FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
07-08-17 13:15  [R/G] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) [KONIEC]
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

...A właściwie czemu by nie?
Dawno już nie prowadziłem relacji dwuforumowo, może czas coś i tutaj pokazać, jeżeli nikt nie ma nic przeciwko?
Miało oczywiście być co innego, znowu jednak wyszło jak zwykle. Nie wiem czemu, ale oczarował mnie ten model, gdy obejrzałem go w Empiku.
Nie kupiłem co prawda (bo jeszcze wtedy miałem w planach co innego), ale Rowin podarował mi połowę swojej wycinanki, no a gdy już się to stało to nie mogło być inaczej, więc jedziemy.
Samolocik bardzo ciekawy i nietuzinkowy, fajne malowanie, podwozie z przednim kołem, ciekawy wygląd od spodu... Lubimy takie wynalazki.
Już jakiś czas trwa mozolna budowa jednak dopiero teraz uważam że jest co pokazać. Jak wiadomo nie uznaję pokazywania zdjęć podklejonych wręg i okładek a potem przez pół roku nic...
Kilka słów o założeniach i dotychczasowych obserwacjach.
Model jak większość moich będzie w konwencji delikatnej walorki, bez szaleństw. Co się da, będę próbował uplastycznić, uwypuklić, ale bez przesady. Nie ma do tej wersji zbyt obszernej dokumentacji zdjęciowej w necie, a różniła się ona sporo w stosunku do używanych w ZSRR wersji Q i N a większość eksponatów muzealnych to właśnie te wersje.
Tak właśnie ten model powstaje, co widać na poniższych zdjęciach.
Dodane co nieco gałek w kokpicie, trochę jeszcze na pewno przybędzie, dodane dwie duże podłużnice na suficie wnęki przedniego podwozia.
Co do samego sklejania, to ewidentnie daje się wyczuć projekt z początku wieku. Bardzo dużo detali trzeba malować, nawet tak widocznych jak kołnierz wewnętrzny tej dużej wręgi w kokpicie i wiele innych. Dziś takie rzeczy są dwustronnie drukowane, albo przynajmniej drukowane są detale na cienkim papierze w kolorze. Tutaj tego nie ma, a na cienkim papierze są tylko elementy czarno-białe.
Nic, to. Mnie to póki co nie przeszkadza aż tak bardzo.
Dość gadania, czas na konkrety.









Jak widać, już teraz wkleiłem odpowiedni balast pomiędzy wręgi w nosowej części kadłuba. Żeby nie zapomnieć.
Samą wręgę nośną w kokpicie wykonałem w ten sposób.




Chodziło mi o wycięcie otworów ulgowych w jej konstrukcji. Dość widoczny detal i słabo byłoby zostawić je w postaci nadruku. Sama technika wykonania chyba nie wymaga dodatkowego komentarza. Wszystko widać na zdjęciach.

I wnęka przedniego podwozia z wspomnianymi wcześniej dorobionymi podłużnicami na suficie.





Myślałem też o przewodach hydraulicznych i elektryce, ale nie znalazłem żadnego dobrego zdjęcia tego miejsca, tej wersji w necie. Więc chyba sobie odpuszczę głębsze modernizacje i waloryzacje, szczególnie że mam trochę dosyć po Mi-24. Ten model może być nieco bardziej na luzie.

Chyba tyle na dziś.
Miłego!

--

Post zmieniony (12-06-18 13:47)

 
07-08-17 13:26  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Greg77   

Pięknie!!
Dawno Cię tu nie było Laszlo :)

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

 
07-08-17 13:29  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

YESSSSS! Nie dość, że Airacobra to jeszcze w Twoim wykonaniu. Świetny temat wybrałeś a o efekt jestem spokojny. Powodzenia w budowie!

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

 
08-08-17 09:25  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

O jak się cieszę!
Jestem sympatykiem Twojej wspaniałej twórczości!
Bardzo się cieszę na tą relację ; już jest co podziwiać!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
08-08-17 12:58  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

O, ja się przestraszyłem przy poszyciu, chętnie popatrzę jak to robisz.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
08-08-17 18:01  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Black_Cat 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Fajny model.
Wykonanie na obecnym etapie super:)

--
Wielka Wojna na lądzie: Jeffery-Poplavko
Wielka Wojna w powietrzu: Morane Saulnier G , Nieuport 17

 
09-08-17 06:54  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Dzięki Panowie.
Postaram się nie zawieść. Co prawda zbliża się czas urlopu i pewnie do końca wakacji tempo będzie raczej powolne, ale będę starał się w miarę możliwości brnąć naprzód.
Karol, co Cię tak przestraszyło w poszyciu? Jest jakiś konkretny problem, czy tak ogólnie piszesz?

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
09-08-17 09:49  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Pierwszy Hal i ogólna opinia o tym że wszystko musi być perfekcyjnie wycięte i przymierzone. Samo poszycie pasuje dobrze, skleiłem w powietrzu przednie segmenty ale teraz nie wiem jak zabrać się za połączenie tego - poszycie dziobu, kabiny wewnętrzne i ten duży segment dookoła kabiny.
Najchętniej skleiłbym je w powietrzu razem i dopiero wtedy na szkielet, wtedy na pewno nie byłoby szczelin na łączeniach ale nie wiem czy dam radę tak.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
15-08-17 17:08  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Kondee 

 

Ja właśnie tak zrobiłem, skleiłem poszycie dookoła kabiny z poprzednim i następnym (czyli cz. 16, 17 i 20) i dopiero spasowałem na szkielecie. Sposób podpatrzony u szkutników, którzy łączą kilka elementów poszycia dna i dopiero dopasowywują większą całość do szkieletu - bardzo dobrze się sprawdza ten sposób również w tym przypadku. Inaczej dopasowanie tylnej szyby kabiny tak żeby się nic nie przesunęło graniczy chyba z cudem.

 
08-09-17 21:59  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Powoli i z różnymi rezultatami, ale jakoś jednak naprzód.
Zrobiłem fotel pilota i tablicę przyrządów. Fotel jak fotel, prawie standard. Prawie, czyli jak zwykle :haha:
Wyciąłem otwory w panelu pomiędzy siedziskiem a oparciem.
Po raz pierwszy też zdecydowałem się na kupno prefabrykowanych pasów HGW. I tu kilka słów więcej.
Mianowicie chcąc postępować zgodnie z instrukcją montażu, wyciąłem je z ramki, odkleiłem kartonik ochronny i naprzód jąłem międlić w palcach.
Niestety jako że nie miałem z tym do czynienia nigdy przedtem, międliłem za długo i zdarłem farbę w miejscach największych załamań.
Musiałem się potem ratować retuszem, który niestety odznacza się i psuje efekt. Klamry trochę odwracają uwagę od tego nieszczęścia.
Będę wiedział na drugi raz jak się z nimi obchodzić.
Tablica też prawie standard, czyli też typowo po mojemu. Dodane kilka gałek i prztyczków. Zegary powycinane wybijakami.
Zadowolony jestem z retuszu. Moja szkoła, czyli stopniowe dochodzenie do idealnego odcienia w miarę budowy modelu, rozrabiając za każdym razem od nowa małe ilości farby, znowu się sprawdza. Można w ten sposób także wyretuszować od nowa to co wcześniej było retuszowane nie do końca trafionym odcieniem.
Dobra tam, i tak nikt tego nie czyta...








Tyle na dziś.

Pozdro!

--

Post zmieniony (17-10-17 09:30)

 
08-09-17 22:09  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Greg77   

Ktoś tam czyta....

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

 
08-09-17 22:29  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Jest OK.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
08-09-17 23:42  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Ja też czytam i wybacz że będę od ciebie zrzynał rozwiązana :D

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
08-09-17 23:51  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Noo, jest radość! Jak zwykle zresztą.
Pasy wg. mnie robią kosmiczną robotę, czegoś takiego nie da się wydzięciolić z papieru, minusem jest cena - chyba 30 zł?
Piękne ciemnoszarości matowe.

 
09-09-17 10:10  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

No to miło mi że jednak ktoś to czyta.
Karol, gdybym miał coś przeciw to bym nic nie pokazywał. Po to między innymi są fora i relacje na nich, żeby się wiedzą i doświadczeniami dzielić.
Miśkowski, dzięki. Co do pasów to cena nie jest moim zdaniem wygórowana. Żeby uzyskać dobry efekt trzeba niestety trochę zainwestować, ale nawet sumując wszystkie wydatki związane z jednym modelem ( wręgi, koła, owiewka, i takie smaczki jak te pasy) i dzieląc je przez ilość poświęconych na budowę tego modelu miesięcy, to naprawdę nie wychodzi dużo.
Nieraz czytam te wszystkie lamenty przy okazji wydania kolejenego modelu z danego wydawnictwa i notorycznie powtarza się mój ulubiony... "... Ale cena powala...". Ręce opadają. Każdy chciałby mieć super ekstra model ale najlepiej żeby kosztował 10 pln i żeby sam się skleił w tydzień. To oczywiście nie do Ciebie dygresja.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
09-09-17 14:18  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Laszlik. Co do czytania to chyba nie musisz o to się martwić. Trochę odsłon jednak masz. Co tu komentować? Świetna robota, nic dodać nic ująć. A 5 stroch ochów i achów to chyba też nie jest to o czym marzysz ;-)
Kabina fajna, nie za bardzo ulepszona, tak w sam raz. Wersja ludzka. To co Rowin robi fajnie się ogląda, ale Twoja robota to chyba taki złoty środek.
Czekam na poszycie. Samolot ma świetną sylwetkę, kadłub bardzo charakterystyczny i niezbyt łatwy. Wiem że sobie świetnie poradzisz, więc dużo sobie po tym obiecuję :-)

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
09-09-17 17:49  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Łosiu, miałem na myśli czytanie tekstu. Wiem poniekąd że ludziom nie chce się czytać tego co ktoś napisze. Wolą tylko obrazki oglądać. Nie raz było już tak że ktoś zadawał mi pytania na które odpowiedzi były już udzielone w tekście wcześniej. Nie chcę tu oczywiście nikogo urazić. Uogólniam jedynie. A to że ludzie odwiedzają moje relacje, to wiem. :)
Natomiast co do mojego podejścia do kokpitów to trafiłeś w sedno. Dokładnie tak jak napisałeś, staram się by był to swojego rodzaju kompromis. Jeżeli na przykład z góry wiem że nie będę wchodził tak głęboko w detal jak Rowin i nie przerabiał wszystkiego i dorabiał miliard przewodów hydraulicznych, zaworów, pompek, kabelków i nie wiadomo jeszcze czego, to nie ma sensu robić nie wiadomo jak wzbogaconej tablicy zegarów.
staram się żeby waloryzacja była jedynie uplastycznieniem niektórych detali, dodaniem co nieco, ale bez przesady. Ważniejszy jest dla mnie dobry retusz, precyzyjne cięcie i czystość.
Dzięki!

--

Post zmieniony (09-09-17 17:52)

 
09-09-17 18:00  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Ja nie czytam, ja tylko obrazki oglądam :)

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
09-09-17 19:52  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ja tam dziwny jestem. Wejście w relacje dla mnie jest równoznaczne z czytaniem :-)
Jak widzę literki to czytam, ale słyszałem że są ludzie "obrazkowi" ;-))

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
09-09-17 20:59  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Chyba za daleko poszedłem z tym " nikt nie czyta". Powinienem raczej napisać "niektórzy nie czytają", albo w ogóle tego nie pisać. Wiem, że czytacie. Trochę niepotrzebna nonszalancja. Miało być śmiesznie, wyszło jak zwykle.
Jeżeli ktoś poczuł się urażony to przepraszam. Nie miałem zamiaru nikogo urazić.

--

Post zmieniony (09-09-17 21:00)

 
09-09-17 21:21  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Daj spokój z tym samobiczowaniem. ;)
Bierzemy na poprawkę na "forumowość" wypowiedzi.

"Dajcie spocznij frajtrze i prowadźcie zajęcia dalej". :)

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
09-09-17 23:07  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Laszlik, jestem pod ogromnym wrażeniem. Pasy wyglądają wyśmienicie i nawet po tym jak wspomniałeś, że "coś z nimi nie tak", to i tak nie mogę nigdzie się tego dopatrzeć.

Jeśli chodzi o retusz to zawsze byłem zwolennikiem wymieszania koloru raz a dobrze, stąd bardzo zaintrygowało mnie Twoje podejście systematycznego mieszania kolorów na nowo. Wydaje mi się to dosyć pracochłonne i ciężko mi tu dostrzec zalety nad jednorazowym wymieszaniem odpowiedniego koloru. Mógłbyś trochę rozwinąć ten temat i powiedzieć dlaczego wolisz pracować w ten sposób i jakich farb używasz? Na zdjęciach widać różne odcienie farb na poszczególnych elementach. Różnią się stopniem nasycenia, zielonością, "zgniłością" i choć całość wygląda świetnie to i tak nie rozumiem dlaczego wydłużasz sobie robotę robiąc kolejne podejścia z mieszaniem kolorów zamiast zrobić to za pierwszym razem i mieć ten temat już za sobą.

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

 
10-09-17 00:53  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Tyle ... i aż tyle !
Jak dla mnie , to pasy są super

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
10-09-17 01:20  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Technick, dzięki, ja też lubię podpatrywać Twoje patenty.
Co do mojego retuszu... Cóż, tak się nauczyłem i tak mi zostało.
Ale od początku może. Używam farb akrylowych Vallejo. Warunki domowe nie za bardzo pozwalają mi na używanie farb olejnych i śmierdzącej chemi w nadmiarze. Dlatego do retuszu akryle. Dobierając farby do retuszu biorę model i wybieram najbardziej zbliżone kolory z tych co już mam. Jeżeli nie mam, idę z modelem do sklepu i dobieram z wzornika najbardziej zbliżone. Sklejając pierwsze elementy modelu robię pierwsze próby mieszania i retuszu. Jeżeli uzyskam dobry odcień zapisuję sobie farby składowe. Mieszam małe ilości farb na kawałku folii do bindowania. Używam jej jako palety, tak jak malarz obrazów. Dodaję zawsze rozcieńczalnik żeby farba była rzadka i nie wysychałała za szybko. Nie zawsze da się w pierwszych dniach budowy modelu uzyskać idealny odcień, dlatego z czasem, jeżeli odcień przestaje mi się podobać, zmieniam którąś z farb składowych i retuszuję poprzednio pomalowany detal na nowo. Mieszanie małych porcji farb nie zabiera mi wiecej niż minutę. Szybko intuicyjnie wiem mniej więcej ile jakiej farby użyć do mieszanki. Robię też na bieżąco korekty w zapiskach. Z doświadczenia mogę powiedzieć że przeważnie idealny odcień uzyskuję dopiero po kilku podejściach. Często oświecenie przychodzi po jakimś czasie. Tak więc dlatego nie dorabiam gotowców przed klejeniem. Zamykałoby mi to w pewnym sensie oczy na niedoskonałość koloru. Nieudana próba zmiany odcienia kończłaby się wywaleniem calego dorobionego koloru przechowywanego w słoiczku czy czymś podobnym. A tak rozrabianie malych kroplowych ilości od nowa wyważa z czasem odcień, a jest to też dobry trening dla oka. Z pewnością nie każdemu taka metoda pasuje, ale taką sobie wypracowałem i taka mi pasuje. Chyba lepiej nie umiem tego wyłuszczyć.
Pozdro!

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
10-09-17 13:20  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :). Właśnie to jest piękne w tym hobby, że nie ma jedynej i słusznej drogi a wspaniałe efekty można uzyskać na wiele sposobów. Z niecierpliwością czekam na więcej.

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

 
17-09-17 19:47  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Medox   

Widziałem dziś w Przeciszowie na żywo to cudeńko, jestem pod ogromnym wrażeniem.
Zazdroszczę umiejętności i czekam na dalsze postępy.

 
22-09-17 15:00  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

No, Przeciszów za nami, co poniektórzy widzieli nawet Cobrę na żywo.
Wtedy położona była tylko środkowa sekcja poszycia a teraz jest już przód i trochę za kabiną. Czyli dojechałem do kolejnego akapitu w opisie budowy, czas więc coś pokazać.
Nie mogłem się oprzeć pokusie żeby coś poprzerabiać i tak oto postanowiłem zrobić ranty framug drzwi kokpitu. Polegało to na wycięciu otworu drzwiowego w panelach poszycia wewnętrznego kokpitu czyli częściach 14a i 15a z naddatkiem i potem pomalowanie tegoż.
Żeby Poszycie wewnętrzne i zewnętrzne ładnie się zgrało i żeby ten rant framugi był w miarę równy, postanowiłem wbrew instrukcji przykleić poszycie wewnętrzne do zewnętrznego a potem całość dopiero na szkielet. Dorobiłem też podłużnice na panelach poszycia wewnętrznego.
Tak to było:



Jednocześnie też trzeba było wykonać tylne oszklenie.
Żeby zyskać na przeźroczystości, postanowiłem wytłoczyć sobie owiewkę na oleju. Wyszło w miarę nieźle.






Jakoś udało się bez większych problemów poskładać to wszystko do kupy, a nawet zrobiło się poszycie nosa i ten kawałek za kabiną.
Poszycie nosa wymagało minimalnych korekt żeby zniwelować szczeliny, ale jakoś to nawet znośnie wygląda.
W tym modelu poszycie robię na dwa rodzaje kleju. Butapren i BCG.
Butapren to ten w zielonej tubce z "Chempaku", jedyny słuszny obecnie a BCG to bardzo wygodny w użyciu klej firmy "Toma" z aplikatorem kulkowym. Znalazłem to w "Auchanie" przy okazji zakupów domowych. Dobry jest.
Tak więc uformowane poszycie impregnuję od środka BCG i odkładam do całkowitego wyschnięcia. Element taki najpierw się rozwija gdy klej jest mokry, a potem w miarę wysychania wraca do nadanego mu uprzednio kształtu. To samo robię z paskami łączącymi. Gdy poszycie i paski wyschną sklejam je ze sobą na BCG. Krowie żebra się nie robią, bo element zaimpregnowany tym klejem staje się bardzo sztywny a doklejanie pasków do poszycia jest błyskawiczne, bo zaimpregnowane elementy po posmarowaniu cienką warstwą kleju sklejają się niemal natychmiast. Elementy poszycia z paskami łączącymi przyklejam do szkieletu na butapren, natomiast sekcje poszycia łączę między sobą na BCG.
Tak wyszło:












Tyle na dziś.
Miłego!

--

Post zmieniony (16-10-17 19:14)

 
22-09-17 15:19  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Aleś dowalił z tymi łączeniami...i jak tu żyć panie premierze, jak tu żyć :)

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
22-09-17 15:28  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Black_Cat 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

To tam są jakieś łączenia? ;)

Perfekcyjne wykonanie!

--
Wielka Wojna na lądzie: Jeffery-Poplavko
Wielka Wojna w powietrzu: Morane Saulnier G , Nieuport 17

 
22-09-17 19:50  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM


Świetna robota!
Aż chce się coś posklejać... ;-) !

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
22-09-17 20:11  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Niesamowity widok - jakby wszystko było jednym elementem, a nie poskładanym do kupy zbiorem kilku modułów.
Powiedz jeszcze, czy klej firmy TOMA, który kupiłeś, jest z czerwoną czy niebieską naklejką?:>
W sumie nie wiem, czym się różnią, bo opis jest ten sam...

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
22-09-17 20:38  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Siemka i dziękuję Wam za dobre słowo.
Klej mam z granatową naklejką. Pewnie są w kilku kolorach a w środku to samo. Ale dobry jest i bardzo wygodny.
A w ogóle jak to? Stug lotnicze relacje ogląda? :P

--

Post zmieniony (23-09-17 00:44)

 
22-09-17 20:51  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Nie przesadzajcie przecież łączenia są takie, że ja takich nie potrafię zrobić.
Normalnie szczeka opada, albo jak kolega mówi kopara opada.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
22-09-17 21:34  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

Super zdjęcia, robota rewelka!

 
22-09-17 23:54  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

StuG ogląda przede wszystkim DOBRE relacje i to od dawna:-)
Wykonanie i zdjęcia powodują, że mógłbyś budować nawet model wiadra, a i tak byłoby na co popatrzeć:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
23-09-17 00:40  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

No to miło mi to czytać.
Staram się jak mogę żeby to co pokazuję wywoływało pozytywne wrażenia.
Model wiadra powiadasz... Hmmm może to i dobry pomysł hahaha ;P

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
23-09-17 09:19  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Medox   

Ach jako sklejacz obserwator(kiedyś głównie plastik), dzięki Twoim relacją a szczególności jakością wykonania modeli człowiek tęskni za kartonem.
Szkoda, że moje umiejętności mizerne bo ochoty nabrałem na powrót po latach..
Puki co napawam się widokiem Laszlikowego dzieła.

Post zmieniony (23-09-17 09:30)

 
23-09-17 15:39  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Jarpen   

Kosmos.Szczególnie łączenia segmentów.Impregnacja kartonu BCG?,dla mnie nowość.Ja impregnuje caponem .No ale jak widać można.

 
23-09-17 16:12  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Jak pisałem impregnuję BCG ale od środka już po wycięciu. Od zewnątrz elementy poszycia są impregnowane Caponem przed wycięciem. Staram się w tym modelu łączyć i wykorzystywać różne techniki.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
25-09-17 06:53  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Jest moc.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
27-09-17 14:31  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Mocy przybywaj!!!
Nie tracąc czasu jadę dalej... "...Okręt mój płynie dalej..."... Nie to przecież nie okręt... To Cobra... Cobra moja pełznie dalej... haha :haha:
Dobra, będzie już tych żartów.
Zrobiłem w końcu to czego obawiałem się najbardziej jak do tej pory.
Oszklenie kabiny pilota. Kolejność wykonania tego elementu akurat teraz jest po prostu według instrukcji. Może i ma to sens. Osłoniłem w ten sposób celownik i po zabezpieczeniu czymś szybek będzie można brać całość w łapy i pasować ogon i skrzydła.
Jeżeli chodzi o moje inwencje, to udało się wykonać plan w całości. Chodzi o ramki framug drzwi. Teraz wiatrochron i otwory drzwiowe w poszyciu tworzą spójną całość i najważniejsze że cały zamysł skończył się powodzeniem. Tak, jestem cholernie z tego zadowolony haha :D
Ramki na wiatrochronie zrobiłem w podobny sposób co na otworach drzwiowych w poszyciu. Naddatek na ich wykonanie to po prostu odcięte z naddatkiem ramki szyb drzwi z części 24a czyli wewnętrznej ramy wiatrochronu. Nie wyciąłem ich po linii,i tylko z boku linii jakby. Nie wiem jak to dobrze wytłumaczyć. Tym sposobem ramki wewnętrzne szyb drzwi, które będą wykonywane na samym końcu będą cieńsze o odcięty naddatek na ramkę framugi wiatrochronu. Mam nadziej żę czujecie klimat i wiece o co mi chodzi.
W ogóle ten model nie przewiduje w standardzie opcji z otwartymi drzwiami i cały zamysł projektu tego modelu opiera się o drzwi zamknięte. Niestety żeby je otworzyć trzeba pokombinować, a żeby je otworzyć i żeby jakoś to wiarygodnie wyglądało, trzeba nakombinować się jeszcze bardziej, czyli tak jak ja tutaj.
Sam wiatrochron też sklejałem odwrotnie niż instrukcja nakazuje, czyli najpierw ramy zewnętrzne a dopiero do tego pasowałem wewnętrzne. Kluczową sprawą było tu dopasowanie ramek zewnętrznych doi poszycia jeszcze bez przyklejonej wytłoczki. Dopiero po upewnieniu się że zewnętrzna rama pasuje, przykleiłem do niej wytłoczkę, jeszcze raz przymierzyłem, skorygowałem nieco i dopiero do tego pasowałem środek. Inaczej chyba nic by z tego nie wyszło. No ale trochę doświadczenia trzeba jednak mieć, żeby robić po swojemu.
Tyle opowieści, przejdziemy teraz do zdjęć.










Tyle na dzisiaj.
Do następnego!

--

Post zmieniony (16-10-17 10:06)

 
27-09-17 14:56  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Greg77   

Oglądam od lat wszystkie Twoje relacje, ale żebyś z czegoś był "cholernie zadowolony" to nie pamiętam ;)

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

 
27-09-17 14:58  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Oszklenie wykonałeś super. Tak i całą resztę, zresztą :)

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
27-09-17 16:42  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Są powody do bycia "cholernie zadowolonym". :)
Fantastyczna robota z tą przeróbką.

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
27-09-17 19:51  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Lubię ten błysk światła na oszkleniu ;-)
Nadal super robota!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
28-09-17 06:48  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Podziwiam

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
28-09-17 10:01  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Medox   

Jest moc, czyściutko bardzo dokładny retusz. jakim klejem kleisz ramki kabiny do oszklenia?
Coś na wikolu? (" plastikowcy" czasem stosują do przyklejenia wiatrochronów).

 
28-09-17 11:12  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Grzegorz82 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Cześć, model, poziom sklejania mega wysoki,nie do dotarcia że tak powiem.
Pytanie moje jest takie że kiedyś na kartonworku, doczytałem że korzystasz z metody lakierowania poszycia humbrolem, 2razy połysk, na to warstwa matu.
Dalej korzystasz z tej metody ? czy coś w tej materii się zmieniło ?
Nie śledziłem twoich relacji na kartonwork, więc nie wiem.

W każdym razie naprawdę gratuluje umiejętności !

 
28-09-17 20:25  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Cześć.
Ramkę wiatrochronu kleiłem na butapren. Jak zawsze zresztą. Nigdy nie używałem do tego wikolu i nie sądzę żeby był to dobry pomysł. Butaprenem jest najłatwiej i najczyściej.
Klej wikolowaty albo na bazie wody rozmiękczyłby tylko taką ażurową konstrukcję co najpewniej doprowadziłoby do jej rozerwania albo zniekształcenia, nie mówiąc już o tym że takie kleje kiepsko kleją się do plastiku.
Co do lakierowania to już dawno nie używam humbrola. Aktualnie do impregnacji używam Caponu od strony zadrukowanej, BCG od środka, ale tylko elementy poszycia, na to potem jakiś połysk olejny (ostatnio Tamiya) i na to szła zwykle satyna akrylowa Vallejo. Ale teraz chyba spróbuję wykończyć Sidoluxem. Widziałem jak to wygląda na modelach Rowina i bardzo mi się podobało.

--

Post zmieniony (28-09-17 20:26)

 
28-09-17 21:56  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Seweryn F.   

Cześć :)
Pięknie wygląda Twoja praca nad modelem. Gratuluję.
Pozwolę sobie coś Wam zaprezentować - klej do kabin Formula 560, który onegdaj kupiłem. Byłem do tego dość sceptycznie nastawiony, tym bardziej po ptwarciu pojemnika. Na nos, to coś jak wikol. Na oko też - biały, a potem, w miarę wysychania coraz bardziej krystaliczny.
No ale po kilku próbach stwierdziłem, że to faktycznie jest dobre :)
Uzywają go głównie modelarze plastikowi, ale i u kartoniarzy znalazł chyba uznanie. Bardzo mocna spoina. O wiele mocniejszy niż znany u nas (chyba) Gator Glue no i rzecz jasna niż wikol; do tego gęsty, dzięki czemu nie wsiąka tak w papier i nie deformuje go jak ten ostatni (testowałwem na zwykłej kartce 80g). Skoro da się nim kleić kabiny plastikowe lub vacu do plastiku, to tym bardziej do papieru.
Ja używam go przy modelach plastikowych, ale chyba u Was też da radę.
,
pozdrawiam

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024