pilota. Podorabiałem sporo elementów wyposażenia: orczyk, wolant, jakieś urządzenie celownicze, dźwignie, przełączniki, rury, zawory, kable oraz wiązki przewodów. Te ostatnie znowu potraktowałem eksperymentalnie: wykonałem je tak, jak współcześnie - jako skręcone wiązki kolorowych przewodów zdając sobie sprawę z tego, że prawdopodobnie tak się wówczas nie produkowało. Jednak wynik jest ciekawy i na pewno warto będzie o nim pamiętać w innych realizacjach. A jak to wykonałem? Po prostu z kolorowych nici nasączonych uprzednio rzadkim wikolem pozostawionych do wyschnięcia, na końcu skręconych ciasno razem i znowu nasączonych klejem.
Teraz zdjęcia: dwa pierwsze to wnętrze kabiny przed zamknięciem (lewa ścianka oraz połączona tablica przyrządów z prawą ścianką), na kolejnych detale, na ostatnim widok na wszystkie elementy do wklejenia.

Po zamknięciu kabiny będę chciał dodać jeszcze kilka elementów, przede wszystkim odwzorowujących instalację hydrauliczną i elektryczną - nie wiem jeszcze na ile mi to wyjdzie, bo dostęp do wnętrza będzie już mocno ograniczony. Mimo to postaram się zrobić fotki na zakończenie tego etapu.

--

Post zmieniony (22-01-23 11:03)

 
01-06-18 10:28  [R] Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

I jeszcze jeden element niezbędny do zamknięcia kabiny pilota z przodu - wręga oddzielająca rzeczoną kabinę od przedziału silnikowego, czyli płyta pod tablicą przyrządów:


--

Post zmieniony (01-06-18 10:30)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024