FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
08-01-18 15:13  [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Oto Embraer / Aermacchi / Aeritalia AMX, wydawnictwa Hobby Model w skali 1:33.
Latającą rurą bym tego nie nazwał (co usprawiedliwia że jednak go robię mimo niechęci do rur) - może raczej kieszeniolotem. Podoba mi się, więc wygrzebałem z dna szafy jeden z najstarszych przetrwałych jeszcze modelarskich zakupów, który kiedyś tam zaparłem się, że skleję. Wobec swoich postanowień staram się być lojalny więc do dzieła.


Myślałem, żeby budowy tego gniota nie pokazywać ale co tam... Może ktoś inny się zdecyduje - niech wie, w co się pakuje ;-)
Model nawet jak na 1994 rok jest opracowany fatalnie - krzywe, niesymetryczne części, brakujące po pół centymetra na poszyciu, wszystko rysowane ręcznie i raczej na oko.
Ale nie będę się więcej znęcał nad opracowaniem - w końcu od tego się jest modelarzem, żeby sobie z tym radzić, prawda?
Po stwierdzeniu powyższego zdecydowałem, że model będzie malowany - standard nie zadowoliłby mnie. Dlatego też niektóre nie nadające się do użytku oryginalne części zastąpiłem własnymi, dopasowanymi. Musiałem zrobić korektę kształtu kadłuba za kabiną (tam się już rozszerza), co pociągnęło za sobą korekty dalszych segmentów .
Szpachlówki używam tylko tam, gdzie okazało się to absolutnie konieczne.



Wnętrze kabiny w wycinance wyglądało tak:


Więc musiałem je sobie zrobić samemu:


Fotel pilota zrobiłem z kartonu barwionego w kilku odcieniach. Wiem, że kolory niezbyt pasują, ale przyjmijmy, że mój fotel jest nowy :-)


A to stan budowy z ostatnich dni, przechodzę do skrzydeł.




--

Post zmieniony (15-04-18 15:07)

 
08-01-18 15:29  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Superowo, podglądam.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
08-01-18 15:33  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

No wiesz ... tak od razu z grubej rury opracowanie z błotem zmieszać ... toż to się nie godzi :P
Sądząc po tym co pokazałeś do tej pory to szykuje się naprawdę zacny model. Powodzenia, na pewno będę obserwował. Swoją drogą przydał by się nowe opracowanie tej maszyny ;)

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
08-01-18 15:42  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Trochę zmieszałem, przyznaję - więc i sam czuję się zmieszany :-)
Zwłaszcza, że rzadko to robię - bo uważam, że każda kicha w opracowaniu jest wyzwaniem dla modelarza a nie powodem do zgnębienia projektanta.
Jedyne, co zawsze krytykuję to zbytnie uproszczenia.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
08-01-18 16:07  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
kari   

..., a co na to wszystko odpowie autor projektu M. Grabowski? ;-)
------------------------------------------------------------------------------------

 
08-01-18 16:15  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Oj tam, oj tam. Nie oczekujmy obrony opracowania sprzed 24 lat... Wcale tego nie oczekuję.
Czas leci, umiejętności i możliwości się zmieniają.
Teraz wystarczy kilka klików i mamy zdjęcia oryginału, można sobie poradzić.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
08-01-18 16:29  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Rury" w każdej formie to nie moje "klimaty" ale podglądam z ciekawością.
A jak zamierzasz zrobić linie podziału blach poszycia jeśli zamierzasz owo cudo malować ?
Powodzenia życzę.
Ryszard

 
08-01-18 16:35  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Linie i nity wygniatam (słabo to na razie widać), pomaluję natryskiem i spróbuję zrobić jakieś lekkie ślady zużycia. Nie lubię tego (zwłaszcza, jak jest nadrukowane już w wycinance) i nie mam wprawy, ale AMX jest cały szary i po prostu... nudny ;-) więc zaznaczę chociaż jakieś zróżnicowanie odcieni.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
08-01-18 22:16  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Dla mnie bomba - chociaż preferuję standard to w przypadku tego opracowania po prostu NIE DA się go zrobić. Ale model da się zrobić inaczej i dlatego Twoje podejście do tematu bardzo mi odpowiada. Wielki szacun.
Kibicuję i czekam na kolejne odcinki serialu.

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
08-01-18 22:23  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

A jednak... ktoś go zrobił w standardzie :-)
Ja znalazłem TAKĄ galerię. Są zbliżenia i jak dla mnie - nie wygląda to optymistycznie.
Nie krytykuję tu wykonania, ale zarówno od opracowania, jak przede wszystkim od siebie - wymagam nieco więcej.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
08-01-18 23:58  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Przepiękna ta tablica przyrządów. Ja bym to jeszcze podkleił folią te zegary i na tył walnął jakąś diodę zielonkawą, co by to podświetlić. Oczywiście, gdybym miał takie zdolności. No ale nie mam !!

--

Post zmieniony (09-01-18 09:34)

 
30-03-18 20:35  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Wracam do tej relacji. Model jest prawie gotowy, ale podwozie w ciągu ostatnich tygodni wyssało ze mnie większość energii życiowej. Zrobiłem je od podstaw, na podstawie zdjęć.
Zastosowałem broodzing (czego jak wspominałem - nie lubię) bo bez tego byłby szary, nieciekawy model. A zainspirowały mnie zdjęcia z netu, gdzie AMX jest okrutnie usyfiony i dzięki temu świetnie wygląda.
I tu nieśmiała prośba do wydawców / projektantów - NIE RÓBCIE brudzenia już na etapie wycinanki! Zostawcie to modelarzom, jak ktoś chce to sobie zrobi, a sklejanie modelu już brudnego jest po prostu wkurzające. Nabyłem ostatnio kilka modeli które na okładce świetnie się prezentują (to mnie skusiło, przyznaję), a w środku... syf, kiła, brud, już wydrukowane. Jestem tym rozczarowany, JESTEM PRZECIW.

Opisu budowy w zasadzie nie ma, a rysunki niestety nie wszystko pokazują - dlatego zostało mi kilka części, z którymi zupełnie nie wiem, co zrobić. Może ktoś kleił i wie?


Uzbrojenie w formie bardzo surowej, przed malowaniem. Tych niebieskich rakiet zdecydowałem się nie robić, bo nie wiadomo co to za jedne, na żadnym z dostępnych zdjęć w necie (setki) nie ma takich, w żadnym opisie również. Pociski antyradarowe MAR-1 były i są montowane tylko w wersji brazylijskiej lub pakistańskiej, nie we włoskiej (może to autor miał na myśli, ale to niebieskie coś nawet nie przypomina MAR-1).


To wygląd modelu tuż przed malowaniem:


A to przedni goleń podwozia, którego rozgryzka zajęła mi kupę czasu.
Dopiero po jakimś czasie znalazłem taką grafikę:




A tak wygląda cały na dzisiaj. Wiem, że brud jest bardzo intensywny, ale to wina kontrastowego żarówkowego światła nad biurkiem, w rzeczywistości aż tak nie przeraża ;-)


A tu oryginalny brudas w locie:


--

Post zmieniony (15-04-18 14:45)

 
30-03-18 20:45  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

To powiem ci, że rewelacyjnie ci to wychodzi.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
30-03-18 21:27  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Robert   

Wow i wow jeszcze:)

 
15-04-18 14:07  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

UWAGA! strona postimg.cc przestała istnieć, na co nie mam wpływu - więc poprzednich obrazków nie można już tu zobaczyć. Tak to jest, jak się korzysta z wygodnych ale niesprawdzonych chwilowych serwisów do zdjęć :-(

Oto końcówka relacji - podwozie główne - część goleni podwozia zrobiłem z plastiku.




A za chwilę - galeria gotowego modelu - tym razem na moim koncie na fotosiku.

--

Post zmieniony (03-02-22 18:58)

 
15-04-18 14:21  Odp: [R] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Oto gotowy model.
Tradycyjnie, bez jakichkolwiek dokupionych dodatków z wyjątkiem kabiny.

















--

Post zmieniony (03-02-22 19:05)

 
15-04-18 14:43  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Jeśli poprawisz linki do zdjęć i zmienisz "org" na "cc" to zdjęcia będą znów widoczne. A odrzutowiec super wyszedł!

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
15-04-18 14:46  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Dzięki! Poprawiłem i działa.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
15-04-18 14:53  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,ładna grafika,bardzo ładne wykonanie,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
15-04-18 20:46  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Jakiego modelu byś nie wziął do sklejania to i tak Ci zawsze wyjdzie cudeńko.

--
http://messer.cba.pl

 
15-04-18 20:52  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam, Świetne wykonanie. Podziwiam i gratuluję.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
15-04-18 21:11  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Doskonały !

 
15-04-18 21:11  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Wspaniale dałeś sobie radę!
Po prostu jesteś świetnym modelarzem!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
15-04-18 22:14  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Pewnie mój wpis zbulwersuje wielu czytających, ale ten model na zdjęciach wygląda niestety jak sklejony plastik w 1:72 wyprodukowany w ubiegłym wieku, pomaziany pędzlem umazanym w sadzy i brązowym pigmencie.
Włożone jest tu sporo pracy własnej, sporo dorobionych części, ale to co najważniejsze i dające końcowy efekt, czyli malowanie i jego waloryzacja gasi cały efekt pracy.
Batonus pokazał zdjęcie jakiegoś samolotu ze śladami użytkowania, ale jak widać na jego modelu te ślady eksploatacji wyglądają zgoła inaczej.
Dodatkowo brakuje mnóstwa napisów eksploatacyjnych, a te co są wyglądają jak wyglądają, no na pewno nie wygląda to tak jakby było wydrukowane na arkuszach modelu.
Na podstawie tego modelu widać niestety dobitnie, że tekst o tym, żeby NIE ROBIĆ brudzenia na etapie wycinanki, bo jak ktoś chce to sobie zrobi jest błędnym rozumowaniem, ponieważ do tego, aby zrobić te brudzenia realistycznie trzeba to umieć zrobić, chyba, że wystarcza pomizianie modelu tak jak na powyższych zdjęciach, czyli syf, kiła, brud już po pomalowaniu.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że Batonus chciał mieć swój niepowtarzalny model AMX, a że innego modelu na rynku nie ma to ma to co ma.
Dla porównania model w skali 1:48 tego samolotu http://pwm.org.pl/viewtopic.php?p=987279

 
15-04-18 22:48  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Dlaczego zbulwersuje? Forum służy wyrażaniu opinii.
Napisów brakuje, bo w opracowaniu nie było ani jednego. A ja niestety nie jestem w stanie zrobić tego porządnie samemu, bo literki są po prostu za małe. Kalkomanii sam robić nie umiem.

Z jednym nie jestem w stanie się zgodzić:
"Na podstawie tego modelu widać niestety dobitnie, że tekst o tym, żeby NIE ROBIĆ brudzenia na etapie wycinanki, bo jak ktoś chce to sobie zrobi jest błędnym rozumowaniem, ponieważ do tego, aby zrobić te brudzenia realistycznie trzeba to umieć zrobić, chyba, że wystarcza pomizianie modelu tak jak na powyższych zdjęciach, czyli syf, kiła, brud już po pomalowaniu."
- dlaczego jest błędnym rozumowaniem? To tak, jakbyś uważał, że za budowanie modeli powinien się brać wyłącznie ktoś, kto naprawdę umie to robić. Chyba za daleko idący wniosek? ;-)
Pisałem wcześniej, że tego nie lubię i nie mam wprawy a zrobiłem tylko dlatego, że cały szary model wyglądałby nieciekawie. Nie wiem, czy i kiedy będę brudził jeszcze raz (raczej później niż wcześniej o ile w ogóle) więc fachowcem się nie okrzyknąłem ani nie głoszę poglądów typu "oo, tak to powinno wyglądać".
Jeżeli widzisz syf kiłę i brud, to takie Twoje prawo a ja nawet akurat z tym się muszę częściowo zgodzić (co potwierdziłem gdzieś w relacji). Jak przejrzysz internet, to jest wiele zasyfionych egzemplarzy w różnym stopniu (bardziej niż mój też), więc tu nie ma jednoznaczności typu "ma być tak, a nie inaczej". Jeżeli ten model w 1:48 ma być przeciwwagą dla mojego i pokazaniem "jak to powinno wyglądać", to można mieć podobne zarzuty tylko w drugą stronę - za mało brudny. Nie widzę tu za bardzo pola do merytorycznej dyskusji.
Swoją drogą - ten z plastiku jest naprawdę świetnie wykonany.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
15-04-18 22:58  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Z mojej strony ogromny szacunek za pracę włożoną w improve tego wiekowego i raczej słabego opracowania.
Mnie się Twoje wykonanie bardzo podoba :-)
Gratulacje!

A brudzenie? Rzecz gustu :)

Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
16-04-18 08:38  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Widać, że włożyłeś w niego sporo pracy. Mógłbyś opisać jak robisz zdjęcia? Za tło masz jakiś duży arkusz brystolu? Jak oświetlasz?

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
16-04-18 09:20  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Światło dzienne - balkon od strony południowej + blenda srebrna trzymana w garści.
Podkładka - dwa arkusze A3 kartonu niebieskiego albo jeden biały, wygięte w łuk tak, żeby przejście pion - poziom było płynne.
Statyw, przysłona 22, balans bieli automatyczny.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
16-04-18 11:48  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

I wszystko jasne. Dzięki.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
16-04-18 14:56  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Świetnie wykonana i detalizowana maszyna. Co do brudzenia to się nie wypowiem bo to kwestia gustu. Bardzo dobre fotki, jak byś zainwestował jeszcze parę złotych w namiot bezcieniowy albo sam wykonał to już by było gites.

 
16-04-18 15:24  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
bezdzik 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Model prezentuje się bardzo ładnie. Być może niektórych zastosowany brudzing razi, ale w moim mniemaniu wyszedł przynajmniej przyzwoicie. Nie jest to na pewno brudny model, ale model brudnego samolotu. Czasem mam wrażenie, że chcielibyśmy aby model był równy oryginałowi i choć co do zasady chcemy, żeby do rzeczywistości jak najbardziej się zbliżyć, to jednak pamiętajmy o ograniczeniach jakie niesie ze sobą skala, materiał i nasze możliwości manualne. Przynajmniej gdy krytykujemy czyjąś pracę.

--
Na półce: F7F (Fly), P-51D (GPM), Tempest (MM), P-47D (GPM), P-66 Vanguard (Modelik) i inne
w budowie: Garland (MM), MC.202 (nn), He-162 (Modelik)
w planach: P-38 (wszystkie! :D) i polska flota WWII
Modele polskich okrętów WWII

 
16-04-18 16:15  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Dweler - myślałem już o namiocie bezcieniowym, ale raczej do prezentacji części podczas budowy.
W przypadku gotowca cienie moim zdaniem dodają uroku.
Zresztą dużo zależy od pogody - w niedzielę akurat było słońce i tak wyszło.
Jak fotografowałem Ła-15 w pochmurny dzień, to tło się zlewało i model wygląda jakby wisiał w powietrzu ;-)

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
16-04-18 20:07  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Tomek, ale wybacz ty sobie chyba sam przeczysz, no bo zobacz - najpierw krytykujesz modele, które posiadają już na arkuszach ślady eksploatacji i twierdzisz, że sklejanie takich modeli jest wkurzające i w związku z tym apelujesz do wydawców - projektantów, aby tego nie robili - JESTEŚ PRZECIW. Następnie stwierdzasz, że nie lubisz i nie masz wprawy robić śladów eksploatacji i rzeczywiście widać to po tym modelu, że nie jest to prosta sprawa, a że nie jest to wystarczy wejść na jakąkolwiek stronę modelarzy plastikowych.
Mnie się wydaje, że cały urok i wartość modeli kartonowych polega na tym, że są wydane od razu w kamuflażu, z napisami eksploatacyjnymi i właśnie posiadają ślady waloryzacji - chyba oto w modelarstwie kartonowych chodzi - wystarczy porównać model tak wydany z jakimkolwiek modelem bez takiej grafiki.

Przykład pierwszy - biorę do ręki Ju-87 z wyd. KW-CM i niczym się nie przejmuję, czy umiem, czy nie umiem robić ślady eksploatacji, napisy, i inne sprawy, bo mam to fantastycznie zrobione przez grafika, projektanta, wydawcę na modelu ... i o to w tej naszej pięknej zabawie przecież chodzi.

Przykład drugi - oto relacja ze sklejania modelu, który mógłby być kiczowatą zabawką, pokazywano poprzednią grafikę z tego wydawnictwa i taka ona była, ale na szczęście już nie jest - zobacz jak to zarąbiście czytaj realistycznie wszystko wygląda, a wygląda tak, bo zdolny grafik za nas to pięknie zrobił i oto chodzi ku chwale kartonu.
http://papermodels.pl/showthread.php?tid=10076&page=2

Przykład trzeci - w czasach minionych czytaj, gdy tylko był dostępny " Mały Modelarz " zawsze sobie marzyliśmy, aby doczekać czasów, gdy na modelach będą właśnie wszelkiego rodzaju napisy, ślady zużycia, wiernie oddane kolory kamuflażu i przede wszystkim płynne przejścia plam kamuflażu - zobacz ile lat trzeba było czekać na takie modele - więc dla mnie takie nawoływanie jak twoje w sprawie jak to nazywasz syfu,kiły i brudu już wydrukowanego na arkuszach, bo to twoje słowa są ja je tylko dwa razy zacytowałem to dla mnie jest herezja niestety.

Post zmieniony (16-04-18 20:12)

 
16-04-18 20:33  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Napisy, kamuflaż, płynne przejścia, subtelne cienie od struktur wewnętrznych - zdecydowanie TAK. Dla brudu i śladów zużycia - NIE.
Tylko to miałem na myśli. Oczywiście są wyjątki - w niektórych modelach AH (nie wszystkich!) to zużycie jest zrobione subtelnie, lepiej niż by to zrobił nie jeden waloryzator. Inny wyjątek - wszelkie samoloty japońskie z odłażącą farbą gdzie trzeba się mocno namęczyć, żeby dobrze zrobić to samemu.
Typowy antyprzykład o którym pisałem i który mnie ostatecznie sprowokował do takiego apelu, to P-24G w malowaniu greckim z wydawnictwa Modelarstwo Kartonowe - tam jest prawdziwy "syf, kiła i brud". Inny - niedawno wydany japoński szkolno - treningowy Tachikawa Ki-9 z Model-Kom. Fajny pomarańczowy kolor został zepsuty przez szarobure plamy, niemające nic wspólnego z cieniami ożebrowania pod płótnem.

Co do przeczenia sobie - nie widzę sprzeczności. Wolę model wydany jako czysty, z zaznaczonymi akcentami jak wyżej, bez brudu - to brud wkurza.
AMX w opracowaniu nie ma ani jednego ani drugiego i jest cały szary - tylko dlatego zdecydowałem się na waloryzację. Gdyby miał chociaż kamuflaż + delikatne cienie dające wrażenie trójwymiaru, na pewno bym nie eksperymentował z brudzeniem.

O co chodzi w tej naszej zabawie - to sprawa względna i indywidualna. Zależy, jak kto traktuje modelarstwo, o tym było tu już mnóstwo dyskusji. Mnie zwykle nie chodzi o odtwarzanie tego, co przewidział projektant, z czystego standardu dawno wyrosłem (chociaż nie wykluczam takiego sklejania), dlatego dodaję coś tam od siebie. Zwłaszcza, gdy nie odpowiada mi w jakimś stopniu wycinanka.
Skoro nawiązujesz do Małego Modelarza - to wydanie AMX jest właśnie na takim poziomie, nie ma nawet napisów. Skoro nie umiem ich zrobić w takiej skali, wymyśliłem ten brud żeby chociaż trochę uplastycznić wygląd modelu. Jeżeli Tobie się nie podoba - przyjmuję do wiadomości. Ale zrobiłem go SAM i wolę tak, niż zastać go już na wydruku.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
16-04-18 22:54  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Masz na myśli ten model http://polish-made.com/pl/p/MK-023-PZL-P.24-G-109-133/3072 i ten http://model-kom.pl/images/ki-9/druk2.jpg ? Tam jest brud,syf,kiła - no to ciekawe stwierdzenie.
Dziwne jest to twoje podejście z tym nawoływaniem do zaniechania robienia, brudu, syfu i kiły od razu na arkuszach nawet tego dobrze wykonanego, bo po co słać takie postulaty jak wystarczy kupować modele, które są pozbawione tego o czym wspominasz.

I kilka zdjęć brudu https://www.airteamimages.com/amx-international-amx_MM7115_italy---italian-air-force_203856_large.html
https://www.alamy.com/stock-photo-an-italian-air-force-amx-fighter-aircraft-takes-off-from-decimomannu-39343657.html
https://www.jetphotos.com/photo/8814896

 
16-04-18 23:01  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Tak, te dwa. Ocena, czy brud jest dobrze wykonany to też indywidualna sprawa więc nie spierajmy się - mnie się nie podoba. Może zmienię zdanie jak zacznę je kleić, staram się być optymistą.
A kupując modele nie zawsze znam zawartość, w przypadku nowości liczę na pewien poziom, który zapewniają dzisiejsze wydawnictwa.

--


Edit: zajrzałem w międzyczasie z ciekawości pod podanym przez Ciebie linkiem w arkusze tego greckiego P-24G - na stronie wygląda to całkiem nieźle. W oryginale, po wzięciu do ręki znacznie gorzej.

Post zmieniony (16-04-18 23:48)

 
17-04-18 09:11  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Łatwo z tym modelem nie miałeś sądząc po jego ocenie z pierwszego Twojego wpisu więc tym większy mój podziw dla końcowego efektu jaki osiągnąłeś. Brawo.
Dobra robota. Podoba mi się.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
17-04-18 19:09  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Nie wydaje ci się Tomku, że apel do wydawców i projektantów " NIE RÓBCIE brudzenia już na etapie wycinaki " przez osobę, która nie lubi brudu na modelach i takich modeli nie skleja vide twoje galerie i relacje jest mocno kuriozalny i śmieszny ?
Sam twierdzisz, że ocena, czy brud jest dobrze wykonany to sprawa indywidualna, ale jednocześnie chcesz, aby ci modelarze, którzy cenią sobie dobrze i bardzo dobrze opracowane pod względem graficznym modele kartonowe zostali pozbawieni możliwości kupowania i sklejania tak opracowanych modeli - dla mnie to jest takie klasyczne - sam nie zji i drugiemu nie da.
Od wielu, wielu lat corocznie jest tyle wydawanych modeli, że bezproblemowo każdy znajdzie coś dla siebie i nie potrzeba żadnych apeli ograniczających innym to co cenią i lubią.

 
17-04-18 19:26  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Nie wydaje mi się. Z jednego powodu - nie bardzo wierzę, że większość modelarzy preferuje modele już wydrukowane z brudem. Ale może się mylę?
To, że Twoim zdaniem nie radzę sobie z brudzeniem nie stoi w sprzeczności z tym apelem.
Wolałbym, żeby model był uplastyczniony na wydruku - tzn napisy, cienie imitujące wypukłości itp. - wtedy nie brałbym się za brudzenie. Ale nie ślady zużycia! To zostawmy inwencji modelarzy. I mój brak umiejętności nie ma tu nic do rzeczy.
Można też poddać pod rozwagę wydruk dwóch wersji - czyste i brudne, podobnie jak modele ukazują się na papierze kredowym lub matowym do wyboru - więc jest to wykonalne.
Poza tym mało mam wiary, że którykolwiek z wydawców ten mój apel dostrzeże czy go posłucha - wszystkim nie dogodzisz, więc kierują się swoimi wytycznymi.
Problem w tym, że czasem są w sprzedaży modele obiektów tylko już ubrudzone, które bardzo chciałoby się mieć a nikt inny nie wydał czystego - co wtedy? Skoro ograniczaniu mówimy, to działa ono w obie strony - mając do "wyboru" model brudny lub jeszcze brudniejszy, to mnie się ogranicza możliwość wyboru. Jałowa ta dyskusja.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
17-04-18 21:03  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Halogen - Jeżeli ktos kto lubi brudzing kupi gładki model, to go pobrudzi. Jeżeli ktoś kto kupi pobrudzony model nie lubi brudzingu, juz go nie "odbrudzi" . Taka różnica.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
17-04-18 22:21  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Ktoś kto kupi pobrudzony model, a nie lubi pobrudzonego modelu to czyja przepraszam to jest wina ?
Nie przypominam sobie, aby ktoś apelował do projektantów, wydawców w taki sposób jak zrobił to Tomek o wydawanie tylko brudnych modeli.

Ja jak nie lubię pęczaku to go nie jem i nie apeluję na forach kulinarnych, aby go nie sprzedawano. Taka różnica.

 
17-04-18 22:25  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Chodzi o to, że model obiektu który pożądamy nie zawsze jest dostępny w wersji czystej. Oczywiście, że nie muszę kupować brudasa, ale powtórzę moje pytanie - co zrobić, gdy nikt nie wydał czystego a nie mam czasu ani ochoty na projektowanie samemu?

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
17-04-18 22:30  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Czekać aż ktoś opracuje i wyda taki model - wydaje mi się, że każdy uczestnik for modelarzy kartonowych czeka na jakieś swoje wymarzone modele i jedne zostaną wydane tak jak sobie wymarzył, a inne nie - takie życie Tomku.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024