FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
29-04-18 17:10  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Dużo roboty zajął ogon. Statecznik pionowy ma potoczystą formę i w kartonie robić jego ciężko. Samego statecznika wypełniłem kartonem, on jest absolutnie twardy i nie boi się presji palców. Przy czym, po linii sklejania ustaliłem dużo malutkich łącznych elementów, na foto dobrze widać.



Jednak, wszystko jedno nie wyszło zrobić płynnie i porządnie. Zdarzyło się przepoić grań Cyanokrylatem i pedantycznie szpachlować i obrobić papierem ściernym, potem pomalować. Sam statecznik bardzo gruby, to trzeba uwzględniać przy jego montażu. Kabina strzelca jest nie skomplikowana, ale tu późno zobaczyłem dużą usterkę - sama kabina bardzo duża. Ale już skorygować nic nie można. Będę spodziewał się, że to uda się schować na tle w całości zebranego ogona



Przyszłe rozmiary Fortress`a zdumiewają...


--

Post zmieniony (29-04-18 17:19)

 
29-04-18 22:05  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

keep going :)

 
20-06-18 14:29  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Skrzydło.
Myślę, że nie będzie przesadą powiedzieć, że każda konsola razem z silnikami po pracy dorównuje całemu średniemu modelowi. Printer u mnie А4, toż zdarzyło się obszywkę rozbić na mniejsze segmenty. Naturalnie, linia przekroju jest zrobiona tak, żeby zbiegała się z liniami paneli skrzydła. łączące paski z brystola (na foto) zawsze czynię falistymi po krajach - przy wygładzaniu obszywki oni nie tak mocno wyciskają się i są całkowicie niewidoczne.
Zbieram skrzydła prostym swoim sposobem. Nie stawiam żebra, czynię skrzydło wielowarstwowym: wewnątrz każdego jest jego zdrobnia kopia, jak kukła-matrioszka. Toż skrzydło wychodzi twardym, mocnym, żadnych przeciskań. Zwyczajnie, stawiam przy czym dźwigar, dla dodatkowej wytrzymałośći i ustawienia poprzecznego V.



--
Pieniądze to nie wszystko

 
20-06-18 14:38  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

końcowy element skrzydła.
Na żal, nie wyszło zrobić akuratne, zdarzyło się przepoić Cyanokrylatem, nanieść szpachlówkę i obrobić papierem ściernym. Aby uzyskać wytrzymałość do środka wstawił karton po konturze elementu, obtoczywszy przed tym jego kraje i gęsto zalał klejem Henkel PVA (jak rozumiem, to analog waszego Wikolu).
Styk części skrzydła zamknął prążkiem, analogicznemu prążkowi prawdziwego samolotu
i para foto ogólnego wyglądu. Kompresory od Eduard`u




--
Pieniądze to nie wszystko

 
20-06-18 20:55  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Napisz nam lepiej jak wykonałeś tak świetne wydechy.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki
IJN Haguro

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN I

 
20-06-18 21:50  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

IJN Łukasz chyba chodzi Ci o sprężarki powietrza, a są to gotowe żywiczne dodatki firmy Eduard.

 
20-06-18 22:22  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

zwyczajnie, to Eduard , tylko trochę dodałem długość rur obrzezaniami plastyku.
https://www.eduard.com/store/Eduard/B-17-superchargers-1-32.html

--
Pieniądze to nie wszystko

 
21-06-18 08:41  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dziękuję za wyjaśnienie, zmyliły mnie okopcenia.
BTW we wszystkich moich kartonowych B-17 te sprężarki wychodziły zdecydowanie najgorzej :)

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki
IJN Haguro

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN I

 
24-06-18 21:19  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

niespodziewane pytanie. Pracuję nad bombowym celownikiem (foto 1). I zwrócił uwagę na dziwną właściwość na zdjęciu tego samolotu (foto 2, lewy). Na wszystkich B-17 , że widziałem, pokrycie podłogi w kabinie bombardiera idzie na jednym poziomie, a oto na właśnie tym jawnie widać schodek. Jak myślicie, mogło takie być albo to złudzenie optyczne?


--
Pieniądze to nie wszystko

 
05-07-18 20:19  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

"Szklane" roboty. Zwyczajnie, teraz można kupić gotówe szklenie prawie na wszystkie modele, jednak właśnie "prawie". A u nas w Ukrainie ono nie sprzedaje się albo aż zanadto drogo. Dlatego już lat 30 robię formy dla wytłaczanie sam.
To o wiele prościej, aniżeli zdaje się. Po kopii detalu szklenia robię z brystola łupinę. Ale pomniejszałem jej niewiele, w przybliżeniu na 3 %. Przyklejam rączkę i zalewam do środka żywicę Epoxy. Dla ekonomii żywicy można pokłaść pokrajone kostki tworzywa piankowego. Kiedy stanie się całkiem twardym, obrabiam grubym papierem ściernym i dopiero potem pokrywam lakierem, przy czym prosto maczam detal do bańki, żeby warstwa była dobrą.
Potem znów obrabiam papierem ściernym, ale już średnią i drobną, znów lakieruję. Poważnie dać dobrze przeschnąć, dlatego te roboty zaczynam jeszcze w samym zaczęły roboty, żeby mieć dużo czasu na wysychanie grubej warstwy lakieru. W wyniku wychodzi idealnie gładki detal.
Na zwyczajnym piecu, na małym gazowi, rozgrzewam arkusz przejrzystego plastyku (sprzedaje się niedrogo i dużo w sklepach biurowych). Zrobił sobie samorobną ramkę, dla wygody - na foto dobrze widać, tu i opisywać zwłaszcza już i nie należy nic.
Kaemy postawił tymczasem bez luf, żeby nie odłamać ich w trakcie zbioru. Kaemy są skopiowane z 1\32 Mustang od Dragon, ale o tym później.




--
Pieniądze to nie wszystko

 
05-07-18 21:39  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Mój trochę odmienny sposób wykonywania oszklenia:

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=241634&t=241634&filtr=3&page=1

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
06-07-18 11:45  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Fajny patent z tą ramką, podoba mi się.

A nie ma problemu że lakier się rozpuszcza pod wpływem wysokiej temperatury? Ja próbowałem wygładzać kopyto klejem cyjanoakrylowym, ale po zanurzeniu w oleju cały klej odparował i zmatowił formowaną folię.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
06-07-18 12:31  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

lakier nie rozpuszcza się od gorącej błony. Lecz wszystko jedno trochę smaruję kopyto pędzelkiem mydłem. Jeśli gotowy detal źle oddziela się, "zdmuchuję" jej kompresorem: płaską rurką zaprowadzam powietrze pod błonę i ona łatwo zlatuje

--
Pieniądze to nie wszystko

 
11-08-18 22:52  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

myślę, kolegi zderzali się z koniecznością płaski detal zrobić wygiętym, przy czym nie chce się robić szwów. Dolna wieża - prawie prawidłowa kula, Ball turret. Samą wieżą zdarzyło się robić prążkami, ale chociażby oddzielny i zauważalny detal luku zdecydował "wygnieść". Niedawno kupił oto tu https://ru.aliexpress.com/item/4pc-set-DIY-Stainless-Steel-Baking-Cake-Tools-8-Head-Pen-Fondant-Tools-For-Cake-Decorating/32728506320.html?spm=a2g0v.search0604.3.65.229cdb96J0UgSj&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10152_10065_10151_10344_10068_10342_10343_10340_10059_10341_314_10696_100031_10084_530_10083_10103_10618_10307_10624_10623_5723520_10622_10621_10620,searchweb201603_1,ppcSwitch_5&algo_expid=faf864cd-6163-4151-8478-dbd37c87f938-9&algo_pvid=faf864cd-6163-4151-8478-dbd37c87f938&priceBeautifyAB=0 bardzo pożyteczny instrument. To jednolity metal, w całości mocny i wygodny, rekomenduję.
Sam proces wyginania widać po foto. Trzeba stopniować wysiłek i wychodzi w całości dobrze.


--
Pieniądze to nie wszystko

 
11-08-18 23:01  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Trochę popracował nad kaemami. Lufy przykleję już w samym końcu, a teraz zrobił boczne okna i górną wieża. Górna jest nie przyklejona, dlatego kaemy już zrobiłem z lufamy.



--

Post zmieniony (11-08-18 23:03)

 
06-10-18 20:29  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Silniki.
Duża po pracy działka roboty. Kiedyś dawno zrobił formę z silników modelu 1/32 F-4U Corsair. Forma karteru inna, ale rozkład i wygląd cylindrów pasują dla B-17.
Przednią część karteru kleił z tekturowych krążków, przepoił CA i obtoczył, za pomocą furkadła; dopracował niewiele, zrobiwszy wstawki dla umocnienia zewnętrznych detali na karterze. Drutem różnej grubości zrobił imitację drutów i fajek. Potem zmontował wszystko, pomalował, przeszedł się trochę płynną czarną farbą dla podkreślania objętości.




--
Pieniądze to nie wszystko

 
06-10-18 22:57  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Nie wiem co to jest furkadło, ale najwyraźniej daje radę :)

 
07-10-18 16:57  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

a, to u nas tak niekiedy nazywały wiertarki :)


--
Pieniądze to nie wszystko

 
17-10-18 20:36  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Oto już i zbliża się zakończenie projektu.
Śmigła. łopaty zaczął robić dawno, ponieważ wiele czasu wydaje się na impregnowanie lakierem. Kleił z brystola, przepoił zewnątrz gęsto CA, a do środka strzykawką zalał żywicę Epoxy. Poważnie, żeby łopaty były trochę dłuższe.
Po tym łopaty stały się twardymi, ich lekko obtaczać. Potem wielokrotnie "kąpał" w lakierze i dawał dobrze wyschnąć, i znów obtaczał. Zbędny lakier zbiera się kroplą na tej części, którą specjalnie zrobiłem dłuższym. Kiedy oni stali są gotówe, odcinał samorobną mini piłą z żyletki zbędną część.



--
Pieniądze to nie wszystko

 
17-10-18 20:56  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Na tym samolocie centrum śmigła jest nie przykryte kokiem, dlatego jego też trzeba robić porządny i dokładnie.
Przydał się ołówek odpowiedniej średnicy. Odcinał potrzebne części, w zamian rysika wstawił pałeczkę, namotał prążek dla zwiększenia średnicy. Przepoił wszystko CA i obtoczył na wiertłie. Przykleił w potrzebnych miejscach krążki, zalał płynną szpachlówką, postawił kółka z drutu. Zrobił śruby łączące, które dobrze widać na modelu.
Przykleił wszystkie łopaty, pomalował i trochę zrobił weathering efekt.

g

Ale i olbrzym wychodzi! Dla porównania rozmiarów pokładł obok parę jego przeciwników


--
Pieniądze to nie wszystko

 
26-10-18 12:24  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

kilku zdjęci po drobiazgach.
Owiewku ramowej anteny (radio compass loop) zrobił z kontenera od Su25 1/48, dodał szpachlówki, obrobił papierem ściernym.
Kaemy. Zrezygnowałem od tych, że zrobił żywicowymi kopiami - oni są bardzo kruche i szybko odłamią się. Zdjął izolację z odpowiedniego drutu, nasączył jej na drut (żeby trochę wyglądała), kapnął kleju CA i igłą zrobił perforację. Potem odcinał z tylnej części tak, żeby niewiele drutu zostało - do tego zrobiłem otwory w kaemach i lufy doskonale wstały na swoje miejsce, mocno trzymając się w tych otworach.
Antenę na górnej części nosa (D/F antenna). Prosto wycinał z brystola, przepoił CA i gęsto naoliwił klejem dla plastikowych modeli. Wyszło opływowe łączenie detali.
Koła z zestawu od Eduard`u rozkroił wpół, stojaki podwozia z "śmieciu" od plastykowych modeli, odlewników.

g

izolatory anten zrobił z wykałaczek, wszystko widać po foto


Przepraszam za niektórą niestaranną - coś zaczęły się problemy z prawą ręką, koordynacją precyzji ruchu palców. Wiek, na pewno....

--
Pieniądze to nie wszystko

 
29-10-18 20:39  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

oto i zakończył się rok pracy. Komentować zwłaszcza niczego, prosto pokażę foto





--
Pieniądze to nie wszystko

 
29-10-18 21:02  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Świetna praca, GRATULACJE !!!

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
29-10-18 21:03  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
tineo 



Na Forum:
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Gratuluję! Piękny model!

--
Pozdrawiam Tomek C.

 
29-10-18 21:15  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,piękny model,mam pierwsze wydanie w kredzie ,strasznie się cieszyłem jak go nabyłem,ale chyba już nie będzie czasu na wykonanie,gratuluję,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
30-10-18 12:50  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
Chess   

Pięknie! Gratuluję!

 
30-10-18 13:21  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
misiek76 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Super!

 
30-10-18 16:11  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
Mire-chan   

Bravo!

--
---------
Volenti non fit iniuria

 
30-10-18 20:29  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Gratulacje, piękny model.
Ciekawie opracowany.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
30-10-18 21:05  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Super wykonanie !

 
30-10-18 22:01  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Gratuluje wspaniałego modelu!
Dzięki, że pokazałeś sposoby na wykonanie poszczególnych elementów.
Bardzo cenna relacja z budowy.

Pozdrawiam,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
31-10-18 10:55  Odp: [R] B-17G od GPM, repaint
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Dziękuję, koledzy, za ocenę pracy! Bardzo przyjemnie!

--
Pieniądze to nie wszystko

 
01-11-18 10:54  Odp: [R/G] B-17G od GPM, repaint
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Gratulacje za świetne wykonanie.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
02-11-18 11:16  Odp: [R/G] B-17G od GPM, repaint
MarcinS 

Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 4

Śledziłem, obserwowałem a teraz podziwiam! Super i gratuluje!

--
pozdrawiam,
MarcinS

 
02-11-18 14:11  Odp: [R/G] B-17G od GPM, repaint
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Gratulacje , bardzo ciekawe wykonanie i relacja.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024