FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
30-11-19 00:07  AH-64A "Apache" - KK vs MM
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Jako że nowy model z Kartonowej Kolekcji zaczyna budzić niemniejsze emocje niż nowy Haliński czy Mały Modelarz, zgodnie z obietnicą pokusiłem się o małe porównanie najnowszego numeru z jego poprzednikiem z MM.
Z góry zaznaczam, iż będę pisał z perspektywy fanboja projektów p. Mistewicza; grafika, spasowanie, sposób projektowania, wszystko to trafia idealnie w mój (pozażaglowy) gust, a na każdy nowy Jego wypust zawsze czekam z niecierpliwością. Nie inaczej było teraz, a na wznowienie choćby tego śmigłowca czekałem długo. Do rzeczy.

1. Okładka (zewnętrzna i środek)

Jest to ten sam malunek autorstwa p. Pawła, w nieco podrasowanej kolorystyce, a i dodano mały szczegół (cichą zapowiedź?) w postaci gdzieś tam lecącego polskiego F-16. Nie ma bata, musi być coś na rzeczy i prędzej czy później pojawi się on w KK. Ogólnie rzecz biorąc – okładka ładna :)
W nowym wydaniu mamy również do dyspozycji więcej zdjęć oryginalnego śmigłowca



2. Opis konstrukcji, opis budowy, rysunki itd.

Tutaj nie ma wielu różnic w stosunku do poprzedniego wydania, praktycznie to samo, nawet numery części w wielu miejscach się pokrywają. Nie ma o czym pisać. Instrukcja czytelna, rysunki fajne – nie żadne rendery, a „zwykłe”, któ®e osobiście preferuję. Oczywiście nieco poprawiono rozdzielczość (?), niemniej jak wspomniałem – praktycznie to samo.



3. Części, grafika
Nie będzie niespodzianką, że grafika w nowy modelu miażdży starsze wydanie. Nie ma czego porównywać. Kolorystyka , lekkie ślady eksploatacji, szczegóły… W nowym opracowaniu to jest po prostu coś pięknego. REWELACJA. Stare wydanie miało lekkie różnice w odcieniach na arkuszach oraz drobną skazę – nie wiem czy to przypadek, ponieważ w dwóch egzemplarzach jakie miałem była ona w tym samym miejscu (cz. 35, 37, 102, 104, 112)
Jeżeli zaś chodzi o części – również tutaj praktycznie nie ma różnic. Nieco zmieniono zespół celowniczo obserwayjny – dodano opcję sklejenia go „bardziej w 3d” – mowa o zespole cz. 45. Jednakże myślę, że lepszym rozwiązaniem byłoby zaprojektowanie go jako okręgi z listkami. Dziwię się, czemu p. Paweł nie decydował się na takie rozwiązanie… Ale jest to mały szczegół (jak dla mnie), który jakoś znacznie nie wpływa na mój odbiór modelu.
Większym „zgrzytem” natomiast jest brak na nowo zaprojektowanego chociażby działka podkadłubowego. Myślę, że przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy możnaby zaprojektować je nieco bardziej szczegółowe, skoro już wprowadzono poprawki do opisanego wyżej zespołu celowniczego. Podniosłoby to w mojej ocenie sporo wartość modelu jako wznowienia „z poprawkami”. To samo tyczy się wirników.
Rzecz jasna mogłem coś przeoczyć, to wyjdzie w trakcie sklejania. Jeśli tak, to z góry przepraszam za niesłuszny osąd.



4. Podsumowanie
Niespodzianką nie będzie, jeśli napiszę, że w ogólnym rozrachunku nowe wydanie jest o wiele bardziej atrakcyjne od tego z Małego Modelarza. Poziom opracowania jest na najwyższym poziomie – kto miał do czynienia z wydaniem z 2003 r. ten na pewno to potwierdzi. Za śmieszne jak na dzisiejsze standardy pieniądze dostajemy naprawdę znakomicie opracowany model, z piękną grafiką, nieprzesadzonym zdetalizowaniem – kto chce coś tam zawsze sobie dorobi, a jednocześnie modelem na tyle szczegółowym, że po sklejeniu o efektowność nie musimy się obawiać.
Modelem tym p. Mistewicz w mojej ocenie pokazuje, że biorąc pod uwagę najogólniej rzecz ujmując cena/jakość (albo jak kto woli jakość/cena) – jest aktualnie numerem jeden na rynku wydawniczym.

Model 5/5 (model jako wznowienie 4/5)

--
54323031

 
30-11-19 10:50  Odp: AH-64A
Dauntless   

Tyle czekania na model w którym i tak się nic nie zmieniło. Temat ciekawy ale czy warto? No i w końcu tak długi czas oczekiwania na model w którym nic oprócz odcienia kamo się nie zmieniło. Nie podzielam entuzjazmu Slayera.

Post zmieniony (30-11-19 10:52)

 
30-11-19 12:06  Odp: AH-64A "Apache" - KK vs MM
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Czy Ty Dauntless kiedyś wpisałeś sie jakoś pozytywnie? Ciągle zrzędzisz. Masz jakieś problemy ze sobą? Każdy temat w którym coś Ci się nie podoba musisz zaznaczyć swoją obecnością? Jak mi model nie odpowiada to siedzę cicho, bo wiem że innym się podoba. Ale jak się samego siebie stawia w centrum świata....

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
30-11-19 12:06  Odp: AH-64A "Apache" - KK vs MM
sztukmistrz 

Na Forum:
Galerie - 9
 

Dautless z mojego punktu widzenia, czyli kogoś kto powrócił do sklejania po latach, temat rewelacja.

 
30-11-19 16:15  Odp: AH-64A "Apache" - KK vs MM
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Łosiu, a nie przyszło ci może do głowy, że to ty właśnie sam stawiasz się w centrum świata, ze swoimi pouczeniami co kto ma pisać i myśleć nie tylko tu, ale i w HP, a tam szczególnie było to mocno widoczne. Też masz jakieś problemy ze sobą i też musisz każdy temat w którym coś ci się nie podoba zaznaczyć swoją obecnością ?
Oczywiście, że to co napisał Petrov to wszystko w punkt i sama prawda pod którą podpisuję się wszystkimi członkami i pewnie bardzo spora rzesza fanów twórczości Pawła Mistewicza, ale i również człowiek rozgarnięty i mający w sobie bogate pokłady obiektywizmu zauważy dokładnie to samo co napisał Dauntless. Z jakiej to niby racji chcesz wszystkich urabiać na swoja modłę, bo ty jak ci się coś nie podoba to siedzisz cicho, no to siedź, co nam do tego.
Mogę się założyć, że jest również spora grupa ludzi, która też się podpisze pod tym co napisał Dauntless, bo przecież nie napisał on nic zdrożnego.

 
30-11-19 19:23  Odp: AH-64A "Apache" - KK vs MM
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

miałem nie kupować tego numeru, posiadawszy dwa apacze z '95 i '03 roku ale jednak co nowe, to nowe opracowanie ;)
mam nadzieję, że ten w tle ef sikstin, to będzie ten marcowy numer i w końcu jakiś dobrze opracowany ef ;)
w sumie jakbym miał coś napisać o tym apaczu, pewnie napisałbym bardzo podobnie jak Petrov - dobry model :D

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
30-11-19 19:50  Odp: AH-64A "Apache" - KK vs MM
Seweryn F.   

Ja tylko tak z czystej ciekawości, bo mnie zaintrygowało stwierdzenie 'w końcu jakiś dobrze opracowany ef'. A co niby jest nie tak z polskimi wersjami F-16 z Answera i GPM ? Jeszcze niedawno niemal wszyscy je chwalili a teraz, po kilku miesiącach już złe? No chyba, że z definicji dobry model to taki, który wyjdzie z KK. Wtedy to rozumiem, od razu inna rozmowa ;)

 
30-11-19 20:21  Odp: AH-64A "Apache" - KK vs MM
Sławko   

"Tyle czekania na model w którym i tak się nic nie zmieniło. Temat ciekawy ale czy warto? No i w końcu tak długi czas oczekiwania na model w którym nic oprócz odcienia kamo się nie zmieniło. [...]"
Trzecie zdanie zaprzecza pierwszemu - to niekonsekwencja - trudno traktować poważnie kogoś kto tak pisze.

Zmiany w częściach są niewielkie ale są więc to nie jest dokładnie ten sam model.
Od siebie dodam, że także tablice przyrządów zostały wzbogacone i można je w nowej wersji zrobić bardziej trójwymiarowo - posiadają dwie warstwy z czego ta zewnętrzna ma otwory na przyrządy.

Co do zaś "odcienia kamo" to nie jest to tylko zmiana koloru farby drukarskiej ale kompleksowo uwypuklone wszelkie detale kadłuba gdzie dodano im przestrzenności, wzbogacono o delikatne ślady eksploatacyjne. To jest zupełnie inna jakość jak między Fiatem i Ferrari (oba na "F").

Nie jestem fanatykiem KK ale potrafię docenić wysiłek włożony projekt nawet jeśli to jest "tylko" (w tym wypadku lepiej pasuje "aż") jego odświeżenie.

 
30-11-19 21:25  Odp: AH-64A "Apache" - KK vs MM
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Seweryn F. miałem do czynienia z efem z AH, ten pierwszy(?) izraelski, MM 4-5/99(?) i oba jako takie ;)
Answerowy czy GPMowy hmmm nie wiem, to taka moja subiektywna nadzieja, że będzie fajny model, po kilkudziesięciu wydanych przez KK ;)

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
30-11-19 23:30  Odp: AH-64A "Apache" - KK vs MM
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Dla mnie to pierwszy Apache w pełni sklejalny - bo nie ma zmiany koloru od segmentu do segmentu. Jednolite kolory ma jeszcze stareńki AH-46 z Fly Model, ale to już nie ta epoka. Właśnie te rozjazdy odcieni spowodowały, że dotąd Apache'a nie popełniłem, mimo że to mój ulubiony śmigłowiec - cały czas mam foldery i zdjęcia, które przesłał mi swojego czasu McDonnell Douglass; na studiach nawet szpanowałem notatkami z apache'em na okładce ;) Choć obawiam się, że z kolejki i tak wygryzie go wcześniejsza Cefa (bo prostsza, to szybszy będzie efekt).
A co do F-16, to ponowne wydanie pewnie znajdzie swoich amatorów. Ja akurat się nie piszę, bo skleiłem Pawłowego F-16 z MM 4-5/1999; bryła piękna, sklejanie miodzio, ale różnice między segmentami naprawdę straszą.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024