FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 13Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 
27-01-20 10:18  Odp: [R] Biber, Seehund, Molch, Hecht, Neger, Kaiten, SLC, Ko-Hyoteki typ A GPM + RM 1:25
Rzeznik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 8
 

ale jak? :)

--

Post zmieniony (27-01-20 10:18)

 
27-01-20 15:12  Odp: [R] Biber, Seehund, Molch, Hecht, Neger, Kaiten, SLC, Ko-Hyoteki typ A GPM + RM 1:25
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

No to i ja się zapytuję:
- how?
- wie?
- cómo?
- comment?
- kak?
itd. :-)

Jedyne, co mi przychodzi do głowy próbując zgadnąć - Szebi miał idealnie dopasowany negatyw takiej kopułki odciśnięty w czymś twardym i wygniatał w nim od środka czymś kulistym listki sklejone BCG po czym utwardził cyjanoglutem od środka.
Ja bym tak intuicyjnie robił.
Ale czy to właśnie tak powstało?

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
28-01-20 03:39  Odp: [R] Biber, Seehund, Molch, Hecht, Neger, Kaiten, SLC, Ko-Hyoteki typ A GPM + RM 1:25
szebi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 11
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Czuję się wywołany więc opowiem jak było... 🙂
Nie robiłem nic na negatywach czy stretch foliach, wszystko opiera się o starą kulkową metodę wytłaczania papieru.

Mniej więcej o taki efekt chodziło mi kiedy wypowiedziałem się w relacji Stachooo na temat kołpaków w Me-110.

No więc do rzeczy, działo się to mniej więcej tak:

- siatkę półkuli wyciałem od ręki skalpelem ale ostrzem lekko pod kątem w kierunku krawędzi części, aby już na starcie uzyskać efekt sfazowania krawędzi zębów.

- następnie na sucho wytłoczyłem wstępnie siatkę na podłożu z gumki do gumowania, w kierunku podłużnym i poprzecznym ruchem kolistym oraz dwoma średnicami kulek z łożyska.

-po tych manewrach przystąpiłem do procesu klejenia; kleiłem po ząbku naprzemian raz jedną półkulę raz drugą aby dać na spokojnie przeschnąć uprzednio klejonemu zębowi, gdybym kleił od razu to wszystko by się porozpadało - uroki BCG.

- po połowicznym wyschnięciu kleju (ok. 10 min) po każdym klejonym zębie znów wytłaczałem powstającą bryłę na gumce, tym razem okrągłą końcówką skalpela olfy. Efekty tego procesu widać na dwóch pierwszych zdjęciach i tak aż do całkowitego zamknięcia obwodu części. Dodam tylko, że tym lepsze wiązanie zębów o ile nie stosuje się retuszu, tak więc ani grama farby mi na krawędzie nie zeszło.

- gotowy element zostawiłem na dobę aby BCG do końca wyparował, a następnie zwyczajnie oblałem równomiernie po całej zadrukowanej stronie (na zewnątrz) Super Glue rozprowadzając w miarę energicznie pędzlem aby nie przywarł do części. Jeżeli rozprowadzi się klej równomiernie to nie ma mowy o jakichkolwiek przebarwieniach druku.

- następnie rozpocząłem żmudny proces szlifowania ręcznego i to dosłownie po parę przetarć delikatnie z czuciem aby nie dostać się do warstwy druku. Używałem papierów ściennych od 400 do 800. Należy kłaść tyle warstw SG aż uzyska się pożądany efekt kuli. W moim przypadku łączenia były w miarę precyzyjne toteż wystarczyła jedna warstwa.

- jak to w większości przypadków bywa, każda szlifowana krawędź bądź powierzchnia jest matowa a w tym przypadku po prostu matowo biała. Należy więc ową powierzchnię polakierować aby zniwelować zmatowienie. Mi posłużył do tego lakier do włosów gdyż nie jest mocno inwazyjny, tymbardziej, że na koniec budowy modelu lakieruję jeszcze matowym akrylem całość, więc warstwę lakieru do włosów nakładam tak cienko jak się da i traktuję jako podkładową z przymusu sprawdzenia czy na części szlifowanej gdzieś nie przytarłem druku. Tutaj akurat się udało i efekt jak na trzecim zdjęciu.

Na trzeciej podstronie jest więcej zdjęć z procesu robienia kopułek na przkładzie modelu Negera.

Tak to po krótce uczyniłem, mam nadzieję, że rozwiałem domysły 🙂

Pozdrawiam
szebi

--

Post zmieniony (28-01-20 07:40)

 
28-01-20 05:16  Odp: [R] Biber, Seehund, Molch, Hecht, Neger, Kaiten, SLC, Ko-Hyoteki typ A GPM + RM 1:25
Varran 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 7
 

Szacun za warsztat! W zyciu bym nie wpadl na zalewanie SG czesci od zadrukowanej strony i potem to polerowac, szacun!

--
Pozdrawiam ;)

W budowie:
Barka HMCS LCI (L) 125 |
HMS Abercrombie | Jeremiah O'Brien
Gotowe:
Artilleriefährprahm typu D3 | USS PGM-17 | USS PC-553 | K-335 GIEPARD | K-670 Skat | ORP ORZEŁ III | 705 Lira (Alfa)

 
28-01-20 09:08  Odp: [R] Biber, Seehund, Molch, Hecht, Neger, Kaiten, SLC, Ko-Hyoteki typ A GPM + RM 1:25
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

hmmm chyba Ci się gradacje pomyliły... 800? kurde, szlifowałem podobne rzeczy 1800 wzwyż i czasem przebijałem się już za farbę...
a może mam za ciężką rękę ;)

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
28-01-20 10:28  Odp: [R] Biber, Seehund, Molch, Hecht, Neger, Kaiten, SLC, Ko-Hyoteki typ A GPM + RM 1:25
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Fajnie opisane, dzięki.
Mam jeszcze pytanie uzupełniające dotyczące smarowania SG pędzlem, Rozumiem, że pędzel jest w tym przypadku narzędziem jednorazowym?

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
28-01-20 14:12  Odp: [R] Biber, Seehund, Molch, Hecht, Neger, Kaiten, SLC, Ko-Hyoteki typ A GPM + RM 1:25
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Szlifowanie zadrukowanej strony przez warstwę cyjanogluta jest jak praca sapera... jeden nieuważny ruch albo zbyt mocny nacisk i widać białe, każdy retusz już będzie widoczny - efekt miny wściekłości nagle wybuchającej w głowie modelarza. Strrrasznie ryzykowna metoda, tym większy szacunek.
Ale efekt naprawdę przytłacza :-)

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
28-01-20 16:24  Odp: [R] Biber, Seehund, Molch, Hecht, Neger, Kaiten, SLC, Ko-Hyoteki typ A GPM + RM 1:25
szebi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 11
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Najwięcej używałem papieru gradacji 500 na wykończenie 800 starczyło, tylko ręczna obróbka. Tak jeśli chodzi o pędzel to jednorazowego użytku, ja używam już zużytych "mioteł", częściej jednak chusteczki higienicznej, o której wcześniej nie wspomniałem. Zdarzają się także "akcje" poza kontrolą wtedy ratuję paluchem 😉 wolę mieć poklejone pazury, byle część będzie ok.
Batonus jest ryzyko jest zabawa, gdyby mi nie wyszło kleiłbym od nowa, to model drukowany z pdfa 🙂

--

Post zmieniony (28-01-20 16:26)

 
29-01-20 09:45  Odp: [R] Biber, Seehund, Molch, Hecht, Neger, Kaiten, SLC, Ko-Hyoteki typ A GPM + RM 1:25
szad 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

szebi
rewelacja, pełny szacunek, gratulacje.
Udało Ci się - zdołowałeś mnie. Zamykam warsztat. Koniec klejenia.

 
29-01-20 10:16  Odp: [R] Biber, Seehund, Molch, Hecht, Neger, Kaiten, SLC, Ko-Hyoteki typ A GPM + RM 1:25
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Piękne wykonanie kopułek. Czapki z głów.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 13Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024