FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
25-07-17 15:26  [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Witam!

Jakiś czas temu wspominałem, że mam rozgrzebane modele i póki ich nie skończę, to nie zacznę nic nowego. Wiadomo jak to bywa z postanowieniami, zwłaszcza takimi wobec samego siebie :). Nie mogąc się zdecydować, który parowóz robić, a który będzie leżał i nęcił, zdecydowałem, że będę dłubał oba. Będę się starał, aby budowa szła w miarę równolegle. Wykonam je w swoim standardzie, tj. małe uplastycznienia i nity/śruby tam gdzie zostały narysowane miejsca na nie przez autora wycinanki.


Ol49

Okładeczka:



Do tej pory wykonałem m.in. koła.



Próbowałem zrobić cieńsze szprychy. Na szczęście udało się zamaskować te próby. W sumie nie są aż takie grube :). Koła jeszcze wymagają poprawek malarskich.

Ostoja:



Nie spodziewałem się, że będzie taka duża. Mam nadzieję, że dobrze wszystko posklejałem do tej pory, bo rysunek jest "ciężkoczytelny" :)

W związku z tym, że z arkusza części laserowych wypadają elementy, aby ich nie pogubić,skleiłem walczak kotła. To samo czeka kocioł i szkielet tendra.



Po skończeniu wyposażania ostoi w czerwone elementy położę podkład i pomaluję.

======

Px48

Okładeczka:



Koła, również wymagają poprawek malarskich.



Silniki parowe.



Z perspektywy czasu stwierdzam, że zieleń się nie przyjęła i prawdopodobnie pomaluję cały parowóz na czarno (Ol49 też).

Główny winowajca porzucenia budowy Px-a, ostoja:



Użyłem złej farby. Na początku położyłem podkład, następnie czarny połysk, na który położyłem połysk "jedwabisty", a dopiero potem mat. Bałagan.
Nie podobają i nie podobały mi się resory. Mam z nimi problem w każdym modelu. Podklejać? Jeśli tak, to na jaką grubość? Tu są podklejone na grubość arkusza, na którym zostały wydrukowane. Wyglądają na zbyt grube i zbyt duże, a i tak pominąłem co najmniej po jednym piórze.
Ostoję wykonam od nowa.

W odległej perspektywie planuję dodać po wagoniku:



I jeszcze pytanie. Mam zamiar pobrudzić koła olejem. Mam taki o:



Warto tego użyć? A jak? Mam do dyspozycji tylko pędzle, itp. Nałożyć i rozcierać?

Do następnego!

--

Post zmieniony (25-07-17 15:27)

 
25-07-17 19:54  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Piotr Murawski 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ciekawa relacja, będę tu zaglądał. Uważaj na grubości tektury do podklejania podane w wycinance. U mnie w innym parowozie z modelika były podane za grube. Być może dlatego resory w Px-ie brzydko wyszły, są za grube.

--

 
29-07-17 13:11  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Arturo... olej sobie zrób z odrobiny czarnego błyszczącego, odrobiny brązowego błyszczącego, czterech odrobin bezbarwnego błyszczącego i dwóch odrobin rozcieńczalnika :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
29-07-17 15:37  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Będę odrobinkę kombinować jak w końcu wrócę do domu:)

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
28-09-17 22:01  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Trochę odpłynąłem od tematu, a już zwłaszcza od Px48.

Podłubałem trochę przy parowozie Ol49, ponitowałem sobie - to mnie uspokaja :)

Dodałem kilka drobiazgów do ostoi, w zasadzie nie będzie raczej widać dużych różnic.



Za to bardziej przyłożyłem się do kotła i popielnika.



No i postawiłem lokomotywę na kołach.



Na ostatnim zdjęciu dostrzegłem, że pieczołowicie wycinana śrubka mi odpadła.

Jeszcze wymaga trochę szlifu :)

Póki nie dojdę do etapu podłogi to też nie wiem, czy kocioł jest w prawidłowym miejscu.

Post zmieniony (28-09-17 22:05)

 
28-09-17 23:46  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Cześć. Mam pytanie o druk cyfrowy w tych modelach. Czy nie ma jakiś problemów przy formowaniu części i sklejaniu? Mam ochotę na jakąś ciuchcię z Modelika w 1/45 a nie miałem jeszcze doczynienia z modelem drukowanym cyfrowo.

--
Pozdrawiam!

 
28-09-17 23:49  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Nie mam problemu, bo maluję. Zrobiłem tylko jedną lokomotywę bez malowania, Lxd2. Przed zagięciami impregnowałem klejem BCG i jakoś to wyszło:)

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
28-09-17 23:55  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Dzięki za odpowiedź. Powodzenia w budowie.

--
Pozdrawiam!

 
07-11-17 21:20  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

No... trochę czasu minęło. Budowa chaotyczna, bo co rusz mam nowy pomysł i skaczę z kwiatka na kwiatek.

Zrobiłem zbiorniki. Od siebie dodałem przewód między nimi.



Zrobiłem osie i zaczątek układu hamulcowego.



Koła do tendra. Czegoś mi tu brakuje, ale enigmatyczne rysunki nie podpowiadają czego konkretnie :)



Love me tender, a jakże. Też podłubałem. Dobry schowek :)



Dodałem kilka elementów na kocioł. Zbiornik na piasek do piasecznic (?) i nity.



Koncepcja jest taka, by zrobić kocioł, piasecznice, a dopiero potem koła przykleić. Zawsze robiłem to w "normalnej" kolejności, ale potem za chusteczkę nie mogę dobrze zrobić tych piasecznic.

Aktualnie robię to:



Wózki osi tocznych z przodu i tyłu parowozu. Czytałem, że są z nimi problemy i nie pasują. Przymierzałem i nie stwierdziłem żadnych. Jeśli nie zostało to poprawione w wydaniu 1:45, to znaczy, że mam coś źle :)

Pierwsze nieśmiałe stawanie na kołach :)



Teraz mam czas na budowę, to postaram się zanudzać częściej :)

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
07-11-17 21:39  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

:) i zaczyna to już przypominać jaszczurkę.. a może kangura... :) Z tą Oelką jest tak, że oba wydawnictwa poprawiały błędy z pierwszego wydania (1:25) we własnym zakresie. Więc, skoro pasuje, a miało nie pasować, znaczy – zepsułeś zepsucie, czyli naprawiłeś :D

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
08-11-17 09:18  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Osie żeś Pan pomylił, Panie. :-)
Ta rozbudowana między zbiornikami ma być z przodu.

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
08-11-17 11:24  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Teraz mocowanie przedniego wózka nabiera sensu. Dzięki!

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
24-11-17 14:53  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Hajo!

Zamontowałem wózki i koła na swoje miejsce.



Poprawiłem kolejność osi.



Poza tym uzbroiłem przód, postawiłem komin i wiatrownice(?).



--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
20-12-17 20:50  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

W tytule relacji jest też Px48, a jako, że ostatnio coś podłubałem, to...

Niestety chwilowo warunki do zdjęć kiepskie, ale trochę ruszyłem, więc i tak zrobiłem zdjęcia i wybrałem tylko 3.

Tak na ten moment wygląda ostoja.



Jak widać silniki przemalowałem na czarno, moim zdaniem prezentują się dużo lepiej.

Wykonałem również stawidło, jeszcze niepomalowane :)



Przed świętami planuje je umieścić we właściwym miejscu i pomalować.

Praca nad kilkoma modelami naraz nawet czasem idzie jak okoliczności przymuszą :)

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
21-12-17 00:44  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Będę śledził, bo ja, jako zapalony okrętowiec, ale też miłośnik ciuf, robię Ol49. Pozwolę sobie pokraść foty, jako instruktażowe do dalszej budowy. Powodzenia. BTW- ładnie koła wyszły.

 
28-12-17 20:07  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

No to dalej Px.

Koła ustawiłem i wkleiłem na amen. Jak zwykle był problem z ustawieniem kół względem siebie na osi, ale tym razem się udało za pierwszym razem! Gorzej, gdy po przyklejeniu okazało się, że przecież koło lewe różni się od prawego w tej lokomotywie.
Po kilku wybuchach spokoju, bo w końcu to uspokajające hobby, doszedłem do jako takiego ładu :)



Zrobiłem również krzyżulce z prowadnicami. Miałem zagwozdkę, bo inny rysunek jest w wycinance, a inny na elementach laserowych. Połączyłem to w najbardziej podobającą mi się opcję :)




Vansen, myślę, że są lepsze wzorce do naśladowania przy tym modelu :)

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
28-12-17 22:14  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Jaro   

Niech kolega popatrzy na zdjęcia px48 lub innego parowozu. Koła po obu stronach są takie same tzn. przeciwwagi są przesunięte o pewien kąt względem korby zgodnie z ruchem wskazówek zegara, niezależnie czy patrzymy z prawej czy lewej strony parowozu. Jest to częsty błąd projektantów modeli parowozów, powtarzający się w wielu opracowaniach, wynikający z nieznajomości zasad wyważenia zestawu dwóch kół. Projektanci kierują się zasadą jak z prawej strony jest tak to z lewej musi być odbicie lustrzane. Nic bardziej mylnego. Nie ominęło to też Px48.

 
29-12-17 00:25  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Staram się, ale nie rozumiem. Mogę prosić o wyjaśnienie na jakimś konkretnym przykładzie (zdjęciu)?

Post zmieniony (29-12-17 00:31)

 
29-12-17 00:31  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Któraś ze stron ma wyprzedzenie wykorbienia o 90st, tylko nie pamiętam która, jak nikt tego nie wyjaśni, to podpowiem dzisiaj po południu.
Dziwne, że tak podstawowej informacji brak w wycinance.

Post zmieniony (29-12-17 00:43)

 
29-12-17 00:34  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

No tak, w tym wypadku są względem siebie obrócone o 90 stopni. Pewnie jakbym zrobił zdjęcie drugiej strony do góry kołami byłoby to lepiej widoczne.
Z prawej strony przeciwwagi ustawiłem do przodu u góry, a po lewej do tyłu u góry.

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
29-12-17 08:28  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5



Chodzi o to, że przeciwwaga nie jest w osi, jest nieco kopnięta w jedną ze stron obrotu koła. I tak kopnięta powinna być na wszystkich kołach, bez względu na ich miejsce montażu, czy po lewej czy po prawej, zawsze w tę samą stronę. (Łatwo się pomylić, szczególnie przy składaniu kół z laserowo ciętych części. Wystarczy zamienić "spód" koła z jego "wierzchem" przy klejeniu kolejnych warstw. Sam tak zrobiłem w jednym z 12 kół w bułgarze. Na szczęście schowałem to koło za krzyżulcami i resztą farszu i prawie tego nie widać.)

I z tego co widzę na twoich zdjęciach, tak właśnie zrobiłeś, czyli prawidłowo. Więc myślę, że kolega chciał po prostu doprecyzować.

Post zmieniony (29-12-17 08:59)

 
29-12-17 09:12  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Teraz to mam zagwozdkę. W Px też są"kopnięte", ale nie wiedziałem, że powinno być w jedną stronę. Udajmy, że jest dobrze :-)

A Bułgara oglądam na kartonówkach :)

Post zmieniony (29-12-17 09:16)

 
29-12-17 17:37  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Jaro   


Prawa strona jest OK. Lewa strona - wszystkie koła mają przeciwwagi "kopnięte" w nie tę stronę.

 
29-12-17 18:09  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Na przyszłość będę o tym pamiętać, teraz to bym musiał rozbierać za dużo :)

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
30-12-17 13:57  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Rzeczywiście ta "niedokładność" jest w wycinance Px48 :-( Powiem tylko, że wtedy zbyt uwierzyłem rysunkom, które otrzymałem.
Przeciwwagi na kołach parowozów są odchylone od prowadzonej przez środek mimośrodu i osi koła linii o 4 stopnie i 50 minut.
W wycinankach zawsze daję rysunek, obrazujący przekręcenie kół na każdej osi. Dla przypomnienia:
Koła strony prawej są obrócone względem kół strony lewej o 90 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 
30-12-17 16:06  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Hmm.. Zdałem sobie sprawę, że w Ol49 źle koła powklejałem.

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
04-01-18 18:24  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

No to dłubię peiksa dalej. Stwierdzam, że jest to najtrudniejszy model, jaki kiedykolwiek robiłem. Chyba nawet za trudny dla mnie.

Stawidło pomalowałem. (Wszystkie zdjęcia rozjaśniałem)



Zacząłem również układ hamulcowy. Ciężko zrobić zdjęcia czarnych małych elementów telefonem :)



No i złożyłem do kupy ostoję, hamulce, krzyżulce i stawidło. Przy zakładaniu hamulców musiałem zdemontować silniki, ale się jakoś udało. Widzę, że klasycznie trzeba poprawić malowanie.





Czułem to prawie od początku, ale jestem coraz bardziej pewny, że będę rozmontowywał dolną część silnika :)

Teraz dokończę układ hamulcowy, tj. cięgna pod spodem i cylindry, a następnie układ wiązarów i mam nadzieję, że będzie w końcu coś większego :)

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
31-01-18 12:02  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Mała aktualizacja, ale dużo się zmieniło.



Z malowaniem poleciałem po bandzie. Efekt, choć pewnie przerysowany, podoba mi się. Muszę tylko zmatowić. Mam nadzieję, że mi się nie porozmazuje w trakcie. Jest to pobrudzone farbą akrylową, więc jak rozumiem lakier akrylowy odpada?

Teraz dokończę układ hamulcowy i może w końcu coś większego się uda zrobić : )

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
31-01-18 12:07  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Wygląda trochę jak po zamoczeniu w kisielu;)

 
31-01-18 12:29  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Efekt przerysowany, to słabe porównanie, po prostu nie mający nic wspólnego z realizmem. Poniżej fotka Px29, trochę inny parowóz, ale układ kół ten sam i ciągle w czynnej służbie:



Przesadziłeś Kolego, kisiel, jak napisał Kalafior, to dobre porównanie.

Słyszałem kiedyś od doświadczonego modelarza taki tekst dotyczący brudzenia modeli - jeżeli uważasz, że jest za mało, to jest dobrze, a jeżeli uważasz, że jest ok, to znaczy, że przesadziłeś.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
31-01-18 13:04  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

No nic, pozostaje to jakoś poprawić, albo porzucić : )

Albo coś takiego : )



Post zmieniony (31-01-18 13:04)

 
31-01-18 14:44  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

A to akurat parowóz Px29-1704 przerobiony na "grzałkę" i wykorzystany w serialu "Alternatywy 4", w odcinku "20 stopień zasilania".

http://www.alternatywy4.net/serialowe-pojazdy.html

Szkoda porzucać budowy modelu, poprawiaj, ćwicz, ucz się, aż wyjdzie dobrze.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
31-01-18 16:31  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

No właśnie nie mam pomysłu jak to zmyć.
Bazowy kolor to farby olejne, a brudzing to akryl.
W najgorszym razie rozbiorę, tak jak zrobiłem z ostoją i od nowa.

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
31-01-18 16:44  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,akryl powinieneś rozmoczyć,wyczyścić denaturatem lub nitro,Nie dawno rozpuściłem farbę nitro denaturatem przy myciu powierzchni przed malowaniem,twardy pędzel szczeciniak przyda się do tego,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
31-01-18 17:18  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

"a brudzing to akryl"

Raczej kisieling ;D

 
31-01-18 19:39  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Już się pośmialiśmy? Jeszcze raz proszę, Panie Kalafiorze, o napisanie czegoś o kisielu. Jest przezabawnie :-)

Dzięki za radę!

Post zmieniony (31-01-18 19:57)

 
31-01-18 20:08  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Piotr Murawski 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Akryl zmyjesz zmywaczem do farb akrylowych wamodu, możesz też spróbować spirytusem lub denaturatem. Nitro to trochę zbyt silny rozpuszczalnik, chyba że chcesz zmyć całą farbę do gołego kartonu. Możesz też spróbować zmyć jedynie z elementów malowanych na biało i czerwono, a czarny już tak zostawić. Szkoda przerywać prac nad modelem, ta skala nie należy do łatwych.

 
31-01-18 20:57  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Hmm, mam nadzieję, że nie bierzesz tych docinek zbytnio do siebie... To naprawdę tylko żarty, Panie Arturo.

 
31-01-18 22:47  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Czy Wy koledzy aby nie za bardzo dołujecie kolegę?
Polecam ten filmik od 38 minuty.
https://www.youtube.com/watch?v=n5di41gZrGI
Widać maszynę podczas codziennej pracy. Nie wyropowaną,błyszczącą ,wyszykowaną na okazjonalny przejazd, ale zadymioną,zasmarowaną po prostu w normalnej słuzbie.
Osobiście widziałem i miałem okazję przejazdu dwoma Px-ami które wyglądały dużo gorzej niż pokazane tu podwozie.
Arturo,dla spokoju kolegów, przetrzyj ,,szmatą" korbowody i koła parowozu.
Powodzenia w dalszej budowie.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
31-01-18 23:28  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Pomysł na malowanie wziął się z kilku zdjęć, m.in. :

(z Facebookowej grupy Miłośnicy parowozów)

Podoba mi się gdy zanika czerwień i biel na kołach, tylko gdzieniegdzie prześwitując. Nie udało mi się tego uzyskać, jestem kiepskim plastykiem, a pędzle i farby nie chcą współpracować. Nadal patrząc na to paskudztwo stwierdzam, że mi się podoba, pomijając kilka ciemnych miejsc, które oczyszczę. Pozostanie w "kisielu", ale chcę go zmatowić.

Panie Kalafior, nie mam dziś po prostu humoru. Dostałem bardzo złe wieści i powtarzające się złośliwostki po prostu źle na mnie zadziałały. Raz naprawdę wystarczyło.

Poza tym jestem tylko sklejaczem :-)

Pozdrawiam, Arturo

Post zmieniony (01-02-18 02:24)

 
01-02-18 13:08  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Trzymaj się Arturo i nie poddawaj się ! Jak z Px-em Ci nie wyjdzie, to wyciągnij wnioski przy budowie Ol-ki.
"Brudzing" w modelarstwie kartonowym -to trudnniejsza sprawa. Plastkikowcy mają lepiej - zanurzają cały model w rozpuszczalniku i jadą dalej z malowaniem od nowa. Z kartonami raczej tego nie zrobisz, bo się zniszczą.
Są na tym forum mistrzowie "brudzingu", moze coś zdradzą ze swego warsztatu. Ja ze swej strony mogę Ci dac następujące rady:
- zacznij na początku od niewielkiego, subtelnego brudzenia modeli kartonowych. Najpierw skup się na "zgaszeniu" kontrastu cukierkowych kolorów wycinanki. Już można to robić podczas gruntowania kartonu przed wycinaniem, dodając kropelkę farby do lakieru bezbarwnego.
- pamiętaj, że trudniej jest nanieść poprawne ślady eksploatacji na małych modelach niż na wiekszych. Dlatego był problem z Px-em.
- raczej nie rób na końcu brudzenia całości, lecz poszczególne elementy przed ich zamontowaniem. Gdy przesadzisz - można element zrobić od nowa.
- możesz intensyfikować brudzenie w kolejnych modelach wykorzystując zdobyte doświadczenie, ale nie wiecej jak wyglądały obiekty podczas ich normalnej eksploatacji. Musisz zdecydować na początku - czy modelujesz parowóz z okresu jego pracy, czy ze złomowiska.

Uważam, że jest cienka granica pomiędzy dobrym modelem z naniesionymi śladami eksploatacji - a po prostu brudnym nieestetycznym modelem.
Szczególnie jest to widoczne w modelarstwie kartonowym. A ryzyko zmarnowanego wysiłku przy budowie modelu jest bardzo duże.
Czekam na postępy w budowie OL-ki. Kibicuję, bo sam mam w planach budowę tego modelu.

Pozdrawiam,
Zdzisław

--

Pozdrawiam, Zdzisław

Ostatnio ukończone:
Żubr A-80, PZL-101 Gawron, Nieuport 11c.1, DH-82 Tiger Moth, Bartel Bm-6a, ORP Smok, parowóz OKl27, wagon typu BCi,
parowóz TKp30, parowóz Ol49, lokomotywa EP05, diorama kolejowa - Baranowice Śl..

 
09-06-18 22:45  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Po dłuższym czasie powróciłem do budowy najbrzydszego polskiego parowozu.

Wykonałem resory i ustawiłem koła na stałe.





Obawiałem się, czy popielnik nie będzie się gryzł z resorami, ale na szczęście do tego nie doszło :-)



Odnośnie Pxa to skorzystałem z porady. Wziąłem porządny łyk denaturatu i nie pomogło : (
Ale poważnie mówiąc, to niestety denaturat zmywał całą farbę, nie tylko olej. Postanowiłem, że ten model już taki zostanie i będzie obiektem do eksperymentowania i próbowania różnych technik.

Do następnego!

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
11-06-18 08:28  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Arturo - sprzwdź, czy aby na pewno masz DENATURAT (alkohol etylowy skażony celem niespożywania) czy może DENATURAL/DYNATUROT, czy inny wynalazek będący mieszaniną alkoholu etylowego, izopropanolu i ACETONU, któren to aceton niszczycielko na każdą farbę działa.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
11-06-18 13:51  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

O, denaturYt. Nadzieja powraca :-)

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
17-06-18 20:28  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Hełol. Układ hamulcowy ukończony... Rozklejany dokładnie dwa razy, za pierwszym razem byłem zadowolony póki nie odwróciłem rysunku :-)
Tak, przykleiłem na odwrót.
Potem miałem problemy z dźwignią hamulcową. Mimo wszystko nie pasowała. Skróciłem ją, przesunąłem i jest jako tako.
Jest krzywo, wiem. Rozklejanie nie pomaga w zachowaniu symetrii :-)





--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
05-07-18 13:42  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Hełol.

Powkurzałem się trochę z rana i ukończyłem jeden silnik. Tj. pomijając malowanie.
Na podstawie zdjęć i relacji z budowy postanowiłem dodać kilka przewodów. Drut jak to drut, nie współpracował.
Zdjęcia też nie wychodziły za bardzo, ale wnikliwe oczy dojrzą każdy babol :-)



No i lekka przymiarka.



Do następnego!

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
06-07-18 06:55  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Mosiężny drucik jest mniej poddatny na kształtowanie niż miedziany. Cienkie druciki miedziane można wyciągać ze skrętki komputerowej, a bardzo cienkie z przewodów głośnikowych :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
06-07-18 07:11  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Mówisz, że lepiej miedziucha? Zobaczę przy najbliższej okazji :-)

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
06-07-18 11:11  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
adamziel14     

Bardzo dokładne wykonanie, sam nie potrafię tak zrobić, ale bardzo podziwiam!

 
15-07-18 07:32  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Ahoj!

Silniki pomalowałem, jeszcze oczywiście poprawki - a jak! - i brudu troszeczkę.



Na razie nie jestem do końca pewny na jakiej wysokości zamontować, więc jakoś wstrzymuję się :-)

Post zmieniony (15-07-18 22:01)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024