FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
11-01-18 22:27  [R/G] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Witam! Pora rozpocząć moją pierwszą relację na forum. Może niektórzy mnie kojarzą, ale przedstawię się zainteresowanym. Mam na imię Paweł i modelarstwem kartonowym zajmuję się od 14 roku życia (obecnie 23). W ostatnim czasie coś powoli sam projektuje czego efektem był Ursus c-360, którego znacie z relacji @rodrusa. Obecnie studiuję i jako że w kwestii studiów mam trochę czasu przed obroną pray dyplomowej, postanowiłem rozpocząć budowę ostrówka z wydawnictwa Answer. Autorem jest Pan Adrian Wandtke. Poszukam może jakiś baboli zanim, ktoś je znajdzie w moim opracowaniu Ursusa ;)model z laserami klei się bardzo fajnie, ale już znalazłem jeden babol


W takim wypadku należało skrócić element 7 u nasady, aby mocowanie zeszło na dół, jednak ja się zastanawiam i chyba zdecyduję się to zostawić, gdyż w przy taki ustawieniu otwory górne wychodzą na wysokości przełamania przedniej ściany kabiny, co jest widoczne w oryginale.I tak to wygląda niesklejone na ten moment


Planuję kleić jeszcze parę dni, a potem przerwa na naukę ;)

Post zmieniony (09-03-18 18:44)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-01-18 22:32  Odp: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Witam, prezentuję dalsze postępy.
Jednak skróciłem podstawę ramienia ładowacza ( el. nr 7) - łatwiej i estetyczniej wychodzi.Wziąłem się za wnętrze kabiny i błotniki. Dźwignie porobiłem swoje, a siedzenie przemalowałem.Post zmieniony (23-01-18 16:14)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-01-18 20:01  Odp: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Miło mi bardzo, że obserwujecie ;)
Posklejałem trochę więcej. Niektórych elementów nadal nie przykleiłem do całości, gdyż czekam na kabinę.
Obręcz kierownicy wykonana z drutu. W elementach brakuje elementu 34(w inst. też) prawdopodobnie miała być to oś kierownicy.


Wycinanka umożliwia wykonanie przedniej osi na sztywno, bez wahliwości, bez skętu, bez obrotu kół. Miałem koncepcję tylko na zrobienie wahliwej osi i skrętu.


Zrobiłem również siłownik układu kierowniczego, jednak według wycinanki ma on jeden nypel. Aby układ "działał" dorobiłem drugi nypel, a przewody hydrauliczne wykonałem z przewodów słuchawek.


Na ten moment przerwa. Następna będzie kabina ;)

--

Post zmieniony (23-01-18 16:13)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-01-18 09:16  Odp: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Nic nie jest przewidziane. Pulpit będzie przyklejony do przedniej ściany kabiny.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-01-18 21:55  Odp: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Niedziela sprzyjała dalszym pracom nad modelem. Jak mówiłem teraz kabina.
Wnętrze kabiny przewidziane jest w kolorze szarym, jednak dokonałem przemalowania wnętrza na żółty kolor pozostawiając szare obicia na błotnikach.
W wycinance przewidziane są uszczelki do szyb, jednak zauważyłem, że nie ma uszczelek do wszystkich szyb. Brakuje uszczelki do małej szyby z prawej strony koparki. Zamiast tego są 2 uszczelki do szyby drzwi.
Na przedniej ścianie nie ma w ogóle zaznaczonych uszczelek. W efekcie na boki i tył nie umieszczałem dostępnych uszczelek, natomiast na przednią szybę nałożyłem uszczelki przedniej i tylnej szyby.Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-02-18 22:48  Odp: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Proszę kolegów. Od wczoraj śmiało możecie mówić do mnie "Panie inżynierze Claas: :D Obroniłem swoją prace inżynierską.
Po tym wydarzeniu można kontynuować pracę nad Ostrówkiem.
Tym razem prace nad silnikiem. Przy pracy również odnalazłem kilka błędów.
Z tego tytułu polecam np. przednią ścianę silnika podkleić podwójnie tekturą. Ktoś, kto też klei ostrówka, zwierzał mi się, że mu maska do kabiny nie dochodzi. przypuszczam, ze powodem była za bardzo wysunięta do przodu chłodnica z filtrem powietrza. Jako rozwiązanie proponuję zwężenie o połowę "wentylatora". Wtedy wszystko powinno być na miejscu.
--
Pozdrawiam
Paweł
Półspecjalista od techniki rolniczej ;)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-02-18 10:14  Odp: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Wnętrze jest uproszczone i wstyd by mi było pokazywać je przez otwarte drzwi ;)

--
Pozdrawiam
Paweł
Półspecjalista od techniki rolniczej ;)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-02-18 22:36  Odp: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Witam, lecimy dalej z tematem.
Sinik trochę poskładany brakuje kilku przewodów oraz układu wydechowego. W instrukcji brakuje rysunku, na podstawie którego można by było ukształtować wydech.


Więc musiałem zrobić maskę. No i się zaczęło.
I. Maska jest za krótka i nie dochodzi do kabiny. Mimo mojej poprawki na wentylatorze i tak do kabiny brakowało o 5 mm. Bez przeróbek należałoby usunąć filtr z przodu.
II. Dodałem kilka elementów do maski w postaci kół na mocowanie świateł oraz grzbietu klapy. Przedłużenie maski dość zaburzyło efekty moich starań.
III. Dostępną kratkę zastąpiłem swoją w kolorze białym.
IV. Sklejenie przedniej części to była masakra, gdyż po sklejeniu tej "owiewki" z dostępnych elementów ta nie pasuje do reszty maski. "Owiewka" jest za duża. Przez trochę czasu kombinowałem i wykombinowałem, aby w jej wewnętrznej części od wewnątrz zastawić zapas materiału (zapas przewidziałem już na początku wycinania, ponieważ część ta po sklejeniu trzymałaby kratkę pochyloną, co widać na modelu testowym, a powinna być w pionie). Wewnętrzną częścią okleiłem kratkę, a na to zewnętrzną. Następnie przyłożyłem "owiewkę" do reszty maski i zaznaczyłem nadmiar, który trzeba obciąć. Jakoś się udało.Poza tym z kabiny zostało mi szare podklejenie pod dach. Zrobiłem z niego bak na paliwo, gdyż zbiornik boczny jest przeznaczony tyko na olej ( KTO-161 i chyba pierwsze wersje 162)


--

Post zmieniony (04-02-18 22:39)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-02-18 22:13  Odp: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 


Na wstępie małe porównanie z Ursusem


Uwaga Mutant:


I komin. Autor przewiduje wykonanie prostego komina, co również chciałem zrobić, ale na zdjęciach koparek zauważyłem, że ten tłumik jest mocowany nie jak w c-360 tylko przez specjalnie wyprofilowana przedłużkę, więc też wyprofilowałem. Układ wydechowy pomalowałem kolorem brązowym i pomaściłem ciemnopomarańczowym, nałożyłem dwie warstwy lakieru matowego, a potem pastelami doprawiłem i oto efekt. Pierwsza taka robota w mojej praktyce ;)


Kolejna rzecz, na którą chcę zwrócić uwagę, to połączenie siłowników do podstawy ładowacza. Siłowniki powinny być według instrukcji opierać się na osi śr. 1mm, jednak tej nie ma jak zamocować w podstawie, w której otwory mają 3mm. Zdecydowałem, że siłowniki oprę na tulejach pracujących na osiach śr. 3mm.


Podstawy już mogły być zamocowane, ale nadal nie można zamocować zbiornika oleju, który przeszkadzałby w zamocowaniu ładowacza. No i zacząłem koła ;)


--
Pozdrawiam
Paweł
Półspecjalista od techniki rolniczej ;)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-02-18 22:35  Odp: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Dalszy ciąg kół. Prosty bieżnik grubości 1mm (zrezygnowałem z bieżnika wycinanki, który jest za bardzo łukowaty jak dla mnie). Kolor to mieszanina czarnej, białej i odrobiny żółtej Pactry.


W elementach felgi dodałem kilka istotnych według mnie kropek.


I tak to wygląda.


--
Pozdrawiam
Paweł
Półspecjalista od techniki rolniczej ;)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-02-18 21:03  Odp: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Witam, Kolejna porcja wrażeń w postaci Przednich kół. Koła składają się z krążków, które należy najpierw skleić ze sobą. Nie użyłem części z wycinanki tylko bezpośrednio lasery, przez to należało się liczyć z utratą grubości. Dlatego zewnętrzne krążki przykleiłem dopiero na wewnętrzne okleiny.


I teraz niespodzianka, której nawet się nie spodziewałem. Ale najpierw zagadka, dlaczego koła są z tej strony białe?
W wycinance są dostępne tylko po parze elementów nadających wypukłość kół oraz jedna para krawędzi felg (sprawdziłem na wcześniej zeskanowanych arkuszach, że brakuje, więc nie ma mowy o zgubieniu). Dla kogoś, kto nie maluje i nie retuszuje byłaby to tragedia, ale na szczęście ja miałem czym malować. Takie coś nie powinno się przytrafić.
Na załączonych obrazkach widoczna jest również moja koncepcja bieżnika. Wycinanka bieżnika nie przywiduje. Udało mi się zrobić osie obrotowe dla kół oraz wąsy z drążkiem poprzecznym.


I tak mamy coś, co wygląda jak Ursus C-360 na sterydach, który zapomniał o dniu kół :D


--

Post zmieniony (16-02-18 13:52)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-02-18 21:54  Odp: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Potwierdzam, zostaje dziura, ale ja ją zostawiłem, gdyż jest ona widoczna tylko od spodu oraz pod kilkoma kątami z kabiny. Części 126 i 126a przykleiłem na inną kartkę minimalną ilością kleju i wycinałem, a następnie elementy rozdzielałem. brakuje jeszcze tych krawędzi 127, te już rysowałem osobno.

--
Pozdrawiam
Paweł
Półspecjalista od techniki rolniczej ;)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-02-18 21:37  Odp: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Zacząłem robić przednią ładowarkę. W siłowniki wstawiłem tulejki, które mają za zadanie trzymać prosto tłoczyska w siłowniku.


Z łyżką czekam na całe tylne ramię, aby móc tymi samymi kolorami postarzyć obie łychy. Tylny panel przerabiam, by był zgodny z KTO-161/162. Rozpocząłem od przygotowanie nowej, dłuższej podstawy wysięgnika. Potem resztę robiłem jak trzeba poza skróconymi prowadnicami.


I tak to wygląda ;)


--
Pozdrawiam
Paweł
Półspecjalista od techniki rolniczej ;)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-02-18 16:03  Odp: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

To, na ten moment jak Bankfotek nie dojdzie do ładu to proponuję zajrzeć do zdjęć w galerii na moim FB
https://www.facebook.com/ModeleZClaasa/photos/ms.c.eJw9zNsNADEIA8GOThgcgvtv7JQXv6O1gSpjOJmBon84wICrKLvgsgWD8aBqKocDXWiDvUlYLICyJ~;N8ZBfc4PoBQYwbYA~-~-.bps.a.1159989180770582.1073741849.312278575541651/1188043244631842/?type=3&theater

--

Post zmieniony (16-02-18 19:06)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-02-18 13:16  Odp: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Ciesze się, że kryzys ze zdjęciami został zażegnany.
Zbliżam się ku końcowi, ale na finał trzeba będzie jeszcze poczekać.
Najbardziej czasochłonne dla mnie jest robienie siłowników. Elementy 196 warto podkleić tekturą 0,5mm a nawet 1mm, żeby oklejka pasowała. Nie pisałem wcześniej, ale tłoczyska robiłem z miedzianego drutu fi-2mm malowanego "chromem" w spray'u, ale nakładanym pędzlem. Więcej uwag nie pamiętam.


--

Post zmieniony (18-02-18 13:18)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-02-18 16:50  Odp: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

tineo napisał:

> Psiukasz do dekla (zatyczki) i masz farbę.
>
> --

Dokładnie. Malowanie takiego wąskiego drutu bezpośrednio z puszki generuje dużą stratę, a tak jeden psik do pojemniczka i jest na tyle farby by pomalować pręty pędzlem. Tylko potem pędzel trzeba czyścić.

--

Post zmieniony (19-02-18 17:00)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-02-18 19:12  Odp: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Ze względu na fakt, iż wiele osób zauważyło zbyt dużą krzywizny tłoczysk w tylnym ramieniu, to je dokładniej poprostowałem, usuwając wcześniej starą wartwę farby. Po prostowaniu nałożyłem nową. Chyba już jest dobrze, co nie? Z przodu nie prostowałem.

W ten weekend zrobiłem łyżki. Przednią skróciłem do 82mm, pierwotnie coś koło 90mm. Dodałem również dodatkowe lemiesze po bokach łyżek. Następnie pomalowałem je brązową farbą oraz miejscowo jaśniejszą i osobno bardziej czerwonawą, które nakładałem za pomocą gąbki. potem malowanie matowym lakierem. Na ścianach przed malowaniem fragmentów na żółto połozyłem druga warstwę matu. Następnie właśnie te 2 ściany machnąłem na żółto, pozostawiając fragmenty niezamalowane przy brzegach.


Potem sporo szlifowałem papierem ściernym. Ślady przetarć zrobiłem chromem w spray'u "suchym" pędzlem ;) Łyżki połączyłem z mocowaniami. No i po tym przybrudziłem/pordzewiłem pastelami. Oto efekty ;)


--

Post zmieniony (25-02-18 19:22)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-02-18 19:22  Odp: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Poprawiłem

--
Pozdrawiam
Paweł
Półspecjalista od techniki rolniczej ;)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-03-18 13:08  Odp: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Pamiętam, że kiedyś widziałem stare zdjęcie ostrówka z targów poznańskich badajże podniesionego na łyżkach. Tam na pewno były oryginalne malowania, ale teraz za nic nie mogę go znaleźć.

Już powoli zbliżam się do finału. Ostrówek jest poskładany i oświetlony. Podoba mi się konstrukcja świateł, która pozwala dużo z nich wyciągnąć. Przerobiłem osłonki światła (pomniejszyłem) i zrobiłem nowe kierunkowskazy z patyczka do szaszłyków (3mm)


Koła przybrudziłem, zbiornik i tył zasmarowałem pastą do butów :). Dodałem również stopkę (nie ma w wycinance). W przypadku połączeń przewodów hydraulicznych zrezygnowałem z mocowania do otworów w tylnej ściance, zdecydowałem się do przymocowania ich za górną szyną po środku. Położenie do pozwala stosować krótsze przewody i zapewnia brak przeszkód podczas przesuwu obrotnicy.


Finał za tydzień ;)

--
Pozdrawiam
Paweł
Półspecjalista od techniki rolniczej ;)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-03-18 17:52  Odp: [R] K-162 Ostrówek 1:25 Answer
Claas Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Zapraszam na Wielki Finał! Ostrówek został zakończony!
Do modelu dodałem przednią osłonę maski oraz liny zabezpieczające ramię na czas transportu.I zanim coś, co "tygryski lubią najbardziej" to pozwolę sobie zrobić podsumowanie:
Nad modelem spędziłem 2 miesiące z efektu jestem bardzo zadowolony. Był to drugi model, który tak poważnie postarzyłem, gdzie w międzyczasie poznałem nowe techniki i materiały do brudzenia.

Co do opracowania: jako minusy widzę tutaj:
- brak kilku elementów, nie tylko elementów przednich kół, ale w szczególności brakowało tych "zaślepek" sworzni na wysięgnikach. Łącznie potrzeba ich 48 a jest ich dostępnych z tego co pamiętam 32. Brakuje również kilku innych drobnych elementów wysięgnika, które łatwo można dorobić z zapasu koloru
-maskę, która przy przewidzianej konfiguracji jest za krótka do modelu, a jej przednia część wymaga szczególnej uwagi
-stary typ podstawy tylnego wysięgnika, który jest możliwy do przerobienia.
-szerokość modelu, która według mnie jest nieproporcjonalna do długości. Mierzyłem ostrówka w rzeczywistości, gdzie szerokość z tyłu to dokładnie 2 m, co przy tej skali daje szerokość 80 mm, a w modelu jest to ponad 90 mm. Widać również to po kabinie - szeroka przednia i tylna szyba.
-brak bieżnika na przodzie

Jakie plusy:
-pieruńsko przyjemnie i bezproblemowo skleja się pozostałe elementy (poza niektórymi wyjątkami) ;)
-da się robić ruchome elementy.

No i sesja fotograficzna w plenerze

A tu porównanie z Ursusem C-360. Na długość pasują do siebie idealnie.


--
Pozdrawiam
Paweł
Półspecjalista od techniki rolniczej ;)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2018